Близо 100-годишна емблематична сграда във Варна тъне в разруха
 
Близо 100-годишна сграда, в която се е помещавал някогашният варненски хотел “Империал”, е оставена да се руши. Емблематичното здание, което е паметник на културата, е в окаяно състояние. Сградата се намира в центъра на Варна (на ул. „Шопен” - срещу шадраваните на площад „Независимост”) и някога е била Военно окръжие и клиника.
Строена е в началото на XX век като къща на известния варненски лекар д-р Цонев. Първоначално къщата е била на един етаж, като през 1932 г. д-р Цонев решава да я надстрои и пригоди за нуждите на един от варненските Гранд хотели. За целта той кани известният сградостроител инж. Йосиф Хаджистоянов, който проектира голям четириетажен хотел, отговарящ на всички изисквания.
Хотелът се отличава с характерните за направлението „Ар деко” лизени и по-изчистени форми. Всяка от стаите имала веранда и кранове с топла и студена вода (нещо рядко срещано по това време във Варна).
След смяната на режима през 1945 г. сградата се национализира и използва за различни институционални нужди. До края на 90-те години зданието е добре поддържано. След като някогашният хотел се реституира и се сменят различни собственици, сградата постепенно започва да се руши и става необитаема. След 2005 г. в пететажното здание избухват няколко пожара, настаняват се клошари и бездомници.
Последният собственик на емблематичната сграда изяви желанието си да я възстанови и надстрои, като я превърне в модерно бизнес здание с офиси и апартаменти. До момента обаче проектът така и не се реализира.
Според Християн Облаков от Варненското историко-архитектурно дружество предложената адаптация на недвижимата културна ценност не е много удачна. „Показаните визуализации не бяха добро решение за тази сграда. Това, което се предвиждаше, за мен е тотално унищожаване на зданието. Не казвам, че да оставим сградата да се руши е по-добро решение. Законът за културното наследство дава няколко възможности за запазване и реновиране на сградата”, каза пред Дарик Облаков.
Една от възможностите е собственикът да реставрира недвижимата културна ценност, спазвайки съответните изисквания на ЗУТ и Закона за културното наследство. „Когато от страна на собствениците и концесионерите на имоти, които са културна ценност, наблюдаваме нехайство по отношение на собствеността, законът дава предписание, което вменява задължение на общината да извърши дейностите по реставрация и консервация. След което общината влиза в законна ипотека на имота, до частта, в която се удовлетворява като кредитор за направените разноски по обекта”, обясни Християн Облаков.
Ако собствениците на имота искат да инвестират и да реновират сградата, няма пречка това да се случи. Нужно е специализираната администрация на Държавния културен институт да разгледа проекта и да издаде решение, след което може да се пристъпи към консервация на зданието.
|
Коментари |
13:53ч. 10 Декември 2014 #11  канна За тази сграда могат да вземат пример от бившата военна болница (срещу общината) и да запазят фасадата, а останалото е вече руини. В Япония съм чувала, че дори и по-нови от тази сграда ги разрушават и строят нови на тяхно място. Най-малкото в този вид застрашава минаващите край нея и е развъдник на градски полудиви животни и самозасадили се растения!
16:07ч. 9 Декември 2014 #10  Varna Някой пробвал ли е да вземе разрешение за ремонт на сграда - културна ценност... Преди петнадесеттина години решихме да ремонтираме фасадата на такава сграда... Е няма такъв цирк - що пари за експертизи и т.н. не е истина... За едно пребоядисване на фасадата... Появиха се незнайни администрацийки, които да искат - 'ама вие нямате разрешение от нас' и т.н.... Въпреки негодованието от рушене на историята, започвам да разбирам онези собственици на стара сграда, която я бутнаха 'случайно' преди 2-3 години - навярно им е писнало от разни администрации и администратори, които само гледат как да лапнат някой лев, но не и да стане по-хубав градът...
14:04ч. 9 Декември 2014 #9  STELITOДе да беше единствената сграда в центъра в това състояние...Има десетки примери,някой от които направо не са за търпене! Ами сградата до входа на Областна администрация? Неизвестно количество собственици има. Състоянието и е повече от опасно,но за областните управители през последните 15-16 години не е прблем.
Истината е,че трябва да има закон , с който собствениците да се задължат или да поддържат сградите в отличен вид и безопасност, или да го продадат.
Другата истина е,че нямаме нужда от руини по центъра. На кой му пука дали сградата е исторически паметник или не, ако прилича на остатъци от бомбандировки!
Виждали ли сте исторически сгради в големите европейски градове? Нито една олющена няма,да не говорим за съборетини. Хората от едно камъче правят история, а ние рушим умишлено историята си.
13:33ч. 9 Декември 2014 #8  dumdum дайте я на марешки за аптеки а отгоре мед център
12:13ч. 9 Декември 2014 #7  Mishel Ако собственик не иска да влага средства ,то трябва да го задължат /и то да бъде определен срок за това/ да я продаде на тези,които имат възможност да я възстановят и да реставрират..с ограничение да не се построяват в исторически център на града стъклени фасади от алуминий.
Мисля,че подобни имоти трябва да бъдат под наблюдение и контрол на Община дори и да имат вече нов собственик.
11:56ч. 9 Декември 2014 #6  desska Сградата чия собственост е поне знае ли се.
Покрай реституцията доста народ се сдоби с имоти които неможе да стопанисва, но проблема е,че никой не им търси отговорност за това.
