Най-старото дърво във Варна извади наяве истини за Зеления регистър на Общината
Хилядолетният чинар в кв. "Аспарухово", който е и най-старото дърво в морската столица, извади на показ сериозни пропуски в Зеления регистър на Община Варна.
Всичко започна в началото на февруари, когато граждани на Варна се притесниха за съдбата на дървото, заради започнал в непосредсвена близост строеж.
След запитване от Moreto.net, възложителите на строежа излязоха с информация, че дървото не попада в техния терен и строителството по никакъв начин няма да го засегне.
Запитване бе отправено и към "Галатекс" АД (бивша текстилна фабрика „Първи май"), в чиито имот попада хилядолетното дърво. Изпълнителният директор на дружеството Станислав Василев коментира, че няма опасност за най-старото дърво във Варна, напротив дружеството полага грижи за него.
Въпреки официалните изявления на двете дружества, гражданските притеснения за съдбата на дървото обаче не стихнаха. Причината бе, че най-важното дървото във Варна изненадващо се оказа, че не фигурира в "Зеления регистър" на Общината.
Според закона обаче (Чл.62 и Чл.63 от Закона за устройство на територията и чл. 113 от Закона за биологичното разнообразие) вековни или забележителни дървета трябва да попаднат в три регистъра - в Зеления на съответната община, в регистъра на Министерството на околната среда и водите, както и в регистъра на съответната Регионална инспекция по околната среда и водите.
Хилядолетният чинар в кв. "Аспарухово" присъства в регистрите на МОСВ и на РИОСВ-Варна, но не и в регистъра за зелените площи на Община Варна, показа справка.
На запитване на Moreto.net към Община Варна има ли причина дървото да не фигурира в зеления регистър, отговорът бе бърз, кратък и лаконичен.
"Вековният чинар се намира на частен терен и не е отразен в Зеления регистър, тъй като той не включва растителността в частни територии. Дървото обаче е обявено за защитен вид през 1969 г., с височина 18 м. и обиколка на ствола над 8 м., и е отразено е в регистъра на МОСВ и регистъра на РИОСВ – Варна, както и в регистъра с вековни дървета, поддържан в Община Варна."
Разбира се, ако подобно обяснение бе логично, то на практика щеше да обезсмисли съществуването на Зеления регистър. Не за друго, но защото една от основните идеи при създаването на подобен регистър е да се ограничи безразборното строителство (дори и на частни терени). На практика всички строителни планове трябва да се съгласуват със Зеления регистър, и ако се налага дадено дърво да бъде премахнато се следва правилото "Отсичаш едно, засаждаш три".
На последвалия от наша страна въпрос към Община Варна "Защо зеленият регистър не включва растителността в частни територии, след като в чл. 62 и чл. 63 от ЗУТ, които определят нормите на регистрите на зелените площи, никъде не е упоменато вида на собствеността на имота?" така и не последва отговор в продължение на 10 дни.
Нещо повече, в НАРЕДБА на Общински съвет - Варна за изграждане, стопанисване, контрол и опазване на зелената система на територията на Община Варна е посочено изрично, че "Зелената система по смисъла на тази Наредба обхваща всички площи.... независимо от тяхната собственост..."
Заедно с питането към Община Варна отправихме запитване и към Министерство на регионалното развитие и благоустройството на България за тълкувание на Чл. 62 и Чл. 63 от ЗУТ, а именно трябва ли общинският "зелен регистър" да обхваща и частни терени, а отговорът на министерството бе повече от категоричен: В чл. 63, ал. 1 и ал. 3 от Закона за устройство на територията (ЗУТ) се въвежда задължение за кмета на община да организира съставянето и актуализирането на публичен регистър на озеленените площи, на дълготрайните декоративни дървета и на дърветата с историческо значение в общината, като не е поставено ограничение по отношение на тяхната собственост.
Отговорът на МРРБ, както и горецитираната наредба на ОбС-Варна на практика потвърдиха "пробойната" в Зеления регистър на Община Варна.
И за да стане още по комично, след официално входиран сигнал-молба до Община Варна от страна на един от активистите за опазване дървото (Албена Маринова), а именно "Вековния Чинар да бъде вписан в Регистъра на зелените площи на Община Варна", от Общината дадоха съвсем различен отговор, показващ, че собствеността на терена няма никакво касателство.
