Поскъпват таксите в ИУ-Варна и още 14 университета в страната
15 университета вдигат таксите от следващата учебна година. Това показва проектът с новите цени на университетското обучение за следващата 2013/2014 г., изготвен от образователното министерство. Годишните такси за следване варират от 340 до 1450 лв. в зависимост от професионалното направление и университета. Скокът в тарифите за висше пък е между 10 и 116 лева.
Най-голямо е увеличението в УНСС – със 116 лв. Там икономиката поскъпва от 346 на 462 лв. Специалностите в направленията „Политически науки” и „Социология“ пък скачат от 554 лв. на 670 лв.
Икономиката поскъпва с 20 лв. до 320 лв. за година и във варненския икономически университет. Желаещите да учат информатика там ще плащат с 40 лв. отгоре – до 640 лв. за година
С 90 лв. по-солено ще излиза задочното обучение по технически науки в Техническия университет в София. То поскъпва от 260 на 350 лв. за година.
Педагогиката, туризмът и икономиката във Великотърновския университет вече ще излизат 400 лв. вместо досегашните 346 лв. С 50 до 80 лв. поскъпват и специалностите в Русенския университет, а в Университета по библиотекознание и информационни технологии тарифите се вдигат с около 20 лв. Най-малки са увеличенията в Свищовската академия – с 10 лв., и в Шуменския - с едва 4 лв.
Образованието става по-високоплатено и за артистите, художниците и музикантите. В НАТФИЗ таксата за една година обучение скача с 50 лв. до 1450 лв. Толкова е скокът и в Музикалната академия. В Художествената академия пък следването поскъпва от 816 на 840 лв.
Обучението по кинезитерапия и обществено здраве в НСА вече ще излиза 700 лв., а не 640 лв.
Без повишение са таксите в Алма матер и медицинските вузове. И догодина най-ниските тарифи за специалност право ще са в Софийския университет. Бъдещи юристи ще плащат по 500 лв. в Алма матер спрямо 670 в УНСС и 560 в Югозападния в Благоевград.
Половин хилядарка ще излиза и следването по политология и психология в СУ. Туризмът и педагогиката в Алма матер ще струват на студентите 340 лева, като отново това са сред най-ниските тарифи.
Медицината пък е най-скъпа в Пловдив – 950 лв., а в Медицинския в София – 900 лв. Инженерните науки остават най-скъпи в Техническия университет – 650 лв. Аграрните специалности в Лесотехническия са по 800 лв., а в Аграрния университет в Пловдив - по 720 лв.
|
Коментари |
22:24ч. 11 Април 2013 #13 Бичме Да ти платя мама, та да не работиш!
18:04ч. 11 Април 2013 #12 wtf Истината е , че който иска да научи ,научава .... лошото е че малко студенти искат да научат нещо , а университетите им бутат аванта , за да не ги откажат от следването и в резултат да си загубят дотациите, и като резултат се бълват безработни ,които си мислят ,че трябва да се началници щото били завършили мениджмънт примерно.В ТУ-Варна имам колеги влезли с изпит по БЕЛ , които не знаят пергел какво е да не говорим за математика .... и доста такива завършват
15:15ч. 11 Април 2013 #11 Rain Магистърските програми в ИУ Варна са отчайващо изостанали от реалностите на практиката. Това обучение се е превърнало единствено в източник на много добри доходи за университета и за доцентите и професорите, които в края на годината получават по 10 - 15 хил.лв. хонорари за участие в магистърските програми. Е заплатата разбира де е отделно. За това отдавна пенсионираните доценти и професори се натискат да работят, но те не са виновни. Виновно е ръководството, че нарушава закона и ги търпи още.
13:16ч. 11 Април 2013 #10 Legendata ВИНСа е една от най-корумпираните структури. Добре, че някак успях да избутам. Свестните преподаватели ги използват като роби, а разни пълни изкуфелници колят и бесят без да правят нищо . Лично аз имах доцентка на която в последствие ми предаваха дъщеря и внучката. Един дол дренки и трите. В последствие разбрах, че и зета също бил асистент в университета. Много способно семейство...
