Бизнесът иска инженери с чужди езици
Инженери, които владеят перфектно поне английски, имат професионални компютърни умения и са готови да се учат и развиват непрекъснато. Такива кадри търси бизнесът стана ясно по време на кръгла маса, провела се в ТУ-Варна на тема „Развитието на инженерното образование и предизвикателствата пред науката и бизнеса в началото на XXI век”, организирана по случай 50-годишния юбилей на Техническия университет във Варна.
Инженери, които знаят поне един чужд език, а най-добре 3, в това число руски,
„Не мога да си представя, че ще наема човек без английски поне. А най-добре – английски, немски и руски. Как да го пратя на преговори в Холандия – с преводачка ли? Какво да учат в университета ли? На първо място ги научете на труд. Идват при мен и само питат каква заплата ще получават. Те искат днес и веднага да карат мерцедеса. Кой ги учи така, не знам. Когато дойдат млади инженери при нас, ние отделяме 2-2,5 г. да ги учим. Плащам заплата, инвестирам в тях, година след това вече започвам да разчитам на тях. И тогава те започват да се оглеждат за работа в чужбина“. Това сподели инж. Кольо Колев, създател на Мауер локинг системс. Той призна, че започнал бизнеса си преди 20 г. благодарение на тесни връзки с преподавателите и изследователите на ТУ и лабораториите на ВУЗ-а.
Тежки демографски и финансови проблеми стоят пред висшето образование в България стана ясно на дискусията. През последните 10 г. е започнала масовизация на висшето образование (в различните европейски държави броят на студентите за този период е нараснал между 55 и 90% ), обясни ректорът на ТУ-Варна проф Овид Фархи.
Това доведе до нарастване на институциите, които се занимават с висше образование, както и до проблеми с качеството му.
В България броят на обхванатите във висше образование за последните 20 г. нараснал 2 пъти. Това довело до хаос в специалностите, тъй като липсва информация от какви специалисти има нужда бизнесът. Така допреди няколко години приоритет имаше юридическото образование, сега 25-30% от всички студенти учат икономика без да е ясно ще има ли работа за всички тях.
Все по-малко млади хора в целия свят избират инженерното образование, защото то е много трудно, категоричен беше проф. Михаил Илиев, зам.-ректор ТУ-Русе.
От друга страна броят на завършващите средно образование е намалял 2 пъти през последните 10 години. Така въпреки масовизацията на висшето образование през 2000 г. в България е имало 90 000 кандидат-студенти, а през 2010 - едва 70 000.
За да привличат студенти някои висши учебни заведения стигат до крайности - приемат без изпит или измислят куриозни специалности като Компютърна химия в СУ , даде пример проф. Фархи.
Все по-трудно става и набирането на чужди студенти, които с таксите си помагат за оцеляването на висшето образование у нас. Бюрократични спънки години наред мъчат процедурата за прием. Все по-голям проблем при привличането на чужденци става и остаряващата материална база, която ВУЗ-овете нямат пари да модернизират. „В България финансирането на висшите учебни заведения е между 10 и 20 пъти по-малко отколкото в държавните университети в Европа. В нормални условия издръжката на ТУ-Варна трябва да е 40 млн. евро, а тя е 9 млн. лева. Ако през 2008 издръжката ни беше 2056 лева на студент, то през 2011 тя вече бе 1617, като за много специалности издръжката на 1 студент е по-малка от тази на 1 ученик в средно училище“, заяви проф. Фархи и определи финансовата политика спрямо висшето образование в България като пагубна.
В ТУ-Варна заложили на оптимизацията на работата, за да им стигат парите. Така заплатите във ВУЗ-а са сред най-високите във висшето образование у нас. „Обяснявам на колеги в много други университети системата, с която ние успяхме да работим с по-малко хора, но да даваме по-високи заплати, но не всички са склонни на такива драстични мерки и затова продължават да имат финансови проблеми, докато ние се справяме много добре с издръжката“, обясни ректорът.
За пореден път проф. Фархи разкритикува и абсурдите на въведената през тази година рейтингова система за университетите в България. Двата най-драстични примера са, че критериите отчитат единствено реализацията на младите хора в България, но не и на тези, които като ценни кадри са били наети зад граница като капитаните на ТУ, плаващи под чужд флаг, например. „Освен това системата оценява според броя места в общежития спрямо всички студенти във ВУЗ-а, така ние, които имаме места в общежитията много повече от желаещите и нуждаещите се да живеят там, получаваме ниска оценка, защото много от студентите живеят по домовете си“, обясни той.
Академичните домакини на кръглата маса изслушаха с внимание изискванията и критиките на бизнеса, но също дадоха своите предложения: фирмите да дават стипендии на изявени студенти, за да ги привличат за работа при тях. Хай тек паркове пък може да имат ВУЗ-овете, ако бизнесът им подаде ръка за Публично-частно партньорство.
|
Коментари |
10:58ч. 3 Юли 2012 #9 Виктор Да, прав сте, наистина имам повърхностна представа. Аз съм един най-обикновен инженер и управител на две производствени фирми.
