Техникум пред закриване, няма мераклии за занаята
Вторник, 21 Август 2012 12:15
Преди началото на новата учебна година се оказа, че много професионални училища в страната могат да бъдат закрити. Причината е, че няма желаещи да учат в техникумите.
Вместо да става по-атрактивно, професионалното средно образование се оказва изключително непопулярно. Основната причина за непопълнените паралелки е демографската криза. Оказва се, обаче, че тя не е единствената.
Според Мардирос Зовикян, директор на Професионалната гимназия по механоелектротехника “Никола Вапцаров”-София, понятието “елитна гимназия” се натрапва прекалено много и пренасочва вниманието на кандидат-гимназистите. Родителите съвсем естествено имат желание детето им да получи елитно образование, макар че реално в България такова няма, смята директорът.
Друга важна причина е икономическата обстановка у нас. Закриването на много предприятия е довело до спад в търсенето на професиите, които дават професионалните гимназии, информира TV7.
Според Зовикян, проблемите са множество и за тяхното решение е нужно да се организира кръгла маса между ръководителите на професионалните гимназии, работодатели и Министерството на образование. С общи усилия трите страни трябва да намерят адекватен начин за популяризирането на професионалните гимназии и за тяхното модернизиране.
Зовикян припомни, че единствено тези училища могат да издадат свидетелство за професионално образование, което да се котира в целия Европейски съюз.
Novinata.net
|
Коментари |
20:56ч. 22 Август 2012 #31 qdosanata Port, да ми кажеш какво знаеш за връзката на държавата с образованието? Държавата прави много за образованието-не знам дали го знаеш, но аз го знам и то от опит. Въпроса, обаче е не какво държавата прави, а директорите. Не зная дали имаш идея колко власт е дадена на тях и как, ако нещо не върви-търси вината в директора! Спрете все да ревете, че няма държава-нея я има, но все пак няма все да ви държи за ръчичка-научете се да ходите и сами! Тогава ще има и кой да ви подкрепи като залитнете!
12:16ч. 22 Август 2012 #30 port При това скапано образование, закриването е необходимо. Поне няма да отиват пари на вятъра!
А образованието е скапано, защото няма държава.
Училището, освен на писмо и четмо, трябва да възпитава! Да са ни живи и здрави и учители и ученици, но това което излиза като резултат е за оплакване! Ще берем тепърва и тези плодове на криворазбраната демокрация.
10:19ч. 22 Август 2012 #29 petar k И още нещо - приемът в училище да става на база класиране по тези оценки - тогава по естествен начин ще се определят елитни и не толкова елитни училища, като трябва да има и квота - равномерно разпределение на децата в град Варна, например. И всички училища да работят на една смяна, с малък брой ученици, с допълнителни занимания следобед,.
И тогава всеки директор ще си даде сметка какво трябва да направи.
10:13ч. 22 Август 2012 #28 petar k Мда. Що ли не се променят драстично нещата и да станат като в Европата - още от детската градина детето получава оценки за развитието си и от тях зависи в кое училище ще отиде. След това към 7 клас - пак получава оценки и е ясно кой може да се бори за нагоре и кой ще извършва цял живот услуги, па макар и добре платени.
Ясно разделяне на децата на можещи и не толкова можещи още в първи клас. И тогава няма да има нужда от частни уроци и т.н. Простичко, нали! Ама сега ще ревнат, че е дискриминация! Да, ама Не! Дискриминация е да трябва да имам пари за частни уроци и детето да влезе поради тази причина в лъскаво училище или университет, нали! Или - не?
08:46ч. 22 Август 2012 #27 qdosanata Сух лед-има законови изисквания за това какво точно трябва да направиш, за да получиш документ за владеене на език и това няма как да е езиковата гимназия. по същия начин и на другите държави образованието не се признава тук. А, относно мнението ти за днешните деца-не знам от къде го имаш, но аз говоря от над 15-годишен и все още действащ опит с децата. Няма нужда да си пристрастен, достатъчно е да сравниш знанията на едно дете от елитна гимназия със знанията на дете от друго училище! Стига сме били негативно настроени към всичко днешно. Нека признаем, че и днес има деца които могат колкото преди, че даже и повече и да -това са децата от елитните гимназии!
23:52ч. 21 Август 2012 #26 aheloi @qdosanata, това ми е пределно ясно - от 4 години се занимавам такива неща. Идеята в долния ми коментар беше, че език на добро ниво не може да научиш в техникум, най-малкото в днешните времена.Примерно в първа езикова гимназия нивото на обучение стига до C2, което е най-високото и най-трудното.
23:19ч. 21 Август 2012 #25 Dry-Ice Е какви законови изисквания? Нито един университет от цял свят не признава факта, че си завъришл ЕГ в България, като доказателство, че владееш език. Завършилите държат ТОЕФЛ (за английски) на общо основание и докарват приличен брой точки на н-то на брой явяване. Имам поглед от близо за това.
