Древен паметник очаква своето възраждане във Варна
Скулптурата от върха на чешмата се сухранява в Парк-музей "Владислав Варненчик" Сн.: Moreto.net
Древен паметник - произведение на изкуството отпреди 2 века, очаква да получи своето възраждане във Варна. Той представлява мраморна чешма с висок 11 метра обелиск над нея, завършващ със скулптура. Обелискът е облицован с черни плочи, изписани със златни букви. Той има историческа стойност и е единственият паметник, останал от турското владичество във Варна, но е разглобен на 3 отделни части и се съхранява на 3 отделни места, разказва арх. Емил Пасков, председател на инициативния комитет за възстановяване на паметника. В комитета членуват общо 12 души, като сред тях има архитекти, историци и журналисти. Създаден е преди 4 г., когато се зародила и идеята за възстановяване на паметника.
„Чешмата е истинско произведение на изкуството, тя има и голяма историческа стойност. Добре е да бъде възстановена, тъй като е един вид богатство за града ни. Нашият комитет се бори именно за това", коментира Пасков. Той изготвя архитектурен проект за възстановяване на паметника и повторното му поставяне в градска обстановка още при създаването на инициативния комитет. Пасков и съмишлениците му предлагат в общината и няколко варианта къде да бъде разположена чешмата. Някои от предложенията са тя да бъде поставена в Шишковата градинка, в двора на Художествената галерия, в Морската градина до розариума и др. Комитетът се свързва с тогавашния областен управител и кмета Кирил Йорданов и е взето друго решение - чешмата да се сложи в двора на Археологическия музей и да бъде не като елемент от градската среда, а като експонат на музея.
Идеята беше одобрена, но на нас вече няколко години все не ни достигат средства, каза Пасков. Оказва се, че са нужни пари за изливане на бетонния фундамент, върху който да бъде разположен паметникът, както и за неговата частична реставрация.
„Надяваме се някои граждани, които имат възможност да помогнат, да го направят, защото от повторното поставяне на това произведение на изкуството в крайна сметка ще спечели целият град", категоричен е арх. Пасков.
Историята на чешмата стартира още в далечния XIX в., когато започва поредната битка между Османската империя и Русия. Боевете се водят край Варна, както и в самия град. Впоследствие Русия се оттегля и битката приключва, но цяла Варна осъмва опожарена и разрушена до основи. Султанът обаче решава да изгради отново града, тъй като точно в него враговете му от Русия не успяват да вземат превес. Така за 15-20 г. Варна възвръща предишния си облик и в чест на подновеното населено място бива изградена чешма. Тя била разположена на площад „Независимост" цели 90 г., уточни арх. Пасков. През 20-те години на миналия век обаче започва активното застрояване на центъра. Именно тогава се появява и театърът на площада. Високата 11 метра чешма се оказва точно пред него, което според тогавашните архитекти не е добро решение. Така се стига до мнението паметникът да бъде демонтиран и поставен на друго място - в Морската градина. Повторното монтиране обаче така и не се реализира. Паметникът е разглобен на 3 части, които се съхраняват на 3 отделни места и до днес.
Самата чешма се намира в храма „Св. Атанасий", високата част - в Археологическия музей, а скулптурата на върха се съхранява в парк-музей „Владислав Варненчик".
По време на социалистическото управление отново се заговаря за чешмата, но монтирането й е отказано от управляващата БКП. Според Пасков тогава се е смятало, че надписите върху високата част на паметника на древноосмански език са хули против Русия. Години след това обаче се оказва, че това всъщност е поезия, възхваляваща султана на империята.
„Проектът е изготвен, разрешение от общината има, остава само да се набави нужната сума. Срамота е единственият паметник от онова време във Варна да стои разглобен на 3 отделни места и никой от гражданите и гостите на града да не може да го види", възмущава се арх. Пасков.
|
Коментари |
09:13ч. 25 Март 2011 #9 hahcho По твоята логика в Истанбул да са разрушили всичко християнско и всяка една останка от Константинопол да е премахната . Това е културно наследство ,тук не става дума за религия или каквото и да е било ! Понятията са ми напълно познати .
08:42ч. 25 Март 2011 #8 Йордан hahco не знам дали ти е известно спрямо кого се отнасят обикновено думи като "фанатизъм","фундаментализъм","екстремизъм" и т.н.Хубаво е да се сетиш и за ония братя дето строиха чешма,срещу която се дигна цяло село.Сети се и за промиването на мозъци в Родопите и ако прочетеш по-внимателно статията ще разбереш,че тази чешма е построена като израз на триумфа на турците във войната с Русия.Айде сега ако можеш да направиш връзка между думите в кавички и тази идея си отговори сам дали възстановяването на чешмата е най-правилното в случая ...?
22:42ч. 24 Март 2011 #7 hahcho Докато не се отървем от този фанатизъм ще си останем овце ...
22:08ч. 24 Март 2011 #6 Иван Михалев Ако нещо от XIX век от н. е. е древно, то какви са останките от XIX век преди н. е.? Сигурно пра-пра-древни :)
Много хубава инициатива.
Предлагам да не спираме до тук, а да продължим, като всичко църкви, превърнати в джамии, да се възстановят пак като църкви. На потомците на всички насила потурчени българи, пак да им възстановим вярата.
21:30ч. 24 Март 2011 #5 hahcho Чешмата има много интересна история и не виждам защо да не се върне ,тъй като историческата и стойност е изключително висока . Не смятам ,че това може да се счита като възхвала на турското робство по никакъв начин “Тя е част от историята на града и ще е чудесно ,ако бъде монтирана отново.