Както и да е, какво разбирате под инженерна фирма?
09:09ч. 3 Юли 2012 #8 Tromto @nestienarka и Виктор
Съжалявам, но явно си имате само най-повърхностна представа, как работи една съвременна инженерна фирма. Първо и основно - "баластният персонал" трябва да бъде сведен до абсолютния минимум - счетоводител и завеждащ отдел "Човешки ресурси". ВСИЧКИ останали трябва да са инженери! Напатил съм се достатъчно от договори, сключени от търговски директори "по професия", които ако и да са могли да водят преговори, то са нямали хаир-хабер от това, за какво всъшност преговарят, защото не са вниквали в дребните, но видими за един инженер детайли, които после за излизали през носа на редовия състав, защото е трябвало да бъдат изпълнени, но време и пари за тях не са били предвидени.
Относно 40-те процента заетост с чисто инженерна работа (т.е., такава по създаване на документи и чертежи) също е точно така. Ако си мислите, че инженерът чертае нещо, подписва се под него и процесът приключва, сте в огромна грешка. Понятия като "ревизия", "изменение", PCM, "owner request", VCD, "interference check", "as built" са нещата, които изяждат останалите 60% от работното време на редовия инженер, без да представляват действително продуктивна дейност от негова страна - това си е чиста "инженерна бюрокрация", без която обаче никой застраховател няма да приеме крайното изделие.
И ВСИЧКО изброено по-горе изисква знаенето на чужди езици. Относно "алчните работодатели" - колко работодатели в СЕРИОЗНИ инженерни фирми познавате? Защото заплатите за инженери с ТАКИВА ПОЗНАНИЯ и квалификация у нас са си съвсем наред.
22:29ч. 2 Юли 2012 #7 port То няма инженери, те говорят за чужд език?
Скоро един "икономист" завършл ВИНС Варна с добра оценка, се чуди що е то платежно и как се попълва!
17:08ч. 2 Юли 2012 #6 nestinarka Подкрепям мнението на Виктор.
Крайно време е длъжностите и професиите да имат своите определени рамки на компетентност.
Не можа работодателите да искат в една длъжност да вместят компетенциите на 2-3.
Разбира се, че инженерът е инженер не за да води преговори.
На преговори въпросният работодател ще изпрати търговския си директор, ако ще и с преводачка, а инженерът е допустимо да бода единствено в ролята на ТЕХНИЧЕСКИ КОНСУЛТАНТ при преговорите.
За всички останали изискуеми от алчните работодатели компетенции, би трябвало да се плащат допълнителни заплати.
15:41ч. 2 Юли 2012 #5 Виктор Tromto, Работата на инженера не е да сключва договори, освен ако не си е подал молбата за търговски представител или търговски директор. Работата на инженера е в производството. Или в проектирането на продукт.
Ако в една фирма има 40% инженерна дейност - трябва да има инженери за тази дейност, а за другите дейности трябват служители със други специалности.
Ако фирмата държи да бъде фирма.
Иначе е пародия на фирма, с пародия на служители, с пародия на производство.
15:24ч. 2 Юли 2012 #4 momo Айде този да си каже колко подготвен е бил когато е завършил университета...и колко езика е знаел ...а и колко е откраднал от ....глухите
15:15ч. 2 Юли 2012 #3 Tromto @Виктор - Да, точно така е! Преди да започне "инженерната работа", всичко трябва да мине през един куп подготвителни дейности, включително преговори с клиенти и подизпълнители, в това число и неформални разговори; после идва оформянето на договорите - уж търговска работа, ама като се пазариш за човекочасове и заплащането им за създаването и оформянето на един куп чертежи, трябва да си наясно и с инженерството и с търговията... После идва "другото" - преразпределянето на ресурсите на фирмата и почти винаги - обучение на персонала за работа с нови стандарти и/или софтуер, които са в 95% от случаите на чужд език. И, както го каза - най-накрая е нещо (около 40% от цялото), което е "чисто инженерство". Останалите усилия отиват за спорове с капризните клиенти и мрънкащите подизпълнители... и пак на техния език :-P
Повярвай ми - ако в една фирма (всякаква - не само инженерна), има само един или двама човека, които знаят необходимите езици, а всички останали разчитат на тях, за да върви работата с чуждестранен клиент, такава фирма в наши дни просто няма шанс (освен ако не е държавно предприятие :-D ).
14:10ч. 2 Юли 2012 #2 totko70 Английски език е задължителният минимум. Без това е немислимо да си инженер. От друга страна бих попитал господина от Мауер Локинг Систем защо научените инженери се оглеждат за работа в чужбина? Обучението на един инженер е скъпо. Може да достигне десетки хиляди евро. Без този разход обаче не може ако се търси развитие на фирмата. Точно по същият начин разхода за заплатата на специалиста е "необходимо зло" (за работодателя) за да остане той във фирмата. Нещата са свързани - или добре обучени и заплатени специалисти и възможност за развитие, или неграмотни и ниско платени служители, застой и вегитиране. Квалифицираният и мотивиран персонал е най-ценния капитал на една компания.
