ПП“Зелените“: Добивът на шистов газ чрез хидравлично разбиване е огромен риск
Четвъртък, 1 Септември 2011 13:09Източник: Днес+
Проучването и добивът на шистов газ чрез хидравлично разбиване в Североизточна България представлява огромен риск за района, съобщават от пресцентъра на ПП „Зелените“.
Ефектите от технологията на хидравлично разбиване върху здравето на хората и природата не са изследвани систематично. В САЩ, където технологията се използва индустриално, добивът на нефт и газ са изключени от регулацията на законите за опазване на природата, на питейната вода, въздуха и почвите. Агенцията за опазване на околната среда на САЩ (EPA) не следи за добива и ефектите му върху хората и природата. Съставът на течността впръсквана в земята се считаше за търговска тайна до края на 2010 г. Едва в последните две години, поради зачестяващите случаи на отравяне на земи, води, въздух, животни и хора, политиката по отношение на добива бавно се променя, посочват от политическата партия.
Добивът на шистов газ изразходва големи количества чиста вода. При хидравличното разбиване под земята се впръскват от 7 000 до 30 000 тона вода при всеки отделен удар, във всеки отделен кладенец. Ако се ориентираме по предложената в Пенсилвания и Ню Йорк технологично необходима гъстота на сондите от 16 на 2,5 кв. км., очевидно е какво натоварване за водните ресурси на региона ще донесе добивът на шистов газ. Водата, която ще е необходима за сондажите в Добруджа ще намали нивата на водоносния хоризонт и ще се конкурира с кладенците за битови нужди и напояване. В същият момент тя надали ще бъде купувана от инвеститора на същите цени, защото това би направило добива икономически несъстоятелен.
Химикалите, добавяни към впръскваната вода, са вредни за здравето и природата. Компаниите за добив използват „коктейли” от над 750 химически вещества, от които добавят десетки тонове към впръскваната вода . Изследване на 350 химикала показва, че 75% от използваните вещества са опасни за кожата, очите, дихателната и храносмилателната системи; 40-50% могат да увредят нервната, имунната и сърдечносъдовата система; 37% са опасни са ендокринната система и 25% са канцерогенни .
Добивът замърсява подпочвените води в региона. Около 50% от впръсканите химикали и води остават под земята. Оттам пътят им е непредсказуем, но често завършва в подпочвените води и в чешмяната вода на хората в региона. Особено разпространено е попадането на метан, мигриращ през пластовете след разбиването им, във водата от чешмата (запалване на чешмяната вода). В щата Пенсилвания са документирани 17 пъти по-високи концентрации на метан в питейните води на кладенците в зони на добив на шистов газ. Геохимическият анализ на метана показва, че той не е резултат от естествени процеси на разлагане, а идва от разбитите земни недра. Спецификата на района на Добруджа и Северното Черноморие по отношение на подпочвените води е, че в този район те са артезиански и се намират в един еднороден пласт на голяма дълбочина, който е акумулиран преди хиляди години. Евентуалното му замърсяване дори и от една сонда ще доведе до огромни проблеми с водата на целия регион и даже на областите в съседна Румъния.
Съхраняването и пречистването на отпадните води е много проблематично. Около 50% от инжектираната вода и химикали се връщат обратно през сондата след хидравличния удар: между 50 и 10 000 тона на кладенец. Отпадната вода е силно замърсена. Изпаряването й води до замърсяване на въздуха, а изливането й унищожава растителността и почвата. До момента няма сериозни усилия за пречистване на отпадните води в САЩ.
Добивът на шистов газ превръща големи площи земя в индустриална пустиня и разрушава пътната инсфраструктура. Поради гъстотата на сондите, огромният брой тежки камиони с вода и химикали, както и площта на басейните за съхраняване на отпадни води, плодородна земя на Добруджа ще бъде неизползваема за десетилетия напред, а пътната инфраструктура – тотално разрушена. Това ще доведе до сериозни загуби на общината и собствениците на автомобили, както и до висок риск от пътно-транспортни произшествия.
