- Не е тайна, че усвоените средства по еврофондовете във Варна са много малко, какво трябва да се направи, за да се промени това?
- Усвояването на средствата от структурните фондове на Европейския съюз е сериозно предизвикателство пред България като нова страна членка. От началото на програмния период до момента наистина е усвоен твърде нисък процент от средствата, което до известна степен се дължи на слабата активност на потенциалните бенефициенти, което е характерно не само за Варненска област, но и за цялата страна. Причините за ниската активност са много - недостатъчна информация, сложни процедури за кандидатстване, недостиг на разяснителни кампании, недостиг на обучения и консултации, както и сложен език на документите за кандидатстване. Липсва единен информационен офис на територията на град Варна и Варненска област, който да предоставя информация на всички заинтересoвани граждани за възможностите по Структурните и Кохезионния фонд (СКФ) и за кохезионната политика на България. Особено трудно достъпна е информацията за социалноуязвими групи от населението. Затова беше създаден Областният информационен център във Варна.
- Какви са целите, които си поставя центърът?
- Услугите на центъра са безплатни. Те са насочени към административни звена и институции от региона, фирми, социално-икономически партньори, НПО и граждани. Екипът на центъра отговаря на запитвания по телефон, електронна поща и на място. Посетителите ще имат свободен достъп до интернет и специализирана литература. Областният информационен център ще организира във всички общини на Варненска област редица информационни събития и разяснителни кампании за отделните оперативни програми и актуалните процедури. ОИЦ – Варна, е част от мрежата на 27-те областни информационни центъра за популяризиране на кохезионната политика на ЕС в България.
- Какви по-мащабни кампании проведохте досега?
- Информационна среща за представяне на 4 актуални мерки от Програмата за развитие на селските райони се проведе на 22 юни 2012 г. в сградата на община Варна по инициатива на Областния информационен център. На нея присъстваха над 20 представители на 8 общини от областта, които имат интерес да кандидатстват по програмата. Сред тях бяха заместник-кметове и директори на общински дирекции, отговорни за управлението на европроекти. Най-голям интерес общините от Варненска област проявиха към възможността да реализират проекти и дейности за обновяване на градската среда по мерки 322 „Обновяване и развитие на населените места" и мярка 321 "Основни услуги за населението и икономиката на селските райони". Центърът планира да провежда информационни дни и кампании във всички общини от областта, за да представя възможностите за европейско финансиране и открити процедури по оперативните програми. Наскоро президентът Росен Плeвнелиев проведе първата си изнесена мобилна приемна за граждани в Областния информационен център във Варна. За три дни от 10 до 12 юли т.г. около 80 граждани дойдоха в центъра, за да подадат сигнали и жалби до президентската институция. В последния ден на инициативата държавният глава посети Областния информационен център във Варна, за да се срещне лично с гражданите в мобилната си приемна.
- Коя актуална европейска програма предизвиква най-голям интерес сред варненци?
- В момента варненци се интересуват от основните моменти при кандидатстване за саниране на многофамилни жилищни сгради по проект „Енергийно обновяване на българските домове” на МРРБ. Той се реализира по схема „Подкрепа за енергийна ефективност в многофамилни жилищни сгради” по Оперативна програма „Регионално развитие”. През май проведохме среща, на която присъстваха координаторите по проекта от петте районни администрации в града и община Варна. Специфични изисквания за кандидатстване по програмата бяха представени от координатора на проекта от община Варна Десислава Цветанова. Михаил Иванов от Областния информационен център разясни условията за кандидатстване към Фонда за жилищно обновяване, който разполага с ресурс от 13 млн. лв. за отпускане на нисколихвени заеми. С преференциалните кредити гражданите могат да покрият 50% от разходите за саниране, които се изискват като съфинансиране от собствениците на апартаменти. В началото на юни пък лично министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова представи възможностите за саниране на жилищни сгради с европейски средства пред близо 200 варненци, домоуправители, представители на бизнеса и администрацията.
- С инициативата „Създаваме заедно: Европа за младите” Областният информационен център във Варна стартира дейността си за популяризиране на европейските фондове. Интересуват ли се младите варненци от средствата, които Европа предоставя за тях?
- По повод Деня на Европа екипът на Областния информационен център във Варна представи пред ученици европейски и регионални програми, насочени към младежи. В рамките на инициативата „Създаваме заедно: Европа за младите” на 8 и 9 май 2012 г. екипът на центъра се срещна с ученици от Първа езикова гимназия и от Варненската търговска гимназия „Г. С. Раковски”. Това е първата инициатива, която Областният информационен център във Варна предприе с цел популяризиране на възможностите за европейско финансиране. В кампанията се включиха близо 90 единайсетокласници и деветокласници, които се запознаха с възможностите за европейско финансиране на младежки проекти, участие в конкурси и доброволчески програми. Подрастващите научиха и как могат да получават стипендии от Европейския социален фонд, като станат студенти. Експерти от общинската дирекция “Култура” им разказаха за кандидатурата на Варна за европейска столица на културата. Младежите имат възможност да работят като доброволци в неправителствени организации и институции през лятото.