Николай Райчев: Разликата между ВУМ-Варна и другите български университети е епохална
Понеделник, 25 Януари 2016 09:50Източник: Moreto.net
Николай Райчев е международно признат специалист по информационни технологии и директор на академичното „Училище по компютърни науки“ на Висше Училище по Мениджмънт - Варна. Двете бакалавърски програми, които училището предлага – „Бизнес информационни системи“ и „Софтуерни системи и технологии“, подготвят студентите за висококвалифицирани софтуерни инженери, с достатъчно ниво на компетентност, така че да започнат работа във всяка първокласна софтуерна компания. Повече за програмата „Бизнес информационни системи“, за единствената в България бакалавърска програма „Софтуерни системи и технологии“, както и за интересното предложение за работа в Google Europe, което Николай Райчев получава, ще научите от интервюто.
- Г-н Райчев, разкажете ни за работата си във ВУМ и за специалностите на „Училището по компютърни науки“?
- В „Училището по компютърни науки“ на ВУМ съвместно с Cardiff Metropolitan University (Cardiff Met) предлагаме две бакалавърски програми.
Програмата „Бизнес информационни системи“ предоставя на нашите студенти необходимите познания и умения в разработването и използването на компютърни системи и софтуерни методи за моделиране и решаване на бизнес проблеми и вземане на управленски решения. Студентите се обучават на необходимите теоретични и практически познания и умения в областта на информационните технологии (ИТ), както и на техники за моделиране на бизнес процеси за разработване и прилагане на сложни решения, свързани с компютърните системи и корпоративното информационно обслужване. Специалността се фокусира върху практическото приложение на изчислителна техника за решаване на бизнес проблеми.
Втората програма е единствената в България бакалавърска програма „Софтуерни системи и технологии“, която е напълно синхронизирана със стандартите по софтуерен инженеринг на IEEE и програмата на Massachusetts Institute of Technology (MIT).
- Бихте ли ни разказали малко повече и за нея?
- Приложната програма „Софтуерни системи и технологии“ на ВУМ съчетава теоретично и практическо обучение чрез осигуряване на пълна индустриална симулация. Така дипломираните при нас софтуерни инженери получават необходимите професионални качества. Целта на програмата е да трансформира програмисти/кодери в професионални висококвалифицирани софтуерни инженери с достатъчно ниво на компетентност, за да започнат работа във всяка първокласна софтуерна компания.
Програмата включва целия спектър от дейности в софтуерния инженеринг: спецификации, стандарти и изисквания; управление на софтуерни инженерни процеси; управление на софтуерни инженерни модели; софтуерен дизайн и архитектура; разработка на софтуерни системи; управление на софтуерни конфигурации; тестване на софтуерни системи; софтуерна поддръжка; софтуерна верификация и валидация; софтуерни метрики – инструменти и методологии; управление на софтуерен проект; професионални, етични и правни въпроси за софтуерни инженери.
Лекторите в програмата са сертифицирани експерти от софтуерната индустрия – Scrum и Kanban masters; сертифицирани по PMI Project мениджъри; сертифициран Distinguish Enterprise архитект; сертифицирани .NET и Java старши софтуерни инженери с по над 10 години опит; сертифициран Senior Security Officer и др.
- С какво ВУМ изпреварва останалите университети в България при подготовката на кадри в сферата на софтуерното инженерство и бизнес информационните системи?
- Разликата между ВУМ и другите български университети е епохална, като методология ни делят 20 – 30 години. Българската образователна система, за съжаление, не успява да се адаптира с промените в епохата, в която живеем.
Във ВУМ преподават два типа висококвалифицирани лектори – академични и приложни експерти. Академичните апробират своето експертно ниво чрез научни индекси (публикации в авторитетни научни списания с висок импакт фактор и голям брой независими цитирания), а приложните – чрез дългогодишния си практически опит във водещи компании в бранша.