Добивът на шистов газ тепърва ще бъде оспорван. С преместването на регионите на добив в САЩ от пустинни и степни към населени райони, съпротивата към технологията нарасна експоненциално. Това предизвика и изследването на EPA. Отказът на Франция от шистовия газ бе отразен в медиите, но по-малко известни са гражданските и политическите промени в САЩ. В момента щатите Ню Йорк и Ню Джърси са гласували мораториуми върху добива на своя територия до изясняване на последствията. На 22-ри юли, Детройт стана 65-тата американска община, обявила се против добива на шистов газ, с аргумента: „Ние имаме отговорност да защитаваме жизненоважния природен ресурс. Нашите щатски законодатели трябва да поставят Мичиган, неговия туризъм и земеделие на първо място пред алчните нефтени и газови интереси. Трябва да подкрепим индустриите, които правят щата ни силен, вместо да разпродаваме природните си ресурси на търг“.
Размерът на добивната компания не е гаранция за качествена и безопасна работа. Корпорацията „Шеврон“ има дълга история на бизнес измами и унищожаване на околната среда. Само в последните 20 години компанията е била разкрита и съдена за лоши бизнес практики в Индонезия, Ангола, Нигерия, Бангладеш, Калифорния и Ню Хемпшир в САЩ. Особено тревожен е примерът на Еквадор, където в началото на 2011 г. съдът постанови, че „Шеврон“ трябва да изплати 8,6 милиарда долара обезщетения на населението за умишлено замърсяване на средата на живот. Позицията на корпорацията е, че: „Ще оспорваме решението докато адът замръзне, а и след това – върху леда“
|
Коментари |
20:11ч. 3 Септември 2011 #31 Виктор Затова съм тук, защото уважавам и чуждите гледни точки.
20:07ч. 3 Септември 2011 #30 Гръм Аз не слушам, а чета и вярвам на очите, а не на ушите си. Приеми, че има и мнения, различни от твоето.
20:02ч. 3 Септември 2011 #29 Виктор Гръм, ако ти чуваш "овце", а аз не казвам такова нещо, значи ти изобщо не чуваш какво казвам. Явно аз казвам едно, а ти чуваш друго - за съжаление...
19:56ч. 3 Септември 2011 #28 Гръм Вярно е, че не съм геолог, но професията ми ме е научила да чета внимателно. Проф. Стойкова не изключва аварии при сондажа, но набляга на стриктния държавен контрол. Замърсяването в Еквадор било заради липсата на такъв и компанията съзнателно изхвърлила отпадните води. Това ли е инвеститора, който ни е нужен? Залога е огромен, за да вярваме, че имаме нужното законодателство и най-вече добрата воля да бъде упражнено. И всъщност, в случай на авария, какви комтенсации биха имали смисъл постфактум?!
Бях сигурна, че ще се аргументираш така за Франция, но там има и друго-чува се гласът на земеделците.
И не е нужно да употребиш израза "овце", за да придадеш такъв смисъл на думите си.
18:30ч. 3 Септември 2011 #27 Виктор merypoup, не става дума за експеримент с природата, експеримента е направен преди години в Америка, има добра практика, има и лоша практика.
Относно Франция - политическо решение. Имат си атомни централи и нямат проблем с енергията. Германия например пък взе политическо решение да затвори атомните си централи. Е? Две водещи страни с различни енергийни политики, и двете с екологично оправдание...
18:22ч. 3 Септември 2011 #26 Виктор И точно така трябва да се работи - единия професор казва своите притеснения, другия казва своето мнение, третия казва своите аргументи, и след достатъчно обсъждания се взема някакво решение. Предполага се, че ще е най правилното и съобразено от всички гледни точки решение.
Само че това се прави в работна обстановка - не по общински сесии и под натиска на политически фигури от опозиция или управляващи...
18:14ч. 3 Септември 2011 #25 Виктор Относно твърденията на проф. Константин Щерев - той описва всички възможни аварии, ако направи неграмотен проект и грубо се нарушават правилата.
Което на практика няма как да стане, защото все пак работят професионалисти, не аматьори...
Та проф. Щерев единствено иска екологична оценка /ОВОС/ за проучването, нищо друго.
Няма лошо - всеки има право на мнение.
Обаче проф. Щерев е хидрогеолог, ако ви е направило впечатление, т.е. разбира от води, но не и от газ. Обяснимо е притеснението му от замърсяване на водоносен хоризонт.
Ето какво казва обаче друг професор, който пряко е свързан с шистовия газ:
(виж линк...)
