По време на срещата на четири очи президентът Росен Плевнелиев е уверил колегата си, че България готова да сподели своя опит по пътя за европейска интеграция.
Темата за енергетиката е била обсъдена по време на вчерашната среща на четири очи на двамата президенти. Ако българската страна изпитва нужда от енергийни източници, ние няма да останем безучастни. Това каза турският президент Абдуллах Гюл. Дадох информация на президента Росен Плевнелиев за възможността за трансфериране на енергийни източници от района на Кавказ, Каспийско море през Турция за западния пазар през България, каза Гюл.
Интерконекторът България - Турция е истинска диверсификация за България, каза президентът Росен Плевнелиев. За нас сътрудничеството с Турция в енергийната сфера е изключително важно. Когато през 2008 г. българският народ беше оставен на студено, защото зависи само от една тръба за доставка на газ ние си научихме урока, каза Плевнелиев. Интерконекторът България - Турция е от стратегическо значение за нас и ние се надяваме, че много скоро ще стартира. Винаги обръщаме внимание колко е важен този проект за България, допълни президентът. Българската страна подкрепя и газопровода Танап. Не само България, но и цяла Европа е благодарна на Турция за това, че тя работи за диверсификация на източниците и на трасетата за цяла Европа. По време на срещата с турския си колега Абдуллах Гюл българският президент е посочил, че България е готова интерконекторът България - Турция да се развива и като част от Набуко Уест и да се работи денонощно по този проект.
Плевнелиев изрази увереност, че в следващите седмици, месеци в Брюксел и в други столици на Европа ще се взимат важни решения по тази тема.
Турция започва работата по изграждането на интерконекторната газова връзка с България и решението за това вече е взето. Това е потвърдил пред президента Росен Плевнелиев премиерът на Турция Реджеп Тайип Ердоган. Турция разглежда като възможност газовата връзка да бъде изградена като част от трасето на проекта „Набуко-Запад“. По този начин ще бъдат създадени допълнителни възможности за повишаване на капацитета и възможностите на проекта, когато бъде реализиран.
Турската страна не се е отказала от участие в работата по изграждането на скоростния път Русе-Свиленград, но намеренията ще бъдат обсъждани на техническо равнище, стана ясно след разговорите на българския държавен глава в турската столица. И двете страни ще насърчават инвестициите в транспорта, строителството и телекомуникациите, като са налице и конкретни инвестиционни намерения от страна на турския бизнес.
Президентът Росен Плевнелиев заяви на брифинг пред журналисти, че по време на срещите е станало ясно, че е заявен инвеститорски интерес за строеж на ТЕЦ в град Инеада с пристанище за въглища, които да се доставят от Украйна. Това е частен проект и турската страна е съобщила, че е на ранен етап на развитие, каза президентът Росен Плевнелиев. Проектът се финансира изцяло от частни капитали. Проблемът е поставен с цялата му тежест, с цялото безпокойство и притеснение, като една голяма част от разговора с министър-председателя на Република Турция Реджеп Ердоган е била по тази тема.
Плевнелиев е посочил, че туризмът е стратегическа индустрия за България и за Турция.
Президентът е подчертал, че отговорното отношение към бъдещите поколения е да се оставят тези чисти плажове и недокосната природа такава, каквато е. Това е предпоставка и за туризъм, е заявил той.
Българската страна е много притеснена от инвестиционното предложение за изграждане на ТЕЦ в град Инеада, в близост до Резово, каза президентът Росен Плевнелиев. Президентът Росен Плевнелиев е изразил притеснението по време на срещата с министър-председателя на Република Турция Реджеп Ердоган и е каза, че дори вече е имало гражданско неподчинение заедно със съседите от другата страна на границата от турските села. „Притеснени сме, искаме тази тема да се следи внимателно и се надяваме на пълно разбиране от турска страна, че България има сериозен проблем с този проект. Ние го сигнализираме навреме и очакваме оттук нататък да бъдем информирани и очакваме едно сериозно отношение”, каза президентът. В момента се твърди, че има инвестиционно предложение, което е в турското министерство на икономиката и същевременно и турското министерство на околната среда ще се занимава с тази тема.
„Това, което се изисква по правилата, ще бъде спазено – т.е. да има оценка за въздействие на околната среда по възможно най-високите стандарти, но на нас това не ни е достатъчно. Ние искаме от сега да сигнализираме, че България има сериозен проблем с този проект и се надяваме на тази ранна фаза на изпълнение нашите турски приятели също да ни подкрепят”, каза Плевнелиев. България трудно би могла да спре един частен проект, ако той отговаря на всички изисквания, но би могла, заедно с турското министерство на околната среда и водите, наистина да изследва всичко в зоната и по този начин да го пренасочи, да го препозиционира на друго място.
„Разбира се аз съм много притеснен от факта, че точно това място е избрана за ТЕЦ на въглища, където ние имаме една изключителна природа и най-чистите плажове по Черноморието. Проектът е на ранна фаза и ние ще следим следващите стъпки”, допълни президентът Росен Плевнелиев.
В рамките на първия ден от официалното посещение в Република Турция президентът Росен Плевнелиев се срещна и с представители на изселнически организации в Анкара. По време на срещата те му предоставиха документ с 16 искания, които президентът се ангажира да бъдат разгледани, за да се намери решение, ако това е възможно.