България остава без асансьори от 2017-та
Сряда, 12 Октомври 2016 15:05Източник: bTVnews
 
Едва около 10% от асансьорите ще продължат да работят, ако от 1 януари 2017 година се спазят напълно законовите изисквания. 90% от асансьорите ще трябва да бъдат спрени, тъй като не разполагат с „телефон” – гласово устройство, което да осигурява връзка между ползвател и дежурен от фирмата за поддръжка.
От името на браншовите организации – на асансьорните техници, поддържащите фирми, както и на лицензираните фирми за технически надзор, неведнъж са искали и настоявали както за удължаване на срока, така и за разяснителна кампания от страна на Държавната агенция.
Цената на едно такова устройство варира между 100 и 200 лв., като от фирмите посочиха, че монтирането му би струвало най-малко 300 лв. Цената обаче може да стане много по-голяма, тъй като монтажът при някои асансьори може да изисква много допълнителни датчици, устройства и дори кабели.
Не само това е плащането обаче, тъй като след закупуването на самото устройство трябва да се закупи и карта към някои мобилен оператор, както да се калкулира и абонамент за поддръжка. Съответно това ще увеличи със сигурност месечните разходи, които една етажна собственост плаща.
От асоциацията на фирмите за поддръжка на асансьори обясниха, че законът не формулира параметрите и техническите спецификации на въпросните устройства, така че да са сигурни, че това, което се монтира отговаря и ще отговаря на изискванията. От друга страна не е формулирано и това кой – лице от етажната собственост или фирмата за поддръжка на асансьорите, с която е сключен договор, трябва да се обвърже с абонамента към мобилния оператор. От асоциацията попитаха и всъщност кой може да задължи някое лице да се обвърже с договор към мобилен оператор.
Самите браншови организации определят това изискване като напълно „казионно” и дори ненужно за самите ползватели от гледна точка на сигурността и безопасността на използването на асансьорите. Наблюденията от работата на тези устройства, където има монтирани такива – предимно по административни сгради – са, че те не се използват по предназначение при аварии, а за шеги и закачки. Има и вандалски актове спрямо тях.
Отделно на това в закона не е ясно разписано кой е отговорен за функционирането им, тъй като фигурата на собственика и ползвателя на асансьорите е размита – управителен съвет, управител на домсъвета и т.н., обясни Мирослав Паскалев, председател на софийската организация на асансьорните техници.
Тоx възропта и срещу сроковете, които се поставят, като ги определи като неадекватни особено на фона на това, че продължава да тече кампанията по подмяна на други по-важни елементи при по-остарелите асансьори като кабели, устройства за претоварване и устройствата за управление. Тези ремонти се трупат като финансови разходи за собствениците, т.е. за живущите в съответните сгради. Паскалев заяви и че тези разходи са непосилни за много места в страната, където често асансьорите се пускат дори само за зимата, за да може хората да си извозват дървата и въглищата за отопление, а на пролет като се стопли времето, асансьорът се спира.
Това е изнудване към българския народ, не към нас – фирмите и техниците, а към народа, е мнението на членуващите в асоциацията. От там предупреждават и че ако се изпълни изискването от 1 януари, то ще има фалирали фирми за поддръжка, а така само след 10 години няма да има техници и няма да има кой да поддържа преоборудваните асансьори.
Мирослав Паскалев и техническият експерт Иван Милов заявиха, че не може да се направи нищо, преди клиентът да даде парите за монтиране на т.нар. телефон. „А повечето хора са сигурни, че това е пълна глупост”, заявиха от асоциацията.
Иван Милов обясни и че това изискване за „телефон” само оскъпява техническата поддръжка на устройствата и лошото е, че това не е първото такова. Като пример той даде изискването за ниво на осветеност на шахтите, което е толкова високо, че може да оскъпи с до 250 лв. изграждането й. Освен че е и напълно ненужно.
Също така Иван Милов заяви и че Държавната агенция и държавата като цяло не са провели никаква разяснителна кампания, която да обясни на гражданите целта на преоборудването. Така излиза, че самите фирми за поддръжка непрекъснато изнудват хората с допълнителни пари.
От Асоциацията на фирмите за поддръжка на асансьори изложиха пред журналистите дълъг списък с инициативи, които са предприели, за да може да се внесе промяна в нормативната база, която касае поддръжката на асансьорите. Всички техни действия удрят на камък, когато се стигне до дирекциите в съответните министерства.
