Отварят със специален шлюз Аспаруховия мост за големи кораби
Понеделник, 25 Април 2016 10:59Източник: Черно Море
Оригинално решение за справяне с непреодолимата преграда, която създава Аспаруховият мост за съвременните големи контейнеровози, за да бъдат обработвани на новото пристанище във Варненското езеро, предлага екип от варненски експерти.
Припомняме, че точно този проблем бе един от главните, който пречеше за намирането на оптимален вариант за преместване на пристанището във Варна. И решаването му е особено актуално в момента, тъй като до края на годината трябва да приключи проектирането на новия Интермодален терминал - Варна, където са предвидени контейнерни площадки и те трябва да отговарят на всички съвременни изисквания.
Най-общо казано, идеята ни е да се направи шлюзово съоръжение под моста, което кардинално ще отговори на съществуващите инфраструктурни въпроси, заяви за в. „Черно море” инж. Дойчин Ников, ръководител на проекта, който е дело на консорциум. Неговият екип е подготвил авторска концепция и проекти с две решения - едното за обработка Panamax и второто за обработка post-Panamax контейнеровози. Поради ограничената височина (около 46 метра) на Аспаруховия мост засега е невъзможно влизането на Panamax контейнеровози във Варненското езеро. Това би могло да стане само при минимум 58 метра светъл отвор на мостовото съоръжение над плавателния канал.
Допълнително контейнеровозите 3-ти и 4-ти клас изискват дълбочина от над 13,5 метра в газене, а съвременните Panamax и Post-Panamax – и над 13,5 - 14 метра (сега каналът е с дълбочина под 12 метра).
В момента трафикът на тази генерация контейнеровози се обработва само на терминала в Констанца.
Там при необходимост става претоварването на по-малки кораби, за да влизат във Варненското езеро. В Констанца чрез разширяване на контейнерния им терминал от 2007 г. вече обработват Panamax и Post-Panamax контейнеровози чрез Super-Post Panamax кранове. За отбелязване е, че техните терминали са извоювани в самото море, а ние разполагаме с природни дадености - остров, плавателен канал, езеро, тоест всичко необходимо за съвременно пристанище, които все още не използваме, каза експертът. В същото време и Турция готви нов мегапроект за дублиращ канал на Босфора през 2023 г., където ще могат да преминават в Черно море и суперконтейнеровози от последна генерация. Допълнително в Панама трескаво върви строителството на нов канал, който ще даде възможност за преминаване на Super-Post Panamax контейнеровози и последен клас суперкораби с широчина до 55 метра. През 2014 г. в пристанище Анаклия, Грузия, стартира проект за изграждане на контейнерен терминал за обработка Panamax и Post-Panamax контейнеровози. А в България още няма съвременен контейнерен терминал.
Досега бяха спрягани различни варианти за Варна.
Единият бе за изграждане на дълбоководен терминал на Острова пред Аспаруховия мост, което ще увеличи още повече и без това натоварения трафик на движение в града. Другият бе за повдигане на самото мостово съоръжение, което технически и икономически е неиздържано, като се отчита и ограниченият проектен живот на моста. А вариантът за вдигане на мостовото съоръжение при минаване на корабите не само, че е много по-сложен и нерентабилен, но и ще отнеме поне 2-3 години, през които движението ще бъде напълно парализирано. Докато при шлюза подобен въпрос изобщо не стои, подчерта инж. Ников.
Неговият екип предлага решения с конкретни проекти, като едното премахва нуждата от повдигане или вдигане на моста, другото предлага и кардинално решение на транспортното обслужване в тази част на града, има начин дори да се елиминира въпросът за нов мост в бъдеще. Става дума за инженерно решение с един шлюз, както е в Панамския канал.
