Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Провадия крие кървава вендета

Петък, 4 Октомври 2013 09:39
Източник: Стандарт   
Битки и убийства са белязали живота на древните царе на солта в най-стария град на Европа от петото хилядолетие пр. Христа.

Става въпрос за Провадия-Солницата, където миналото лято бе открито групово погребение на знатно семейство в некропола. В проучването на уникалната находка на екипа на проф. Васил Николов се включи и антропологът проф. Катлийн Максуини от университета в Единбург.

Масов гроб на 64 века от края на халколита насам се открива за първи път у нас, писа първи "Стандарт". Става дума за аристократично семейство, погребано в овална яма с дълбочина 170 см. Край нахвърлените по очи трупове няма и следа от погребални дарове или от традиционния за онова време погребален ритуал, обяснява проф. Васил Николов в последния ден на разкопките за 2013 г.

Обяснението е, че убийците са искали душите на тези хора никога да не намерят покой и да не могат да се преродят. Археолозите са намерили останките на 6 скелета - на трима възрастни и две деца. Вероятно това е семейството, което е владеело цитаделата и принадлежало към висшата прослойка на жителите на Солницата. Те са имали монопола върху солта - бялото злато и най-голямо богатство на древните. Знатната фамилия е избита по особено жесток начин някъде през 4400 г. пр.Хр. Бащата на семейството е съсечен зверски с тесла в корема. Ударът е с такава сила, че острието се е забило в гръбнака му и е оставено така. Килърите не спрели дотук и ударили с медна брадва по темето главата на фамилията. Двете деца, които са били на 3-4 години, също са убити и имат тежки травми на черепите, установи биоархеологът Катлин Максуини. Труповете на хлапетата са били нахвърляни по гръб едно върху друго. След това е метнато и тялото на жена на 16-17 години. С оглед на това, че средната продължителност на живота тогава е 32-33 години, най-вероятно трупът е на майката на двете деца, обясни професорът. На втория мъж е открита дупка от трапанация на черепа. Вероятно той е лекуван, но е преживял само няколко седмици и е починал. Той също е намушкан в корема. А на другата жена са избити предните зъби. Тя е била с увредени прешлени и гърбава, най-вероятно е старата майка на знатната фамилия, установило проучването на скелета й.

Любопитен аргумент, че става въпрос за местни първенци, е изключително доброто състояние на зъбите на избитите. Според учените това е резултат на добро хранене, което може да си позволят само много богати хора. Ямата, където са намерени жертвите, е много странно изкопана и подготвена. В нея са нахвърляни камъни, а на дъното има само един съд - паница. На пода е натрупана 20 см пръст и чак тогава са нахвърлени телата.

Според изследователите убийството на знатната фамилия се е случило по време на кризата, настъпила в района в края на петото хилядолетие преди Хр. Вследствие на глобалните промени в климата е настъпила суша и пресъхване на част от солените извори. А оттам и до намаляване на добива на солта. Всичко това изостря битката за власт и богатство, жертви на която са намерените от екипа скелети, убеден е проф. Николов. Някакви праисторически Макбет и Дънкан са делели власт и богатство, родени от солта, коментира той сюжета, достоен за перото на Шекспир.

Това лято има намерен още един гроб на убит древен жител на Провадия. Той е бил ударен със стрела с каменен връх, която се е забила в един от прешлените на кръста. Това е било достатъчно да остане парализиран, ако не е умрял, смята Катлийн Максуини. Но на същия прешлен му е нанесен още един удар с костено острие, за да го довършат. Погребан е полуразложен и в костите има набучено медно острие. До ямата с нахвърлените аристократи пък има намерени останки от труп, като е погребана само средната му част. Такъв странен некропол няма - с полуразложени или съсечени тела, категоричен е шефът на разкопките. Има и вторични гробове, в които са препогребали други обитатели на Солницата, защото при тях е съществувал проблем с душата на покойника, която е вредила на живите, обяснява древния ритуал професорът.

До края на декември се очаква лабораторията в Оксфорд да излезе с резултатите, които ще потвърдят, че Провадия-Солницата е най-древният град на Европа. Това се прави с радиовъглеродните проби на поне 50 датировки на археологическия обект. Още миналата година новината обиколи света с 3000 линкове в интернет, с публикации на цели страници, които тръгнаха от Франс прес, през Би Би Си и в цяла Русия, Япония и Белгия.

