Микротунелът ще минава на 20 метра под плажа. Технологията не предполага никакви изкопни работи на повърхността, предаде репортер на Moreto.net.
Използването на микротунела ще намали до голяма степен въздействието върху морската среда. По време на строителните работи плажът ще може да се използва и няма да се засегне целостта му, увери италианслкият геолог Антонио Сантанело.
Именно възможността първоначално предвиденото разкопаване да повлияе на защитените природни зони в района наложи прибягването до по-скъпия вариант с микротунела, обясни специалистът. Той добави, че е отчета и важността на плажа за местното население, както и риска от натъкване на исторически находки.
Морската част от трасето на „Южен поток“ е с дължина 931 км. Българският дял заема 207 километра. Състои се от 4 успоредни газопровода. Крайбрежният участък около „Паша дере“ е 3.5 км.
Използваните тръби са с дебелина на стената около 4 см и са със специално покритие против корозия. Работното налягане в тях е около 300 бара.
Диаметърът на всяка тръба е 81 см.Всяка е с дължина 12 метра. За целия морски участък ще са необходими около 300 хил. тръби.
Инвестиционното решение за проекта е от 2012-та година. Очаква се разрешително за строеж да бъде получено в средата на 2014-та, което ще позволи да се завърши първата част от проекта в средата на 2015 година. Плановете са проектът да бъде изцяло приключен през 2017 година.
В момента на плажа „Паша дере“ текат геоложки проучвания във връзка с промяната на плана. Правят се под наблюдението на археолози. Разположението на тръбите ще е съобразено с разположението на потънали кораби, посочи геологът. „Благодарение на нашите проучвания ние открихме тези находки“, каза още Сантанело. Това изказване срещна неодобрение от присъстващите варненци в залата.
Специалистът определи като незначително въздействието, което ще окаже проектът върху околната среда в териториите от Натура 2000.
„Причината да изберем „Паша дере“ е, че вече там има съществуваща такава дейност и няма нужда да отваряме нов коридор, а да комбинираме с вече наличния. Прегледали сме цялото Черноморско крайбрежие и сме установили, че „Паша дере“ е най-надеждното място да излезем на сушата“, коментираха специалисти по проекта, след като граждани изразиха съмнение в адекватния избор на място.
Информационен офис на „Южен поток“ ще отвори врати във Варна през януари , за да може да се отговори на големия обществен интерес. Това обяви техническият директор на "Саут стрийм" Андрей Фик по време на общественото обсъждане.