Контейнеровозът влиза в него, понижава се нивото на водата, за да мине свободно под моста, после отново се вдига и той продължава напред във Варненското езеро. Такова решение вече е изпълнявано на континента ни, и то с европейско финансиране. Единият проект е за шлюзов канал, разположен успоредно на съществуващия плавателен канал, което няма да спира движението на останалите плавателни съдове. За изграждането му са необходими инвестиции не повече от 160-180 млн. евро, включително с драгирането, като срокът за изпълнение е 14 -18 месеца. Вторият проект пак е за шлюзово съоръжение, но вече по- голямо, с подвижни мостове от двата му края (подобни на оня, който възрастните варненци помнят над стария плавателен канал - имаше жп релси и платно за автомобилно движение, тоест съчетаваше двата вида транспорт, като при спуснато положение позволяваше свободното преминаване на по- малките плавателни съдове).
В проекта е заложено предният мост да се отваря при влизането на кораба в шлюза, после той се спуска, за да бъде вдигнат вторият. Така единият от двата подвижни моста е постоянно затворен, за да не спира трафикът на движението към кв. „Аспарухово” и обратно. Плюс на този вариант е, че наред с преминаването на големи кораби дава възможност и за директно решаване на въпроса с градския транспорт, като позволява и влизането на “Сименс” пътнически жп влакове директно до „Аспарухово”. При това положение Аспаруховият мост ще остане основно за външния трафик по магистралата, който ще бъде изведен от града. За реализацията му ще са необходими около 260-280 млн. евро, което е 2 пъти по-малко от инвестицията (миниум 800 млн. евро) за още един мост над езерото, плюс инвестицията в драгирането на канала и изместването на инженерните съоръжения, допълни експертът.
И за двата варианта вече има проекти, които са готови 100% като идейни и 60-70 % като техническа документация. Засега предлагаме повече ноу-хау, а пълното завършване на разработката ще бъде възможно само след окончателно финализиране на преговорите с държавата, областта и ресорните министерства в избора на окончателно проектно решение. Според него изграждането на шлюзовете може да стане само с европейско финансиране, както вече е правено на друго място (подобен проект е реализиран в Европа чрез финансиране по програмата Trans-European Transport – TEN-T, като изпълнението му е стартирано в средата на 2012 г. и завършено до края на 2014 г.). Няма как да се намери частен инвеститор за изцяло 100% финансиране на строежа на градска инфраструктура, от която няма да печели, тъй като не може да взема такси за преминаване на корабите както в Панамския канал.
Експертът смята, че предлаганите решения са стратегически за града ни, за новия Интермодален терминал – Варна, и в частност за България, ако искаме да участваме в разпределението на товарните потоци в Черно море и между Китай и Европа. За съжаление, България все още по никакъв начин не може да се включи, както вече прави Румъния, в обслужването на товарите между Китай и Европа, чийто размер надхвърля 321 млрд. долара. И ако до една година не се вземе кардинално държавно решение, ще елиминираме всякакви възможности в бъдеще страната ни да има съвременно терминално пристанище, защото потоците на товари вече се разпределят между Румъния (отчитайки годишното 8-9% увеличение на товарите там) и Грузия, където започна строителството на нов терминал, допълни инж. Ников.
|
Коментари |
13:29ч. 26 Април 2016 #18 vivian Този експерт отново преоткрива топлата вода,идеи тип Панамския канал-"ноу хау ""от 1914г.Липсва иновация и съвременно решение.
13:23ч. 26 Април 2016 #17 vivian Проектът няма да се осъществи.Нашите партийни фирми,,нямат нужния ресурс и и нтелект за подобен проект.Те ще си лапат от еврофондове,имитирайки асвалтиране с роми,непознаващи бг език.В Девня отдавна трябваше да бъде преустановено мижавото производство,с мащабно замърсяване.Малоумната приумица на БКП да замърсиш най-вододайната ни зона -Девня или плодородното ,софийско поле с Кремиковци остави само вреди.Единственото ни спасение е еко туризма.Констанца ни изпревари .
12:16ч. 26 Април 2016 #16 *** Имаше голям шанс през деведесетите години да изчезне химически завод Девня, а Варненското езеро да стане голямо естественно водно богатство на Варна и околието. Пропиляха този шанс..сега мислят как да увеличат замърсяването, как да напряват да стане непоправимото.Да пускат големите кораби през канала, нместо да го затворят...загрижили се за замърсяването на Варненската област: Хим комбинат Девня , това мръсно нещо , намиращо се близо до курортите. Кога в тъпите им глави на управниците ще стигне, че водата ще бъде златото, а не петрола.
11:42ч. 26 Април 2016 #15 dumdum една такава гемия пълна със сирийци афганци и т.н. и срив . ще е като атомна бомба за България
10:13ч. 26 Април 2016 #14 Sheldon Много ме кефи като почнат да се хвърлят на такива измишльотини... Един прост път не могат да направят като хората, тръгнали шлюзове да правят... Пак едни пари ще се усвояват. Кой ще го поддържа това чудо... Да събарят Аспарухов мост и да направят нов, по-висок.
20:17ч. 25 Април 2016 #13 Niko Да приемем че шлюза е изграден. Експлоатацията му обаче ще струва доста пари, а всяко преминаване ще е свързано с изпомпване на милиони литри вода. Кой ще плаща? Ясно е - който преминава под моста. Обаче... на тоя дет минава ще му излиза по-евтино да си закара товарите в Констанца. Какво правим?
19:14ч. 25 Април 2016 #12 Стария боцман Ала бала. Пускат димки за да отклонят "поздравите ".
18:38ч. 25 Април 2016 #11 Перде Tromto,
и най-големия и най-вече най-скъпия шлюз на света да направят нашите крадци на публични средства, няма да видим post-panamax в пристанище Варна. А веднъж за рязането на лентичката ще ни докарат нещо с големината на 5000-8000 TEU. За да идват същите mother vessel като в Констанца трябва да имаме товаропотоци. Сега правим 300000 TEU на година, а Констанца гони 2000000. Нашата икономика е 4 пъти по-малка от румънската, а переспектива за транзити няма. Македония си получава контейнерите през Солун за по-евтино, а Сърбия има уникалната възможност да си получава контейнерите от Констанца директно по Дунав.
18:30ч. 25 Април 2016 #10 Перде И всичките тези простотии за да откраднат едни чужди/общи пари. Защото няма луд да даде собствени пари за толкова губещо занятие... Навремето шефа на пристанище Варна Папазов беше против тази безсмислена идея. Стана министър и изведнъж много я заобича. Свилен Крайчев от Герб беше и май още е против тази глупост, но ГЕРБ изведнъж я заобичаха. А БСП в лицето на Гуцанов много,ама много я харесват идеята. Но при тях имаше слуховете, че обичта е подплатена и с терени.
16:24ч. 25 Април 2016 #9 Tromto @bbg - "Никъде по света..."?!? Всъшност, идеята е копирана едно-към-едно от шлюза Берендрехт в Антверпен, чиято задача е да позволи именно на пост-панамакс кораби за минат даже не под един, а под два моста, за да стигнат до мястото за разтоварване. Този шлюз просто е най-големият, затова посочвам него, но има десетки други шлюзове "на равна вода", за преминаване под съществуващи мостове.
14:59ч. 25 Април 2016 #8 bbg Това са глупости. Никъде по света няма шлюз когато нивата на водата са еднакви. Още по-малко на шлюз за мост. Като искат дълбоководно пристанище да използват ивицата от Карантината до Галата.
14:30ч. 25 Април 2016 #7 Rino Не Sost, а Gost - Извинявайте!
14:28ч. 25 Април 2016 #6 Rino Sost - В случая втория мост не решава проблема, сегашния пак си остава на 46 м., т.е. нисък. Трябвало е да се мисли на времето. Но, че има нужда от втори мост две думи няма! И може би първо това трябва да се направи, но този път поне с 60 м. отвор!
13:55ч. 25 Април 2016 #5 Виктор И всичко това за да може няколко богаташки яхти да паркират на сегашното пристанище? Вместо да се развива пристанището и града покрай него - ще се закрива...
12:47ч. 25 Април 2016 #3 STELITO Мно-о-о-го по-евтино ще е да построят нов мост! На кой пореден идиот му дойде безумната и скъпа идея да дълбаят морето, вместо да се вдигне един мост като тия в Истанбул дето свързват Европа с Азия.
11:49ч. 25 Април 2016 #2 Sea_dog До тогава ще дойдат на власт комунягите от БСП, ДПС и ДОСТ и ще го направят безплатно. :)
11:31ч. 25 Април 2016 #1 Vic Rattlehead Ако са заделили добър процент за лакомите герберасти, нека го направят!
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
|
Новини от Варна, региона и света |
|
Посланието на буквата К
Петък, 22 Ноември 2024 08:11
Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без компромис по отношение на качеството на строителния продукт....
| |
|
Двоен ръст на случаите на варицела във Варна
Събота, 23 Ноември 2024 17:35
Над 100% седмичен ръст на случаите на варицела отчитат от Регионалната здравна инспекция във Варна.
През изминалия 7-дневен период отчетените случаи във Варна и областта са 68, два от които в областта,...
| |
|
Влезе в сила забрана за износа на лекарство за недоносени деца
Събота, 23 Ноември 2024 17:03
От днес до 20 януари се забранява износът на лекарствен продукт за недоносени деца, който се използва за профилактика на сериозни заболявания на долните дихателни пътища, предизвиквани от респираторен...
| |
|
Наградиха лауреатите от Националния конкурс "Морето, морето, морето..."
Събота, 23 Ноември 2024 16:10
На тържествена церемония в Младежки дом – Варна, днес бяха връчени отличията на призьорите в XIX Национален конкурс за компютърна рисунка „Морето, морето, морето…“.
Специалната награда на г-н Благомир...
| |
|
ГЕРБ към ПП-ДБ: Не приемаме за правилно да преговаряме през социалните мрежи
Събота, 23 Ноември 2024 15:39
От партия ГЕРБ излязоха с позиция по повод отговора на ПП-ДБ, с който беше приета тяхната покана за среща. ОТ ГЕРБ не приемат за правилно диалогът да се води през социалните мрежи и медиите. От партита...
| |
|
Скок на цената на хлебната пшеница на световните пазари
Събота, 23 Ноември 2024 14:41
Софийската стокова борса (ССБ) отчита значителни колебания на цените на основните зърнени култури на световните пазари, предаде БТА.
Цената ФОБ (на границата на страната износител) на хлебната пшеница...
| |
|
„Таралежите” по братя Мормареви с премиера тази вечер във Варна през ноември
Събота, 23 Ноември 2024 14:15
От 19:30 часа днес, 23-ти ноември, в The Center - Варна ще се проведе премиерата на театрално-танцовия спектакъл „Таралежите” по мотиви от романа на братя Мормареви - "Войната на таралежите".
Aктьорът...
| |
|
Русия давала петрол на Северна Корея, нарушавайки санкциите
Събота, 23 Ноември 2024 13:54
Смята се, че Русия е доставила на Северна Корея повече от един милион барела петрол от март тази година, според анализ на сателитни изображения от Open Source Center, изследователска група с нестопанска...
| |
|
Приключи плановия годишен ремонт на шести блок на АЕЦ "Козлодуй"
Събота, 23 Ноември 2024 13:34
Приключи плановият годишен ремонт на шести блок на АЕЦ "Козлодуй", съобщиха от пресцентъра на електроцентралата.
След проверка на Агенцията за ядрено регулиране тази сутрин в 10:07 ч. блокът беше включен...
| |
|
Какво време ни чака в неделя по Черноморието
Събота, 23 Ноември 2024 13:08
Тази нощ ще бъде предимно ясно. Вятърът ще отслабне и в много райони ще стихне.
Сутринта ще бъде студено с минимални температури между минус 7° и минус 2°, в котловините до минус 10°; в София - около...
| |
|
ПП-ДБ приемат поканата на Борисов за среща
Събота, 23 Ноември 2024 12:47
Уважаеми колеги от ГЕРБ, приемаме поканата за среща. След седем парламентарни избора диалогът между първите две политически сили е необходимата отговорност към българските граждани. Това пишат от Продължаваме...
| |
|
Зеленски призова световните лидери да реагират твърдо спрямо Русия
Събота, 23 Ноември 2024 12:24
Украинският президент призова за решителен отговор на изстреляната срещу Украйна руска балистична ракета. Зеленски призова световните лидери да реагират твърдо спрямо Русия.
Германският външен министър...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
|
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|