Този извод се съдържа в Баланса на запасите и ресурсите на находищата на подземни богатства на България към 1 януари 2013 г., приет за сведение от Министерския съвет на днешното му заседание. В баланса, изготвен от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, за всяка група и вид подземни богатства по участъци, находища, области и общо за страната, са показани състоянието на количеството и качеството на запасите и ресурсите към началото на изтеклата и към началото на текущата година; измененията на запасите и ресурсите в резултат на добива, допуснатите експлоатационни загуби и обедняване (замърсяване); увеличението и/или намалението на запасите и ресурсите в резултат на проучване, преизчисление или преоценка.
Националният баланс е изготвен въз основа на представените през периода 2012-2013 г. геоложки отчети и доклади от концесионерите и от титулярите на разрешения за търсене и проучване, както и от държавните търговски дружества.
В сравнение с 2011 г. през 2012 г. се очертава тенденция към увеличаване добива на златосъдържащи руди, задържане нивата на добитите количества при медни и оловно-цинкови руди, каолиновата суровина, каменна сол и др. и намаляване нивата на добитите количества въглища и природен газ, бентонитова суровина, манганови руди и др.
През 2012 г. в Специализираната експертна комисия са разгледани, приети и утвърдени запасите и ресурсите на общо 56 находища на подземни богатства. От тях 35 са новорегистрирани, в т. ч. на строителни материали - 21, на скално-облицовъчни материали - седем, на неметални полезни изкопаеми - три, на твърди горива - едно, и на метални полезни изкопаеми - три.
Националният баланс се съхранява в Националния геоложки фонд към дирекция „Природни ресурси и концесии" на МИЕТ и може да се ползва по установения законов ред от компетентните ведомства и от всички заинтересовани физически и юридически лица.
Газопроводът от Чирен до Козлодуй и Оряхово е обявен за национален обект
Правителството определи преносните газопроводи високо налягане с автоматична газорегулираща станция от подземно газово хранилище Чирен до градовете Козлодуй и Оряхово за национален обект. Това решение ще позволи да бъдат съкратени значително сроковете на административните процедури за стартиране и изпълнение на проекта.
Реализирането на проекта ще доведе до трайно задоволяване на обществените потребности за енергийно обезпечаване на населението и промишлеността в двата региона. То съответства на целите на българската енергийна политика за развитие на конкурентни енергийни пазари при опазване на околната среда и сигурност на енергийните доставки. В подзаконовата нормативна уредба е изменено името на Националния съвет за научни изследвания
Правителството направи промени в Правилника за организацията и дейността на Националния съвет за научни изследвания, за да преименува органа според последните изменения в Закона за насърчаване на научните изследвания. С новите текстове в него той се нарича Национален съвет за наука и иновации.
Няма промени, засягащи останалите разпоредби на Правилника.
България и Китай ще си сътрудничат в областна културата
Правителство одобри проекта на програма за сътрудничество в областта на културата между министерствата на културата на България и на Китай за периода 2013-2016 г.
Документът регламентира възможностите за сътрудничество между двете държави в областта на музиката и танца, библиотечното и музейно дело, изобразителното изкуство. В програмата се уточняват ангажиментите на страните по опазването на културното наследство и на реставрацията на културни и исторически паметници. Текстовете включват още сътрудничество в областта на предотвратяване на незаконния износ, внос и трансфер на културни ценности.
Одобрено е прехвърлянето на правата и задължения по предоставена концесия за добив на строителни материали
Правителството одобри прехвърлянето на правата и задълженията по предоставената на СД „БМ Трейд-1 - Ресурси и сие" концесия за добив на строителни материали - доломити, от находище „Дядово Бомил". Кариерата се намира в землището на с. Дядово, община Нова Загора.
Правата ще бъдат прехвърлени на „БМ Бомил" ЕООД - правоприемник на концесионера, при запазване на условията по предоставената концесия.
Още един имот в Гурмазово е предоставен на „Национална компания Индустриални зони" ЕАД
Правителството отне, поради отпаднала нужда, от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията имот - публична държавна собственост, обяви го за имот - частна държавна собственост, и го внесе като непарична вноска в капитала на „Национална компания Индустриални зони" (НКИЗ) ЕАД.
Поземленият имот от близо 55 дка се намира в землището на с. Гурмазово, община Божурище. Той ще бъде приобщен към останалите терени, които се използват за реализиране на един от приоритетните проекти на НКИЗ - „Икономическа зона София - Божурище". На тази територия ще се създаде икономическа зона от съвременен тип, в която ще бъдат разположени индустриален и високотехнологичен парк, интермодален терминал, логистичен и административен център. Зоната ще е сред най-модерните на Балканите, ще подобри икономическата среда в региона и ще привлича повече преки инвестиции в страната.
Наредбата за търговете и конкурсите е съобразена с промените в ЗПСК.