17:56ч. 3 Септември 2011 #24 Виктор Йордане, какво да говорим? Ти си гледал филми, на мен ми е част от професията... Различно ни тежи мнението - това искам да ти кажа. И аз гледам филми, но ги виждам от друга гледна точка, интересно ми е как показват процесите...
Относно въпроса - не участвам в проучванията и нямам никакъв материален интерес. Просто се дразня как съзнателно се насажда паника сред хората. Последното постоянно го срещам в моята практика, даже се говори, че такива неща се правят с цел екологичен рекет - ако се плати на рекетиращата екоорганизация - няма проблем с инвестицията. Последното е голям проблем за държавата, защото спира икономическото развитие.
Тук не твърдя, че има екологичен рекет, но ясно виждам насаждането на неоснователна паника.
---
Гръм - не съм използвал "Неграмотни овце", не изопачавай! Това до голяма степен е професионален разговор, или спор - ако искаш така да се нарече. Ако спорят професионално двама медици - е, аз там не мога да кажа мнение. Това не означава, че тези дето не са медици са "Неграмотни овце", те просто са грамотни в друга област.
15:39ч. 3 Септември 2011 #23 merypoup Виктор, аз не претендирам, че съм специалист или разбирам от всичко. Нямам какво повече да допълня от това което са ти написали другите, но съм на мнение, че след като развита държава като Франция е забранила проучванията, какво остава за добива, значи не е току-така взето решение. Или може би ние сме по-големи умници и тарикати?
Моето мнение е, че не е нужно да си правим повече опити с природата, която вече почти унищожихме. Да не говорим, че ако земята набелязана за проучване и добив се използва за земеделие ще бъдем стократно повече възнаградени. Много скоро борбата ще е за храна и вода, а не за петрол и газ.
14:53ч. 3 Септември 2011 #22 Гръм Виктор, моля те да не изопачаваш думите ми! Аз вярвам на учените, които твърдят че има риск. Освен Геологическия институт на БАН, в спора участват и много независими експерти. Не се опитвай да внушаваш, че протестиращите са паникьосани невежи и неграмотни овце. Ще цитирам и други имена, но можеш и сам да ги откриеш. (виж линк...)
14:46ч. 3 Септември 2011 #21 Йордан Викторе,извинявай,но ти се оля.Според теб право на мнение имат само и единствено специелистите,което си е пулна простотия.Специалистите си спорят и общуват по конгреси,симпозиуми,помпозиуми и т.н.В случая всеки,писал дотук,изразява личното си мнение,а на такова право има всеки.Ти,най-вероятно,си чел книжки по геология,но информацийа има не само в тях.Аз пък сум гледал документални филми и в тях много подробно се разказва за методите за добиване на шистов газ и последствията от тях.Опитай се да вземеш интервю ит някой шеф на такава компания,като му кажеш,че ште си говорите за последствията.Ами познай дали ще успееш,освен ако не правиш репортажа с рекламна цел.Та на тези филмчета показват как земята след сондажите се обезлесява и се превръща в пустиня.Това едва ли е черен PR или конспирация от конкурент.Това просто си е истината.Това,че в БГ има информационно затъмнение по въпроса е единствено в полза на Шеврон защото ако хората са информирани този проблем няма да е толкова лежерен.Имам два въпроса към теб : ти участваш ли в тези проучвания и имаш ли личен интерес от това да се добива шистов газ в БГ?Защо не се добива такъв газ в Англия да речем?И всъщност известно ли ти е къде изобщо се добива?
14:17ч. 3 Септември 2011 #20 Виктор Гръм, щом не искаш да вярваш на специалисти и учени в дадена област - проблемът си е твой. Тогава просто не трябва да имаш мнение по въпроса.
Другият вариант е - записваш съответната специалност в Минно геоложки университет в България или в чужбина и след няколко години сам ще знаеш.
Проблемът в България е, че всеки знае всичко, или поне си мисли че знае...
merypoup, горното се отнася и за теб. Дали ще има екологичен проблем или не - се знае още преди даже да се започне проектирането, и проекта се прави така, че да няма екологичен проблем. После се проверява и утвърждава от голям брой различни експерти, после се прави ОВОС също от голям брой експерти, в последното се взема мнението и на местното население...
Така, че процедурата е изключително взискателна...
---
Какво друго да ви кажа? Твърдението на Кованджийски, че направата на един проучвателен сондаж е изключително опасна работа? Ми това са глупости. Цялата страна е проучена със сондажи, да сте забелязали екологичен проблем от сондажите?