За нас е изключително важно реалното експертно ниво на нашите академични лектори, затова във ВУМ при атестация и апробация за научни степени се анализират статистики, а не стъкмистики – при нас се оценява значимостта на научните публикации /по брой независими цитирания и импакт фактор на списанията, където са публикувани/, а не бройката им.
Академичните експерти запознават студентите с „голямата картина“, погледната от всички аспекти, с всички алтернативни методологи и подходи, плюсове и минуси, тенденции в развитието и т.н., докато приложните експерти обучават студентите чрез реални казуси от практиката, осигурявайки им пълна индустриална симулация.
- В каква област са Вашите научни изследвания и публикации? Имате ли цитирания?
- Моите научни изследвания са в областта на квантовите алгоритми и изчисления. По данни от ResearchGate(RG) цитиранията на мои публикации са близо 2000. Въпросът, свързан с индексите, които измерват научния авторитет, се променя много динамично през последните години и няма еднозначен и абсолютен измерител.
- Програмите във ВУМ следват актуалните тенденции и предлагат съвременно качествено обучение. Как успявате да актуализирате програмата, така че да отговоря на международните стандарти?
- Ние ежегодно синхронизираме своите програми и методи на обучение както с най-авторитетните световни университети, като MIT, Stanford, Berkeley и др., така и с лидери в сферата като Google, Microsoft, Oracle и др. Програмата обхваща приложната и академичната страна на софтуерното инженерство: принципи, процеси, методи, теории, модели, и абстракции. Ежегодно извършваме многофакторни анализи върху множество метрики, които определят качеството на образованието, което предлагаме. Обучението в нашия университет е научно-приложно, привличат се само най-авторитетни научни изследователи и доказани експерти от практиката.
- Получили сте предложение от Google Europe да работите като старши програмист за тях? Как се случи това?
- Получавал съм няколко предложения от Google, като първото беше през 2006 г., когато спечелих първо място на техен конкурс по програмиране и ми предложиха работа като програмист в Сан Франциско, Калифорния. Второто предложение получих през 2014 г. чрез LinkedIn, беше от Google Лондон за позицията на ръководител на R&D екип. През май 2015 г. получих и трето предложение, което беше директно по имейл, отново от Google Лондон.
- Какво Ви мотивира да предпочетете ВУМ пред Google Europe?
- Аз харесвам живота си в България и работата си във ВУМ. Приемам интереса от страна на Google като признание за нивото на експертната ми компетентност, но на този етап от живота ми тези предложения не представляват интерес за мен. Всъщност, ако трябва да бъда откровен, ще трябва да ви кажа, че по-голям интерес за мен предизвика предложението за гост лектор и рецензент, което получих миналата седмица от института по „Квантови изчисления“ на университета Waterloo.
Повече информация
|
Коментари |
14:30ч. 7 Февруари 2016 #37 Svetla Имам удоволствието да познавам лично д-р Николай Райчев, той е много очарователен, харизматичен, непринуден, забавен, интелигентен и изискан учен и филантроп. Също така е увлекателен събеседник, невероятен гост за вечерни партита, свободно изразяващ се и владеещ аудиторията оратор, с огромен потенциал за нови научни и житейски открития.
18:21ч. 6 Февруари 2016 #36 Ангел Николов Поздравления за това, че д-р Райчев е останал в България и се опитва да направи достъпно за всеки в България - съвременно висше образование по най-високи световни образци и стандарти. Проф. Райчев е един от най-влиятелните и цитирани световни учени в областта на квантовата изчислителна физика.Той е известен като основоположник на съвременния метод за формализирани квантови изчисления с логическо функционално кодиране във фазовото пространство на операторите.
17:50ч. 6 Февруари 2016 #35 Nikola Momchev pinokio, приемам баса за това дали професор Райчев може или не може да отиде в Google. Аз съм софт.инж. в Google от 11г и съм запознат с опитите за привличането му в Google. Вратите на Google са не само отворени за него, но има и награда за човека, който го успее да го привлече в екипа на Google, който се занимава с Квантови изчисления.