14:33ч. 24 Март 2011 #4 bobye Да се върне паметник за това, че Варна е останала под турско робство??? Абе някой има ли акъл в кухата тиква, която нарича незнайно защо глава?
13:00ч. 24 Март 2011 #3 варненец А защо не казват каква сума е необходима?
12:29ч. 24 Март 2011 #2 Йордан Браво.Първо сложете на видно място чешмата,след това изпраскайте един бюст на Ататюрк и накрая обявете Варна за квартал на Мека,че мюсулманите да идват на поклонение.Така ще се увеличи потока туристи от арабския свят и Варна неминуемо ще заприлича още повече на "европейски" град.Предлагам да се организират курсове към ощината за изучаване на древноосмански език,като на положилите успешно изпита да се подарява по един фес или чалма - по избор на мераклията.Защо толкова бързо се забравя да речем Баташкото клане?Защо се забравят хилядите унищожени от турците български реликви и защо трябва да съхраняваме техните?Някой изобщо знае ли какво е написано на този паметник?Ами ако означава "смърт на гяурите"?Така,така.Вдигнете паметника и след това си купете по 100 тубички вазелин,че като ви изплющят по турски - по-малко да ви боли.Ама като гледам отдавна сте си дали седалището за общо ползване и едвали ще ви боли ...
12:22ч. 24 Март 2011 #1 Дорa Велинова Чудесна идея, а къде изчезнаха мраморните плочи от тази чешма? Преди лежаха в двора на Археологически музей
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
|
Новини от Варна, региона и света |
|
Психично болен мъж е убил баща си и ранил тежко майка си
Днес, 25 Ноември 2024 10:01
Тежък криминален инцидент разтърси сливенското село Сотиря. Психично болен мъж е убил баща си и ранил тежко майка си. Пострадалата жена е настанена в областната болница в Сливен с животозастрашаващи травми,...
| |
|
Антарктическата ни база е открита за новия полярен сезон
Днес, 25 Ноември 2024 09:50
Антарктическата ни база е открита за новия полярен сезон. Това съобщи проф. Христо Пимпирев, ръководител на Българските антарктически експедиции. Информацията е изпратена от Елка Василева, логистик...
| |
|
Европейската служба за борба с измамите спря незаконна търговия с хладилни газове в България
Днес, 25 Ноември 2024 09:37
Агенция „Митници” участва в международна митническа операция KHIONE срещу незаконния внос и търговия с хладилни газове, проведена под координацията на Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ). В...
| |
|
БСП - Варна преизбра Раличков и номинира Гуцанов за председател на партията
Днес, 25 Ноември 2024 09:23
БСП - Варна единодушно преизбра председателя си - Павел Раличков за още един мандат като водач на градската организация и номинира за поста лидер на БСП Борислав Гуцанов, съобщават от пресцентър на партията.
“За...
| |
|
ИУ – Варна ще бъде домакин на научна конференция, посветена на строителното предприемачество и бизнеса с недвижими имоти
Днес, 25 Ноември 2024 09:05
На 29 ноември 2024 г. в Икономически университет – Варна ще се проведе международна научно-практическа конференция на тема „Строително предприемачество и недвижима собственост“. Събитието ще събере специалисти,...
| |
|
Международен ден за борба с насилието срещу жени
Днес, 25 Ноември 2024 08:48
25 ноември е обявен за Международен ден за елиминиране на насилието срещу жените.
Денят е по инициатива на ООН за премахване на насилието (изнасилване, домашно насилие и др.), упражнявано върху жени,...
| |
|
Не е ясно ще има ли среща между първите две политически сили
Днес, 25 Ноември 2024 08:25
Все още не е ясно дали ще се проведе среща между първите две политически сили и кога това може да се случи. След поканата от ГЕРБ-СДС, която беше приета от ПП-ДБ, последваха редица уточнения и условия.
Съпредседателят...
| |
|
Ватерполният „Комодор” влезе в група „Елит”
Днес, 25 Ноември 2024 08:03
Ватерполният „Комодор” влезе в група „Елит” при мъжете. Селекцията на Николай Николов – Майката направи тази мисия възможна, след като постигна три победи пред екзалтирана публика в квалификацията на басейн...
| |
|
Румен Радев: България ще продължи да бъде втора родина за виетнамските граждани
Днес, 25 Ноември 2024 07:46
България ще продължи да бъде втора родина за виетнамските граждани, които са учили и работили в страната ни. Гордеем се, че те допринасят за развитието на днешния Виетнам със знанията, уменията и опита...
| |
|
Православната Църква почита Свети Климент Охридски
Днес, 25 Ноември 2024 07:31
На 25 ноември всяка година Православната Църква чества паметта на св. Климент Охридски.
Свети Климент Охридски е средновековен учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Православната...
| |
|
25 ноември в историята
Днес, 25 Ноември 2024 07:12
Събития:
1120 г. – Белия кораб потъва близо до Нормандския бряг.
1667 г. – Опустошително земетресение в Кавказ причинява смъртта на 80 000 души.
1741 г. – С помощта на войската Елисавета Петровна –...
| |
|
Без ток днес във Варненска област ще бъдат...
Днес, 25 Ноември 2024 06:55
Без ток днес, 25 ноември, във Варненска област ще бъдат....
8:00 ч. до 17:00 ч.
Поради оперативни превключвания на съоръженията за доставка на електроенергия, са възможни смущения в районите на: гр....
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
|
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|