Такова удължаване на срока те ще искат отново, макар и да нямат никакъв отговор до момента.
|
Коментари |
09:44ч. 13 Октомври 2016 #12  канна Всичко друго оправиха, та сега за телефоните се хванаха! А за фирмите от асансьорната поддръжка трябва да има някакво пределно съотношение брой работници към брой асансьори, разписано в закон/ наредба! И второ, не по-маловажно, надзорната фирма да се определя така, че да не е една и съща всяка година! Това с цел по-добър контрол.
20:04ч. 12 Октомври 2016 #11  Niko Телефона може да бъде и през интернет - с IP телефон.
Просто някой от блока ще сподели интернет връзката си..
18:46ч. 12 Октомври 2016 #10  robystАми имаше и един плаж в катар!Там беше цялото правителство заедно с цецка!И после един министър беше уволнен затова че са си пекли задниците на държавни разноски и провалили преговорите!Явно си малоумен и не си спомняш?
18:22ч. 12 Октомври 2016 #9  rocm каква ще е разликата на асансьор с телефон
17:59ч. 12 Октомври 2016 #8  Перде Сега не разбрах за кого да не гласуваме. Варадеро е плаж на остров Куба и там има и скъпи имоти. Това означава ли, че не трябва да гласуваме за Болен Лидеров? :) :)
17:35ч. 12 Октомври 2016 #7  robystБългария с тия продажни управници които се кланят и дупят на началници от вънка до 2030 ще остане без Българи!По улиците ще беснеят цигански и арабски банди а щепата безпомошни старци ще се молят да не ги убиват за парче хляб!Седесаро-гробарар ската пасмина и червените барони ще се издухат по скъпите си имоти на островите.Тъй че сега за когото и да гласувате без изброените по горе ще е добре за България!
17:00ч. 12 Октомври 2016 #6  Анонимен И във високите 17-етажни блокове в квартал "Младост "във Варна срещу стадиона са неизправни асансьорите там,аз съм убеден в това.Сигурно засядат всеки ден.
16:32ч. 12 Октомври 2016 #5  Ники пак нЕкакъФ тарикат заалчня ,дай сега да му събираме парици ,че да му оправяме бизнеса .тези в България нямат край бе
16:19ч. 12 Октомври 2016 #4  Nina Десетилетия наред ни набутваха да живеем в блокове,сега са сметнали колко асансьора има и хоп,ще ни натресат да плащаме за дългогодишни договори с месечна такса за абсолютно ненужни телефони в асансьорите.Авариен звънец и изписаните телефони на сервиза в асансьора са абсолютно достатъчни!Ако се скъсат въжетата,какво ще ви спаси това,че има телефон?!И да заседнете и позвъните,нали техниците няма да литнат,защото сте позвънили?!И дали ще позвъните от личния си мобилен или от този сложен в асансьора,каква ще е разликата?Забравих,има разлика,ще плащате за два абонамента на мобилния оператор- и за личния, и за асансьорния телефон!По-добре да се замислят,какви материали се влагат в асансьорите,защото китайските метали се гънат като кашкавал!
16:18ч. 12 Октомври 2016 #3  Nina ".... всъщност кой може да задължи някое лице да се обвърже с договор към мобилен оператор."Мобилните оператори имат страшно лоби сред управляващите.Така плащат абонамент на мобилен оператор всички касови апарати,всички ние сме на практика изнудени да подписваме 1-2годишни договори,иначе не ни предоставят по-евтини услуги.Общите условия в договорите им са изгодни само за тях и никой не може да се договаря индивидуално-като не иска да подпише,няма услуга!Набутват ни с високи сметки чрез хаквания на телефоните и не можеш по никакъв начин да докажеш измамите им.ПОС терминали,интернет банкиране,всичко минава през договори с тях,а какви пари се крадат през техните мрежи,просто е умопомрачително!Истината е,че мрежите им са достъпни за хакери-престъпници,личните ни данни изтичат от базата данни на самите оператори, а в общите договори е написано,че не отговарят за взаимоотношенията с трети лица.Вменяват на всеки бизнес хиляди отговорности,а кога мобилните оператори ще поемат отговорност,че ни вкарват в престъпни схеми с „трети лица“?!Сега телефони в асансьорите им се приискали.И кой им разрешава да получат каквото си искат, без да ни питат, НИЕ искаме ли да плащаме?!
