Кои са съюзниците на Бойковите хора във Варна и кои опонентите в местния вот 2011? Има ли паралелни центрове на властта в ГЕРБ и ще играят ли те в синхрон в предизборните месеци? Има ли дълга резервна скамейка партията край морето? Ще рискува ли кампания под знака на ДС? Как ще договаря изборни партньорства управляващата партия тази есен – четете в интервюто с областния лидер на ГЕРБ – Варна – Павел Димитров.
- Правим това интервю часове преди началото на официалните номинации за кметове на Варна и общините от областта в ГЕРБ. Какви са нагласите в организацията за предлагане на кандидат-кметове и съветници във Варна и областта?
- Има утвърден график. Започваме днес /б.а. 29-и април/ с район „Приморски“. На 23-и май трябва да приключим с всички районни и общински събрания. Точката ще сложи организацията в Суворово на 22-и май. Довечера първата номинация. Провеждаме събранията по най-демократичния възможен начин и по-демократичен не е възможен. Даваме възможност на всички участващи да номинират. Може да има и 20 номинации. След което се гласуват и кандидатите се подреждат по азбучен ред, срещу името се записват гласовете, които са получили.Този списък се предоставя в Изпълнителната комисия и нейните членове определят кандидатите.
- Т.е. няма да се прави първо сито и къса листа от областното ръководство и тогава имената да отиват в Изпълнителната омисия за последна дума?
- Не. Нищо няма да правим тук – нито за общински съветници, нито за кметове. И искам да се възползвам от възможността да попитам: Има ли по-демократичен начин за излъчване на кандидати за кметове и общински съветници.
- Звучи като да няма.
- Ами няма. Не ограничаваме партийното ръководство да предлага само или нещо друго. Всеки има право на предлага.
– Преди старта наясно ли сте с кондицията и нагласите на структурите си?
– Това, което се очертава като тенденция, е, че хората ни искат кандидатите да са наши членове и то добре приети от структурите. Последното пък важи с двойна сила за хора, които биха попаднали сред номинираните, но са външни. Не го ли приемат структурите, никой няма шанс, защото те ще правят изборите по места и трябва да са мотивирани да работят. Освен това, като представим този списък, за който Ви говорих, пред Изпълнителната комисия и се види, че някой има 1 глас, а друг – 45 гласа, какво се случва? Как си представяте, че може да бъде мотивирана номинация, която има няколко гласа, само защото член на ръководството я подкрепя или нещо друго. Това са несериозни неща. Повтарям: Основно се ориентираме и във Варна, и по общините за наши кандидати. Те са обсъждани на предварителни събрания, за да се ориентират хората ни. Имаме проблеми, по-точно колебания, в някои общини. И в тях продължаваме да обсъждаме, да мислим, да комуникираме, да контактуваме.
- Кои са тези проблемни общини?
- Дългопол, Вълчи дол, Девня и Ветрино. Това са общините, където имаме ориентация, но още не сме финализирали коментарите. Това ще стане в понеделник следобед и ще се реши на събранието.
- От изредените има ли шансове да подкрепите действащ кмет?
- Това са обсъжданията. Но, ще призная, че шансовете за такъв ход намаляват и това ще проличи на събранията в съответните общини. Вие ще следите, ще видите номинациите, кой колко гласове е получил. Ще разберете кой се ползва с доверието на структурите и кои ще са най-вероятните имена, които ще влязат в реална изборна кампания.
- Кога се очертава да стане това?
- Мисля, че някъде през юни е реално да се случи. Изпълнителната комисия ще има доста работа. Затова казвам, че в края на юни ще имаме окончателните номинации.
- За съветниците също ли е валидно правилото – номинация и брой гласове?
- Абсолютно. Затова казвам, че краят на юни е реалният срок да са обявени имената, тъй като през Изпълнителната комисия ще премине голям обем работа – списъци, подредени по азбучен ред, с изписан брой гласове подкрепа, ще има от всяка община. Колкото до малките населени места, дали сме възможност структурата да излъчи и да обяви кандидата за кмет на събранието. Почти навсякъде ще имаме кандидатури. Нямаме окончателно решение за Каменар още. А за районните кметове не разсъждаваме, тъй като все още няма произнасяне от съда.
- Възможно ли е управляващата партия ГЕРБ в чешитския по време на избори град Варна в късната есен на 2011-а г. да подкрепи независим кандидат за кмет?
- Не. В никакъв случай. За кмет на община Варна ще бъде издигнат наш кандидат. Същото ще направим и в общините.
- Питам, защото лидерът ви Бойко Борисов винаги е бил много краен в изказванията си срещу формулата „независим, подкрепен от…“, но, ако тя означава гарантираната победа за ГЕРБ дали пък…?
