Директор на варненско учителище: Натоварването на учителите е неадекватно
Наскоро синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ направи проучване за работното време на българския учител. Според изнесенните данни родният преподавател се труди до 53 часа седмично при 40 часа максимум работно време, фиксирано с Кодекса на труда. Като се основаваха на тази информация, редица централни медии писаха, че нашите учители са преуморени и стресирани. От синдиката обаче не споменаха за една друга несправедливост. От години съществува дисбаланс при организирането на работата на учителя и съответното заплащане. За неадекватността в това отношение алармира пред „Черно море“ директорът на Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“ Павлин Петков. Той посочи, че от десетки години срещу еднакво възнаграждение учителите по отделните категории предмети имат различен брой часове. Дисбалансът се изразява в това, че преподавател по един предмет работи с десетки часове повече или по-малко от свой колега срещу еднакво заплащане. Това се поражда от годишната норма преподавателска дейност, която имат учителите. Една от категориите, в които влизат предметите математика, информатика и др., има годишна натовареност от 648 часа. В другата група са физици, химици, биолози и др., като за тях нормата е 684 часа. Най-неоправдани са учителите по философия, история, география и др., като за година те имат по 720 часа. Претовареността на даскалите се поражда и от разпределението на учебните часове, тъй като въпросната годишна норма се осъществява за различни периоди от време. В прогимназиалния етап тя се разпределя в 34 учебни седмици, тъй като учениците учат до 15 юни. В гимназиалния курс седмиците се увеличават с две, понеже учебните занятия приключват на 30 юни. Дванайстите класове пък учат до края на май и учителите им трябва да изпълнят нормата си за 31 седмици. Простата логика сочи, че тези учители имат най-голяма седмична натовареност, тъй като трябва да осъществят часовете си за най-малък период от календара.
Тези норми водят до ситуацията, в която от двама души с еднакво образование, квалификация и опит, които обаче преподават по различни предмети, единият е обречен да работи с десетки часове повече от другия при еднаква заплата, обясни Петков. Той коментира, че всичко това е залегнало в наредбата за работните заплати на служителите в системата на народната просвета, като този подход към натоварването не е променян с години. Според него в рамките на съществуващото финансиране при подходящи актуализации на нормативната уредба този дисбаланс може да бъде решен. „Например би могло да се стимулират определени видове заетости на различни категории учители, но не непременно с вдигане на възнаграждението за единица време, а напротив - за същата заплата да се намали заетостта“, коментира Петков. Той е на мнение, че законодателят не смее да предприеме подобни стъпки, тъй като се бои, че в училищата могат да се появят злоупотреби.
Всички знаем, че освен провеждането на учебните часове учителят има и редица други ангажименти. Безспорно един от най-важните е подготовката за занятията. Някои от страничните дейности се заплащат допълнително, като лекторските часове например, за които минималният хонорар е 5 лв. Допълнително възнаграждение се получава и за проверка на работи от олимпиади, конкурси и т.н.
Сред дейностите, които не се заплащат допълнително, са съвещанията на педагогическия съвет, родителските срещи, присъствието на различни училищни изяви като изложби и др., посочи Павлин Петков.
|
Коментари |
20:58ч. 15 Февруари 2014 #13 STELITO ДО Валя, Биг и Плами : Не, не съм учителка, но работя в сферата на медицината и имам статистика за заболеваемостта на учителите. Повярвайте, те са с доста професионални /физически, нервни и др. / заболявания около 50-тата си година, което ме навежда на мисълта, че не успяват да се възстановят пълноценно.Смъртността от инфаркт или инсулт при тези хора е в жестоки проценти и то много над средните цифри за страната! Нямам си на идея как ще изглежда учител по физическо на 63 години и колко пълноценна ще е учителка по химия или информатика, която е завършила преди 40 години и хал хабер си няма от новостите, защото не е посетила поне 5 курса годишно на тая тема.
А отпуските -ами какво да правят докато нашите деца са във ваканция? Познавам учители, които работят в туризма докато са във ваканция и гледат да заделят парички да си облекат децата за училище. Аз мога да си подготвя децата спокойно, но понеже НЕ съм родена със златен биберон в устата , мисля обективно, а не под влиянието на злобата и завистта.
14:10ч. 15 Февруари 2014 #12 varnenka Като е лесно защо никой не иска да учи за учител? Който познава отблизо работата на учителя хич и не иска да чуе да троши пари и нерви, за да завърши педагогика.
13:38ч. 15 Февруари 2014 #11 qdosanata като чета коментарите на Раля, биг, плами-ми стгава ясно, защо има толкова глупави дечица- ами след като родителите им са такива ,те на кой да приличат!! Аман от коне с капаци-защо всичките са все в Бг???