Правителството направи промени в Наредбата за търговете и конкурсите като част от съгласуването на подзаконовата нормативна уредба с измененията в Закона за приватизация и следприватизационен контрол (ЗПСК).
Съществената промяна е свързана с разширяването на приложното поле на ЗПСК чрез включването на нови обекти за приватизация:
- дялове или акции, собственост на търговски дружества с повече от 50 на сто държавно участие в капитала в други търговски дружества;
- обособени части от имуществото на търговските дружества, чийто капитал е собственост на други търговски дружества с повече от 50 на сто държавно участие в капитала;
- имоти - частна държавна собственост, с данъчна оценка над 10 000 лв.
Направено е и допълнение в разпоредбите на чл. 33 и чл. 35ж, което внася яснота относно правото на приватизиращия орган да прекрати конкурсната процедура - създава се правна възможност да бъде отхвърлена оферта, която е под ценовото поле, препоръчано в приватизационната оценка за обекта.
Приета е годишната национална програма по безопасност и здраве при работа
Правителството прие Националната програма по безопасност и здраве при работа за 2013 г.
Основна цел на документа е превенцията на свързаните с работата заболявания, професионални болести и трудови злополуки. За постигането й ще се изпълняват мерки в следните приоритетни области:
- гарантиране на правилното прилагане на законодателството в областта на безопасните и здравословни условия на труд;
- ефективно управление на професионалните рискове, в т. ч. и на новите и увеличаващи значението си рискове на работното място;
- насърчаване на промените в поведението на работещите и работодателите към прилагане на подход, насочен към укрепване на здравето и работоспособността.
Изпълнението на мерките по приоритетите на програмата ще допринесе за намаляване на:степента на професионалните рискове и повишаване на защитата на работещите, на размера на загубеното работно време в резултат на отсъствие от работа поради временна нетрудоспособност, на броя на лицата, напускащи предприятията поради лоша работна среда или преждевременно пенсиониране и неработоспособност (инвалидност), на разходите на работодателите за съдействие при завръщане на работа (консултации, обучение, приспособяване към работното място), на загубеното производствено време, непроизведената продукция и неизвършените услуги като следствие от събитие, което завършва с травма, на осигурителната и застрахователната тежест и др.
В програмата са очертани ангажиментите на държавните органи, работодателските организации, организациите на работниците и служителите, неправителствените организации и др. за осигуряване на благосъстоянието при работа, като се отчитат промените на работното място и възникването на нови професионални рискове в условията на икономическа криза.
Програмата включва и доразвива изпълнението на основните приоритети от Стратегията по безопасност и здраве при работа 2008-2012 г., като следва и новите насоки за развитие на политиката на Европейския съюз. Тя е съобразена и с препоръките на Международната организация на труда за насърчаване на безопасните и здравословните условия на труд.
Документът е публикуван в Портала за обществени консултации.
Наредбата за условията и реда за ликвидация на лечебните заведения е съгласувана с промените в законодателството
Правителството одобри промени в Наредбата за условията и реда за ликвидация на лечебните заведения по чл.5, ал. 1 от Закона за лечебните заведения. Това са създадените от държавата центрове за спешна медицинска помощ, центрове за трансфузионна хематология, лечебни заведения за стационарна психиатрична помощ, домове за медико-социални грижи за деца, както и лечебните заведения към Министерския съвет и министерствата на отбраната, на вътрешните работи, на правосъдието и на транспорта, информационните технологии и съобщенията. Целта на измененията е да се приведе Наредбата в съответствие със законодателството, регламентиращо държавната финансова инспекция.
Чрез промяната отпада изискването, което задължава ликвидационната комисия в 14-дневен срок от назначаването й да уведоми органите на Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол за започналата ликвидация и да отправи искане за извършване на вътрешен одит. Агенцията е закрита през 2006 г., а според новия Закон за държавната финансова инспекция ликвидацията на лечебно заведение не е основание за извършване на финансова проверка от АДФИ.
Две общини получават държавни имоти за местни административни и социални нужди
Правителството предостави на община Нова Загора офис от 75 кв. м в административната сграда на ул. „24 май" №1 в града. Помещението е с отпаднала нужда за местната дирекция „Бюро по труда". То ще бъде използвано за разширяване на Информационния център за административно обслужване на населението на общината, който се намира в същата сграда.
На община Сливо поле беше прехвърлен безвъзмездно терен от 5 дка в местността „Хайвалъка" край с. Бръшлен. Чрез него ще бъде разширен гробищният парк на селото.
Имот от 11 дка с построените в него сгради на ул. „Георги Кочев" №173 в Плевен беше обявен за публична държавна собственост и беше предоставен за управление на Националната здравноосигурителна каса. Той е необходим за изграждане на хранилище за медицинския архив на НЗОК и регионалните здравноосигурителни каси от Централния и Северозападния район на страната според изискванията на Закона за здравното осигуряване.