- Ако ме питате за Кирил Йорданов, отговорът ми е същият – в никакъв случай няма да го подкрепим. Във Варна партия ГЕРБ ще издигне свой кандидат. Това ще се случи и във всички останали общини. Опитахме на едно място да разискваме подкрепа на статуквото, но структурата реагира остро и затова Ви казах, че имаме колебания за някои общини, които в понеделник ще приключим. Ще издигаме навсякъде наши кандидати.
- При това положение Вие като областен лидер на ГЕРБ поемате в аванс политическата отговорност за изхода от вота. Кой резултат за Вас ще бъде достойното представяне на избори 2011 във Варненска област? Правите впечатление на човек, който си преследва здраво поставените цели?
- Поставени и реалистични цели. Мисля, че ще успеем да спечелим кметските избори във Варна. Всикчо свършено до момента – работни контакти, комуникации, преценки – ми дават основание да виждам като реална възможността да спечелим кметския пост в град Варна и в по-голяма част от общините от областта. Да говорим в математически числа, няма смисъл, но казвам – повечето. За общинските съветници също няма да ползвам числа, но съм сигурен, че ще спечелим достоен брой мандати, за да контролираме мнозинството.
- Говорите за комуникации, диалози. В тях освен основание за победа в кметските избори, успяхте ли да откриете партньори на ГЕРБ, при положение, че в управлението партията ви е подложена на остри критики както от опозицията, така и от партниращите ви структури, а социолизите вещаят драстично стопяване на влиянието на ГЕРБ след местния вот?
- Нека оставим настрани социолозите в този момент. Колкото до партньорствата, те започват да се избистрят, но ги коментирам под условието – зависи какви резултати ще имат. Това са СДС, Нашият град, не мога да говоря за другите малки партии – това зависи от КС, защото някои от тях има риск да не влязат. Ние сътрудничим с ГЛАС, Отечество, НДСВ.
- Казахте СДС, защо не Синя коалиция?
- За Варна те не са си решили проблема дали ще имат коалиция. Напълно вероятно е СДС да играят самостоятелно. Ние очакваме подкрепа от тях. А в последно време, като чета какво се случва, не са им много избистрени нещата. Но държа да уточня, че разговорите – сериозните и отговорни, с всички партии, които желаят да контактуват с нас, ще започнат, когато бъдат обявени нашите кандидатури. Иначе е несериозно. Когато утвърдим кандидата си за кмет, казваме – ето това е нашият човек, ако го харесвате – елате… – За да няма извиване на ръце или? – За да има сериозен разговор и отговорно поведение. ГЕРБ ще има ясни кандидати, разпознаваями, т.е. партньорите ни ще имат върху какво реално да правят преценките за поведението си.
- Преди дни се чу, че лидерът на ГЕРБ г-н Бойко Борисов е повторил с много твърд тон забраната си хора, съпричастни с делата на ДС, да не участват в местните избори. За да не е принуден той цяла кампания да дава обяснения кой бил щатен, кой – нещатен, и кой – нямал сестра. Това така ли е и вади ли и Вас пред скоби в номинациите така, както се случва с областния управител и други функционери на ГЕРБ по места?
- Когато се изготвяха критериите за номиниране, имаше гласове да се вкарат и щатните служители. За да няма тълкувания и излишни, наистина, обяснения, се записа ясно „агентурен апарат“. Вижте, най-малката болка е да изчезнем, ако Борисов каже. Не ми е детска мечта да играя за кмет. Никога не играя вабанк. Моето верую и манталитет е да си свърша работата, а пък да става, каквото ще. Не съм се хванал като удавник за сламка. Искам да си свърша работата, за която доброволно съм се хванал. За мен няма драма. Само той да каже А, аз ще изредя цялата азбука. Но това не касае само мен, а много качествени хора. От юни 90 до они 92 съм бил началник на следствието, но преди това са закрити всички отдели на ДС. В началото на 1990 г. съм в избран в първия Висш съдебен съвет, който сините ликвидираха за няколко месеца. Тогава махнаха всички началници, които са били по ДС. Във втория ВСС също бях избран. Питам щяха ли да ме търпят тъмносините, ако съм бил съпричастен с работата на ДС? Аз три пъти съм си подавал рапорта, накрая използвах Татарчев като го нямаше се разбрах с Лучников и напуснах сам. Но пак повтарям, ако това ще попречи, аз сам ще се оттегля.
- А имате ли дълга резервна скамейка, за да го сторите?
- Не мисля, че създаването и поддържането й е толкова лесна работа. За която и да е партия.
