На 73-годишна възраст почина един от най-обичаните българи Тодор Колев. Актьорът дълго време се бореше с диагнозата рак. Макар да е правил забележителни...
В Moreto.net ви предлагаме да четете безплатно материалите в сайта, както и да се възползвате от безплатните услуги.
Независимите медии имат нужда от финансови ресурси, получени по прозрачен начин.
Искаме Moreto.net да остане такава.
Моля, премахнете блокирането на реклами само за този сайт - така ние съществуваме достойно и можем да ви предложим обективна информация.
На 73-годишна възраст почина един от най-обичаните българи Тодор Колев. Актьорът дълго време се бореше с диагнозата рак. Макар да е правил забележителни роли в театъра, любимец на няколко поколения той се превърна благодарение на киното. Незабравими са участията му в комедиите "Топло", "Двойникът", "Господин за един ден", "Опасен чар".
В началото на 90-те години на миналия век Тодор Колев беше депутат, съветник по културните въпроси в посолството ни в Канада и телевизионен водещ. Занимаваше се и с музика - пееше и свиреше на цигулка.
Наричаха го българския Чарли Чаплин. А той харесваше това определение за себе си, защото обожаваше знаменития комик. За Тодор Колев Чаплин беше най-великият творец в киното. Идолът, който през 1973 година успява да види на живо, съвсем за кратко, и така да сбъдне една от най-големите си мечти.
През 2011 година в интервю за Дарик актьорът каза: "Аз не само съм го величаел вътре дълбоко в себе си, не само съм изпитвал преклонение, не само съм си позволявал да се уча от него, ами в един момент аз не се усещах как мисленето ми е подобно. Даже съм има случаи, някои от режисьорите, с които съм работил в киното, съм ги чувал да ми казват: Знам, че сега искаш да направиш тука някаква Чаплиниада. Думата "Чаплиниада", която употребяваха ми харесваше. И аз правих. Умишлено".
До преди да стане актьор, Тодор Колев е имал желанието да бъде музикант. Известно време дори си е изкарвал хляба, свирейки по заведения. За да го приемат във ВИТИЗ, прибягва до хитрост. При втория опит слага обувки с високи токове, за да изглежда по-висок, и преправя гласа си на по-дебел, за да влезе в профила, който предпочитали в Академията.
Актьорската му кариера преминава през театрите в Смолян, Шумен и Пловдив, както и столичните "Сълза и смях" и театър "София". В киното се снима в над 30 филма.
През 1994 година Тодор Колев става и тв водещ. Започва да прави предаването "Как ще ги стигнем...с Тодор Колев". След това "Вход свободен", а през 2008 година се завръща в телевизията като домакин на първото издание у нас на шоуто "Dancing stars".
През 1999 г. издава автобиографичната си книга "Варненското софиянче от Шумен" с подзаглавие "Житие и страдание на грешного Тодора".
Дълги години Тодор Колев беше и преподавател по актьорско майсторско в НАТФИЗ. Сам се отказа да бъде учител, защото не харесваше съвременната действителност в Академията. Беше му мъчно, че днешните млади не са достатъчно образовани и сред тях трудно ще се появят достойни наследници на златното поколение български артисти.
Преди дни актьорът бе изписан от Военна болница като пациент в безнадеждно състояние. Актьорът бил в изключително тежко състояние и вече се движил само в инвалидна количка.
Звездата от „Опасен чар” страдаше от рак на белите дробове. От самото откриване на болестта той се лекуваше и прави химиотерапия във Военномедицинска академия. За това време е влизал няколкократно в лечебното заведение. Заради разсейки, които бяха достигнали костите, лекарите му имплантирали специални плаки в костите и ставите, за да може да се движи.
Център по образна диагностика МЛАДОСТ се включва в инициативите за превенция рака на простатната жлеза, които традиционно се провеждат през ноември. Карциномът на простата е най-честото онкологично изменение...
Гласуваха допълнителни 370 хил. лева за частичните избори във Варна
Финансовата комисия към Общинския съвет във Варна гласува отпускането на допълнителни 370 хил. лева за частичните избори, които се проведоха...
Събития:
1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда.
1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при търсене на помощ.
1916 г. – Американският...
Поради извършване неотложни ремонтни дейности и обслужване на съоръженията за доставка на електроенергия днес, 22 ноември, без ток във Варна и областта ще са:
- от 9:00 до 16:00 - гр. Варна - част от...
Температурите рано сутринта в страната ще са между минус 4° и 1°, по крайбрежието на морето 2°-7°, в София минус 3° - минус 4°.
През деня по Черноморието ще бъде ветровито - ще духа умерен и силен...
Руският президент Владимир Путин заяви тази вечер, че конфликтът в Украйна е придобил глобален характер. Той не изключи удари срещу страните, предоставили въоръженията за удари дълбоко в територията на...
В световен мащаб уловът на рибни запаси намалява. Въпреки това през изминалата година Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) отчита повече улови и по-добри запаси на риба, която отдаваме...
150 малчугани от 13 училища премериха сили в надпреварата за IV клас в десетото юбилейно издание на спортната надпревара „Бързи и сръчни“ Есен 2024, организирана от Община Варна.
В последния 4-ти кръг...
НИМХ издаде червен код за части от две области у нас в петък. Утре в района на Враца и Монтана ще духа бурен и ураганен южен вятър с пориви над 30 м/с близо до северните планински склонове.
В няколко...
Община Варна участва в най-голямото туристическо изложение в Източна Германия Touristik & Caravaning. Форумът се провежда от 1990 г. ежегодно в град Лайпциг и съвпада с началото на туристическите записвания...
Цигари без бандерол на стойност 1 881 600 лева са иззети при акция на ГДБОП в Пловдив.
Задържани са четирима мъже - двама българи, словак и украинец, на които са повдигнати обвинения за държане с цел...
Административният съд във Варна отхвърли исканията на общинската фирма „Пазари“ за спиране на допуснатото по силата на закона предварително изпълнение по издадени заповеди на кмета на Варна, с които бе...