А за днешните можещи деца не ми се коментира. Като почнеш от начина, по който се изкарват оценките в 7-ми клас, частните уроци, делегираните бюджети, раздърпаните бройки и т.н., нищо не говори в полза на днешните "можещи" деца. Но всеки има право на пристрастия. Едно време се влизаше горе-долу само с 6.00 без да си ходил на частни уроци и бройките бяха много ограничени. То и с университетите преди/сега картинката е същата.
23:02ч. 21 Август 2012 #24 qdosanata Сух лед-винаги има изключения от правилото, НО днешните деца в тези гимназии са наистина много можещи, знаещи и най-важното искащи да научат нещо. Относно дипломите и защо не се признават-това е заради законови изисквания, с които не съм добре запозната , но ако имаш желание можеш и сам да проучиш.
22:53ч. 21 Август 2012 #23 Dry-Ice "наистина повечето родители записват децата в елитни гимназии, заради език и да -там нивото и начина на преподаването му е на ниво и каквото научиш там остава за цял живот. Научава се както трябва."
-----------------------------------------------------------
Научава се от който иска и ако има кой да му го предаде. Аз самият съм завършил ЕГ и имах не един и двама съученици, които научиха езика на ниво "петокласник-арабин". Нивото на преподаване е прехвалено, често е посредствено, като навсякъде. Не случайно дипломите от там не ги признават като доказателство за владеене на езика при кандидатстване в чуждестранен университет и трябва ТОЕФЛ или съответния сертификат за езика.
А за средата - и тогава имаше наркомани и гамени и всякакви. Сега чувам ги има повече.
22:47ч. 21 Август 2012 #22 qdosanata Ахелой, езика не се учи само, за да заминеш в чужбина. Ако се занимаваш с нещо сериозно ще видиш, че повечето литература е на чужд език-така, че езика е необходимост, ако искаш да си добър в работата и и вече е задължителен за почти всички длъжности свързани с образованието например.
22:33ч. 21 Август 2012 #21 aheloi Val ако се ограничат паралелките, няма да може достатъчно ученици да учат чуждите езици и после да могат да заминат за чужбина :)
22:31ч. 21 Август 2012 #20 qdosanata VAL, според мен не може това да е решение на проблема. Не може някои деца да са в техникум насила, защото липсват свободни места в училище, което се избира от детето и родителя.
Dry - Ice, наистина повечето родители записват децата в елитни гимназии, заради език и да -там нивото и начина на преподаването му е на ниво и каквото научиш там остава за цял живот. Научава се както трябва.
Техникумите няма как да не залязват при условие, че директорите им въобще не гледат да свържат това, което предлагат с реално предприятие, даже където децата да карат практика. Няма какво да се лъжем-за жалост в техникумите влизат слаби ученици, които искат просто да вземат диплома. Повечето се държат ужасно с преподавателите, които от своят страна въобще не са мотивирани да работят както трябва, а са там просто , за да им върви заплатата. Това развитие на нещата за мен даже е закъсняло.
22:19ч. 21 Август 2012 #19 Dry-Ice А истерията по кандидатстването я понасят родителите. И психически и финансово. Даскалите в основното само се облагодетелстват.
22:18ч. 21 Август 2012 #18 Dry-Ice Те основните училища са до осми клас, какво им отнемат?
22:16ч. 21 Август 2012 #17 VIKI Основните училища понасят истерията по приемните изпити, за да им отнемат после "елитните гимназии" учениците.
22:08ч. 21 Август 2012 #16 Dry-Ice И аз не схващам каква е ползата от т.нар. елитни гимназии. Език може да се научи по много начини и по всяко време. Може би средата там е по-различна от тази в техникумите и хората затова драпат децата им да учат там.
17:42ч. 21 Август 2012 #15 Siska "Eлитните гимназии" в най-добрия случай подготвят по език и за кандидатстване във ВУЗ, но не може всички да са висшисти и да носят бели ризки, каквито ще да са амбициите на родителите..
На път сме да я докараме като в западните страни - да имаме все по-скъпи услуги, само защото няма да има майстори.. Няма "вищу" по дърводелство, ел.техника (инж. няма да дойде,а и не е нужно да учи 5 год "вишу" за да опъва кабелите) и тн, и тн
За да има производство трябва да има кадри, това сега е големия проблем
16:33ч. 21 Август 2012 #14 Gevich Да бе, дали не става въпрос за някой Софийски техникум, те там са само елитни софиянчета? Деца на мутри, министри, депутати, - не могат да учат в кое да е училище.
16:22ч. 21 Август 2012 #13 рибка Абе, журналиста, кажи къде точно е този техникум??? Във Варна, в Панагюрище, в Занзибар??? Без да искаш ли не е написано, или съвсем нарочно???
