Инж. Веселин Михайлов е на 55 години. Зодия Козирог. Роден е във Варна. Завършил е механотехникума, а после и двигатели с вътрешно горене в МЕИ - Варна. Веднага след това го разпределили на работа в техническия отдел на "Автокомбината". Не след дълго му поверили всички 365 "Шкоди" в "Стопанство - 1". По инициатива на инж. Михайлов предприятието разширило дейността си и с международни товарни превози на територията на Европа. Работил е само в сферата на транспорта. От 4 юни т.г. е прокурист на "Градски транспорт" ЕАД.
Семеен е. Има 2 деца.
- Поехте управлението на "Градски транспорт" след операция "Медузите", която доведе до ареста на прокуриста и главната счетоводителка на дружеството. Защо се решихте да седнете на горещия стол?
- Приех предизвикателството. В криза се доказва кой как работи, макар че досега не съм и споменавал думата "криза". Когато ми предложиха да стана прокурист на "Градски транспорт", имах още една сериозна оферта за работа - пак във варненска транпортна фирма. Захванах се с "Градски транспорт", понеже съм работил в "Автокомбината" и структурата тук ми е позната.
Цялата ми професионална дейност е свързана със сферата на транспорта. Работил съм с всички досегашни директори на дружеството и ги познавам добре. Наясно съм, че това място е много проветриво, но пък общината е добре настроена към дружеството.
От 4 юни съм назначен на работа. Вече втори месец съм тук. Убедих се, че много неща са били постигнати, но са изоставени. Не казвам, че всичко, което се е случвало в "Градски транспорт", е правено умишлено.
Непрекъснато се срещам с хората, обяснявам им какво съм направил и какво ще предприема. Промените се приемат нормално. Има и много оплаквания, но те са свързани с лични интереси и облаги. Аз обаче ще бъда принципен в работата си. Вече го разбра и персоналът.
- Доскоро имаше напрежение сред хората - те се страхуваха за заплатите си, бояха се от съкращения. Отмина ли този период?
- Всеки водач извършва 4 курса за една смяна. Всеки курс е отиване и връщане. Повечето от шофьорите са мои кадри. Работиха при мен в "Стопанство -1" и със стечение на времето дойдоха тук. Познавам манталитета и начина им на работа, но сега виждам сериозни пропуски в дисциплината. Има отпускане. Може би причината е във вакуума, който се е получил от 31 март до 4 юни, защото тогава всичко е било на автопилот.
Вече съм пуснал 10 наказания - административни и финансови, които са по вътрешните правила за заплатите или забележки и предупреждения за уволнения по чл. 188 на Кодекса на труда. Има наказани и сервизни работници, и механици, и шофьори. Хората досега не са били наказвани, но трябва да разберат, че ще се работи.
- А как ще се справите със задълженията на дружеството?
- Направих списък на всички задължения, които има фирмата. Покрили сме голяма част от тях. От 4 страници задължения, които предното ръководство не е изчиствало, успяхме да сведем дължимите плащания до страница и половина. Смятам, че на вноски ще успеем да ги покрием. Говоря общо за около 600 000 лв. - за гориво и авточасти от "Трансойл". Всъщност сумата е 193 000 лв. без лихвите.
Основният проблем бяха авточастите, защото автобусите трябва да вървят. Разполагаме с парк от 130 автобуса и 41 тролейбуса. Общият им пробег е около 675 000 км на месец, или средно правим по 45 000 курса на ден. По транспортната схема, която ни е дадена от общината, експлоатираме 19 автобусни линии и 3 тролейбусни, т.е. поддържаме общо 22 линии - другите са на "Транстриумф холдинг".
- Колко от тези 130 автобуса са в движение?
- Имаме 5 спрени автобуса - за брак. Тролейбусите ни са на повече от 25 години. Това е четвърт век. Вече съм на 55 години и помня, когато въведоха тролеите "Шкода", на които вече цялата електрическа система е амортизирана. Само 2 тролея са извън експлоатация. Не мога да допусна и други да излязат от движение.