- Извън темата за предизборната подготовка, искам да ви питам приключи ли ГЕРБ с кадровите рокади по върховете на държавните институции на Варна. vnews.bg узна за тихата преждевременна смяна на върха в Районната здравноосигурителна каса. Сега се говори, че пак на завет и тихом-мълком се готви смяна в Окръжната болница „Св. Анна“?
- За РЗОК ще има конкурс, който още не е насрочен. Насрочена е датата за РЗИ. Но за Окръжна болница – това са инерционни писания. Няма промяна там. Записването в дневния ред е стандартно. Но няма никакви планирани промени.
- Но тук вече се говори с имена – д-р Веселин Николов щял да падне жертва на търканията между паралелните центрове за влияние в ГЕРБ – Варна и в стола му се готвел да седне ортопедът Дико Бошнаков?
- Повтарям – няма каквито и да е идеи за промени. Това е регулярно събрание – за 3-и май и е свързано с промени в капитала, не кадрови. Красимир Петров помага на управителя за по-доброто управление на болницата. Опитват се да вкарват клин в отношенията ни. Но д-р Петров е твърдата ръка, Веселин Николов е по-дипломатичен и деликатен и нещата в болницата стоят добре.
- Докато ГЕРБ се стяга за избори, в община Варна се чуват гласове за подмяна на превозвачите, заради паднали договори в съда. Ще станем ли свидетели на процедура за смяна по време на изборите?
- Не сме коментирали такъв казус. Но личното ми мнение е, че това е изключително важен и чувствителен сектор и най-адекватното поведение е кметът да продължи договорите до избор по законовия ред, за да се подготви новата процедура по всички правила и обществените превози да останат в най-сигурните ръце.
- До къде стигнахте с работата по обявените преди време приоритети – естакада на свлачище Трифон Зарезан, отваряне на пристанището?
- Искаме и правим всичко нещата да се случват. Кметът на Варна вече разпореди да започне процедурата по проектиране. Не може график от държавата без остойностяване. Днес тръгна проектирането, веднага след това ще се фиксира график за финансирането и ще започне изпълнението. С изключително задоволство мога да кажа на всички, гневни на думите на г-н Борисов, че Варна ще се превърне в село, че „Хемус“ ще я има с европари и то до края на мандата. Тръгва скоростният път Варна-Дуранкулак, който е 4-лентов и практически си е магистрала. Чакаме скоро решение за пристанището. До месец се надявам да се обяви концесионната процедура. Околовръстното на ул. „Девня“ обещаните 5.5 млн. лв. също се надявам скоростно да се развият нещата. Извън тези теми обаче бих искал да направя коментара си по казуса с Логопедичната детска градина, тъй като хората ме спират и ме питат, а сякаш не са достатъчно наясно с тази тема.
- Тя напоследък стана доста гореща във Варна. Вие имате новини по нея ли?
- Винаги съм казвал, че във финансова и икономическа криза, трябва да се отворим към публично-частното партньорство и да престанем с тази мнителност, че винаги става въпрос за далавера. Сигурно вече знаете, че 3 дка от въпросния парцел се губят – той е бил 19, не 16 дка, и областният управител г-н Данчо Симеонов започва процедура по изясняване на този факт. Сегашното предложение е 6 дка да бъдат дадени за нова – останалите 10 дка отиват на търг. Който даде най-много ще я вземе. Защо веднага се заговори, че е Марешки. – Сигурно, защото той изглеждаше най-съпричастен с темата по време на заседанието на Общинския съвет. – Няма такова нещо. Прави се оценка на 10-те дка. Този, който я спечели, ще направи за 250 деца, а 6 дка за тази цел хич не са малко. Като се приспадне стойността на тази детска градина, ако останат за още две – той ще трябва да ги построи. Защо бягаме от това да построим 2-3 нови градини с басейни. Какво ще ги правим.
- Ами нещата не бяха ясни май досега – всички ние – и медии, и граждани знаехме, че на 6-те дка се прави градина с 250 места, срещу което инвеститорът получава право да експлоатира останалите 10 дка.
- Ама това наистина не е ясно – 10-те отиват на търг. Което прави абсолютно несъстоятелни твърденията, че някой бил плащал по 20 000 лв. рушвети за гласуване и пр. Всичко ще мине през оценка и пред очите на хората. Защото съм категоричен, че е задължително Морската градина да се контролира стриктно и всекидневно, за да не чезнат декари от там.
- Говорите охотно за политическите си партньори и приоритети във Варна, а фиксирахте ли вече най-сериозните си опоненти в предстоящия изборен сблъсък?
- Като партия – това, естествено, е БСП. В персонален план – Кирил Йорданов, но аз отново се надявам той да не се кандидатира.