12:02ч. 3 Септември 2011 #19 merypoup Ето това е въпросът ..."ако има екологичен проблем"???
Когато се разбере, че има такъв ще бъде след дъжд качулка. И при положение, че фактите показват, че такъв проблем има на други места, нужно ли е да се убеждаваме и ние в това, че тогава да реагираме.
11:57ч. 3 Септември 2011 #18 Гръм Както го казваш, работата става малко "Вервайте ми...". Съжалявам, за мен мощния PR не е достатъчен и не вярвам нито в независимостта и безпристрастието на РИОСВ, нито в липсата на икономически и политически интерес от страна на местната и централната власт. Всеки протест се лансира из медиите като политически дирижиран-тази реакция на властта не ме печели като съмишленик.
10:16ч. 3 Септември 2011 #17 Виктор Ето и вие... Невярването не е аргумент.
Пък друго няма.
Тази материя е специфична и трябва да се разчита на специалисти. Ако не разчитате на специалисти и на учени - значи се оставяте да ви подвеждат неспециалисти, политици и шарлатани.
Това е.
---
Относно контрола за екологията - такъв има. Даже е от две места: Веднъж от местната РИОСВ, втори път от местната общинска власт.
Така, че общините имат думата и ако има екологичен проблем - спокойно могат да спрат дейността.
20:09ч. 2 Септември 2011 #16 Гръм И последно-не знам дали този инженер търси лесна слава, но имам подчертани резерви към твърденията, идващи от БАН-един изключително самоиздържащ се и независим от бюджета институт;)
19:38ч. 2 Септември 2011 #15 Гръм Нещата пак опират до условието "...технологията - ако се прилага правилно...". Като гледам държавата как следи фирмите-концесионери на плажната ивица, не ми се мисли как би контролирала Шеврон /който при това е с лоша фирмена история/. Ако се спазва стриктно технологията и нормите за безопасност, добива дали все още би бил рентабилен? Газовите компании не отиват някъде, за да направят местните по-богати, особено братята американци:) Не знам как би се рекултивирала в същия вид Добруджа, след като минат сондите и мръсната вода. Как ще я съхраняват, къде ще отива тя? Колкото до земите, говори се, че отдавна са продадени на нови собственици. Вярвам, те ще дадат съгласието си... Много въпроси има, обаче онез мълчат като пукали, и това всъщност ме плаши.
19:34ч. 2 Септември 2011 #14 Йордан Викторе,много вярно го каза,че "Относно технологията - ако се прилага правилно - не е опасна..." и "..инвеститора е длъжен да рекултивира - в случая - да възстанови първоначалното състояние на терена...
гаранция за рекултвицията са годишните вноски, които инвеститора е длъжен да прави в специална банкова сметка под управление на министерството..." - всичко е много хубаво,но зависи от хора,които поради лична заинтересованост или умишлено недоглеждане или просто от така-наречения човешки факторили от балкански акъл,пропуснат някои "незначителни" подробности - тогава,когато се обърне каруцата,тогава какво ще правим?За мен лично "облагите",които предлага проекта,абсолютно не покриват вероятните щети и го правят неприемлив.
19:18ч. 2 Септември 2011 #13 Виктор Има и още нещо: Земята има собственици и никой не може да започне някаква дейност без разрешение на собствениците. Това означава, че инвеститора трябва или да купува земя, или да я ползва срещу заплащане. Т.е. който се съгласи да даде терен под наем - може да спечели добри пари.
А по закон след приключване на дейността - не на цялата, може и на етапи - инвеститора е длъжен да рекултивира - в случая - да възстанови първоначалното състояние на терена.
Това е.
Гаранция за рекултвицията са годишните вноски, които инвеститора е длъжен да прави в специална банкова сметка под управление на министерството.
В заключение: Не искам да ставам адвокат на американската компания, даже не одобрявам политиката на раздаване на българските природни богатства на чужденци /държавна политика от 20 години/, просто казвам , че се спекулира със страха от екологична катастрофа явно с политическа цел, иначе няма причина от създаването на паника.
19:00ч. 2 Септември 2011 #12 Виктор Какво да ти кажа? Има и такива инженери, за съжаление.
