- Г-жо Захариева, преди дни създадохте дирекция "Жилищна политика" към строителното министерство, която ще подпомага хората да санират жилищата си с пари от Брюксел. Защо бе нужна новата структура?
- Целта ни беше да опростим правилата и да спестим на хората разходи. Ако бенефициенти по ОПРР бяха сдруженията на собствениците, те трябваше първоначално да осигурят сами 100% от нужните средства за проектите си и чак след завършването и одита им да си получат безвъзмездния грант от 50% обратно. Както и сами да организират обществените си поръчки или да платят на консултант, да изберат строителен надзор, фирма изпълнител, технически консултант, енергиен одитор и проджект мениджмънт. Сега държавата ще им помогне за всичко това. Досега никой не се занимаваше с жилищната политика. В министерството имаше назначени 4-ма души, като реално само двама работиха в сектора. Сега в новата дирекция ще има 11 души, които пак няма да са достатъчни.
- На какви условия трябва да отговарят тези, които искат да санират блока си с пари от Брюксел?
- До края на седмицата ще са ясни допустимите дейности по схемата - като например дали трябва да се смени абонатната станция на блока. Защото тя, в масовите случаи, не е собственост на хората, а на топлофикациите, които не са допустими целеви групи. В същото време от енергийния одит може да излезе, че тези станции трябва да бъдат сменени. Или да се водят разговори с топлофикациите да го направят сами. Вече сме им пратили писма с тази молба.
- Собствениците на жилища в какви сгради ще могат да кандидатстват?
- Допустими ще са всички, които притежават дом в многофамилна панелна или ЕПК сграда независимо през коя година са строени, както и монолитните сгради, като все още се уточнява точно колко стари трябва да бъдат. Условието, което все още се обсъжда и не е окончателно, е броят на самостоятелните жилища във входа да е над 6. Мнението на експертите е, че този минимален праг е нужен, защото е възможно малките кооперации до 3 етажа, да са собственост на една фамилия. А те могат да се финансират по програмата с помощта на нисколихвени кредити от търговските банки и ЕБВР. По нея се връщат грантове от 35%. Сред най-важните условия за кандидатстване е сградата да е конструктивно здрава, без пукнатини на панелите или други обстоятелства, които застрашават сигурността. Ако тече покривът обаче, блокът може да получи пари по програмата. Според част от експертите, 15-20% от сградите са с конструктивни проблеми. Според официалната статистика на министерството от 2006 г. такива са около 5-10% от всички. Тези, които живеят в блокове, които не са конструктивно здрави и искат да кандидатстват, първо ще трябва да направят ремонт по укрепването на сградата сами.
- Според закона за етажната собственост обаче всички, които живеят в сгради с 3 и повече домакинства, трябва да се регистрират. Като първоначално се твърдеше, че това ще е условие за саниране с европари...
- Не бива да се бъркат законът и оперативната програма. Законът е написан, за да се управлява етажната собственост, а не - заради санирането. Само до 2013 г. безвъзмездната помощ ще е 50%. Брюксел нееднократно подчерта, че при следващите програмни периоди този процент ще е значително по-малък. След 2013 г. парите от Брюксел ще отиват за финансов инженеринг - нисколихвено кредитиране за санирането и гаранционен фонд. Грантът ще е 15-20%, според енергийния клас, който ще се постига. В момента имаме 50 млн. лв. по програмата и с тях трябва да се плати всичко - информация и публичност, проектирането, разрешителните за строеж, енергийните одити, архитектурното заснемане.
- Колко жилища могат да бъдат обновени с тези средства?
- Парите ще стигнат за 410 000 - 460 000 кв. м РЗП. Трябва да се постигне и максимално съгласие във входа, защото е невъзможно някой да ви смени дограмата насила. Според закона за етажната собственост е нужно съгласие от 67% за юридическо сдружаване на комшиите, като с общо решение впоследствие те могат да ремонтират теч на покрива или външна изолация. Практиката показва, че в началото никога няма 100% съгласие на собствениците.
- Отделени са и 13 млн. лв. допълнително по програмата в специален фонд. За какво са?
- С тях ще се подпомагат тези, които искат да финансират своята част от санирането с кредит. Заемите ще са нисколихвени, от порядъка на 6-7%. С обществена поръчка ще бъде избран и финансов мениджър, който да управлява фонда.
- Кои дейности се финансират от Брюксел?