В подписания от инж. Петър Гарбузов - Директор на дирекция "Инженерна инфраструктура и облагородяване" към Община Варна отговор, става ясно, че "Регистърът на зелената система е динамична, посточнно изменяща се и попълваща се система на етапи отразяващи моментното и състояние. Към настоящия момент в район "Аспарухово" са отразни три микрорайона 27, 28 и 29-ти. Поради развитието на района в югоизточна посока, състоянието на зелената система ще бъде също отразено в регистъра с попълване на дървесната растителност в това число и тази намираща се в района на "Галатекс" АД (бивша текстилна фабрика "Първи май") на територията на която се намира вековния чинар".
Разбира се от общината са пропуснали да обяснят как така други дървета, намиращи се в същия район, който според обяснението тепърва предстои да бъде отразен в регистър, вече присъстват в него.
Но да наблегнем на хубавата новина, най-старото дърво предстои да бъде вписано в регистъра, което малко или много ще е допълнителна гаранция за неговото бъдеще.
Припомняме, Зеленият регистър е факт от началото на 2016 година, а разработването отне близо 4 години. До 2016 година в него поетапно са били инвестирани близо 150 000 лева общински средства. По създаването на регистъра са работили две поколения студенти по архитектура във ВСУ „Черноризец Храбър" и външни ландшафтни експерти, съобщи тогава ръководителят на екипа проф. Тодор Булев.
|
Коментари |
10:23ч. 27 Февруари 2020 #13 Име(nick) Никой не гледа да му направи нищо ще си гние още доста. Затова и не става ясно какво толкова дъвчат темата тези фейсбукджии.
08:45ч. 27 Февруари 2020 #12 Rino Много хора не знаят за какво получават заплати в тази община, но стажа за пенсия върви... Водили са ни да видим това дърво като ученици, в двора на фабрика "Първи май". Няма значения дали е на 1000, или на 100 години,важното е, че е много старо и друго такова няма в околността. Съседите ни туризъм развиват с едно такова дърво, а ние гледаме да го отсечем и залеем бетон! Неблагодарно, крадливо и завистливо племе.
08:08ч. 27 Февруари 2020 #11 Име(nick) Добре въвели са го. Не виждам какво толкова се пъните.Ясно е че на етапи ги вкарват. И предвид че дървото е забутано на частен терен без отличиви качества всеки би го пропуснал. Само не става ясно защо това изсъхнало дърво на има няма 100 години( 1000 друг път) се развява толкова предвид че нищо не му се случва.
00:19ч. 27 Февруари 2020 #10 Vic Rattlehead До този с вонливия ник - от години има методика за оценка на възрастта на вековните дървета при това доста точна. Това дърво е на възраст над 1000 години. Ако щете вярвайте.
15:48ч. 26 Февруари 2020 #9 Марин Милев Зеления регистър на община Варна е като билетната система или Бързия автобусен коридор - има ги само на скъпо платена хартия! ПРОКУРАТУРА и ЗАТВОР!
15:16ч. 26 Февруари 2020 #8 Nikola Моля професорът усвоил парите за този регистър да ги върне, след като под негово ръководство е допуснат такъв сериозен пропуск, а именно регистрирането на най-старото дърво във Варна. Подбудите за това не ме интересуват. Резултата е налице.
15:16ч. 26 Февруари 2020 #7 Възелин Магарешки Тифъни,то в България всеки от всичко разбира,ама никой не разбира едно нещо както трябва. Това са си чисти догадки. Няма как да се знае кога е зададено някакво дърво. Следа има ли? Няма. Остави ги тези глупости с кората и кръговете отвътре. Ала Бала ница.
15:11ч. 26 Февруари 2020 #6 ROCKNROLL В общината е такова голямо МАЗАЛО - разровиш ли се, навсякъде ще мирише! Браво за материала!
14:49ч. 26 Февруари 2020 #5 slown Кой е собственик на тези земи, т.е. на Галатекс - разберете и ще си отговорите защо дървото не е в регистъра...
14:45ч. 26 Февруари 2020 #4 Tiffany_Aching Лайно(н) Пръдлю(лян)
Пишете пълни глупости. Невъзможно е да се каже,че това дърво е на десет века. Стига с простотийте
КАЗА ЧОВЕКЪТ, КОЙТО ПИШЕ простотийте.
Това че Вие г-н Лайно(н) Пръдлю(лян) не можете нещо, не означава, че хората, които разбират също не могат.
11:53ч. 26 Февруари 2020 #3 Niko и какво като има регистър? Общината не подменя изсъхналите дървета. Просто регистрират, че броят им намалява.
