- От политическа гледна точка мисля, че г- Яне Янев търси сензация, с която да фокусира вниманието върху своята голяма политическа далновидност и загриженост. Аз оставям неговите творчески коментари на мнението на специалисти, които биха могли да го оборят във всяко едно отношение.
Финансовото състояние на общината е стабилно. Спазени са изискванията на закона, които регламентират колко общински дълг би могъл да бъде поет на база на собствените приходи, които има общината. Така че, след като сме в рамките на закона, аз не виждам нещо тревожно. Това мое мнение може да бъде подкрепено и с други факти, а именно, че общината минава редовни одитни проверки, както и финансови ревизии. След като няма сигнали за тревога от контролиращите органи, аз като политик, нямам основание да се притеснявам.
- Какви са дълговете на общинските фирми?
- Не разполагам с такава информация. Тя би могла да бъде изискана от дирекция „Финанси и бюджет“. Информацията се съхранява и във финансовите служби на съответните дружества. До момента ние не сме сезирани, че някое от търговските дружества има затруднения с дълговете.
- Дълговете на общинските фирми утежняват ли положението на община Варна?
- Мисля, че по никакъв начин не го утежняват. Откакто аз съм председател на Общинския съвет, нямаме допълнително дългове, поемани от общински фирми. Дори и когато бях общински съветник, също нямам спомен да сме гласували поемане на дълг от общински фирми. Дори и да има такива дългове, те са пресметнати. Явно общинските дружества се справят с тях.
- Какво става в случай, че общинските фирми не могат да си погасяват кредитите. Те все пак са 100% общинска собственост?
- Това е отново хипотеза, в която трябва да мислим, какво става, ако утре не изгрее слънцето. Има си Търговски закон, финансови правила. Специалистите ще се произнесат какво става в един такъв случай.
- Кой все пак носи отговорност?
- Управителите на общинските дружества имат сключени договори за управление с кмета на общината. Така, че ако има някакво нарушение, то компетентните органи биха го локализирали и биха посочили в кого е вината.
В договорите, който подписват управителите на въпросните дружества с кмета на общината, изрично са посочени правата и задълженията на всяка една от страните. При всички положения, Общинския съвет не би могъл да бъде обвиняван, че не е свършил нещо, ако той не бъде сезиран за това.
- По чие предложение се назначават управителите на общински фирми?
- Управителите се предлагат от Съвета на директорите. Практиката показва, че след като даден управител бъде избран от Съвета на директорите на дадено дружество, кметът изпълнява тяхното решението и подписва договор за управление, който регламентира взаимоотношенията и ангажиментите на кмета като възложител и на съответния управител, като управленец на дружеството.
Съвета на директорите се избира от Общинския съвет по предложение на ОбС. Той определя политиката на дружеството. Ангажимент на Съвета на директорите е и да упражнява контрол върху това как даденият управител изпълнява своите ангажименти и да прави периодично доклад по тези въпроси до кмета и до ОбС.
- На този етап, ако някой от общинските фирми поиска да тегли кредит, смятате ли, че икономическата обстановка е добра и ОбС ще разреши?
- Общинският съвет трябва да бъде убеден в целесъобразността. Ако ръководството на едно търговско дружество прецени, че за определена своя дейност и с цел нейното модернизиране, са необходими някакви допълнителни финансови средства, следва да изложи проект пред общинските съветници. В него се обяснява с каква цел се тегли кредита, какви са гаранциите за неговото погасяване, какво ще се прави с този кредит. Ако общинските съветници бъдат убедени в целесъобразността на кредита, те биха го подкрепили. Ако не бъдат убедени, няма да го направят.
Нека да погледнем общинските дружества, които се спрягат от г-н Яне Янев - „Пазари“ и „Градски транспорт“. За миналата година общинската фирма „Пазари“ бе в състояние да внесе дивидент в размер на 500 000 лева. За какви тревоги говорим тогава. Не само, че „Пазари“ не са поискали финансова помощ от община Варна, а Общинският съвет гласува те да внесат в бюджета дивидент в размер на половин милион. Впоследствие по искане на прокуриста, част от тези средства им бяха оставени, за да могат да развият и подобрят инфраструктурата на „Пазари“. След като едно търговско дружество може да внася дивиденти в общинската хазна, аз не виждам, кой би могъл да се чуди дали утре ще изгрее слънцето.
- Но положението с „Градски транспорт“ не е същото.
- Положението с „Градски транспорт“ не е същото, но там всички знаем какъв е проблемът и компетентните органи са сезирани. Това, което мога да кажа е, че след смяната на Съвета на директорите и на ръководството на общинската фирма, нещата се стабилизират. Стабилизират се не само на думи. През декември м.г. се подписа колективният трудов договор с работниците и служителите в предприятието. Заплатите се изплащат редовно, няма закъснения. Редовно се покриват задълженията, които дружеството има към доставчиците на горива, на резервни части и други консумативи. Бяха осигурени пари за работно облекло, нещо което не е правено назад в годините.
Така че, този, който не си е изпълнявал задълженията с грижата на добър стопанин в „Градски транспорт“, към него има съответните следствени действия, които аз не бих искал да коментирам. Въпросът е, че при новото ръководство, дружеството се стабилизира. Бяха прегледани и там, където беше възможно, бяха коригирани всички договори с доставчици. Вие знаете, че само от смяната на доставчика на горива, който бе избран през Софийската стокова борса, предприятието икономисва месечно суми в размер на 100 000 лева. Така че, при добро управление, общинските дружества не представляват заплаха за бюджета на община Варна. Напротив, дори биха го подпомогнали.
- Споменато бе и ВиК – Варна.
- За дружества, като „Вода и канал“, където държавата има преобладаващ дял, аз не мога да коментирам.