Припомняме, испанската полиция залови кораб, плаващ под български флаг, на който бяха открити близо 3 тона кокаин. Арестувани бяха 22-ма българи на борда „Св. Николай", който е пътувал за Галисия, след като плавателният съд е бил щурмуван в открито море.
Специализираният върховен съд на Испания, който гледа делото, реши българските моряци да останат в затвора до приключване на разследването.
Адвокат Владимиров обясни, че не би трябвало да има хора без адвокат, тъй като испанската служебна защита е назначила защитници. Той посочи, че двама от моряците ни имат и личен адвокат, а той самият представлява по-голямата група от Варна.
„Проблемът е процедурен и езиков - някои от адвокатите не знаят английски, нашите моряци не знаят испански", обясни Владимиров и подчерта, че постановлението, което им е връчено е от 500 страници на испански и е направен само устен превод пред българите.
Той посочи още, че нашето Външно министерство е подготвило документ за искане на допускане на българския консул и преводачи до задържаните ни моряци
Адвокат Владимиров подчерта, че това, което са получили като документ българите в Испания не е обвинителен акт и не им е повдигнато обвинение по процедурния ред. Характерът на испанската процедура е коренно различен от нашия, обясни защитникът.
Става дума за постановление за привличане в качеството им на обвиняеми - това е част от досъдебната фаза, не е издаден от държавното обвинение, обясни адвокатът и уточни, че постановлението е за извършвани на тежки престъпления с психотропни вещества, което е стъпка към приключване на предварителното производство.
Самото постановление е издадено на 5 октомври, трябвало е да стане на по-ранен етап и затова е изпуснат срокът за обжалване, разясни защитникът. По думите му обаче, това не е фатално, по-фатално е връчването на писмени книжа да бъде придружено с устен превод.
Приключила е една фаза от разследването, предстоят процесуално-следствени действия, разпит пред втори съдия, очни ставки.
„Уникално е при такова престъпление да бъде задържан целия екипаж повече от три месеца", отново подчерта адвокат Владимир Владимиров.
"Капитанът се е срещал с лица в заведения с Мадрид, други обвинения няма. Испанското следствие ще разграничи виновните от невиновните", оптимист е защитникът. Той съобщи, че са подадени съответните документи до испанския орган, който трябва да разреши участието на българската защита. „Не във всички фази са допустими адвокати, ще направим всичко възможно да присъстваме на тези, на които можем", категоричен бе адвокат Владимиров.
По думите на защитника тезата на испанската страна е, че екипажът на кораба „Свети Николай" е трябвало да получи 180 хиляди евро. Цитират се и данни, че капитанът на кораба Иван Станчев се е срещал с Хайро Салвера в ресторанти в Мадрид, където според разследването е било уговаряно транспортирането на кокаина. По думите на адвокат Владимиров не може целият екипаж да бъде обвинен вкупом, за това че капитанът се е срещал с някой.
От Варна се включиха близки на моряците - съпругата на втория механик и сестрата на един от моряците Юлиян Петров - Лилия Станева. Те бяха категорични, че комуникацията им с моряците не е проблем, но споделиха и че са сериозно объркани след това, което се случва в България в последните дни.
„В нас се прокрадва неприятно съмнение, че това, което се говори в България през тези три месеца не кореспондира с истината", посочи съпругата на втория механик.
Тя обясни, че се налага да дава на съпруга си информация от България, тъй като липсва комуникация между него и защитника му - испански адвокат, на когото знаят само името, но нямат нито негов телефон, нито мейл. „Ние смятаме, че няма да можем да се справим без помощта на държавата. Проблеми има, дори да си наемем адвокати, пак трябва да се свържат с нашата държава, защото не могат да отидат и да гадаят по звездите", посочи още съпругата на втория механик.
Лилия Станева обясни от своя страна, че брат й и още двама моряци са защитавани от служебен адвокат, който е най-съвестния там и ги е посещавал често. „Неговият адвокат очаква да бъдат извикани пред втори съдия, който ще се произнесе кой с каква тежест ще бъде обвинен и кой няма да бъде", посочи Станева и бе категорична, че все още испанците не са се произнесли по този казус.
„Аз се запознах с превода, за мен това е предварително разследване, нямам притеснение, че брат ми е обвинен, това не е така", категорична бе Станева. Тя препоръча на медиите да четат внимателно документите, които получават, за да не подават грешна информация.