12:26ч. 31 Януари 2016 #34 Фортуна Гледах семинара с д-р Николай Райчев - беше много полезен, с ясен стил, достатъчно подробно представена и обоснована логическа теза и с много ценни практически препоръки. Поздравления!
18:20ч. 30 Януари 2016 #33 pinokio Темидке, дори не споменавам Райчев, но ти явно откри някакви прилики и се втурна през глава да пишеш. Човекът е голям. Ето предизвикателство за професора. Ха на бас, че не можеш да отидеш в Гугъл!
11:14ч. 28 Януари 2016 #32 Svetla Забелязвам, че опитите да се окаля и оклевети всеки малко по-успял наш сънародник са се превърнали в национална специфика с вид на пандемична картина
09:33ч. 28 Януари 2016 #31 Темида pinokio, д-р Райчев е може би единственият сертифициран CEA и SOA Архитект в България. Най-голямата хърватска софтуерна компания: IN2 Group /500+ програмиста/ - също ползва услугите на д-р Николай Райчев за архитект на всичките си големи проекти. Не знам защо си мислиш, че точно директорите на софтуерни компании "пасат трева" и можеш да ги заблудиш като се правиш на "компетентен"?
09:03ч. 28 Януари 2016 #30 Pentagram vesso, акредитацията на Висшите Учебни Заведения не е вечна, на всеки две години, всеки ВУЗ трябва да се акредитира на ново! Не се ли чустваш неудобно да коментираш неща, от които очевидно не разбираш?
08:53ч. 28 Януари 2016 #29 Svetla Докторски титли и авторитетни професионални сертификати не се защитават с обяснения "колко си компетентен", що за войнстваща неграмотност и некомпетентност???
08:46ч. 28 Януари 2016 #28 Ангел Николов pinokio, говори се за цитирания на НАУЧНИ публикации, не на публицистични. Осъзнаваш ли какви глупости си писал? Какъв сайт си правиш, какви материали събираш??? Tи имаш ли представа какво е НАУЧНА ПУБЛИКАЦИЯ и за какви цитирания става въпрос?
08:38ч. 28 Януари 2016 #27 pinokio Сега ще ви кажа как става. Разкрасяваш си СВ-то на макс. Важното е да си подкарал няколко примера от Гугъл Европа. Правиш си сайт и събираш от тук от там разни материали. Задължително да има публикации из нета и да излизаш в Гугъл. Тръгваш по интервюта и търсиш лапни шаран да ти се върже на приказките и да се молиш да не ти задават кръстосани въпроси. Най-важното е да не спираш да обясняваш колко си компетентен, със сигурност ще си намериш последователи.
09:31ч. 27 Януари 2016 #26 Pentagram Трудно е човек да разбере негативизма на някои хора! Този Университет преди бил Колеж по Туризъм, Николай пък бил програмист и т.н. и какво от това?
Някои хора и организации се развиват и прогресират, други се оставят на инерцията и регресират!
Живеем във века на глобалистичният – високотехнологичен Разцвет на човечеството!
Поздравления и за ВУМ и за д-р Райчев, техните нови образователни програми ще помогнат на много млади хора да се реализират в България, вместо да емигрират!
18:37ч. 26 Януари 2016 #25 sopolanka Хах, интересно до утре колко още хора ще се регистрират , за да оставят коментар под това "интервю"..
18:13ч. 26 Януари 2016 #24 Mim Заглавието на интервюто е малко провокативно, вероятно това предизвиква левите тъпоъгълните да го залеят със злостни коментари. То ако има нещо най-позорно в тази държава, то това сте вие безименните злостливци!
18:04ч. 26 Януари 2016 #23 Фортуна Не народ, а мърша!!! Започна да ми писва от такива злобни тролчета, които по цял ден седят и гледат да си изливат негативизма върху всеки и върху всичко... Защото виж сега правело се нещо ново и хубаво, по международни стандати...Елементарни душици, спрете да тровите атмосверата на другите и си гледайте собственият мизерния и злобарски живот!!!
17:55ч. 26 Януари 2016 #22 Темида Колко много задъхваща се злоба се излива върху всичките добри неща, които се случват в България.