12:27ч. 11 Април 2013 #9 Gevich от където да погледнеш - инситтут, университет, държавен, частен, и така нататък - само бълват неграмотници, а тези които са кадърни, като завършат бягат в чужбина
12:26ч. 11 Април 2013 #8 Gevich Горките студенти, само дето протестираха, няма да има намаление, има увеличение
11:44ч. 11 Април 2013 #7 zori Прав си, Рейн. И по какви мухлясали програми учат. Има предмети, които цялото си старание да вложиш, не можеш да разбереш защо са залегнали в програмата. Направих си труда да поразпитам, и отговорът беше - за да се запълни програмата. Пълнеж!
11:24ч. 11 Април 2013 #6 Rain Държавата няма нужда от 52 ВУЗа. Безумното наливане на бюджетни средства трябва да спре. ИУ Варна е основан от Варненската търговска камара и тогавашните предприемачи са решавали какво да се учи и от какви хора има нужда бизнеса. Сега специалностите които се разкриват са не в полза на студентите, а на раздутият преподавателски състав.
Вижте само колко пенсионирани доценти и професори продължават да работят в ИУ Варна и то в нарушение на закона. Незнайно защо обаче, ректорското ръководство продължава да си затваря очите????
11:11ч. 11 Април 2013 #5 student1900 Аз харесват това предложение "Парите следват студента", а сега държава налива насляпо пари в касите на университе, които не си сменяам системата на финансиране от комунизма - там
Три са основните “стълбове” на идеята:
1.Държавата гарантира всеобщо и достъпно студентско кредитиране - съответният закон вече успешно действа.
2.Висшите училища определят сами размера на учебните си такси и с тях покриват по-голямата част от издръжката си - държавните висши училища отдавна настояват за въвеждане на платено обучение.
3.Държавата връща на студента (напълно или частично) инвестираните от него средства, като поема изплащането на кредита му (лихви и/или главница) чрез НОИ.
Вложените средства (включително от онези, които не са ползвали кредит) ще се връщат само при условие, че съответният студент се осигурява в НОИ. Ако той повече от година не е регистриран като активно търсещ работа и/или не плаща вноските си в НОИ, задълженията му по целия студентски кредит, заедно с лихвата, стават изискуеми от банката и държавата.
Би било справедливо студентите, които са завършили с успех над средния за своята специалност (в даден университет) и се осигуряват в НОИ, т.е. работещите в България да не връщат нищо и тяхното задължение да се поеме изцяло от държавата.
Предложеният модел ще позволи бързо повишаване на качеството и ефективносттана висшето образование.
Студентътняма да е ощетен - талантливите и мотивираните ще учат независимо от социалния си статус, като за мнозина образованието ще е безплатно. Но фактът, че е възможно да връщат кредита ще ги направи по-взискателни както към себе си - в избора на специалност, така и към качеството на образованието.
Бизнесътще е най-облагодетелстван, тъй като ще получава много по-качествено подготвени специалисти.
Печелят и висшите училища(особено добрите). Те, първо, получават истинска автономия, включително финансова (не зависят от бюджета) и сами определят цената на своите услуги.
Цитирано от (виж линк...)
11:07ч. 11 Април 2013 #4 Живка Наскоро чух, че в ТУ може да се влезе без изпит, с оценка от дипломата по литература! Те инженери ли ще подготвят или филолози! Ужас!
10:57ч. 11 Април 2013 #3 kasi Нали се говореше да обвържат таксите с постигнатите резултати - който има висок успех да плаща по-малко. Не мисля че 300 лв. на година са висока такса за обучение във ВУЗ още повече че държавните поръчки са раздути и влизат с тройки а държавата ги издържа.
10:46ч. 11 Април 2013 #2 бат Генчо По принцип си прав,но го има и проблема, че в България има прекалено много хора с висше образование и в същото време има прекалено много от тях, които изобщо не знаят защо са го записали и никога няма да го използват за нещо.
За това като тръгнеш да си търсиш работа вече и за чистачка искат висше образование.
Общо взето ситуацията е много вожд и малко индианец. Никой не иска да работи на полето. Всеки иска да е шеф. Това е ситуацията. Такива университети като свободния примерно трябва да ги разкрарат и да не залъгват само хората с глупости.
10:41ч. 11 Април 2013 #1 Call_me_Master Все по-голям лукс става да имаш образование и да се издържаш по време на следването в друг град. На вече дипломиралите се - честито! На другите - ще избутате щом сте се хванали!
