Целият персонал на Очна болница във Варна напуска в началото на април
 
Целият персонал на Очна болница във Варна е подал едномесечни предизвестия за напускане на здравното заведение. Това означава, че от 7 април лечебницата няма да има лекари и медицински сестри. Новината обяви зам.-ръководителят на болницата и ръководителят на катедрата по очни болести към медицински университет проф. Христина Групчева. Информацията за напускането тя сподели на заседание на комисията по здравеопазване към местния парламент, предаде репортер на Moreto.net.
Съветниците се събраха, за да обсъдят проблемното състоянието на Очна болница, за което алармират лекарите и концепцията за развитие, предлагана от медиците и Медицински университет-Варна. Проф. Групчева изтъкна, че трудностите в болницата далеч не са от сега и вече повече от две години алармират за случващото се с надеждата, че ще бъдат взети мерки, но безрезултатно. Тя допълни, че не искат пари, а просто по-добра среда, която университетът би могъл да осигури.
„Осъзнаваме какво означава стъпката с подаване на оставки, но това е единственото, което ни остана и което можем да направим.“, посочи още зам.-ръководителят на лечебницата.
В зала „Варна“ присъства голяма част от екипа на болницата. Лекарите споделиха огорчението си от мизерните условия на труд, при които са принудени да работят. Течащият покрив, амортизираните стаи, инвентар и апаратура правят упражняването на професията им почти невъзможно с всеки изминал ден. Именно липсата на промяна в ситуацията стои в основата на подадените оставки на персонала, настояващ за достойни условия на работа.
Новината за напускането на медиците не притесни толкова членовете на комисията, колкото идеята МУ да придобие базата на болницата, така че да може да инвестира средства в нея и да я развие като един модерен очен център, в които студентите да продължат да се обучават.
Разгорещеният дебат какво трябва да бъде бъдещето на болницата и в чии ръце трябва да бъде тя продължи близо 2 часа.
Настоящият ръководител на общинското дружество д-р Руслан Тошев застана зад становището, че базата на болницата действително се нуждае от подобрения, но те могат да се случат с финансиране от страна на Община Варна без да се извършва преструктуриране и предаване на управлението на МУ. Тошев определи случващото се като "атаки срещу болницата от страна на университета". Счита, че ако лечебницата отиде при друг принципал, ще се загуби прозрачността по отношение на състоянието на болницата.
„Ако някой на тъмно е решил да харизи болницата на МУ, замислете се колко струва мястото.“, каза още Тошев.
Според общинския съветник Димитър Карбов удачна възможност за развитие на лечебницата е публичното-частно партньорство, така че инвеститор да реализира интереса си и да се постигне една подновена база. Колегата му Борислав Гуцанов се противопостави на идеята. Според него разумното решение е болницата да премине към Медицинския университет.
„Вместо рекордният бюджет на Общината да даде нов тласък, търсим спасителен пояс в лицето на МУ. Не мисля, че това е единственият изход от ситуацията.“, категоричен бе Карбов. Той допълни, че за него интересът е основно към сградата и имота, а не толкова към бъдещето на здравеопазването в сектора.
Колегата му Христо Атанасов изрази несъгласие с варианта Общината да налива непрестанно средства в лечебницата по подобие на Тубдиспансера.
„По отношение на рекордния бюджет е добре да се види колко от средствата са за ремонти и апаратура. Лошо е, че този въпрос го повдигаме, когато нещата са стигнали до край. Едва ли има по-добър партньор от една университетска структура. За по-добър инвеститор и управител от МУ не се сещам. Освен това за първи пък протестиращ колектив внася и конкретно решение на проблема.“, коментира съветникът Ивайло Митковски.
Петър Липчев пък заяви, че според него сградата на болницата не е в толкова лошо състояние, защото самият той я бил посещавал. Мнението му било, че хигиената и условията за пациентите са на необходимото ниво. Казаното предизвика бурен смях сред присъстващите лекари.
След дългото обсъждане проф. Групчева със сълзи на очи заяви, че оттегля отвореното писмо, което е внесла за състоянието на болницата, както и предложената концепция за развитие. Тя обаче остана категорична, че от началото на април персоналът напуска. След това комисията се разпусна без конкретно становище по въпроса.
|
Коментари |
13:16ч. 8 Март 2019 #10  Nina Няма здравеопазване, всичко е една долнопробна ТЪРГОВИЯ, и тази жестока „система“ взе доста жертви и сред лекари, и сред пациенти! Най-високата СМЪРТНОСТ В СВЕТА имаме и това е САМО 18 години след въвеждането на тази „здравна“ система, която съсипа живота и на лекари, и на пациенти…Говоря за истинските лекари, които не забравят Хипократовата клетва! Животът им и упражняването на професията им стана АД!!!! Представете си още 18 години да действа тази система, направо ще сме като концлагер, в който ще могат да си ПОЗВОЛЯТ лечение само 20% от населението, а може и по-малко да са….Явно обществото не вижда общата картина на истински УЖАС, всеки приема сблъсъка със здравната система, от който все повече хора НЕ ОЦЕЛЯВАТ, като лична трагедия, но ако някои от вас успеят да видят общата картина, ще разберат, че става въпрос за ГЕНОЦИД над цялата ни нация!