Само с кал и оплювки единственото, което постигате е да правите атмосферата коло вас тегава и отблъскваща, драги ми озлобени смехурковци!
16:55ч. 26 Януари 2016 #21 vesso Морето, айде затваряйте цирка вече - професор доктора никой не го е чувал и тоя продънен университет с акредитация от преди 6 месеца, с основни предмети кулинария, хотелиерство и IT на най- високо ниво, усещате ли какво пишете въобще?
Тоя колеж едно време беше за хора с малко лев и никакво желание за учене, не случайно беше колеж в Албена, сега станал международен университет, синхронизиращ програмите си с MIT, нищо че има акредитация от миналото лято? И професор доктора с покани за работа в Google, ама предпочел да бачка за треторазредни варненски софтуерни фирми, че даже в едната го местиха къде ли не да му използват огромния потенциал.
Посмяхме се вече, можете да триете спокойно новината.
Всички току-що регистрирани потребители с по 1 мнение няма нужда да ми отговарят, благодаря.
16:01ч. 26 Януари 2016 #20 Svetla Аз също съм имала шанса да работя с д-р Николай Райчев, Дори и най-опитните и знаещите има много какво да научат от него. Бих искала след време отново да работим заедно, сигурна съм, че има какво още да науча от Николай.
15:02ч. 26 Януари 2016 #19 Ангел Николов Аз съм работил с Николай през 2006г, по голям немски проект с клауд компютинг. Николай беше софтуерен архитект на проекта, той е изключително компетентен и иновативен, винаги е отворен за дискусии и изследване на нови алтернативи. До колкото ми е известно в момента той е единственият сертифициран Enterprise Architect в България.
14:26ч. 26 Януари 2016 #18 Pentagram wtf, как стигна до тези алогични заключения?
1. Очевидно това интервю е професионално направено, т.е. не си го е писал сам, а го е правила агенция!
2. Очевидно целта на интервюто е да се представят съвместните бакалавърски програми на ВУМ и Cardiff University - т.е. сметката за публикацията също не си я е платил сам, платили са я 2-та Университета.
13:49ч. 26 Януари 2016 #17 wtf Изключителните професионалисти не плащат за да публикуват статии за себе си, които сами са написали, или се бъркам?
Може да велик квантов физик, но като PM е много далеч от истината.
13:39ч. 26 Януари 2016 #16 Фортуна Аз също познавам лично д-р Николай Райчев! Той е много прецизен и точен като колега, може да се разчита на него. Аз съм останала с отлични впечатления. Има квалификация, опит, ум. Един солиден човек с международна репутацията.
13:24ч. 26 Януари 2016 #15 Младенец Работил съм с Николай в периода от 1999 г. до 2001 г. Тогава аз бях CTO на германска софтуерна компания с център за разработка в България, а той - програмист. Впечатленията ми, че той е много добър професионалист и изключителен експерт в своята област. Той е с много уравновесен и балансиран характер. Много спокоен човек, който умее да налага своите аргументи, но и да слуша аргументите на другите и да ги приема.
13:03ч. 26 Януари 2016 #14 Mim Познавам лично д-р Райчев от около 15г, бяхме колеги, Java програмисти в Black See Consulting - изключителен професионалист и много вдъхновяваща личност. Относно жлъчните коментари тук ще кажа само, че на тези които си мислят, "че знаят всичко" - няма нужда да се обяснява!
12:16ч. 26 Януари 2016 #13 wtf Морето, каква ви е тарифата на "Рекламните публикации"?
Добавете и някаква такса "Психиатър", че това момче има спешна нужда от такъв!
Николай, моля те, приеми предложението от Гугъл Юръп и ни освободи от присъствието и "експертните" си мнения!
Нямаме нужда от "специалист по IT, на който първите им думи са - "Ъъъъъ, ама вие защо не използвате оупън сорс фреймуъркс?".