Тази година Министерството на културата даде 15 000 лева за разкопките в Провадия-Солницата. Съизмеримо с това, което даде държавата, беше спонсорският жест на Солвей Соди-Девня. На уникалния праисторически паметник копаха 40 души близо 2 месеца, от които десетина археолози, а останалите безработни и младежи от близките села в региона.

Точно в Провадия стартира първият тур в онлайн референдума за най-значимо археологическо откритие от кампанията на вестник "Стандарт" -"Чудесата на България". Във финала на вота бронзовият медал остана за най-стария град на Европа, който събра 20 448 гласа.

Трусове събарят древните крепости

Цитаделата край Провадия от края на халколита е съизмерима с една малка пирамида. При това родната крепост е съществувала близо 2000 години преди египетските пирамиди. През този сезон екипът на проф. Васил Николов дълба крепостните стени на най-древния град. В тази наистина къртовска работа излязоха наяве останки от първата отбранителна система, построена около 4700 г пр.Хр. Стената с дебелина при основата 2,10 м е изградена с огромни камъни и е съществувала около век, докато не я съборило земетресение с център Шабла-Каварна. След тежкия трус обитателите са използвали част от камъните и са вдигнали втора стена с дебелина 2,40 м и висока 3,50 м. Тя също е срината от земетресение, което люляло от изток, защото горната част се е срутила в тази посока. За прехода от среден към късен халколит това е било невероятна крепост. Но и трусовете са били често явление. Тези две укрепления от 4700-4500 г. пр.Хр.са са първите и най-ранни цитадели в Европа. Изключително много впечатлява, че са вдигнати с огромни камъни, тежки до 5 тона, пренасянето на които е трудна и сложна технология за онова време. Толкова канари в праисторически обект направо изумяват. Но богатите собственици на солниците са плащали, за да се укрепят и пазят. Има вдигната и трета стена, явно правена в края на халколита, може би защото площта на селището се оказала малка за обитателите му и са я разширили. Древните са направили и кожуси, за да не се свлича пръстта, като новата каменна отбранителна система е изключително помпозна, категорични са праисторици и археолози. За следващото лято остава да разгадаят сложността и предназначението на множеството радиални стени под бастиона.

С кюлчета сол купували всичко

Днес трудно можем да си представим каква ценност е солта, защото можем да я купим за жълти стотинки от всяка бакалия, казва проф. Васил Николов. Но за древния човек тя е била жизненоважен и изключително скъп продукт. Солта се намирала трудно и още по-трудно се добивала, което вдигало още повече цената й. Така тя се превръща в платежно средство, което е позволявало на тези, които я произвеждат и притежават, да я разменят за всякакви стоки. И да трупат богатства. Първите заселници на Балканите, дошли някъде към 5500 г. пр. Хр. идват тук и започват солодобива. Отначало чрез изваряване на солените води в пещи, а след това чрез изпаряване. Докато накрая са започнали да наливат солената вода в големи керамични съдове, подредени в ями, като между тях се е палил огън. Така са добивали значително по-големи количества сол и все още мокра са я поставяли в калъпи и после са я доизсушавали във вид на кюлчета, готови за замяна. Солта тогава е била равна по значимост на нефта днес. Тя е имала функцията на първите пари в това праисторическо време.

Затова промишленият център, в който прадедите ни добивали солта, е бил всъщност монетният двор на Европа, твърди проф. Николов. Чрез мащабна търговия провадийските солни "кюлчета" са достигали далече на юг и обратно се връщали като храна и стоки от първа необходимост и стоки на престижа, като особено последните са придружавали техните собственици в гробовете на прочутия Варненски златен некропол. Много си блъскахме главите защо точно край Варненското езеро се намери най-старото обработено злато в света, казва проф. Васил Николов. А отговорът е ясен - където хората навремето най-много са се замогнали от първите пари - солта, за да имат и трупат след това благородното жълто имане. Хората в Солницата са били монополисти на солта и са създали една специфична за онази епоха социална организация, от която тръгва и първото класово разслоение и наченките на това, което по-късно наричаме аристокрация. Така се създава селището, оградено с мощна каменна отбранителна стена. Тя е трябвало да пази богатството в първия градски център на Европа. В него са живеели около 500-600 души, които са вдигнали двуетажни къщи.

В производствения център са разкопани 4 ями за добив на сол, като при едно зареждане една от тях е давала 5 тона от бялото злато. Японски екип начело с проф. Хориучи е направил 120 проби, които са доказали, че керамичните съдове, намерени тук, са използвани за солно производство.


