Изготвянето на плана ще трябва да стане съвместно всички отговорни социални институции.
Предложението за очертаването на конкретни мерки дойде от общинския съветник Янко Станев в отговор на писмо, което комисията разгледа, от Национална мрежа за децата, обединяваща над 130 неправителствени организации от страната. Сдружението настоява за определяне на план, който да указва как ще се процедира с изведените семейства и деца от къщите, които са заложени за разрушаване и къде ще бъдат настанявани.
Председателят на комисията Лидия Маринова общината е реагирала напълно адекватно в поетите грижи към хората, останали без дом след събарянето на незаконните им къщи в „Максуда".
„Трябва да се спазват човешките права, но да се направи всичко възможно тези хора да бъдат убедени, че не могат да не се спазват законите.", каза Маринова.
През миналото лято при събарянето на около 50 незаконните постройки в ромската махала бяха изведени общо 149 души. От тях повече от половината бяха деца. Част от семействата бяха настанени в СУПЦ. 66 души получиха подслон в общинска почивна база. Някои от обитателите на незаконните постройки предпочетоха да останат при роднини. Общината осигури еднократна парична помощ за останалите без дом. Медиатори пък и към момента работят с част от семействата. Съществен проблем при намирането на работа за тях се оказва криминалното минало на някои от лицата, обясни шефката на общинската социална дирекция Любомира Комитска.
Към момента в общинския приют са настанени малко над 30 лица от всичките 149, които са били изведени през миналото лято. Те ще могат да останат до края на септември. След това ще трябва да си намерят вариант за подслон.
Според Комитска е добре при евентуално ново събаряне на незаконни къщи, за каквото към момента няма информация, семействата да бъдат извеждани предварително дни преди това като бъде намиран вариант за настаняването им и едва след това да се пристъпва към реални действия. На този етап се придвижват над 150 заповеди за събаряне на незаконни постройки в „Максуда".