- В качеството си на екотранпорт тролейбусите трябва да се развиват приоритетно. Какво се прави в тази посока?
- Точно така. Същевременно едната линия - No 86 (от "Почивка" до "Владиславово"), е спряна, тъй като потокът от пътници се насочи към автобусите, когато пуснаха линия No148.
Изготвили сме докладни до Общинския съвет. Трябват ни около 1,4 млн. лв. за ремонт на част от тролейбусните трасета. С времето стълбовете се деформират, накланят се, а денивелацията е много опасна. Още по-сериозни са проблемите с износването на контактната мрежа. Там сечението си има строго определени параметри, но се изтърква от триенето от щеките. Когато се износи над 50%, крие голям риск.
- Каква част от контактната мрежа е износена над 50%?
- Общата дължина на контактната мрежа е 40 км. 20 км трябва да се подновят. За тях са необходими около 1,3 млн. лв. Това включва ремонт на кабели, стълбове, шини.
Освен това, искам да "пробием" и по ул. "Антим I" - сега левият завой от бул. "Съборни" към ул. "Цар Асен" е почти невъзможен. Там трасето е много опасно. Всеки е прокопавал, прокарвал е кабели и мрежата ни е в трагично състояние.
- Тези дни съветниците от финансовата комисия отново коментираха, че общината разчита с европроект да бъдат осигурени средства и за обновяване на контактната мрежа, и за нови тролеи. Какви са перспективите според Вас?
- Запознат съм с тази възможност, но не смятам, че това ще се осъществи в близко бъдеще. Аз търся решения за настоящия момент.
- Стана известно, че "Градски транспорт" отдава под наем ведомствената си бензиностанция...
- Вече разговарях с хората от варненската фирма "Фаена", наела метанстанцията. Договорът с нея изтича през ноември, като е направен така, че да се изплати метанстанцията, а отстъпките за горивото да се побират в тази схема. Тя обаче е обвързана с разчет за много автобуси на метан, а за момента "Градски транспорт" разполага с 10 автобуса само на метан и 11 "Икарус"-а - на дизел и метан. Договорът е базиран на прогнозата за нови доставки на метанови автобуси всяка година, но това се оказва невъзможно. Ще прекратим договора и "Градски транспорт" ще си използва сам бензиностанцията. Ще бъде много по-изгодно за дружеството.
Доставките на горивото са извършвани чрез софийската брокерска къща "Трансойл". И с тях нещата са сложни. Не знам дали умишлено или не, но договорът е сключен така, че плащането след превеждането да става след 120-ия ден, но лихвите текат след 30-ия ден. И тъй като не е плащано навреме, се е натрупало "наследство" от задължения. Разбрах, че съветниците са направили реверанс към "Градски транспорт", като са решили да ни отпуснат необходимата сума, за да се разплатим. Неустойките са жестоки, договорът е сключен перфектно и не можем да го променим, а ако предприема стъпка да се откажа от плащанията, санкциите са страшни.
Всъщност сега изтичат почти всички договори на "Градски транспорт". Само някои - за рекламните дейности, са до 2017 г.
- Оптимален ли е броят на кадровия състав в дружеството?
- Не харесах структурната схема на "Градски транспорт", която заварих. След дълги дебати най-после на базата на опита, който имам, мисля, че успях да намеря оптималния вариант на щатното разписание. Въведох го преди по-малко от месец. Търсим хора за още 2 административни длъжности. От няколко дни имаме нова главна счетоводителка. Бордът на директорите одобри новата структура. Оптимист съм. Казах на хората, че очаквам всеки месец да отчитаме положителни резултати. Не искам обаче това да бъде кух лозунг, а да е обвързано с потребността на гражданите. Превозването на хората е нашият главен приоритет.