Не ползваме, защото можем да си го напишем и сами. Не е лошо да научиш и какво значи CVE, а и от време на време да ги следиш... това, ако не заминеш за Гугъл де...
10:58ч. 26 Януари 2016 #12 Pentagram Теодоре, на какво се основава твърдението ти, че д-р Николай Райчев е "международно неизвестен специалист"? Как точно прецени това? И все пак по-важно от безпочвените ти определения е това какъв е Impact factor-а и колко са Цитиранията на д-р Райчев, т.е. значимост на публикациите му, плода на труда му и т.н. Неговите научни показатели са по-високи от тези на всичките професори от 2/3 от българските ВУЗ-ове взети заедно. Системата ни е сбъркана! И мисленето ни е сбъркано и закостеняло!
10:31ч. 26 Януари 2016 #11 student1900 Теодор Гочев, много е лесно да се провери акредитация на университет - (виж линк...) Проверих, акредитиран е. За останалите с негативните коментари - такива дребни душижи като вас са виновни да няма "материал", да боксува всичко в тази страна, да се обезверяват младите хора!
06:06ч. 26 Януари 2016 #10 Младенец student, Николай Райчев коментира само Факултета по "Компютърни науки", чийто директор е самият той! В това академично звено няма нито мениджъри, нито бунтуващи се студенти. Кой студент ще се бунтува срещу това да се учи по стандартите и програмите на водещи световни университети като MIT, а лекторите от които получава ноу-хау да бъдат топ експерти от практиката, като бившият CIO на IBM, професор Джери Луфтман?
05:25ч. 26 Януари 2016 #9 Темида За тези, които не знаят кой е Николай Райчев, ще кажа, че към името си на водещ световен изследовател в областта на квантовите изчисления д-р Райчев е прибавил и славата на филантроп, който помага за развитието на българското образование.
21:12ч. 25 Януари 2016 #8 Фортуна Хората са три вида - ангажирани, неангажирани и дезангажирани. Ангажираните живеят с удоволствие, имат мотивация и цел, те са позитивисти, не се отказват и са страшни мотори. Неангажираните са основната маса - те, общо взето, не знаят на кой свят са и каква е мисията в живота им, но си имат малките удоволствия и някак си се справят. Дезангажираните са негативистите, които правят нещата с неудоволствие и само мърморят. Двете крайни групи заразяват основната маса.
Приятно впечатлиние ми остави итервюто с този млад учен, надявам се по-често да ни бъдат предствяни подобни личности
20:56ч. 25 Януари 2016 #7 student Това псевдо училище по мениджмънт първо трябва да си уволни всички "мениджъри" и да си назначи нови, че май доста хора се разбягаха от там.А чувам че и студентите, които учат там май нещо доста се бунтуват от условията.Иначе успех на момчето,може и да е свястно,незнам....
20:31ч. 25 Януари 2016 #6 Nikola Momchev Тука сте се събрали само някакви сивушки и белчовци, и си изливате простотията в тъпоумни коментари. Според мен е редно мнение да дава човек, който е запознат със състоянието на българското образование. Поздравявам автора за неговата смелост! Това малко интервю съдържа толкова много откровенни истини за състоянието на нашето образование. Райчев е хвърлил силно ръкавицата към всички псевдо университетски държавни хрантутници. Ще бъда щастлив да го видя в смислен диспут на високо ниво. Мисля, че този човек има какво да каже и покаже
20:03ч. 25 Януари 2016 #5 Фортуна Ние очевидно сме най-психично обременената нация. Вие нещо друго освен заглавието, прочетохте ли? Само безсмислени и злостни коментари - типично по български!
19:01ч. 25 Януари 2016 #4 Teodor Gotchev Николай Райчев е международно неизвестен специалист по информационни технологии, както и университета, който представлява, но все пак бъдещето е пред него, може да се акредитира. Варна има нужда от добри университети.
16:36ч. 25 Януари 2016 #3 vanio Този явно не си пие хапчетата момчето.
13:15ч. 25 Януари 2016 #1 Hrisst Смешник! Добро образование се прави с добър "материал". За съжаление студентите на това уч. звено са доста посредствени.