Направих си труда и написах името му в гугъл, излязоха много статии, всичките против нещо. Излезе и "Коалиция срещу минните замърсявания", чиято регистрация потърсих в Апис регистър, но такава не намерих...
Както и да е... Явно търси публичност...
А ми лъже! За проучването ОВОЗ не е необходим. Необходим е на по-късен етап, след като се приеме геоложкия доклад и инвеститора заяви инвестиционно намерение. Такъв е българсия закон, който е синхронизиран с европейските изисквания.
Относно технологията - ако се прилага правилно - не е опасна. В крайна сметка точно грижа на инженерите е да прилагат правилно технологията.
Да, ще има някакво въздействие, ще се правят временни пътища, сондажни площадки, после обаче всичко се рекултивира - за разлика от площадките и пътищата на вятърните перки за ток, които остават за постоянно...
А ми работните места които се откриват? Обикновено се наемат местни работници...
17:52ч. 2 Септември 2011 #11 Гръм (виж линк...)
или СТАНОВИЩЕ
на Коалиция срещу минните замърсявания
експерт – инж. Огнян Свиленов Кованджийски, участвал в проучването на Горнодъбнишкото и Долнодъбнишкото нефтени находища, газовото находище Деветаки и много сеизмични структури за нефт и газ в Северна България. Патентовал с инженер- геофизици апаратура за насочени, дълбоки нефтени сондажи. Участвал в проектирането и изпълнението на структурно – проучвателно търсещи нефтени и газови сондажи.
Дано сега е ок.
16:33ч. 2 Септември 2011 #10 Виктор Връзката не работи?
23:29ч. 1 Септември 2011 #9 Гръм Виктор, твърденията ти противотечат на становището на тези експерти: (виж линк...) явно си доста вещ в темата:) Колкото до проф. Стойкова, ако ти звучи успокоително, прочети пак-тя говори с много условни наклонения.
19:22ч. 1 Септември 2011 #8 smb Има филм за това- "GASLAND " Гледайте и преценете.
18:26ч. 1 Септември 2011 #7 Виктор Щеше да бъде ужасно ако написаното в статията беше вярно.
Но не е вярно! Не мога да разбера как може толкова безочливо да се лъже и всява паника и да няма съд или друг компетентен орган, дето да спре лъжците!
Чиста политика си е, използват естествения страх от замърсяване на хората и злоупотребяват!
Учените казаха, че няма опасност, обаче тези са по-гласовити.
Това е!
Няма такива опасности каквито се описват, това ми е част от професията все пак...
15:18ч. 1 Септември 2011 #6 Йордан Не вдявам от геология,обаче по логика,всеки газ е топлоизолиращ елемент,та в този ред на мисли,някой знае ли дали има ли опасност да се промени температурата на повърхността на земята,в каква посока и какво следва от това?
14:44ч. 1 Септември 2011 #5 G.G Ще оспорваме решението докато адът замръзне, а и след това – върху леда“
Това е идеята
Технологията е патент на небезизвестната „Халибъртън“ на Дик Чейни и предвижда забиване на сонда на 2.500 метра в земята, след което чрез хидравличен удар с вода и над 596 химикали, се разцепват шистовите скали и газът се освобождава.
Естествено, никаква технология не е способна да канализира целия освободен газ и той свободно се разпространява в почвата и всички подпочвени води по пътя си към земната повърхност. За капак остатъчните води от процеса се изхвърлят в реките и полетата, като водят след себе си болести и смърт.
14:23ч. 1 Септември 2011 #4 МАВРОС Предлагам да се проведе Референдум в областите които ще бъдат засегнати от добива на газ. Нека да се вземе под внимание мнението на живущите в тези райони. Дали ще е под формата на подписка , обаждане по телефона или друга форма с минимални разходи да се направи такова допитване защото не министрите а ние ще живеем в тази среда.
14:21ч. 1 Септември 2011 #3 merypoup Поздравления и от мен за статията. Дано се отворят очите на повече хора по въпроса!
14:08ч. 1 Септември 2011 #2 Гръм Поздравления за moreto. и "Днес+"! Такава информация ни е нужна, а не угодническата кампания на телевизия и преса-"Трайчо, има ли опасност?"-"Ми не"-"Е, добре тогава". Продължавайте в същия дух!