Основният персонал са шофьорите. Те не са никак малко - около 400. Обещах им, че заплатите им няма да се намаляват. Стартовата им заплата е 600 лв. Имат и социален пакет - ваучери на стойност 40 лв. за храна от големите търговски вериги и по 8 лв. на ден за храна. Това прави още 200 лв. върху стартовата заплата. Повечето водачи имат клас, което повишава възнагражденията им на 1000 - 1300 лв. Смятам, че това е една прилична заплата.
Повечето ни служители са със средно образование, да не говорим, че имаме и с начално.
Шофьорският труд е специфичен, има много евростандарти за работа и безопасност. При този натоварен трафик не се мисли за увеличаване на курсовете.
- А ще предприемете ли съкращения?
- Приоритет ще имат младите служители, затова няма да подновим срочните договори на хората в пенсионна възраст. Около 30 души са за пенсия и ще бъдат освободени. При нас работят и пенсионери на граждански договор. Това излиза изгодно, защото не натоварва фонд "Работна заплата", а и не им даваме социални бонуси.
Възнамерявам от 1 август да вдигнем заплатите на шофьорите на съчленени автобуси. При 600 лв. стартова заплата те ще взимат с 30 - 50 лв. повече. Още не сме уточнили точния размер на повишението.
От година и половина не е направено нищо по отношение на трудовата медицина, а за мен здравето на персонала е приоритет. Имаме 3 лекарски кабинета, където ще се извършат профилактичните прегледи.
Профсъюзите тук вече станаха 5. Никъде другаде в България няма подобен случай, но ще им дам възможност да организират конкурс за работно облекло и обувки на персонала. Ще облечем всички с униформи. Все пак сме в Европейския съюз, не може шофьорите да карат по потници. Ако работните дрехи не се носят, ще бъдат налагани санкции.
- А оптимист ли сте за финансовата страна на работата?
- Към момента грубо сме на загуба от 1,2 млн. лв., но това включва и натрупаната неизплатена сума от общината за м.г. Не искам да влизам в ролята на педант, но за всяка гайка, която трябва да се купи, искам 2 мнения, проверявам къде най-евтино може да се купи и при какви условия.
Работим чрез обществени поръчки. Сега обаче например фирмата, която ни доставя гумите, казва, че не може да го направи, въпреки че имаме договор за обществена поръчка до края на годината. А зимата идва, автобусите имат по 8 гуми и трябва да се оборудват. Затова говорих с представителите на фирмата да ми подпишат декларация, че не могат да ми осигурят гуми и аз вече ще търся други. Ще намеря по-евтини. Това е парадоксът с обществените поръчки - сключваме договори за 3 години, но светът е толкова динамичен, че е абсурдно да прогнозираш цена за толкова дълъг период от време и да не можеш да варираш според условията на пазара. Успяхме да издължим голяма част от плащанията си към фирмите за авточасти. На единия доставчик дължахме 300 000 лв., но ги смъкнахме наполовина, а на другия - 200 000 лв., от които останаха 80 000 лв. Правим всичко възможно да изчистим старите задължения. Те до известна степен се дължат и на некомпетентността на хора от персонала в "Градски транспорт". Не умишлено, а от чисто незнание са допускани фрапиращи нарушения. Образно казано, в склада е влизала чаша, а е заприходявана ютия. Затова ще освободя от работа началник склада. Вече на мястото е назначен нов човек. Включихме и каталожен номер в програмата за описване на частите. Бяхме принудени да преразгледаме документацията за 2 години назад.
- Стана ясно, че се обмисля таксуване чрез SMS. Това обаче ще вдигне цената на билетчето - от левче на 1,20 с ДДС...