11:29ч. 15 Февруари 2014 #10 plami Има учители,които си изкарват часовете до обяд и после-дим да ги няма.Търсиш ги,а колегите им ги крият.Никакво намаляване на натовареността!Те си включват в работното време и транспорта до дома.А трябва да са в училище 8 часа.
11:22ч. 15 Февруари 2014 #9 биг Като се има предвид ,че работят 7-8 месеца в годината пак им са много парите ,да не говорим ,че образованиете е пълна нула.
10:41ч. 15 Февруари 2014 #8 Валя STELITO, явно си представител на учителството, ама само да ти напомня, че ако всички учители са виШисти като тебе, тежко и горко на децата ни. Хайде стига са оревавали света. Я да споменат нелегалните частни урочета, даже и на ученици от своя клас. Аз също работя с голямо натоварване и за това получавам допълнителни дни отпуск. Като чета дългия коментар, ми става ясно от коя страна на бариерата стои въпросното Стели. С такава настройка спрямо учениците и родителите такова ще е отношението към учителството предимно.
23:40ч. 14 Февруари 2014 #7 fido Варненка 1, трудно ми беше да ти прочета коментара. Малко са ви часовете, ако се съди по начина който пишеш! Сигурно си и в "елитна" гимназия, хахахаха.
19:29ч. 14 Февруари 2014 #6 STELITO Учителите са най-бързо застаряващата гилдия, защото никой здравомислещ млад човек не учи за учител. И са си в правото младите-пикливите пари дето ще ги вземат като учители -вишисти ,ще ги вземат и като бармани в МОЛ-а. Разликата е огромна като отговорност и като психическо натоварване.
"Наредбата за работните заплати на служителите в системата на народната просвета" не е променяна съществено поне 20 години. А и да я променят най-много да стане по-зле.Това за промяната на работното време на учителите вече никой не го вярва, напротив някой от директорите настояват учителите да стоят в училище точно 8.30 часа /8+30мин. "обедна почивка" /.Че през това време учителите си трошат нервите,стоейки безмислено на работното си място и си натоварват психиката,защото за всички е ясно, че няма как да се подготвиш спокойно за следващия ден точно в училище.За това на никой не му пука,защото никой не знае за тези малки подробности от учителския живот.
В някой цивилизовани държави учебните часове за учителите са не-повече от 5 за един ден, за учениците не-повече от 8, но разделени в 4 до обяд и 4 следобед: /занималня,спорт, други дейности без учене!/.
Днешните деца пристигат в училище настроени от родителите си, че имат всякакво права и никакви задължения.
В цивилизования свят непослушните ученици се наказват включително и с отстраняване от клас за час, ден или повече.Пак в този свят ако детето е отстранено, родителя отговаря пред социалните власти защо не го е възпитал.
У нас родителя идва в училище ,след като е изслушал отрочето си и му е повярвал 100%, прави един кръшен скандал на учителя и после хуква кум директора с едничкото желание да уволнят "тъпия даскал".
Всички тези неща се говорят сред гилдията , но никой не ги споменава на висок глас.
Така , скоро в училище ще преподават изкукали /от психическо напрежение/старци по на 62-65 години и нацията ни все повече ще изглупява /по най-различни причини/.
19:19ч. 14 Февруари 2014 #5 pipi Тоя пък въобще не го слушайте какво говори.
16:53ч. 14 Февруари 2014 #4 Murmorana Не познавам в детайли начинът на образуване на часовете и заплащането на учителите, но кодексът надали не се спазва само в тяхната професия.
Искрено - шапка свалям на учителите, но аз съм подписвала трудов договор за 40 часова седмица от по уж 8 часов работен ден, но дефакто съм бачкала 80 часа седмично.....На принципа - като не ме уствойва прав ми път, има други чакащи за моето място....
16:13ч. 14 Февруари 2014 #3 Una Ch. Varnenka 1, имайки предвид неграмотния ви коментар, струва ми се и 8 учебни часа на ден са ви малко....:) Но пък от друга страна кой може да изтърпи 4 часа от тях в кафето, доскучава някак.....
16:02ч. 14 Февруари 2014 #2 Варненка 1 Добре учителите се претоварват и стресират,запетаите се защо? Директорите защо не помислят и за учениците,не може да има 8 учебни часа,това е изтощително както за преподаватели те,така и за учениците.Може българската образователна система да е много богато,но едно временно с това е много изтощителна.Нещата който ние учим в чужбина го изучават по-късно или не го учат. Защо ние да си пълним главата с излишни неща които няма да ни трябват. Всеки учител си мисли,че имаме само негови я предмет и трябва да се учи само по него.И искам да заявя,че днес учениците не ни интересува какво е било по комунистическо време.Да може да е било добре всичко,но то няма да се върне.