- Всички, свързани с енергийната ефективност - получавате 50% от проектирането, архитектурното заснемане, ремонта на общите части. Техническото обследване ще бъде напълно безплатно и ако сградата не е допустима, не трябва да връщате пари за това. Енергийният одит ще бъде финансиран 100%, но ако хората не се откажат безпричинно от мярката. Ако зарежат проекта, ще трябва да си платят цялото обследване. Този енергиен одит ще е нужен и за задължителния технически паспорт на сградата, така че парите и в този случай няма да са хвърлени на вятъра. Освен сдружаването и взимането на решение за участие по мярката ще се изисква и създаването на обща сметка на входа, в която всяко домакинство да внесе определена сума. Обсъжда се тя да е 500 лв. и с нея да се заяви интерес към безвъзмездната помощ. Тези пари после ще се приспадат от самоучастието по схемата. Проектирането и строителните работи пък ще се възлагат едва след като внесат хората своите 50%, нужни за ремонта.
- Защо първо трябва да дадат пари хората?
- Ако първо внесем парите от Брюксел, а хората не дадат своя дял и схемата се провали, ще се наложи да върнем средствата от държавния бюджет. До 2013 г. трябва да сме сключили всички договори и да сме започнали изпълнението. Затова искаме да включим хората, които заявяват сериозен интерес. Допустими са всички дейности, които се вписват в енергийната ефективност. Защото накрая ще доказваме не колко сгради сме направили по-красиви, а какви вредни емисии сме спестили и каква енергийна ефективност сме постигнали.
- Каква ще е ролята на проджект мениджъра в процеса?
- Да помага на хората да се организират, вместо да наемат консултанти или адвокати за целта, да отговарят на въпроси, да оценява кредитната способност на собствениците, да подпомага създаването на банкови сметки, взимането на кредити, да възлага енергийния одит и т.н. Ще бъдат обявени обществени конкурси и назначени екипи в 6-те региона за планиране. На проджект мениджърите ще се плаща като процент от свършената работа, за да имат стимул да помагат и да търсят проекти. Разбира се, хората ще могат да се обръщат и към звеното за управление на проекта от дирекцията на МРРБ.
- Всички ли ще имат достъп до нисколихвените кредити?
- Да. Дори и ако целият вход реши да тегли пари и не разполага със собствени средства. Стойността на санирането зависи от конкретиката на сградите, но като цяло за гарсониерите нужната сума ще е от порядъка на 2500 лв., за двустайните жилища 4-5000 лв., за тристайните - 6000 лв. Ако вече сте подменили дограмата и с нея ще се постигне енергийният клас цел на проекта, тези разходи ви се приспадат. Срокът на кредитите ще е 5-10 г. Ще са с поръчители, но сумите са твърде малки за ипотеки. И аз не бих заложила дома си срещу 5000 лв., затова и не искаме хората да го правят. Добра практика е всеки да отговаря за своя заем, но срещу много малка сума в обща сметка, се гарантира и цялото кредитиране. Друг вариант, който обсъждахме с ЕРП-тата, е спестените суми по досегашните сметки за ток да се събират от енергийните оператори, а надбавянето да се връща на фонда. Ако например сега плащате 100 лв. ток, теглите кредит, сметката ви след санирането става 50 лв., а останалите 50 лв. се връщат във фонда от ЕРП-то. Проджект мениджърът първоначално прави сметка колко ще струва санирането на всеки апартамент, така че всеки ще прецени дали и как да финансира участието си. Строителите ще бъдат избирани с рамкови споразумение и обществена поръчка в региона.
- Ще проработи ли законът за етажната собственост след новото прекрояване?
- Ще проработи на 100%, когато хората осъзнаят, че собствеността е не само право, но и задължение и законът не е враг, а начин да си запазят имуществото и да увеличат стойността му. Режимът на регистрация в общината вече ще е уведомителен и на местните власти вече ще се съобщава само кой е избраният домоуправител на входа. Облекчихме много процедурите, например отсъстващите собствениците вече ще бъдат уведомявани за общи събрания по телефона, по пощата. Депутатите не приеха фирми да стават домоуправители, сега това могат да правят само физически лица. Но пък отпадна задължението само собственик да може да извършва тази дейност. Сега можете да си наемете и външен човек, но не и фирма. Не се прие и текстът да се води регистър на лицензирани домоуправители в министерството. Прие се въвеждането на минимална вноска във фонд обновяване и ремонт. С тези средства да се заплащат бъдещи общи разходи. Променихме закона и вече недобросъвестен съсед, който застрашава систематически с действията си целостта на сградата или живота и здравето на съседите си, може да бъде изведен от блока за срок до 3 г. със съгласието на 75% от всички собственици, но само след като писмено е бил предупреден да престане. Собствеността не се отнема. Досега, според Закона за собствеността, който е от 50 г., можеха да го прогонят 75% от присъстващите на общо събрание. А това можеше да се окаже малък брой представители на домакинства. Промяната е с цел защита правата на собствениците.