Левичарите са хора, които главно използват лявата си ръка повече от дясната. Левичарите използват лявата си ръка за повечето неща, например, готвене, рязане. Ръката, с която човек пише, не е единственият и най-точният индикатор - някои левичари пишат с дясната ръка, но ползват лявата за повечето други дейности.
Около 10% от населението на земята са левичари. Има и хора, които могат да си служат еднакво добре и с двете ръце (амбидекстрите), въпреки, че е рядко срещано. Има повече мъже левичари, отколкото жени левичари. Около 1/3 от близнаците имат шанс да са левичари. Статистически, близнакът на левичар има 76% шанс да бъде левичар.
В миналото учените са вярвали, че изборът за доминиращата ръка се получава по наследство. Едно изследване през 1998 от James McDeveitt Univеrsity, Оклахома, разкрива, че ако двамата родители са левичари, има само 26% шанс детето да е левичар. Това показва, че гените може да не играят толкова голяма роля при избора на доминантна ръка.
Има силни доказателства, че нивото на тестостерон у родителите оказва влияние върху организацията на мозъка. Една теория твърди, че колкото е по-високо нивото на тестостерон у родителите, толкова се увеличава шансът детето да е левичар.
Сайтът www.lefthandersday.com публикува любопитни факти за хората, които си служат по-добре с лявата ръка. Леворъки са от 3 до 10 процента от хората в света. В младежка възраст те са повече, а в зряла възраст - по-малко.
Според членовете на "Клуба на леворъките" те са по-интелигентни, изглеждат по-добре, имат по-богато въображение и повече разностранни таланти от хората, които си служат по-добре с дясната ръка.
Хората, при които водеща е лявата ръка, са особено добри в дисциплини като плуване, тенис, бейзбол и фехтовка.
Изследвания показват, че завършили висше образование, чиято лява ръка е по-развита, печелят с 13-21% повече от „десноръките” си колеги. Освен това, левичарите по-често стават специалисти от висока класа - 53% срещу 38% и са по-склонни да се занимават с различни изкуства.
В миналото се е смятало, че дяволът е бил леворък. Днес обаче хората са уверени, че леворъките са едни от най-талантливите представители на човечеството; - повечето леворъки рисуват фигури, които гледат надясно.
При близнаците често се наблюдава тенденция единият да си служи по-добре с лява ръка; - леворъките по-лесно се адаптират да виждат под вода;
Хората, при които водеща е лявата ръка, са особено добри в дисциплини като плуване, тенис, бейзбол и фехтовка.
Леворъките обикновено достигат пубертета 4 или 5 месеца по-късно от хората, при които водеща е дясната ръка.
Четирима от петимата първоначални дизайнери на "Макинтош" са леворъки;
Една четвърт от астронавтите от програмата "Аполо" си служат по-добре с лява ръка.
От друга страна, левичарите страдат повече от дислексия, Алцхаймер и въобще заболявания, свързани със способностите на мозъка за запаметяване. Проблеми като заекване и дислексия засягат по-често леворъките, особено ако те са принуждавани в детска възраст да пишат с дясна ръка /какъвто е случаят с английския крал Джордж Шести.
Според астрологията щастливият ден на леворъките е вторник.
Говори се, че октоподите имат само едно дясно пипало.
Сред 20-годишните те са 13 процента, а сред 80-годишните - по-малко от 1 процент. Американският генетик Амар Клар изучавал три поколения леворъки - 100 съпружески двойки, които били леворъки, както и децата и внуците им. За да определи кой е леворък и кой - деснорък, той се базирал върху 10 различни критерия, а не единствено върху това дали човек пише с лявата или дясната ръка. Д-р Клар заключил, че дали човек е леворък или деснорък се определя в утробата на майката от особен ген. Хората, които притежават въпросния ген, са десноръки, а за останалите вероятността е 50-процентна. Това обяснява защо единият от еднояйчните близнаци понякога се оказва леворък, а другият - деснорък, въпреки напълно идентичния набор от гени.
Известни леворъки държавници през вековете са били Симон Боливар, Наполеон Бонапарт, Юлий Цезар, Карл Велики, фараонът Рамзес Втори, римският император Тиберий, британските крале Едуард Трети, Джордж Втори, Джордж Четвърти, Джордж Шести, кралица Виктория, последната британска кралица-майка, синът на принц Чарлз - принц Уилям, Софи Рийс-Джоунс, съпруга на най-малкия син на кралица Елизабет Втора - принц Едуард, френският крал Луи Шестнайсети, настоящият холандски престолонаследник Вилем Александър.
Леворъки са и американските президенти Джордж Буш-старши, Бил Клинтън, Бенджамин Франклин, Томас Джеферсън, Джон Кенеди, Роналд Рейгън, Джералд Форд, Хари Труман и Джеймс Гарфийлд. За Рейгън е известно, че е бил роден леворък, но после са го принудили да започне да борави и да пише с дясната ръка.
Настоящият американски президент Барак Обама също е леворък. През 2008 г. той бе обявен за леворък на годината. Леворъки са и Ото фон Бисмарк, Махатма Ганди, израелският премиер Бенямин Нетаняху, ирландският политик и бивш премиер Бърти Ахърн, леворък е и Владимир Путин.
Философите Аристотел и Ницше също са леворъки. Кубинският лидер Фидел Кастро, музикантът Боб Дилън, творецът Микеланджело, изобретателят Никола Тесла са поставяни в категорията на леворъките, но всъщност използват еднакво добре и двете си ръце.
Леворъките в музиката са Ани Ленъкс, Пол Маккартни, Коул Портър, Джими Хендрикс, Енрико Карузо, Сергей Рахманинов, Ринго Стар, Стинг.
Авторите на приказки Луис Карол и Ханс Кристиан Андерсен също са били леворъки. В изкуството по-известните леворъки са Леонардо да Винчи, ренесансовият гений Рафаело и колекционерката Пеги Гугенхайм.
В областта на технологиите най-известен леворък днес е създателят на "Майкрософт" Бил Гейтс, а в областта на киното - Анджелина Джоли, Брат Пит, Никол Кидман, Брус Уилис. По погрешка за леворъки са обявявани Уинстън Чърчил, Алберт Айнщайн, телевизионният водещ Дейвид Летърман и актрисата Мерилин Монро.