В допълнение оправданието им да не засаждат дървета е една наредба на МРРБ от 1993 година в която пише, че трябва да има отстояние от кабелите в тротоарите.
Получава се следното: има дърво, покрай което са прекарани и кабели през годините. Дървото изсъхва. Заради кабелите не може да се посади ново на същото място.
10:26ч. 26 Февруари 2020 #2 канна Благодаря на екипа на морето.нет за общополезната Ви дейност! Моля да въведете допълнителна защита на сайта от типа: "https" !
09:35ч. 26 Февруари 2020 #1 Възелин Магарешки Пишете пълни глупости. Невъзможно е да се каже,че това дърво е на десет века. Стига с простотийте. Излагате се.
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
|
Новини от Варна, региона и света |
|
Посланието на буквата К
Днес, 22 Ноември 2024 08:11
Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без компромис по отношение на качеството на строителния продукт....
| |
|
Нов апелативен съдия встъпи в длъжност във Варна
Днес, 22 Ноември 2024 15:08
Съдия Деспина Георгиева встъпи като съдия в Апелативния съд. В присъствието на ръководството и съдии от институцията, Деспина Георгиева подписа акта за встъпването си като съдия.
И.ф. председателят...
| |
|
Урсула фон дер Лайен: България и Румъния принадлежат изцяло към Шенгeн
Днес, 22 Ноември 2024 14:54
България и Румъния принадлежат изцяло към Шенгeн. Това написа председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в социалната мрежа Екс.
"Премахването на проверките по сухопътните граници е...
| |
|
Осъдиха 23-годишен за кражба на кола във Варна
Днес, 22 Ноември 2024 14:42
23-годишен мъж от Нови пазар бе осъден от Районния съд във Варна за обсебване на чужд автомобил.
Кражбата е била извършена късно вечерта на 13 срещу 14 май 2022 година в морския град. Въпросната вечер...
| |
|
Депутатите в Народното събрание за пореден път не успяха да изберат председател
Днес, 22 Ноември 2024 14:27
Депутатите в Народното събрание за пореден път не успяха да изберат председател, въпреки че гласуването се проведе за пети път.
Заседанието приключи без резултат, като Силви Кирилов обяви, че следващото...
| |
|
Тайландски съд постанови смъртна присъда на жена, отровила дузина с цианид
Днес, 22 Ноември 2024 14:15
Тайландски съд постанови смъртна присъда на жена, обвинена в смъртоносно отравяне на най-малко дузина души.
Сарарат Рангсивутапорн убила своя приятелка миналата година, като напръскала храната на жертвата...
| |
|
Хирурзи спасиха ръката на пострадал мъж
Днес, 22 Ноември 2024 13:56
Лекари от Многопрофилната болница в Благоевград извършиха успешно изключително сложна операция, като присъдиха нерв от крака на ръката на пациент. Подобен тип интервенции според медиците са изключително...
| |
|
Прокуратурата ще доразследва делото за авариралата тръба под Варненското езеро
Днес, 22 Ноември 2024 13:42
Варненският окръжен съд отмени постановлението на Окръжна прокуратура – Варна, с което е било прекратено наказателното производство срещу бившия кмет на Варна Иван Портних за авариралата тръба под Варненското...
| |
|
Възрастна софиянка даде хиляди долари и евро на ало измамник
Днес, 22 Ноември 2024 13:28
Възрастна столичанка е била обект на телефонната измама, извършена по познатата схема за „помощ на полицията“, съобщиха от МВР.
Към 19 часа снощи непознат се представил по телефона на 74-годишната...
| |
|
Европейската прокуратура разследва измама със субсидии за църква у нас
Днес, 22 Ноември 2024 13:17
По искане на Европейската прокуратура (EPPO) в София са извършени десет претърсвания по разследване на предполагаема измама със субсидии, включваща реставрацията на византийския храм "Свети Архангел Михаил",...
| |
|
Покриват недостиг в средствата за издръжка на детските ясли във Варна
Днес, 22 Ноември 2024 13:01
Компенсирана промяна в рамките на бюджета за здравеопазване ще бъде направена, за да се покрие недостигът в средствата за издръжка на детските ясли във Варна за 2024 г. Дефицитът е в размер на малко над...
| |
|
Сериозен ръст на процедурите с донорски генетичен материал отчитат специалисти
Днес, 22 Ноември 2024 12:48
През последните четири години се наблюдава траен ръст в броя на процедурите с донорски генетичен материал. През 2020 г. тези процедури са били 1255, докато през 2023 г. са достигнали 1787, което представлява...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
|
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|