16:17ч. 21 Август 2012 #12 Renata VIKI благодаря за поправката, не твърдя, че съм написала думата правилно. Няма да споря кой е корена, от къде произлиза. Може би наистина не зная. Но, зная как се пише МЕХАНОЕЛЕКТРОНИКА.
15:43ч. 21 Август 2012 #11 Gevich За всичко са виновни управляващите и министъра на образованието. Не може да пренебрегваш така едно елитно училище, поне такова беше преди години. Сега понеже всеки се е луднал да прави далавери, никой не иска да се занимава с механика, електротехника и автотранспорт. Да не говорим пък за сградостроенето и строителния техникум. Не защото там преподавателите са лоши, просто "не са на мода". Може би ако се разровят родители и бъдещи ученици, ще им стане ясно че в тези училища има хляб. На държавата не са и нужни само далавераджии. трябва да има някой който да работи и да строи.
15:38ч. 21 Август 2012 #10 vinenska Наистина качеството на образованието пада, но как да стане, след като децата не могат да повтарят до четвърти клас, а в прогимназиален могат да преминават и с двойка?! И какво им беше лошото на занаятчийските училища, след като даваха професия и разряд на завършилите?
15:26ч. 21 Август 2012 #9 VIKI Уважаема Рената, наистина коригирам идва от корекция, но се пише с И, а не с Е.
15:10ч. 21 Август 2012 #8 Val Коментара на binis е на 100% верен. Трябва да се ограничат паралелките в елитните гимназии. Така учениците ще се разпределят поравно в професионалните гимназии и СОУ-та. И проблемът, който в момента е назрял, просто ще изчезне.
15:02ч. 21 Август 2012 #7 Vic Rattlehead Глупавото е, че след като изкарат "елитните" гимназии и вземат "вишу", после пак работят нещо друго, а професионалните гимназии поне навремето наистина подготвяха хората за реалната работа.
14:35ч. 21 Август 2012 #6 binis За съжаление качеството на образование сега няма нищо общо с това преди 15г.примерно. Тогава се кандидатстваше в наистина елитни училища и за едно място имаше по около 20-тина кандидати.Подготовка и дисциплина имаше и се държеше на тях.Сега в тъй наречените "елитни гимназии" влизат и уч-ци с оценка 2,80 от изпитите.Родителите, които плащат луди пари за частни уроци се лъжат, че така децата им със сигурност ще са приети.Просто обявените места са повече от кандидатите.Така и качеството на образование пада. Делегираният бюджет е повече, когато са повече и уч-ците.Ясно е, че всяко уч- ще ще иска да приема повече уч-ци.Така ще се стрелят, колят ,избиват, но няма да ги отстраняват, за да не паднат и парите им.За жалост това е истината у нас, след учителската стачка другарят Станишев и другарят Орешарски въведоха делегиран бюджет за училищата.Наред с това има и много учители, които нямат място в образованието.
13:01ч. 21 Август 2012 #5 Mel Gipson Много от коментите са вярни и не са ..Не само старата база и учебници са виновни,а и самите учители.Аз съм завършил като средно ТКК на времето по соца,който беше един от най елитните техникуми за него време и дисцилпината беше на ниво казарма.Подготовката също,но ни си плащахме с ниските оценки,за разлика от 3 год, СТУК например.Мои съученици изключени за слаб успех от ТКК завършваха СТУК с пълен отличен и после се срещаме на кандидат студенски изпит ,като те имат едно рамо напред заради добрата диплома.Затова не се предпочитат добрите техникуми и профи. гимназии ли са сега ,какво са и на мен не ми е много ясно .
12:46ч. 21 Август 2012 #4 Гларус Идеално, сега могат да раздадът дипломи за основно ей така на една немалка група мангали и да ги учат там, като им дават и пари също така, както с аершили нашите управници, жалко, че няма да дават пари да ходят на училище на всички бедни в страната а само тези, които са цигани :) Интеграция, посредство дискриминация на българите ама пълна, както безплатните яслки ама само за бедни цигани , не и за българи, независимо от техният социален статус
12:43ч. 21 Август 2012 #3 ttt Разбирам желанието на г-н Зовикян да има работа,но на много деца родителите им имат по-големи амбиции за децата си от това да са шлосери и автомонтьори - много от тях биха искали децата им да учат и висше.Ще ме извинявате,но с 2 часа ЗИП по математика в 12-ти клас по никакъв начин не може да се подготвиш за кандидат-студентските изпити дори в най-пробития технически университет в България,без частни уроци.
Всички знаем каква е ситуацията в България - колко души могат да си позволят да плащат по 20-30 лв на час за частни уроци 2-3 пъти в седмицата,за да компенсират недостатъчните часове по математика?