13:16ч. 8 Март 2019 #9  Nina За да няма недоразумения….Университетските клиники НЕ МОГАТ ДА СКЛЮЧВАТ ДОГОВОР С НЗОК, това значи, че не може да отидете там с направление от личния лекар!!!Законът не разрешава! Ако има отделения, които работят с НЗОК, то те са там ПОД НАЕМ и не работят официално като университетски, нищо че се водят в университетски сгради! Схемата създава условия за жестока корупция и облагодетелстване на ректори и декани на факултети! Ситуацията с университетите и факултетите, които са ДЪРЖАВНИ, т.е. издържат се от НАШИТЕ данъци, е изключително тревожна! Всички разходи ги поемаме НИЕ, а приходите, които СА ОГРОМНИ, се усвояват от една шепа хора, затова има ректори и декани рекордьори по приходи, има шефове на университетски клиники МИЛИОНЕРИ, необяснимо как това се случва в ДЪРЖАВНИ клиники! Всъщност схемата „публично-частно партньорство“ е една жестока схема за грабеж! Държавата ни е вменила здравен данък, лишава ни от ПРАВА, ако не платим, а в същото време е ТОТАЛНО АБДИКИРАЛА от здравеопазването! НЗОК е някаква банка, която плаща на БРОЙКА услуги , без никаква визия за здравето на нацията, тя не се интересува от това, дали хората са излекувани ВЪОБЩЕ! Хората мрат като мухи, здравеопазване на практика НЯМА, а една шепа ДЕРИБЕЙСТВАТ като ползват университетите все едно са им БАЩИНИЯ, а не са държавни, т.е. НАШИ!
10:27ч. 8 Март 2019 #8  Lili "Настоящият Управител на варненска Очна болница дари заплатата си за март на медицинските сестри!"
Абе Прокуратурата !? Този Руслан Тошев, нали е депутат от ГЕРБ ?
Тук няма ли нарушение на правилника за организацията и дейността на Народното събрание - Чл. 131. Каква заплата ,след като е в неплатен отпуск и е редовен депутат !!!
09:36ч. 8 Март 2019 #7  Flame По принцип Държавата (Общината) е лош стопанин и не и е работа да се заниава със стопанска дейност ( каквато е тази да въртиш болница ). Надявам се, че МУ ще бъде много по-заинтересован стопанин за благото на пациентите. А за финансирането има - Има Здравна каса (каси) .. Това е правилния начин, според мен.
09:10ч. 8 Март 2019 #6  Hrisst Това със затварянето на болницата е отдавна замислена стратегия. В дъното на всичко стои г-н Красимир Иванов, когото да наречеш доктор е малко пресилено. Още миналата година беше обявено създаването на отделение по офталмология в Света Марина. Няма логика при наличие на очна болница, освен ако не е замислен нейния край. За съжаление г-н Иванов вече е собственик на МУ, на Света Марина и продължава в този дух. Познайте кой е следващия му обект.
Честит 8- март и да сме живи и здрави!
08:41ч. 8 Март 2019 #5  Atanasova Да не говорим за отношението им като лекари специалист. Имах невероятния случай да ми се крещи, вика само за това, че поисках да попитам е ли е възможен преглед .... Навря ме да не казвам къде... Защото жената пиеше кафе и наруших спокойствието по време на работа..... Условията навсякъде са плачевни. А Проф. Групчева си има частен медицински център и вика всичките си пациенти там!!!
22:16ч. 7 Март 2019 #4  d54321 Да напускат, щяха да ме оставят да ослепея ако не си бях платил спешния преглед и промивка, после и направление взеха. Не са хора.
21:59ч. 7 Март 2019 #3  Ваня За Очна болница не знам, но голямата бомба ще гръмне със съседната АГ Болница. Там Емо Тъпото Ковачев здраво краде, а общината здраво налива милионите. Докога не знаем. Вече закриват отделения.
19:31ч. 7 Март 2019 #2  marge Голяма манипулаторка. Като зам. управителка до тук се стигна и с действията на Групчева. Сега лее сълзи и иска всичко да мине под нейно владение като представител на университета.