Коментари
00:22ч. 5 Октомври 2013 #1
Mu(n)cho
сега холивуд трябва да направи един екшън по този невероятен сценарий
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
БЕЛВЕДЕРЕ РЕЗИДЪНС - зеленият квартал на 10 минути от Варна, пред акт 16
Понеделник, 25 Ноември 2024 10:54
Възползвайте се от настоящите ценови предложения, които ще важат до 20.12.2024 г. и открийте своя мечтан дом. Поради големият интерес и динамично търсене, предсрочно започва изграждане на предпоследния...
Прогноза за времето - 26 ноември
Днес, 26 Ноември 2024 06:32
По Черноморието ще преобладава слънчево време. Преди обяд на места видимостта ще бъде намалена. Ще духа слаб вятър, предимно от югозапад. Максималните температури ще са 8°-10°. Температурата на морската...
ПП-ДБ: Отказваме, Борисов за премиер е абсолютно неприемливо предложение
Понеделник, 25 Ноември 2024 19:00
Бойко Борисов за премиер на България е абсолютно неприемливо предложение. Отказваме предложението на ГЕРБ! Това заявиха от "Продължаваме промяната - Демократична България" в писмо до медиите. Отказваме...
Започва конкурсът за най-красиво писмо до Дядо Коледа
Понеделник, 25 Ноември 2024 18:53
Български пощи“ стартира традиционния детски конкурс „Най-красиво писмо до Дядо Коледа“. Крайният срок за изпращане на писмата е 18 декември, съобщиха от националната пощенска служба. Условията за участие...
Израелският кабинет санкционира най-стария вестник в страната заради критично отразяване
Понеделник, 25 Ноември 2024 18:41
Кабинетът на Израел единодушно гласува да санкционира най-стария вестник в нацията, Haaretz, в неделя, позовавайки се на критичното му отразяване на войната след атаките на Хамас от 7 октомври и коментарите...
Край Бургас ще търсят потенциални замърсявания с изкуствен интелект и водни дронове
Понеделник, 25 Ноември 2024 18:27
Чрез изкуствен интелект и водни дронове Община Бургас ще има възможност да открива потенциални рискове от замърсяване на местообитанията в Черно море. Техниката ще бъде закупена по проект в подкрепа на...
Започват пътни ремонти в „Аспарухово“
Понеделник, 25 Ноември 2024 18:15
От днес започва рехабилитацията на пътната настилка в район „Аспарухово“, като дейностите ще стартират от подхода към корабостроителницата под Аспарухов мост. След това техниката и екипите ще изпълнят...
Депозитите на домакинствата у нас са нараснали с над 6 млрд. лева от началото на годината
Понеделник, 25 Ноември 2024 18:02
Депозитите на домакинствата в търговските банки у нас са се увеличили с 6,1 млрд. лева от началото на годината и вече надхвърлят 86 млрд. лев. Това сочат данните на Българската народна банка (БНБ), предаде...
Първо огнище на чума у нас, умъртвяват близо 1800 овце
Понеделник, 25 Ноември 2024 17:48
Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) констатира първо огнище на чума по дребните преживни животни за последните шест години. Заболяването е потвърдено в град Велинград, община Велинград,...
Засаждат нови кестени на варненския бул. "Приморски"
Понеделник, 25 Ноември 2024 17:33
Този петък, 29 ноември, от 10 ч. ще се извърши засаждане на 19 млади дръвчета от вида "обикновен кестен" на бул. "Приморски" в изпълнение на компенсационната програма. Мероприятието ще се осъществи при...
Няма данни за пострадали българи при инцидента с кораб край Египет
Понеделник, 25 Ноември 2024 17:19
Към момента няма данни за пострадали българи при инцидента с туристически кораб край египетския курорт Марса Алам на Червено море. Това съобщиха от Министерство на външните работи. 17 туристи са в неизвестност...
Без ток във Варна и областта утре ще са...
Понеделник, 25 Ноември 2024 17:06
Поради извършване неотложни ремонтни дейности и обслужване на съоръженията за доставка на електроенергия утре, 26 ноември, без ток във Варна и областта ще са: - от 9:00 до 14:00 - гр. Варна - бул. Хр....
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Гаражни врати Промо Хибриден бойлер
Матраци и легла Работа с немски
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
1.4 + 0.7
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook