Деца, избягали от смъртта в Сирия, гладуват във Варна
Седемгодишният Абдала, година по-големият му брат Фаулас и 11-годишната Балкис днес ще ядат хляб с малко топла вода и лъжица олио. Когато следобед притъмнее, децата ще запалят няколко свещи, тъй като у тях няма ток, и ще се съберат около печката на дърва да се стоплят. Глада ще залъжат с чаша чай. Вечерта, преди да си легнат, няма да се изкъпят, а само ще се обтрият с мокри кърпи, защото водата е спряна.
Не, не мислете, че това е поредната тъжна история за гладуващи деца, написана по тертип. Това е историята на едно семейство, което буквално се е изтръгнало от смъртта, бягайки под куршумите и минометите в Сирия. Те не са просто бежанци, които са дошли във Варна да търсят спасение, а пълноправни членове на страната ни, тъй като Абдала, Фаулас и Балкис са български поданици.
Историята на децата започва, когато Светлана Янчева среща любовта на живота си – сириеца Мохамед Даас, през 1992 г. във Варна. Две години по-късно заминават да работят в Румъния, а 6 г. след това решават да си създадат истинско семейство в Хомс, Сирия. Там се раждат децата. През годините Светлана се грижи за хлапетата и дома, а Мохамед изкарва прехраната им като специалист по ВиК. „Бяха изключително спокойни и хубави години. Никога не сме се лишавали от нищо, защото неговата заплата ни стигаше за всичко. Отделно правителството всеки месец осигурява на всеки човек в страната, независимо дали е беден или богат, по няколко килограма ориз и захар“, разказва Светлана.
Идиличният делник на семейството се превръща в кошмар през март 2011 г., когато започва войната в Сирия. „Мислех, че ще свърши за месец-два, но ставаше все по-лошо“, коментира жената. Много бързо за жителите на Хомс, където се разиграват истински касапници, домовете се превръщат както в убежище, така и в затвор. И то не особено надеждни. „Дори и да си прибран вкъщи, нямаш никаква сигурност, че ще се спасиш от куршумите. Може както си в кухнята, да те гръмнат. През цялото време единствената ни цел беше да опазим децата живи от денонощните стрелби. До банята имахме малко коридорче. Преценихме, че куршумите няма да минат през двете стени дотам, и затова оставях децата в коридорчето, сигурна, че нищо няма да им се случи. Казвах им да не мърдат оттам, а аз много внимателно отивах до кухнята или до другите стаи. Никъде не можехме да излизаме. Така изкарахме 4 месеца, но прецених, че не можем повече и трябва да се върнем в България“, разказва Светлана.
За да тръгне към родината обаче, майката трябва да излезе навън и да отиде до посолството в Дамаск, за да подготви документите. „Умирах от страх по пътя, но трябваше да поема този риск“, спомня си тя. И до днес се буди нощем от писъците, които никога не ще забрави. „Още чувам крясъците на жените и децата. Когато се събираха на митинги в Хомс за спиране на обстрела по цивилни, ненадейно идваше Отрядът на смъртта и почваше да стреля наред по хората. Страшни писъци! Нещо... не мога да опиша този ужас. Децата вече бяха свикнали да минават покрай танковете. Беше много страшно и си казах, че каквото и да е в България, някак ще се оправим, но поне децата ми няма да виждат смъртта и всичко, което се случва в Сирия“, коментира жената. Под заплаха за живота си тя отива до Дамаск, оправя си документите, а на връщане я предупреждават, че е по-добре да не се връща в Хомс, тъй като градът вече е затворен, а в него е невъобразим ад. Светлана обаче успява да се прибере, грабва куфар с най-необходимото и отвежда децата в края на юли 2011 г.
От началото на войната сраженията в Хомс не са спирали. Повече от 250 000 цивилни са избягали от домовете си, за да се спасят. Някои източници определят Хомс като безлюдна гробница, погребала хиляди човешки съдби. Сраженията не спират дори по време на вечерните молитви, но песента на ходжите не успява да заглуши стрелбата. Според агенциите минометите са били насочени именно към цивилните. „Това е истинска касапница“, пише АФП. По последни данни войната в Сирия е взела до този момент умопомрачителните 40 хиляди жертви.
Светлана: Постоянно обяснявам, че тук никой няма да ни застреля
Когато Светлана пристига с трите си деца в България, постоянно й се налага да ги утешава, че тук никой няма да ги застреля. „Доста време те постоянно се стряскаха, особено като видят полицай на улицата, и инстинктивно ме хващат за ръката“, разказва Светлана. Всеки шум за хлапетата е причина да се изпънат в нервен страх. „В продължение на месеци, докато бяхме в Сирия, те се препъваха и падаха един върху друг от ужас, че няма да успеят да се скрият от куршумите“, обяснява тя.
Щом стъпва във Варна с куфара и децата, Светлана се настанява в квартирата на сестра си, тъй като родителите й живеят доста скромно в едно варненско село и къщата е твърде малка. Подслонът е временен, тъй като тя не може да си позволи наема с малкото пари, с които е пристигнала. „Трябваше да пестя от всичко, за да ми стигнат за по-дълго време“, обяснява тя. Така открива част от къща под наем на ул. „Ружа“ 1. „Договорих се за 130 лева на месец. Не ми харесваше, защото беше грозно и тясно, но нямах друг избор“, казва тя. Започва да си търси работа, записва децата на училище и се опитва да е спокойна, макар да няма никаква връзка със съпруга си. Налага си да гони страха, че се е случило най-лошото и вече никога не ще го види, докато през март 2012 г. той успява да избяга от войната и отново да прегърне децата си.
Свобода и мизерия
Свободата, далеч от денонощните обстрели, е повод Светлана да е благодарна всеки ден. Когато стъпва в България обаче, тя се сблъсква с шока на родната криза. „Честно казано, не очаквах да е толкова лошо положението. Стреснах се, когато видях цените. Нямах представа, че тук всичко е толкова скъпо. В Сирия един килограм хляб го купуваш за половин долар, а тук за 600 грама даваш 1 лев“, признава тя. Доходът, който трябва да разпредели за петчленното си семейство, е повече от скромен. Работата, която си намира, не е кой знае какво и затова заплатата й е едва 300 лева. Тъй като парите не стигат, всяка събота цялото семейство нарамва рекламни вестници и ги пуска в пощенските кутии, за да може да припечели още 100-тина лева на месец. С много усилия Светлана успява да си издейства детски добавки за децата. Но и така парите не стигат, тъй като половината от тях отиват за наем, ток и вода. „Боли ме за децата. Тежко ми е, когато поискат нещо, а аз не мога да им го дам“, лаконично коментира жената. Истината обаче е далеч по-зловеща. Нейна приятелка, която повече от година е близо до битието на семейството, споделя, че основната храна е надробен хляб с малко топла вода и лъжица олио. Децата ходят на училище с по няколко сухи филийки, защото парите не стигат за друго. А от социални грижи не могат да помогнат, тъй като съпругът на Светлана е чужденец.
Семейството остава на улицата
Преди около месец Светлана научава, че квартирата, в която живее, всъщност е отчуждена още през 2010 г. Наемът, който тя плащала на стария собственик, е взиман нерегламентирано, но не това е бедата. Когато „хазаинът“ й научава, че тя вече е наясно с жилищната ситуация, й съобщава, че вече не му дължи наем, но казва, че трябва да се изнесе, и то до дни. През това време той закрива партидите за ток и вода. Ето защо вече четири седмици семейството живее без електричество и втора седмица без вода. Независимо че петчленното семейство се издържа с минимален бюджет, жената е молила компаниите да възстановят водата и тока, тъй като настоява да плаща за ползването им. Това обаче е невъзможно. От община Варна също казват, че нищо не може да се направи, но й позволяват да остане в къщата още два месеца, докато си намерят друга квартира. „Търся евтина квартира, но ми се струва, че това е непостижима цел. Най-малкото защото навсякъде искат депозит, което мен много ме затруднява“, обяснява тя.
Междувременно Светлана трябва да се справя с проблемите, породени от липсата на ток и вода. „Едната комшийка ни разрешава да си пълним бутилки с вода у тях. Друга жена пък каза, че ако трябва децата да учат, да ги пращам при нея на светло. Но все пак не може всеки ден да притесняваш хората, дори и да ти е трудно. Така че те учат на свещи. Много им е трудно, притеснявам се, че ще започнат да изостават. Виждам ги как се взират в учебниците на светлината на свещите и не успяват. Взираме се на смени, но не се получава“, казва Светлана и сълзите й потичат от безсилие.
Търси се работа за таткото
Не Светлана, а най-близката й приятелка - „г-жа Винка“, както я нарича тя, потърси екипа ни за помощ. Родителите са изключително притеснени, че не успяват да се справят сами, и пред хората не се жалят от недохранването или от тъмнината у дома. Когато трябва да отговорят на въпроса от какво имат нужда, Светлана и Мохамед свиват пръсти и отклоняват поглед. Съгласяват се с обобщението, че имат нужда от квартира, която да им е по джоба, и работодател, който да се съгласи да наеме Мохамед. Мъжът разбира български, макар на този етап трудно да говори. Обяснява, че засега не може да си направи документи за постоянно пребиваване у нас, тъй като му искат 3500 лева на депозит, с които той не разполага. Ето защо на всяко полугодие получава виза.
„За себе си нищо не искам, освен за децата“, плаче Светлана. Когато питам дали имат нужда от храна и дрехи, сълзите й рукват. Мохамед толкова е засрамен от предложението, че веднага става от мястото си и се обръща с гръб, за да скрие сълзите си, но отново се обръща и с жест отказва помощ в натура. Не, не мислете, че са твърде горди. Те просто са хора, които са изкарвали хляба си с честен труд и не са предполагали, че децата им ще заспиват гладни. Това са хора, които са избягали от войната и са благодарни за свободата си. И все пак една майка, както е плакала от страх, че децата й ще загинат в една нелепа война, така плаче и днес от страх, че ще останат на улицата и ще ги застигне ужаса на глада и мизерията.
|
Коментари |
10:55ч. 27 Ноември 2012 #19 клуб ЦВЕТОВЕТЕ В една от статиите има телефон на Светлана, реших да звънна да я предупредя, че ще отидем. Но уви какво ми каза тя- "Статията не е вярна, има лъжа вътре. Нямам нужда от храна и дрехи, искам да се разбера с хазяина затова писахме. Не искам дами купуват, храна и дрехи." Настоях за среща с нея въпреки това, но тя отказа и се извини че така съм била подведена от статията!
Оставям всеки сам да прецени статията!
10:18ч. 27 Ноември 2012 #18 клуб ЦВЕТОВЕТЕ Днес (от една група в фейсбук се организират) ще отидат са се срещнат с тях и повече информация ще има предполагам по късно следобед. Явно най-належащото е жилището...ще пиша отново по късно. Но можем поне да си спестим негативните думи за това семейство, никои няма нужда от тях.
10:18ч. 27 Ноември 2012 #17 onq Не виждам какво лошо има да се даде по един сандвич на 3 деца ...
За мама и тати както и да е, но за децата не мисля че трябва да е проблем ..
09:37ч. 27 Ноември 2012 #16 kreeemi Кажете как можем да помогнем.Къде да намерим тези хора......Ние можем да помогнем с храна и дрехи....поне за децата.
05:21ч. 27 Ноември 2012 #15 Стоян "Лошия" е доказателство, че в тази страна, прости мъже и бездомни кучета има колкото искаш...
22:56ч. 26 Ноември 2012 #14 Una Ch. Само да добавя нещо по повод коментара на ЛОШИЯ( идеално си си избрал ник нейма). Явно не знае, че войната в Сирия е основана на ненавистта на мюсюлманите към християните там. Нападенията са насочени срещу християни. И нищо чудо и този "арабин" също да е християнин.
Боли ме като чета такива коментари...Явно нищо човешко вече не е останало у вас.....
19:54ч. 26 Ноември 2012 #12 koko98 Хайде сега всички псевдодобродетелни лицемери , да влязат във фейсбук страницата на Морето нет , да видят призива за концерта на Митко входа на който струваше 3 лв и да видят колко души са коментирали и колко души са харесали милосърдната инициатива. ООоо, не си правете труда ! Аз ще ви кажа - харесвания- 6 , коментари- 0 . А сега си сложете пак фалшивите маски на филантропи и продължавайте да твърдите колко сте добри и милосърдни а пък аз какъв съм хейтър .Гнус !
19:32ч. 26 Ноември 2012 #11 micila Хора, вие нормални ли сте? Става дума за български граждани - "Те не са просто бежанци, които са дошли във Варна да търсят спасение, а пълноправни членове на страната ни, тъй като Абдала, Фаулас и Балкис са български поданици." - и за три ДЕЦА. Хорате не искат пари, а работа, и възможност да си гледат децата. Майката вече работи.
19:29ч. 26 Ноември 2012 #10 one of them коко98, малко човещинка е нужна, но на теб това не ти е понятно виждам. Поредният хейтър, дето много обича да дава акъл, но на когото също не му стиска да събира бутилки, а човекът къде се е споменало да чака милостиня, до колкото се разбира от статията, иска работа, не да проси. Той може и бутилки да е събирал, ти откъде знаеш как се е оправял до сега? Обаче е много лесно да се плюе и хапе.
18:47ч. 26 Ноември 2012 #9 LOSHIQ От където са дошли пак там да си ходят. Как милиони Сирийци се оправят в собствената си страна а тези търтеи не могат. Ние нашите хора не можем да оправим, ще оправяме бежанци. По добре да дам пари на циганин отколкото на бежанец (да не говорим арабин).
18:41ч. 26 Ноември 2012 #8 GRETA Морето нет хубаво сте написали тази статия , но още по добре ще е ако имате застъпници които да отидат в съответните институции , иначи ние какво като прочетем статията.
18:30ч. 26 Ноември 2012 #7 koko98 Хубавелке , няма нужда от подробности ! Над половината от хората си намират допълнително занимание/ нелегално/ за да изкарат допълнително пари за да свържат двата края . Мога да му дам идеи на сириеца - да отиде да копае лозя -хората плащат , да отиде да пренася дърва въглища - пак пада някой лев . вместо да си държи гордия, мързелив задник до жена си да събира пластмасови бутилки и да ги предава на вторични суровини -пак ще изкара някой лев и ще подпомогне екологията на страната чиито поданик иска да стане . Идеи много , всичко друго са удобни оправдания.
18:28ч. 26 Ноември 2012 #6 Пираня Българите и без тях едва оцеляват че и бъдещи камикадзета да хранят.Децата не са български граждани защото са родени в Сирия.А самата Светлана чак сега се сетила че някога е била българка и вероятно отдавна носи друго име.
18:10ч. 26 Ноември 2012 #5 hubavelka Таткото като няма документ за постоянно пребиваване кой ще го вземе на на работа? От инспекцията по труда скъсват от проверки по повод и без повод, а да наемеш някой с 6 месечна виза...
17:20ч. 26 Ноември 2012 #4 koko98 Това са третите поред ,Здрави ,Прави хора , които в кратък времеви отрязък просят и злоупотребяват с добрината на хората! Представям си какво ще е до Коледа. А има толкова много болни хора, включително много болни деца, които все още чакат нашето милосърдие за да имат шанс за живот и на които ежедневието им е по страшно и по мъчително и от най масираната бомбандировка. Не е страшно да нямаш ток или да ядеш само хляб ,ток са нямали и вашите баби . Страшното е детето ти ,да умира в ръцете ти , човекът до теб да гасне пред очите ти , и да чака милосърдие .... нашето милосърдие .
16:59ч. 26 Ноември 2012 #3 Gevich ето сега кмета или някой от подчинените му трябва да настани това семейство в общинско жилище, не да ги продават, за да вземат луди пари за тях, а да настанят нуждаещите се. Там наема няма да е свободен и ще е по поносим.
16:25ч. 26 Ноември 2012 #2 gerda Сбъркали са държавата. Трябвало е да поискат убежище в Западна Европа. Сега и да се оплакват от мизерията, все тая.
16:14ч. 26 Ноември 2012 #1 vela г-н кмете,защо не ти е в приоритетите да указваш помощ,ако са цигани няма да молят да трябва да те украдат теб и твоите близки,срам за бг ,че бежанци-наша сънародничка страда,само,че е майка героиня,че тези деца са от господ пратени,а колко крадци са около теб се ширят и живеят в охолство,как ще спи спокойно кирил?
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
|
Новини от Варна, региона и света |
|
Посланието на буквата К
Петък, 22 Ноември 2024 08:11
Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без компромис по отношение на качеството на строителния продукт....
| |
|
Обявиха 3 януари за неучебен във Варна
Петък, 22 Ноември 2024 19:06
Кметът на Варна Благомир Коцев обяви 3 януари, петък, за неучебен ден за всички училища на територията на общината.
Учениците ще се завърнат в класните стаи на 6 януари, понеделник.
Официално обявената...
| |
|
Тръмп номинира Пам Бонди за свой нов избраник за главен прокурор
Петък, 22 Ноември 2024 18:51
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп номинира ветерана прокурор Пам Бонди за свой нов избраник за главен прокурор часове след като Мат Гетц оттегли името си от разглеждане.
Бонди има дългогодишен...
| |
|
Рекламират Варна и курортните комплекси на изложение в Полша
Петък, 22 Ноември 2024 18:37
Община Варна участва в международното изложение International Travel & Tourism Fair, което е едно от най-значимите събития, свързани с туристическата индустрия в Полша. Форумът се провежда от 21 до 23...
| |
|
МОСВ подпомага общините за въвеждането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“
Петък, 22 Ноември 2024 18:23
Министерство на околната среда и водите подпомага общините за въвеждането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“. Това стана ясно от думите на зам.-министъра на околната среда и водите Ренета Колева,...
| |
|
Общинска финансова помощ за 35 социално слаби варненци
Петък, 22 Ноември 2024 18:07
Комисията по социални дейности и жилищна политика към Общинския съвет във Варна одобри отпускането на еднократни социални помощи за 35 варненци. Те ще получат между 500 и 1500 лева за покриване на жизнени...
| |
|
Орбан заяви, че няма да изпълни заповедта на МНС за арест на Нетаняху и го покани в Унгария
Петък, 22 Ноември 2024 17:52
Премиерът на Унгария Виктор Орбан заяви, че няма да изпълни заповедта на Международния наказателен съд (МНС) за арест на Бенямин Нетаняху и го покани на посещение в Унгария.
Орбан, чиято страна е ротационен...
| |
|
Военни моряци и ветерани почетоха паметта на флотски герой
Петък, 22 Ноември 2024 17:37
Във Варна днес беше отбелязана 80-та годишнина от гибелта на командира на миночистачен катер мичман II ранг Христо Пишманов.
През есента на 1944 г. младият, току-що произведен предсрочно, флотски офицер...
| |
|
ReBonkers затвори врати за реновация
Петък, 22 Ноември 2024 17:19
Най-голямото независимо културно пространство във Варна, ReBonkers затвори врати за реновация. В следващата година 200 годишният барутен погреб ще бъде реставриран и запазен за бъдещите поколения. Пространство...
| |
|
Премиерът Главчев: Финалното решение за България в Шенген и по суша ще бъде взето на 12 декември
Петък, 22 Ноември 2024 17:05
Финалното решение за приемането на България в Шенген по суша ще бъде взето на 12 декември, на Съвета на министрите на вътрешните работи, засега вървим по план. Тази среща в Будапеща беше, за да покажем...
| |
|
До края на годината обявяват обществената поръчка за новата сграда на МГ във Варна
Петък, 22 Ноември 2024 16:51
Държавата предостави на Община Варна 7,760 кв. м. земя за изграждане на нова учебна база на Математическата гимназия. Вчера в Областна администрация във Варна е бил подписан договорът, обяви във фейсбук...
| |
|
Забраняват износа на лекарство за недоносени деца
Петък, 22 Ноември 2024 16:37
Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде заповед, с която забранява износа на лекарствен продукт за недоносени деца. То се използва за профилактика на сериозни заболявания на долните дихателни...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
|
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|