11:46ч. 9 Декември 2014 #5  Анонимен И всичко това е заради пропадналия покрив. Но уважаеми варненци, общината има пари, дори 2 млн, за подновяване на алейките в султанат и в градината уж, но няма нито лев и нито капка амбиция да задължи собствениците на една дузина сгради по центъра, да си поддържат имотите.
Всичко навсякъде в идеалния център се троши и пада. За капак на всичко огромна част от центъра е заградена, заорана и изоставена до настъпването на по-топли дни.
10:59ч. 9 Декември 2014 #4  Florian Мисля, че въобще не можем да се наречем европейска държава. В европейските държави няма полуразрушени паметници на архитектурата и културата. Както и централните и пешеходни зони на градовете на изглеждат като нашата.
Нашият град дори не прилича на град от развиващия се свят, защото там всичко е просто изглеждащо. Тук си личи че нещата са изостявени и тънат в разруха. Като след война е! Абсурдно и безнадеждно.. и много тъжно
10:56ч. 9 Декември 2014 #3  Florian Тази сграда символизира разрухата в обществото след 1989 г., както и буквалната разруха на инак прекрасния ни град.
Толкова тъжно....
10:54ч. 9 Декември 2014 #2  RinoИ крайната цел не е ли мястото на безценица?
10:43ч. 9 Декември 2014 #1  Teo На тази красива сграда оставена в такова плачевно състояние може да видите още снимки тук : (виж линк...)
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини от Варна, региона и света |
 |
 Варна: Музеят по история на медицината стана на 40 години (снимки)
Днес, 25 Април 2025 13:07
40 години от основаването на Музея по история на медицината отбелязаха с тържествена церемония във Варна, предаде репортер на Moreto.net.
Идеята за създаване на музея възниква през 1969 г. Тогава се...
| |
 |
 "С пулс на мечтател": Варна усети ритъма на младото вдъхновение
Днес, 25 Април 2025 08:18
Изложба и ревю на клубните дейности в Частно средно училище „Мечтатели“ „С пулс на мечтател“ се откри на 24.04.2025 г. в Graffit Gallery, гр. Варна. Залата събра произведения на изобразителното и приложното...
| |
 |
 На Дунав мост откриха хиляди кутии с цигари в кашони за сусамов тахан
Днес, 25 Април 2025 18:36
Митническите служители на Дунав мост 2 - Видин се натъкнаха на 16 974 кутии контрабандни цигари в кашони за сусамов тахан, съобщават от Агенция "Митници".
Вчерта на 23 април в района бил спрян за проверка...
| |
 |
 Подредиха тон и половина паднали рога от благороден елен на поляните в наше ловно стопанство
Днес, 25 Април 2025 18:25
Държавно ловно стопанство „Воден-Ири Хисар“ в Разградско е домакин на десетото издание на прегледа на паднали рога от благороден елен. На живописните поляни на стопанството бяха изложени рога с общо тегло...
| |
 |
 Варненски ученици се включиха в Националния конкурс за наука „Млади таланти“
Днес, 25 Април 2025 18:14
Талантливи ученици бяха наградени за разработването на научни проекти, които да подпомогнат борбата срещу захарния диабет, развитието на роботиката и изследването на Космоса. С научните си проучвания те...
| |
 |
 Китай се готви за икономическа битка, ще подкрепя засегнатите от митата фирми
Днес, 25 Април 2025 18:00
Водещи китайски политици обещаха да окажат подкрепа на компаниите и работниците, най-силно засегнати от американските мита, и призоваха страната да се подготви за най-лошите сценарии. Това съобщиха държавните...
| |
 |
 Рибарско пристанище – Поморие с престижното отличие "Син флаг"
Днес, 25 Април 2025 17:46
Рибарско пристанище – Поморие ще развее престижния екологичен флаг през сезон 2025, след като международното жури на Програмата „Син флаг“ одобри кандидатурата му. Това е първото рибарско пристанище в...
| |
 |
 Европейски вина със сериозно замърсяване от "вечния" химикал TFA, алармира ново проучване
Днес, 25 Април 2025 17:36
Тревожен ръст на токсично замърсяване с трифлуороцетна киселина (TFA) – устойчив и практически неразградим химикал – е установено в европейски вина, произведени през последното десетилетие. Данните са...
| |
 |
 Насрочиха делото срещу Кирил Петков
Днес, 25 Април 2025 17:24
За вторник, 28 април, от 10.30 часа в Софийски градски съд е насрочено първото заседание по делото срещу съпредседателя на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков, съобщиха от съда.
Кирил Петков е предаден...
| |
 |
 „Училище за отговорни инфлуенсъри“: първата по рода си платформа у нас обучава и сертифицира създатели на съдържание
Четвъртък, 24 Април 2025 17:22
А1, БАСС, SafeNet и НБУ поставят началото на „Училище за отговорни инфлуенсъри“.
Инициативата цели да насърчи култура на по-осъзната, етична и безопасна онлайн комуникация.
Програмата е достъпна...
| |
 |
 Над 1.4 млн. българи живеят под прага на бедност, всяко трето дете – с материални лишения
Днес, 25 Април 2025 17:12
Над 1.4 милиона души или 21.7% от населението на България са живели под прага на бедност през 2024 г., показват данни от изследването на НСИ за доходите и условията на живот. Линията на бедност тази година...
| |
 |
 Велосипедисти от цяла България ще преминат по маршрута "Черноморски път" от Констанца до Резово
Днес, 25 Април 2025 16:57
В събота, 26 април, стартира дългоочакваният велосипеден тур "Black Sea Route Epic 2025". Събитието, организирано от Сдружение "Черноморски път", Велоуикенд, Велоклуб "УСТРЕМ" и ТД “Родни Балкани”, ще...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|