- Да, така е. От моя гледна точка скоро няма как да се въведе тази система. Може и да не съм прав, но ние возим хора в напреднала възраст. Заводите спряха и не караме дейни, млади хора. Сега пътниците ни са предимно пенсионери и ученици. Това е слабост, която трябва да преодолеем, защото свободната продажба е сериозно намаляла. Инкасото ни отчита средно по 40 000 лв. на ден от билети. Това означава 1 млн. лв. приход на месец от свободна продажба. Сметките сочат, че 40 000 души дневно си купуват билетче от кондукторката в автобуса или тролея, а на практика пенсионерите и учениците, които возим, са съществено повече. Занижените постъпления до голяма степен са резултат от факта, че хората масово разполагат с личен автомобил. Не отричам, че нашият автопарк вече е морално остарял. Наблюдавал съм по спирки как някои хора не се качват на "Икарус", а изчакват да мине по-нов автобус със същия номер и по същото трасе.
Имаме 35 "Икарус"-а от 1982 - 1983 г. Не можем обаче да се лишим от тях, защото са нужни като капацитет, за да покриваме предоставените ни линии. Освен това, от техническа гледна точка "Икарус"-ите се ремонтират по-бързо и лесно, а и резервните части са по-евтини. За "Мерцедеси"-те е доста по-сложно. Понякога чакаме месец-два за резервни части. Голям е дефицитът на резервни части и за 19-те рециклирани автобуса "Рено". В момента 6 броя стоят от зимата насам само заради необходимостта от подмяна на диференциалите.
- Има ли новозакупени автобуси, които не се ползват, защото са в лошо състояние?
- Не. Изключение правят само тези няколко автобуса "Рено", които чакат ремонта си. Те може би не са подходящи за нашите пътища, но пък са в движение от 1990 г.
- Смятате ли, че цената на билетчето отговаря на реалната му себестойност?
- Цената на билетчето е много добра. Сега е по-важно да правим анализи, за да видим откъде идват загубите на дружеството и да ги сведем до минимум. Възложил съм на счетоводството да ми изготви предложения за карти за 7, 15 и 30 дни.
В разгара на туристическия сезон е добре да предлагаме и карти, които биха могли да се ползват от курортистите.
При свободната продажба картата за един месец е 45 лв. Ако ходиш на работа 20 дни в седмицата и плащаш по левче за отиване и връщане, излиза, че ще дадеш общо 40 лв. - с 5 лв. по-малко от стойността на картата. Контрират тези изводи с тезата, че картата е безименна и може да се ползва и от други хора. Струва ми се необосновано някой да ме чака да се прибера от работа например, за да ползва картата ми. Затова поисках тази цена на картите да бъде аргументирана. Иначе трябва да я намалим. Тогава вероятно ще се увеличи и продажбата.
- В кои звена са най-големите слабости на "Градски транспорт"?
- Например рекламната ни дейност е слаба. Колегите от конкуренцията още през февруари - март са тръгнали по хотелите в курортите и са договорили карти за персонала им за по 3 месеца. А ние караме на случайността...
Иначе рекламата по автобусите носи приходи. Това важи и за мониторите, по които тече информация в автобусите. Получаваме по 25 лв. на монитор. Имаме помещения под наем, макар че някои от тях сега са празни поради липсата на интерес в резултат от икономическата ситуация. Куца ни гъвкавостта в експлоатацията. Неслучайно търся да назнача ръководител "Експлоатация".
Създадохме и нов щатен отдел "Вътрешен контрол". В него са назначени 12 души. Техният ръководител решава кой, къде да проверява. Ще се налагат глоби за злоупотреби при умишлено нетаксувани пътници. Сериозни отклонения има и при таксуване със стар билет, защото някои не хвърлят билета, а го оставят на седалката. Затова с цената на голям риск отделих тези 12 души от друго звено и от 1 август ще се занимават само с проверки. Досега 11 души са вършили това, но по втори договор. Били са механици например и допълнително са получавали по 200 лв., за да правят и проверки. Оказва се обаче, че повечето са извършвали контролната си дейност главно на път за работа или след това, т.е. получавали са пари за нищо. Мнозинството от проверките са правени така, защото просто не са били приоритет на служителите. Ще променим това и смятам, че засиленият контрол ще даде резултат. Правим нови длъжности характеристики на проверителите. Вече ще следят и за отклонения в графиците на автобусите, а не само дали пътниците са редовни или не.
