- Ирина, как се роди идеята за ресторанта? Какво е да имаш бизнес с кауза във Варна.
- Много спонтанно и уж "случайно" се получи. Аз се хранех основно с вегетарианска храна, имахме желание да направим малко домашно ресторантче, но после се вдъхновихме за чаена къща и вегетарианска кухня. Сега предлагаме разнообразие от чайове по аюрведични рецепти и специални миксове, направени от български билки. Традицията все още се спазва и повечето ни редовни клиенти пият чай в специалния ни чаен салон - с меки дивани и ниски масички.
- Но предлагате и кафе?
- Да, имаме няколко предложения, едно от любимите на клиентите ни е кафе в ориенталски стил - с канела, карамфил и портокалови корички. Нямаме газирани напитки и т.нар. натурални сокове. Предлагаме вода и фрешове. Вече няколко години подред една от най-предпочитаните ни напитки през горещото лято е джинджифиловата ни лимонада, която правим на място всеки ден.
- Добре, това, че предлагате вегетарианска кухня, означава ли, че само вегетарианци могат да се хранят в ресторанта?
- Не, разбира се, че менюто ни не е само за вегетарианци. Храната, която приготвяме с много внимание е за всички, които искат да опитат нещо различно от стандартната шопска салата, пържени картофки, безалкохолни напитки. Разбира се, някои от клиентите ни спазват различни хранителни режими - едни ядат всичко, но все пак основно зеленчуци и варива, други консумират риба, но не и месо, трети не ядат никакви животински продукти, четвърти се хранят само със сурова храна. Изборът на хранителен режим е много индивидуален и ние пристъпваме с разбиране и толеранс към всеки избор. Не сме крайни.
- Защо тогава в ресторанта няма месо и безалкохолни?
- Човек обикновено трудно се разделя със своите навици, трудно излиза от коловоза. Ако при нас се предлага стандартното меню: месо, пържени картофки, шопска салата, натурален сок - всеки ще си поръча това, което е свикнал. Когато това го няма в менюто, клиентите са провокирани да "разширят себе си", вкусовете си и опитват нещо ново. Така разбиваме навиците и започваме да създаваме нови, далеч по-полезни за организма. За да избягаме от старите навици и да започнем да създаваме нови, са нужни между 30-60 дни. Значи излизането от собствените рамки не е толкова непостижимо.
Едни от най-любимите ми моменти са тези, в които наши дългогодишни клиенти организират при нас семейни събития - кръщене, рожден ден и т.н. Като цяло са силно притеснен как роднините и приятелите ни ще приемат новаторското ни меню. Спомням си една клиентка, млада жена, която беше силно притеснена, как свекърът й ще се чувства, тъй като "не сяда без шопска салата, пържола и винце". Подготвихме салата, а вместо пържола, предложихме рибни и вегетариански блюда, разбира се, и чудесни предложения от специално подбраната ни винена листа. В края на вечерта самият свекър близо десет минути ни благодареше за вкусната храна и обясняваше, как не е предполагал, че въобще може да се нахрани без месо, а камо ли толкова вкусно.
Имам много ярък спомен и за двама много възрастни баба и дядо, които бяха дошли на кръщене на правнучето. Едвам вървяха с бастуните, но след обяда с треперещи ръце ни прегръщаха и молиха да продължаваме в този дух. Беше много вълнуващо. Имали сме и абитуриентски изпращания, детски рождени дни. Факт е, че по такива събития хората си тръгват доволни и щастливи, че са опитали нещо ново и надскочили себе си. Предубежденията понякога са точно това. Въпросът е да опиташ поне веднъж.
- Ако трябва да препоръчаш на някого, който за първи път идва в ресторанта, нещо от менюто ви, какво ще е то?
-О, аз често го правя. Салатите в ресторант "Жасмин Тий Хаус" като цяло са малко познати, с киноа, с булгур, пролетната салата с морковен хляб - свеж спанак, зелена салата, тиквичка, моцарела, боровинки, орехи и крутони от морковен хляб, който също приготвяме на място.
Почти всички остават очаровани от вегетарианските ни кюфтенца - от нахут, от цвекло, от киноа с червена леща и магданоз със сиренце - всъщност последните две са ни и едни от най-поръчваните кюфтенца. В новото ни меню имаме и доста сезонни рецепти, а в обедното меню, за работещите наоколо или желаещите доставка, предлагаме от традиционни рецепти до някои определено експериментаторски - всички ги публикуваме и малко преди обедно време във фейсбук страницата ни.
Разбира се, препоръчвам и суровоядските ни домашни торти, които от хоби на мама се превърнаха в любим десерт на всички клиенти. Дори си поръчват и за рождените дни у дома. Не използваме никакви готови блатове, прахчета, оцветители. От домашните торти на баба до вегански изкушения - майка ми е виртуоз.
- Мода ли е да се храниш като вегетарианец?
- Мода може да бъдат крайните залитания в хранителните режими и различни форми на педантичност, но да се храниш здравословно - не може да бъде мода. Хората все повече започват да се грижат за тялото си, да се интересуват как да се хранят здравословно. Никой не трябва да следва някакви моди, а да намери баланса за себе си. Със сигурност, опакованите храни, готови бульони, фиксове, овкусители, оцветители не са нещо, което е добре да ядем. Вегетарианската храна, противно на някои очаквания, е много вкусна и разнообразна, заради различните видове зеленчуци и плодове, възможностите за овкусяване и т.н.
В недалечното минало да се храниш почти без месо е било нещо съвсем нормално. А самото месо - отгледано без химии и хормони, са консумирали на по-големи празници и това е. Затова все повече хора се доверяват на зеленчуците и плодовете и някои казват, че има мода. Мода няма – има грижа за себе си.
- Ако все пак сме свикнали всеки ден да ядеме сандвичи, кебапчета, пици и всякакви опаковани снаксове и вафли, джънк фууд, но искаме да опитаме да балансираме живота си с по-здравословно хранене, какво ще ни препоръчаш, за да го променим?
- Да не стресираме организма. Да започнем постепенно, изключвайки опаковани храни, полуфабрикати и „от топлата витрина”, замествайки някои хранения с по-добра алтернатива.
И най-същественото - от всички видове здравословна храна, най-важното е да изберем да ядем тази, която все пак обичаме. Ето тази лесна рецепта за "Салата от червено цвекло, ябълка и грейпфрут" може да е добро начало.
- Влия ли храненето върху емоционалното ни състояние?
- Ако си поръчал или приготвил и най-здравословното блюдо, но си разменяш злостни коментари с половинката си или крещиш на детето, в организма ни влизат не по-малко токсини. А ако сме в атмосфера на любов, приятно настроение и положителни мисли, организмът може да намали вредните ефекти на храната.
Но, да, избирането на здравословно хранене означава да кажеш на организма си – „Аз обичам себе си. Аз искам да съм здрав и щастлив, искам да направя много хубави неща с живота си.” Затова в ресторант "Жасмин Тий Хаус" предлагаме нещо повече от храна - спокойна обстановка, приятелско отношение, домашен уют, а често организираме и тематични вечери, които оставят незабравими моменти в гостите ни. Моменти, когато са се чувствали специално.