Да не говорим за това че учебниците и лабораториите са строени още по соц.време.Технологиите отдавна са на светлинни години от това което пише в учебниците,т.е. тези които влизат учат история на електрониката.Отново - който иска да е в крак с времето,трябва сам да се обучава.
Може би единственото добро нещо в училищата,са някои от учителите.
Без съществено финансиране и модернизиране - техникумите нямат никакъв шанс да се конкурират с по-елитните гимназии за по-добри ученици.И под модернизиране не говоря за 3 компютъра и половина за информатика - а всичко:започвайки от учебниците и лабораториите.
12:37ч. 21 Август 2012 #2 *** маханоелектротехника ))))
Ако би била е мЕханотехника, може би било друго яче...
12:29ч. 21 Август 2012 #1 Renata Боже опази ни!!!
Докато всички се избиват да завършат елитните гимназии, включително и журналиста написал тази статия ще срещаме все по-често....
по маханоелектротехника
Това уважаеми драскачо, не е коментар, това е статия, новина и следва човек като напише нещо да си прочете написаното, да го корегира ако е необходимо.
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
|
Новини от Варна, региона и света |
|
Посланието на буквата К
Днес, 22 Ноември 2024 08:11
Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без компромис по отношение на качеството на строителния продукт....
| |
|
Обявиха 3 януари за неучебен във Варна
Днес, 22 Ноември 2024 19:06
Кметът на Варна Благомир Коцев обяви 3 януари, петък, за неучебен ден за всички училища на територията на общината.
Учениците ще се завърнат в класните стаи на 6 януари, понеделник.
Официално обявената...
| |
|
Тръмп номинира Пам Бонди за свой нов избраник за главен прокурор
Днес, 22 Ноември 2024 18:51
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп номинира ветерана прокурор Пам Бонди за свой нов избраник за главен прокурор часове след като Мат Гетц оттегли името си от разглеждане.
Бонди има дългогодишен...
| |
|
Рекламират Варна и курортните комплекси на изложение в Полша
Днес, 22 Ноември 2024 18:37
Община Варна участва в международното изложение International Travel & Tourism Fair, което е едно от най-значимите събития, свързани с туристическата индустрия в Полша. Форумът се провежда от 21 до 23...
| |
|
МОСВ подпомага общините за въвеждането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“
Днес, 22 Ноември 2024 18:23
Министерство на околната среда и водите подпомага общините за въвеждането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“. Това стана ясно от думите на зам.-министъра на околната среда и водите Ренета Колева,...
| |
|
Общинска финансова помощ за 35 социално слаби варненци
Днес, 22 Ноември 2024 18:07
Комисията по социални дейности и жилищна политика към Общинския съвет във Варна одобри отпускането на еднократни социални помощи за 35 варненци. Те ще получат между 500 и 1500 лева за покриване на жизнени...
| |
|
Орбан заяви, че няма да изпълни заповедта на МНС за арест на Нетаняху и го покани в Унгария
Днес, 22 Ноември 2024 17:52
Премиерът на Унгария Виктор Орбан заяви, че няма да изпълни заповедта на Международния наказателен съд (МНС) за арест на Бенямин Нетаняху и го покани на посещение в Унгария.
Орбан, чиято страна е ротационен...
| |
|
Военни моряци и ветерани почетоха паметта на флотски герой
Днес, 22 Ноември 2024 17:37
Във Варна днес беше отбелязана 80-та годишнина от гибелта на командира на миночистачен катер мичман II ранг Христо Пишманов.
През есента на 1944 г. младият, току-що произведен предсрочно, флотски офицер...
| |
|
ReBonkers затвори врати за реновация
Днес, 22 Ноември 2024 17:19
Най-голямото независимо културно пространство във Варна, ReBonkers затвори врати за реновация. В следващата година 200 годишният барутен погреб ще бъде реставриран и запазен за бъдещите поколения. Пространство...
| |
|
Премиерът Главчев: Финалното решение за България в Шенген и по суша ще бъде взето на 12 декември
Днес, 22 Ноември 2024 17:05
Финалното решение за приемането на България в Шенген по суша ще бъде взето на 12 декември, на Съвета на министрите на вътрешните работи, засега вървим по план. Тази среща в Будапеща беше, за да покажем...
| |
|
До края на годината обявяват обществената поръчка за новата сграда на МГ във Варна
Днес, 22 Ноември 2024 16:51
Държавата предостави на Община Варна 7,760 кв. м. земя за изграждане на нова учебна база на Математическата гимназия. Вчера в Областна администрация във Варна е бил подписан договорът, обяви във фейсбук...
| |
|
Забраняват износа на лекарство за недоносени деца
Днес, 22 Ноември 2024 16:37
Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде заповед, с която забранява износа на лекарствен продукт за недоносени деца. То се използва за профилактика на сериозни заболявания на долните дихателни...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
|
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|