15:53ч. 14 Февруари 2014 #1 Zvezdi За първи път да чуя смислени думи от устата на г-н Петков...
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
|
Новини от Варна, региона и света |
|
Коледни игри, с които развиваме речта на детето и се забавляваме заедно
Сряда, 27 Ноември 2024 11:25
Марина Тодорова е слухово-речеви терапевт и майка на две прекрасни момчета - Васи и Бобо. За нея работата с деца е мисия, отговорност и призвание. Марина вярва, че играта е най-прекият път към всяко дете,...
| |
|
20% отстъпка в строителен хипермаркет "Алати" на "Черен петък и събота"
Вторник, 26 Ноември 2024 10:52
На 29 и 30 ноември (петък и събота) в строителен хипермаркет „Алати“ ще се проведе ежегодното събитие „Черен петък и събота“. В тези два дни всички клиенти могат да се възползват от 20% отстъпка. Събитието...
| |
|
Д-р Велев, дентален лекар: Какво да очаквате при избелване на зъби
Вторник, 26 Ноември 2024 08:05
Бляскавата усмивка, здравите и бели зъби са част от естетичния изглед на съвременния човек. Болезнена ли е процедурата за избелване, какво да очаквате и може ли да бъде заменена с избелване при домашни...
| |
|
Във Варна надраскаха със спрей графит, посветен на НАТО
Сряда, 27 Ноември 2024 19:10
Откриването на стрийт-арт проект в морската столица, посветен на членството на страната ни в НАТО, бе белязан от вандалски действия.
Мащабният графит е изрисуван върху северната стена на закрития басейн...
| |
|
"Малка нощна приказка" от Людмил Станев с премиера в Кукления театър във Варна
Сряда, 27 Ноември 2024 18:58
"Малка нощна приказка" от Людмил Станев ще бъде представен премиерно във Варна.
Представлението е от 19 часа на 29 ноември, а домакин е Държавен куклен театър - Варна.
В спектакъла участват деца на възраст...
| |
|
Посланиците от ЕС одобриха решението за Шенген
Сряда, 27 Ноември 2024 18:44
Посланиците на държавите-членки на ЕС постигнаха предварително съгласие по проекта на решение за отпадане на проверките на вътрешните сухоземни граници за България и Румъния.
Комитетът на постоянните...
| |
|
България продължава да е с най-висока смъртност в ЕС
Сряда, 27 Ноември 2024 18:29
Средната продължителност на живота у нас отново започва да се покачва и след отшумяването на влиянието на пандемията от COVID-19 достига 73.5 години, но все още е по-ниска от тази в Европейския съюз (81.5...
| |
|
Във Варна предстои турнир за ветерани в памет на футболна легенда
Сряда, 27 Ноември 2024 18:15
Поредното издание на футболния турнир за ветерани в памет на легендата Георги Димитров – Червения ще се проведе на 30 ноември, събота, във варненската зала „Владислав“.
Тази година надпреварата ще...
| |
|
Чисто нов локомотив с първи курс между София и Бургас
Сряда, 27 Ноември 2024 18:00
БДЖ пуска в движение за първи път чисто нов локомотив „Смартрон“, доставен от производителя на 26 ноември. Първият курс на локомотива е днес следобед с бързия влак № 3625 от София за Бургас.
Локомотивът...
| |
|
Административни съдии с поредица от лекции пред варненски ученици
Сряда, 27 Ноември 2024 17:48
Съдия Виолета Кожухарова от Административен съд – Варна проведе лекция пред единадесетокласници от СУЕО „А. С. Пушкин“, като им предостави рядката възможност да надникнат зад кулисите на съдебната зала...
| |
|
Катастрофа с военен камион на магистрала „Тракия”
Сряда, 27 Ноември 2024 17:34
Военен камион катастрофира на магистрала „Тракия” край Пазарджик. Инцидентът е станал малко преди 15:00 часа.
Камионът е спукал гума и се е преобърнал, съобщиха от Министерство на отбраната.
Машината...
| |
|
Заради зачестилите случаи на насилие: Сарафов разпореди на прокурорите незабавни действия
Сряда, 27 Ноември 2024 17:22
Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов разпореди днес на ръководителите на районни и окръжни прокуратури в страната да изискат от органите на МВР по места незабавни действия във връзка...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
|
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|