Г-н Йовчев , бихме гласували за Вас, но посочете ни начинът по който ще работите с гражданите.
Александър Йовчев: Първо искам да Ви уверя, че досегашният порочен модел на управление наложен през последните 12 години ще заеме своето място в историята на Варна. Всички знаете каква беше оценката на гражданите и резултата от протестите през месец Март. Тук само ще допълня, че част от този порочен модел сега е мимикрирал и хора които са били главно звено в бившия екип на кмета търсят ново поприще на политическата сцена. В народния фолклор на българите има много поговорки за това, ето сега се сещам за една такава “Пременил се Илия, огледал се - пак в тия“. Аз вярвам във варненци, в тяхната трезва оценка, че ще отсеят зърното от плявата и ще направят правилно своя избор.
Попитахте ме как ще работя с гражданите. Аз смятам, че за основа на всяка оценка на едно управление е информираността на гражданите. Имам стратегия как да стане това. Като част от новия модел на управление на града ще бъдат регулярните срещи на кметовете и общинските служители със обществеността по райони. Както казах вземането на решения за града ще се прави след обмяна в максимална степен на информация между хората и служебните лица. Досегашните практики показаха, че именно липсата на информация води до дискредитиране на държавните и общински органи в очите на гражданите.
Предвиждам също и създаването на местен онбутсман. Тази идея е наша, на партията която представлявам, още през 2007 г. тогавашният общински съвет не я приема и досега залежава в деловодството на общината. Познавам сигналите които хората подадоха от протестите. Аз бях част от тях и старателно си записвах какви лозунги издигаха. Гарантирам ви, че информираността на гражданите ще бъде приоритет на моето управление.
Какво предвиждате за намаляване изтичането на бюджета на общината?Как ще го направите целесъобразен с нуждите на града?
Александър Йовчев: Този въпрос ми го задават навсякъде. Разбираемо е защо е така, хората искат да знаят къде отиват парите им и в какво ги влага общината. Нека да ви опиша една затворена система за бюджета и тогава ще получите своите отговори. Тя е следната. Предвиждам създаването на общинска фирма която ще се занимава със инфраструктурата на града- пътища, площадки и други. Тази фирма ще получава пари от бюджета на общината за да изпълнява своята дейност. Така затварям кръгът на парите циркулиращи в общината. Значи от събраните данъци , парите няма да се дават на външни фирми по закона за обществените поръчки а ще се разходват от общинската фирма. Така контролът върху разходите по определена работа и нейното качествено изпълнение ще бъдат в ръцете на общината. Досегашната практика със изпълнителките - външни фирми е нерационална и със лоши финансови резултати като цяло, да не говорим и за качеството – навсякъде има дупки по улиците. Направил съм изчисления, че цените за поддръжка на инфраструктурата се завишават от порядъка на 4-5 пъти. Ако например за тази дейност са предвидени 100 милиона лева в бюджета, направете сметка, колко е реално нейната стойност. За създаването на такава общинска фирма общината ще задели между 7 и 10 млн. лева. С разликата от спестените средства ще могат да се построят детски градини, да се задейства социална програма за млади семейства например, здравеопазване и други.
Като допълнителен бонус от тази мярка, която предвиждам ще бъде драстичното намаляване на корупционните практики от модела на стария кмет.
Сега, относно целесъобразното използване на средствата ще ви изкажа една моя идея например за уличното осветление. Добрите практики на световно ниво показват, че изграждането на соларно осветление възстановява разходите му за изграждане от порядъка на 2 години. Сегашният модел ни доказа , че е нерентабилен и заема солидно перо от бюджета - най-вече разходи за ток. Изграждането на подобна система за осветление ще бъде крачка към модернизирането на градът чрез използване на слънчевата енергия като нескончаем източник. Подобен подход на рационализация на разходите ще се ползва във всички сфери на социалното устройство на градът.
Как ще върнете лидерската позиция на Варна като „Най-добър град за живеене“ ? Как ще задържите младите хора в градът?
Александър Йовчев: Аз съм кореняк варненец и наистина този въпрос го взимам присърце, като моя лична битка да върна славата на Варна не само като най-добър град за живеене но и като морска столица на България. Част от отговорът на този въпрос се съдържа в преди малко споменатите ми идеи за гражданския контрол и оптимизиране на бюджета. Няма как да е другояче, защото всичко е една жива система, в която всяко нещо си има своето точно определено място. Относно старата слава на Варна като морска столица ще бъде главен приоритет в управлението ми. Това ще стане чрез модернизиране и разширение на пристанище Варна-Изток, така че то да стане основен порт не само на национално, но и на международно ниво. Това естествено е свързано и със изграждане на пътни артерии- магистрали, което е предпоставка и за по-сериозна работа с държавните институции. Средства за това ще се търсят от инвеститори и програми на еврофонда, а също и от други бързо развиващи се страни. Партията която представлявам – АТАКА, не веднъж е посочила от къде могат да дойдат пари , а именно от Китай, Бразилия,Русия и други прогресивно развиващи се страни.
Относно това как ще задържим младите хора в градът искам да кажа, че създаването на нови общински предприятия, реализирането на програми от ЕС, и намирането на инвеститори за изграждане на крупни съоръжения ще създаде достатъчно работа за много хора. Така Варна ще се превърне в притегателен център на хора от цялата страна и еталон за модерно управление с максимален граждански контрол.