13:45ч. 1 Септември 2011 #1 gospoja "Индонезия, Ангола, Нигерия, Бангладеш" и естествено кой е наред БГ с продажните си управници. Вече достатъчно я окрадоха, отвсякъде, златото ни се добива на безценица, нищо че цената му на световните борси чупи рекордите. Горите се палят за да се изнася дървесината - пак на безценица и още и още примери , колкото щеш......И като няма какво да се граби повече, дайте да унищожим и това, което ни храни- плодородната ни земя. НЕ БИВА ДА ДОПУСКАМЕ И ТАЗИ ГАВРА, ИНАЧЕ БОГ ДА ПАЗИ ДЕЦАТА НИ !!!
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
|
Новини от Варна, региона и света |
|
Посланието на буквата К
Петък, 22 Ноември 2024 08:11
Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без компромис по отношение на качеството на строителния продукт....
| |
|
Обявиха 3 януари за неучебен във Варна
Петък, 22 Ноември 2024 19:06
Кметът на Варна Благомир Коцев обяви 3 януари, петък, за неучебен ден за всички училища на територията на общината.
Учениците ще се завърнат в класните стаи на 6 януари, понеделник.
Официално обявената...
| |
|
Тръмп номинира Пам Бонди за свой нов избраник за главен прокурор
Петък, 22 Ноември 2024 18:51
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп номинира ветерана прокурор Пам Бонди за свой нов избраник за главен прокурор часове след като Мат Гетц оттегли името си от разглеждане.
Бонди има дългогодишен...
| |
|
Рекламират Варна и курортните комплекси на изложение в Полша
Петък, 22 Ноември 2024 18:37
Община Варна участва в международното изложение International Travel & Tourism Fair, което е едно от най-значимите събития, свързани с туристическата индустрия в Полша. Форумът се провежда от 21 до 23...
| |
|
МОСВ подпомага общините за въвеждането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“
Петък, 22 Ноември 2024 18:23
Министерство на околната среда и водите подпомага общините за въвеждането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“. Това стана ясно от думите на зам.-министъра на околната среда и водите Ренета Колева,...
| |
|
Общинска финансова помощ за 35 социално слаби варненци
Петък, 22 Ноември 2024 18:07
Комисията по социални дейности и жилищна политика към Общинския съвет във Варна одобри отпускането на еднократни социални помощи за 35 варненци. Те ще получат между 500 и 1500 лева за покриване на жизнени...
| |
|
Орбан заяви, че няма да изпълни заповедта на МНС за арест на Нетаняху и го покани в Унгария
Петък, 22 Ноември 2024 17:52
Премиерът на Унгария Виктор Орбан заяви, че няма да изпълни заповедта на Международния наказателен съд (МНС) за арест на Бенямин Нетаняху и го покани на посещение в Унгария.
Орбан, чиято страна е ротационен...
| |
|
Военни моряци и ветерани почетоха паметта на флотски герой
Петък, 22 Ноември 2024 17:37
Във Варна днес беше отбелязана 80-та годишнина от гибелта на командира на миночистачен катер мичман II ранг Христо Пишманов.
През есента на 1944 г. младият, току-що произведен предсрочно, флотски офицер...
| |
|
ReBonkers затвори врати за реновация
Петък, 22 Ноември 2024 17:19
Най-голямото независимо културно пространство във Варна, ReBonkers затвори врати за реновация. В следващата година 200 годишният барутен погреб ще бъде реставриран и запазен за бъдещите поколения. Пространство...
| |
|
Премиерът Главчев: Финалното решение за България в Шенген и по суша ще бъде взето на 12 декември
Петък, 22 Ноември 2024 17:05
Финалното решение за приемането на България в Шенген по суша ще бъде взето на 12 декември, на Съвета на министрите на вътрешните работи, засега вървим по план. Тази среща в Будапеща беше, за да покажем...
| |
|
До края на годината обявяват обществената поръчка за новата сграда на МГ във Варна
Петък, 22 Ноември 2024 16:51
Държавата предостави на Община Варна 7,760 кв. м. земя за изграждане на нова учебна база на Математическата гимназия. Вчера в Областна администрация във Варна е бил подписан договорът, обяви във фейсбук...
| |
|
Забраняват износа на лекарство за недоносени деца
Петък, 22 Ноември 2024 16:37
Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде заповед, с която забранява износа на лекарствен продукт за недоносени деца. То се използва за профилактика на сериозни заболявания на долните дихателни...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
|
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|