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
|
Новини от Варна, региона и света |
|
Д-р Велев, дентален лекар: Какво да очаквате при избелване на зъби
Днес, 26 Ноември 2024 08:05
Бляскавата усмивка, здравите и бели зъби са част от естетичния изглед на съвременния човек. Болезнена ли е процедурата за избелване, какво да очаквате и може ли да бъде заменена с избелване при домашни...
| |
|
БЕЛВЕДЕРЕ РЕЗИДЪНС - зеленият квартал на 10 минути от Варна, пред акт 16
Понеделник, 25 Ноември 2024 10:54
Възползвайте се от настоящите ценови предложения, които ще важат до 20.12.2024 г. и открийте своя мечтан дом.
Поради големият интерес и динамично търсене, предсрочно започва изграждане на предпоследния...
| |
|
Готвят ново поскъпване на водата във Варна
Днес, 26 Ноември 2024 10:39
Предвижда се леко увеличение на цената на водата във Варна от следващата година, става ясно от разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране.
Според предложението, цената на кубичен метър...
| |
|
Министерство на туризма стартира провеждане на търгове за отдаване под наем на морски плажове
Днес, 26 Ноември 2024 10:26
Министерството на туризма ще стартира процедури по отдаване под наем на морски плажове чрез търгове с явно наддаване. Първите търгове ще бъдат обявени на 2 декември 2024г. на сайта на Министерство на туризма...
| |
|
Поредна кражба на кутия за дарения във Варна
Днес, 26 Ноември 2024 10:13
32-годишен варненец е задържан за кражба на кутия с дарения, информират от полицията в морската столица.
Кутията е била задигната от обменно бюро на територията, обслужвана от Първо РПУ. Извършителят...
| |
|
Powers Summit "ВЛАСТ ЧУВАЙ 2024" обяви програмата си
Днес, 26 Ноември 2024 10:00
Акцентите през 2024 са върху здравеопазване и демография, енергетика, финанси, предприемачество и образование - Визия България 2050
Powers Summit 2024, наречено от медиите "Българският Давос" ще събере...
| |
|
Романът „Времеубежище“ сред 100-те най-добри книги на новия век
Днес, 26 Ноември 2024 09:46
Един от най-големите немскоезични вестници Нойе Цюрхер Цайтунг избира 100-те най-значими книги от целия свят, публикувани в първата четвърт на века.
„Кои са книгите, които са ни формирали след 2000 година?...
| |
|
До дни стартира демонтажът на неработещите бараки на ул. „Д-р Пискюлиев“
Днес, 26 Ноември 2024 09:32
Община Варна има готовност още тази седмица да започне демонтажа на неработещите павилиони на ул. „Д-р Пискюлиев“, информираха по време на редовната оперативна среща на администрацията от Дирекция "Управление...
| |
|
Олимпийският шампион Божидар Андреев прекратява спортната си дейност
Днес, 26 Ноември 2024 09:14
Олимпийският шампион по вдигане на тежести Божидар Андреев прекрати своята кариера. Това е една от водещите теми в света на спорта в България от началото на седмицата. По думите му причината за отказа...
| |
|
БСП-Обединена левица отправи покана за среща към представители на пет парламентарни групи
Днес, 26 Ноември 2024 08:58
БСП-Обединена левица отправи покана за среща към представители на пет парламентарни групи: ПП-ДБ, "Възраждане", Алианс за права и свободи, "Има такъв народ" и МЕЧ.
Целта на срещата е постигане на съгласие...
| |
|
Подари Коледа на четириногите приятели в приюта за безстопанствени кучета във Варна
Днес, 26 Ноември 2024 08:35
В навечерието на най-светлите празници в годината, Общинският приют за безстопанствени кучета, в партньорство с Rotaract Club – Варна и Община Варна, отправят сърдечна покана към всички любители на животните....
| |
|
В Лондон ще започне процеса срещу шестимата българи, обвинени в шпионаж в полза на Русия
Днес, 26 Ноември 2024 08:17
В Обединеното кралство днес трябва да започне процеса срещу шестимата българи, обвинени в шпионаж в полза на Русия. Първоначално процесът беше насрочен за 27 октомври, но беше отложен без назовани причини.
Днес...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
|
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|