13:50ч. 2 Юли 2012 #1 Виктор "Не мога да си представя, че ще наема човек без английски поне. А най-добре – английски, немски и руски. Как да го пратя на преговори в Холандия – с преводачка ли?" - С такива изисквания трудно ще намери хора.
Аз мислех, че за инженера е инженерната работа, а то било на първо място преводаческата работа, на второ - търговска дейност, на трето - нещо друго и - най-накрая - нещо от инженерната част...
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
|
Новини от Варна, региона и света |
|
20% отстъпка в строителен хипермаркет "Алати" на "Черен петък и събота"
Вторник, 26 Ноември 2024 10:52
На 29 и 30 ноември (петък и събота) в строителен хипермаркет „Алати“ ще се проведе ежегодното събитие „Черен петък и събота“. В тези два дни всички клиенти могат да се възползват от 20% отстъпка. Събитието...
| |
|
Д-р Велев, дентален лекар: Какво да очаквате при избелване на зъби
Вторник, 26 Ноември 2024 08:05
Бляскавата усмивка, здравите и бели зъби са част от естетичния изглед на съвременния човек. Болезнена ли е процедурата за избелване, какво да очаквате и може ли да бъде заменена с избелване при домашни...
| |
|
Прогноза за времето - 27 ноември
Днес, 27 Ноември 2024 06:32
В сутрешните часове на отделни места в низините, котловините и около водните басейни временно видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, в София - около минус 1°.
По...
| |
|
Авария оставя хиляди във Варна без вода до полунощ
Вторник, 26 Ноември 2024 20:12
Хиляди варненци ще са без вода до полунощ, а причината е авария, съобщиха от ВиК-дружеството.
Потърпевши са в части от кв. "Кайсиева градина", кв. "Владислав Варненчик", местност "Ментеше", гр. Аксаково,...
| |
|
КС допусна и петте дела за касиране на изборите и ги обедини
Вторник, 26 Ноември 2024 18:55
Конституционният съд обедини в едно общо дело петте дела, които бяха образувани по жалби, с които се атакуват резултатите от изборите за 51-во Народно събрание.
Съдът е назначил експертиза, която трябва...
| |
|
Благотворителна кампания събира храна, дрехи и обувки за нуждаещи се във Варненско
Вторник, 26 Ноември 2024 18:43
Областна администрация – Варна стартира благотворителната кампания за набиране на храна и вещи за нуждаещи се в навечерието на коледно-новогодишните празници. Кампанията ще продължи до 15 декември и се...
| |
|
Пускат два блока от затворената ТЕЦ "КонтурГлобал Марица Изток 3"
Вторник, 26 Ноември 2024 18:31
"От 1 януари 2025 година 3-и и 4-ти блокове на ТЕЦ "КонтурГлобал Марица Изток 3" ще заработят и до края на март ще дават своя принос за поддържане баланса и сигурността на електроенергийната ни система....
| |
|
Варненски съдия с наряд за мач от Лига Европа
Вторник, 26 Ноември 2024 18:19
Българският международен съдия Драгомир Драганов ще отговаря за системата за видеоповторения (ВАР) на мача от турнира Лига Европа между испанския Реал Сосиедад и нидерландския гранд Аякс (Амстердам).
Варненският...
| |
|
Осъдиха 59-годишен, заканил се да застреля съпругата си
Вторник, 26 Ноември 2024 18:06
Районният съд във Варна наложи наказание на 59-годишен мъж за закана с убийство в условията на домашно насилие.
Деянието е осъществено на 28 септември миналата година във варненско село. Тогава подсъдимият...
| |
|
Приоритетно ще почистват участъци от дерета и охранителни канали във Варна
Вторник, 26 Ноември 2024 17:53
Община Варна ще поръча почистването на 18 участъка от дерета и охранителни канали. Възлагането ще бъде направено веднага, след като приключат процедурите по обявената обществена поръчка. Това обясни за...
| |
|
Oграничaват движението в тунел на магистрала „Хемус“ за няколко часа тази нощ
Вторник, 26 Ноември 2024 17:39
Тази нощ - от 00:00 часа до 04:00 часа на 27 ноември /сряда/, ще се ограничи движението на всички превозни средства в тунел „Топли дол“ на автомагистрала „Хемус“. Промяната във временната организация на...
| |
|
Съдия Цвета Павлова бе избрана за председател на Окръжен съд – Варна
Вторник, 26 Ноември 2024 17:26
Съдия Цвета Павлова беше избрана за председател на Окръжен съд - Варна. Тя получи подкрепата на осем от членовете на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет.
Другият кандидат – зам.-шефката на Варненския...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
|
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|