- Често ли автобусите става обект на вандализъм?
- Наскоро имаше подобен проблем. Вандали прескочили оградата и надраскали със свастики автобуси, но охраната ги издири и изчистиха. Поисках да се подрежат храстите и тревите около оградата, за да има видимост и да се ограничат други набези.
- Гражданите недоволстват, че автобусите са мръсни...
- Хиляди пъти съм предупреждавал за това, но се набляга на външното миене. Лично се качих на 3 "Икарус"-а, за да направя забележка, че подът е мръсен. Назначил съм нов началник "Автоколона". И препарати не липсват. Имаме 6 души миячи. Автобусите трябва да се почистват след всяка смяна.
Климатици не можем да си позволим, въпреки че гражданите имат претенции и за това. Вратите на автобусите постоянно се отварят.
- Всички шансове за нови автобуси ли са изчерпани на този етап?
- Не виждам подобни възможности засега. Наскоро водихме разговори с чешка фирма. Представиха ни оферта за чудесни автобуси и тролейбуси, но всеки от тях излиза по 400 000 лв. Това е непосилна сума.
- Идеята за електронно таксуване също ли изглежда без перспективи засега?
- Нужна е солидна сума - около милион. Според мен обаче още не сме дорасли за това като манталитет. Пък и не всичко е левче - билетчетата до курортите са по-скъпи.
- Какво става с въвеждането на GPS-и?
- Постепенно сме въвели GPS-и на 27 автобуса, но трябват пари. Дори още не сме се издължили за тях. Има ефект, но са необходими средства.
- А електронните табла по спирките?
- Засега забавяме нещата. Говорим за електронни табла, а на повечето спирки липсват обозначаващи знаци. Шофьорите се дразнят, посочиха ми конкретните места, където трябва да се поставят табели. Това е ангажимент на общината. Вече сме я запознали с проблема.
- Колко часа на ден изкарвате на работа?
- По принцип винаги идвам първи на работа от администрацията - към 7,30 ч. Работният ми ден е около 12 часа. Всеки ден в 9 ч. викам главния инженер, счетоводителя и юриста. Описвам всички задачи, които си поставяме.
Ще направя всичко по силите си дружеството отново да излезе на печалба, както е било неотдавна. Чистата съвест е най-добрата възглавница за всеки човек. Първите дни не съм спал и по час на нощ. Вече навлязох в работата и нещата се нормализират. Сега знам имената на всички хора от персонала.
Оптимист съм, че ще изправя дружеството на крака. Нямам високи цели и лични амбиции, още повече за спортни коли или демонстрации на лукс. Карам джип - втора употреба, който купих от племенника си. Живея в апартамент в центъра на Варна, който наследих от родителите си.
- В кабинета Ви портретът на Васил Левски е пред бюрото, а на Христо Ботев - зад гърба Ви.
- Заварих ги тук, но им размених местата. Обичам промените, пък и предпочетох пред погледа ми да е Левски. Ботев остана зад гърба ми, но знам наизуст почти всичките му стихове. Като него смятам, че и в професията си човек трябва силно да обича и силно да мрази.
- Прави впечатление, че нямате компютър на бюрото си...
- Сега цепя и стотинката на две. Като управител мога да си позволя да си купя компютър, но няма да го направя. Дружеството е разполагало с 3 лаптопа - на прокуриста, секретарката и счетоводителката, но те са иззети. Дадени са за експертиза в лабораторията по криминалистика в София. Не ми казват кога ще ги върнат, затова купихме един лаптоп, тъй като правим плащания по електронен път. Надявам се, че ще ни върнат компютрите поне до една година. На този етап по-добре парите да отиват за резервни части на автобусите.