17:29ч. 7 Март 2019 #1  Рупи Големи хиени са тези от МУ-Варна всичко искат да прилапат.
Още когато взеха "Света Марина" цената на входа с коли се увеличи от 1лв. на 2 лв. без да има никакво подобрение в условията за паркиране. Дано и с медицинските услуги да не се е случило същото.
Колко ли от тези общински съветници които взимат решенията разбират от медицина?
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини от Варна, региона и света |
 |
 Варненско розе с отличие от винения мондиал
Сряда, 9 Април 2025 08:11
Тазгодишните награди на световния винен конкурс Concours Mondiale de Bruxelles донесоха гордост на варненското винопроизводство. Сребърен медал в надпреварата получи Sallinas Rosé на Salla Estate...
| |
 |
 Бърз тест насочва при първи съмнения за инсулт
Сряда, 9 Април 2025 08:25
Инсултът често е наричан „мозъчен удар“ тъй като поразява човека внезапно. Възниква следствие на стеснение или запушване на кръвоносен съд или в резултат на спукване на съд в мозъка с последващ излив на...
| |
 |
 Лятна занималня с технологии, игри на открито и приключения от Advance Academy!
Сряда, 9 Април 2025 09:12
Advance Academy започва своята лятна ИТ занималня от 2 юни и очаква децата от 6 до 12 години във Варна за едно забавно и пълноценно лято! Ако търсите място, където денят минава в игри, творчество и полезни...
| |
 |
 Осем години затвор за пиян шофьор, убил пешеходец и избягал от местопроизшествието
Днес, 10 Април 2025 08:55
Окръжният съд в Бургас осъди на 8 години лишаване от свобода шофьор, който прегази пешеходец в бургаското село Дебелт и избяга от мястото на катастрофата. Престъплението е извършено на 17 декември 2022...
| |
 |
 Сезонен бизнес, устойчив успех: силата на временната заетост на българското Черноморие
Сряда, 9 Април 2025 08:43
Сезонният бизнес по българското Черноморие е изпитание за гъвкавостта на работодателите, особено в пиковите месеци, когато нуждата от персонал рязко нараства.
Петър Тодоров, Регионален мениджър Централна...
| |
 |
 Без победител във Варна: Черно море и ЦСКА-София оставиха всичко за реванша
Днес, 10 Април 2025 08:40
Черно море и ЦСКА-София завършиха 0:0 в първия полуфинален сблъсък от турнира за Купата на България. Срещата се игра снощи на стадион „Тича“ във Варна и предложи динамичен футбол, но без попадения. Крайният...
| |
 |
 Париж даде почетно гражданство на арестувания кмет на Истанбул
Днес, 10 Април 2025 08:25
Париж обяви задържания в затвора кмет на Истанбул Екрем Имамоглу за почетен гражданин, като висш представител на френската столица изрази подкрепата си за турския опозиционер, предаде АФП.
„Днес Имамоглу...
| |
 |
 От днес за двуседмична профилактика затварят единия от басейните на комплекс "Приморски" във Варна
Днес, 10 Април 2025 08:07
От 10 до 22 април 2025 г. включително басейн „Юлиян Русев“ в ПК „Приморски“ ще бъде затворен за планирана ежегодна профилактика, съобщават от ОП „Спорт-Варна“. Дейностите са съгласно Инструкция №34 за...
| |
 |
 46 години от полета на първия български космонавт
Днес, 10 Април 2025 07:50
Днес се отбелязват 46 години от полета в Космоса на първия български космонавт Георги Иванов.
На 1 март 1978 г. Георги Иванов e избран за космонавт във втората група от програмата "Интеркосмос". Обучава...
| |
 |
 Най-важното от Варна във вчерашния 9 април
Днес, 10 Април 2025 07:35
Жители на „Владиславово“ искат облагородяване на бившето военно поделение в района
Жители на „Владиславово“ настояват за незабавни действия от страна на Община Варна за облагородяване на изоставения...
| |
 |
 10 април в историята
Днес, 10 Април 2025 07:16
879 г. – Луи III става крал на западните франки.
1710 г. – В Англия влиза в сила приетият през 1709 г. първи в света закон за авторското право.
1790 г. – Създадена е системата за патентоване в САЩ.
1815...
| |
 |
 Без ток във Варна и областта днес ще бъдат...
Днес, 10 Април 2025 06:54
Поради извършване неотложни ремонтни дейности и обслужване на съоръженията за доставка на електроенергия днес, 10 април, без ток във Варна и областта ще са:
- от 9:00 до 16:00 гр. Варна - ул. Васил...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|