15:33ч. 12 Октомври 2016 #2  Султанка Чудесно!Изкачването на стълби е здравословно!
15:20ч. 12 Октомври 2016 #1  Varna_2016Що не им турите и по един кенеф....
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини от Варна, региона и света |
 |
 Училища и експерти създават модели за социално-емоционалното учене в клас
Днес, 22 Април 2025 14:00
11 училища от страната, сред които и едно варненско, участваха в четиридневна лаборатория за иновации „Социално-емоционална подкрепа в обучението“. Инициативата, която се реализира по Националната програма...
| |
 |
 Двама обилно почерпени варненци засечени да шофират в Бургас
Днес, 22 Април 2025 13:46
Двама варненци са хванати да шофират след употреба на алкохол, съобщиха от бургаската полиция.
Единият нарушител е засечен към 7.30 часа в понеделник, 12 април, на бургаската ул. "Чаталджа". 52-годишният...
| |
 |
 Погребват папа Франциск в събота
Днес, 22 Април 2025 13:33
Заупокойната литургия за папа Франциск ще се проведе в събота, 26 април, от 10:00 ч. на площад „Свети Петър“ във Ватикана, съобщи пресслужбата на Светия престол.
Церемонията ще бъде оглавена от кардинал...
| |
 |
 Варна ще е домакин на футболен турнир за деца от четири общини
Днес, 22 Април 2025 13:21
Варна ще е домакин на футболен турнир „Приятелство без граници“, който ще се проведе на 26 април от 13.00 часа на общинските футболни игрища в Аспарухов парк. Проявата се организира от Център за стратегии...
| |
 |
 В Турция глобиха известни марки за обувки заради скрита информация за свинска кожа
Днес, 22 Април 2025 13:07
Министерството на търговията на Турция наложи глоби на световноизвестните марки обувки за това, че не са информирали потребителите, че някои от техните продукти съдържат свинска кожа, предадоха медиите...
| |
 |
 Временно затварят прохода „Петрохан“ в сряда и четвъртък заради премахване на дървета
Днес, 22 Април 2025 12:53
На 23 и 24 април от 10 до 16 ч. движението на всички автомобили през прохода „Петрохан“ ще бъде ограничено за премахването на дървета в границите на пътя. В близост до пътя ще се извършва санитарна сеч...
| |
 |
 Кастрират 300 бездомни котки във Варна през юни?
Днес, 22 Април 2025 12:40
Правната комисия към Общински съвет одобри предложение за сключване на договор за партньорство между Община Варна и фондация „Четири лапи“ за кастриране на 300 бездомни котки през лятото, предаде репортер...
| |
 |
 Какво ще бъде времето утре по Черноморието?
Днес, 22 Април 2025 12:26
През нощта в страната ще бъде предимно ясно и почти тихо. Сутринта на места по поречието на Дунав и в низините видимостта ще бъде намалена. Минималните температури ще са между 7° и 12°, в София - около...
| |
 |
 Почина телевизионната водеща Диляна Грозданова
Днес, 22 Април 2025 12:14
Почина телевизионната журналистка Диляна Грозданова. Скръбната вест пред БНТ потвърдиха нейни близки.
Диляна Грозданова е родена на 4 ноември 1957 г. в София. Завършва специалност "Журналистика"в Софийския...
| |
 |
 Белослав с нов ферибот: подписан е договор за строителството
Днес, 22 Април 2025 12:02
Сключен е договор за конструирането на нов ферибот, похвалиха се от Община Белослав.
Плавателният съд ще служи за за превоз на пътници, леки и товарни автомобили и други безрелсови колесни и верижни...
| |
 |
 Бюджетният дефицит на България е над 6 млрд. лв. за миналата година
Днес, 22 Април 2025 11:50
България е приключила 2024 г. с бюджетен дефицит от 6.158 млрд. лева, което представлява 3% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната. Това показват предварителни данни на Националния статистически...
| |
 |
 Повече задържани за наркотици и нелегална миграция през март
Днес, 22 Април 2025 11:37
През март 2025 г. са задържани 1172 души за престъпления, свързани с производство, притежание, разпространение и трафик на наркотици. Това е със 151 повече в сравнение с предходния месец. Данните са от...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|