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
|
Новини от Варна, региона и света |
|
Посланието на буквата К
Петък, 22 Ноември 2024 08:11
Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без компромис по отношение на качеството на строителния продукт....
| |
|
Двоен ръст на случаите на варицела във Варна
Днес, 23 Ноември 2024 17:35
Над 100% седмичен ръст на случаите на варицела отчитат от Регионалната здравна инспекция във Варна.
През изминалия 7-дневен период отчетените случаи във Варна и областта са 68, два от които в областта,...
| |
|
Влезе в сила забрана за износа на лекарство за недоносени деца
Днес, 23 Ноември 2024 17:03
От днес до 20 януари се забранява износът на лекарствен продукт за недоносени деца, който се използва за профилактика на сериозни заболявания на долните дихателни пътища, предизвиквани от респираторен...
| |
|
Наградиха лауреатите от Националния конкурс "Морето, морето, морето..."
Днес, 23 Ноември 2024 16:10
На тържествена церемония в Младежки дом – Варна, днес бяха връчени отличията на призьорите в XIX Национален конкурс за компютърна рисунка „Морето, морето, морето…“.
Специалната награда на г-н Благомир...
| |
|
ГЕРБ към ПП-ДБ: Не приемаме за правилно да преговаряме през социалните мрежи
Днес, 23 Ноември 2024 15:39
От партия ГЕРБ излязоха с позиция по повод отговора на ПП-ДБ, с който беше приета тяхната покана за среща. ОТ ГЕРБ не приемат за правилно диалогът да се води през социалните мрежи и медиите. От партита...
| |
|
Скок на цената на хлебната пшеница на световните пазари
Днес, 23 Ноември 2024 14:41
Софийската стокова борса (ССБ) отчита значителни колебания на цените на основните зърнени култури на световните пазари, предаде БТА.
Цената ФОБ (на границата на страната износител) на хлебната пшеница...
| |
|
„Таралежите” по братя Мормареви с премиера тази вечер във Варна през ноември
Днес, 23 Ноември 2024 14:15
От 19:30 часа днес, 23-ти ноември, в The Center - Варна ще се проведе премиерата на театрално-танцовия спектакъл „Таралежите” по мотиви от романа на братя Мормареви - "Войната на таралежите".
Aктьорът...
| |
|
Русия давала петрол на Северна Корея, нарушавайки санкциите
Днес, 23 Ноември 2024 13:54
Смята се, че Русия е доставила на Северна Корея повече от един милион барела петрол от март тази година, според анализ на сателитни изображения от Open Source Center, изследователска група с нестопанска...
| |
|
Приключи плановия годишен ремонт на шести блок на АЕЦ "Козлодуй"
Днес, 23 Ноември 2024 13:34
Приключи плановият годишен ремонт на шести блок на АЕЦ "Козлодуй", съобщиха от пресцентъра на електроцентралата.
След проверка на Агенцията за ядрено регулиране тази сутрин в 10:07 ч. блокът беше включен...
| |
|
Какво време ни чака в неделя по Черноморието
Днес, 23 Ноември 2024 13:08
Тази нощ ще бъде предимно ясно. Вятърът ще отслабне и в много райони ще стихне.
Сутринта ще бъде студено с минимални температури между минус 7° и минус 2°, в котловините до минус 10°; в София - около...
| |
|
ПП-ДБ приемат поканата на Борисов за среща
Днес, 23 Ноември 2024 12:47
Уважаеми колеги от ГЕРБ, приемаме поканата за среща. След седем парламентарни избора диалогът между първите две политически сили е необходимата отговорност към българските граждани. Това пишат от Продължаваме...
| |
|
Зеленски призова световните лидери да реагират твърдо спрямо Русия
Днес, 23 Ноември 2024 12:24
Украинският президент призова за решителен отговор на изстреляната срещу Украйна руска балистична ракета. Зеленски призова световните лидери да реагират твърдо спрямо Русия.
Германският външен министър...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
|
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|