Последното дело, за което не могат да се намерят вещи лица, е срещу бившия военен министър Николай Цонев, обвинен в предлагане на крупен подкуп на следовател, съобщиха източници на вестника. Един по един експертите от Софийския градски съд отказват да изследват събраните веществени доказателства от съображения за сигурност.
„Ако едно лице е успяло да извърши злоупотреби за милиони, едва ли ще го сбърка да даде 5-10 хиляди лева, за
да въздейства на хората, от които зависи
изходът от делото му”, коментираха неофициално част от експертите.
Други дела, които са били „спънати” от вещи лица, са процесите срещу несебърския наркотрафикант Димитър Желязков-Очите, бившия премиер Сергей Станишев, енергийния бос Христо Ковачки, както и срещу братята Красимир и Николай Маринови-Маргините. Част от лекарите, преглеждали аверите на двамата сикаджии в ареста, дори бяха разследвани за лъжесвидетелстване и издаване на фалшиви болнични.
Причина за това стана подсъдимият Иво Карагеоргиев, който блокира делото срещу Маргините заради тежко заболяване на сърцето. По-късно се оказа, че докато подсъдимият уж се бори за живота си, ходи вечер и точи крупни суми от банкомати с фалшиви кредитни карти. Когато се водеше разследването за пране на пари срещу Очите пък счетоводни експерти отказаха да направят експертиза на богатството му и се наложи да бъдат доведени вещи лица от страната.
Справка на „Монитор” показа, че 14 компютърни специалисти (9 независими към Софийския градски съд, от които 4 са активно работещи и още 5 към Института по компютърни технологии към МВР – б.а.) решават близо 1000 дела годишно у нас. На базата на техните становища се
оправдават или осъждат задържаните престъпници
Заради огромното натоварване и ниското заплащане дори малкото налични експерти се отказват да работят с разследващите и на тяхно място идват вещи лица без опит и нужните умения.
„Има независими експерти в Софийския градски съд на частна практика, които не разполагат с необходимия хардуер и софтуер. В много случаи това е предпоставка за оневиняване на извършителите, защото вещите лица не могат да достигнат до съдържанието, което се търси в компютъра”, обясни пред „Монитор” началникът на сектор „Компютърни престъпления” в ГДБОП Явор Колев. Заради слаба експертиза разследване срещу педофил от Добрич, който е имал на компютъра си извращения с малки деца, е на път да бъде провалено. Причината за това е, че специалистът е излязъл със становище, че задържаният само притежавал кадрите, но не ги разпространявал.
„На практика той декриминализира този случай и
обезсмисли неколкомесечна работа
защото за притежание наказанието е до 1 г. лишаване от свобода и най-вероятно ще мине с глоба, докато за разпространение е до 6 г.”, обясниха криминалисти. Според разследващите чрез софтуерната програма „Гига трайб” лесно може да се проследи как задържаният е разпространявал съдържанието до други педофили, но експертът обяснил пред полицаите, че не успял да влезе в програмата.
„Е, такова вещо лице за какво ти е”, категорични са антимафиотите.
Друг показателен случай е бил свързан с варненец, който се занимавал с източване на кредитни карти. Според данните на Европол българинът е успял да копира между 10 000 и 100 000 карти в Швеция, Холандия и Норвегия, от които са източени милиони. Процесите срещу заподозрения у нас обаче почти винаги се проваляли и проточвали заради слаби или неточни експертизи. За късмет на разследващите и чуждите служби Варненският съд е издал 4-годишна осъдителна присъда благодарение на точно становище на софийски експерт.
Прокуратурата иска агенция за вещите лица
Прокуратурата от няколко години настоява за създаването на т. нар. Агенция за вещите лица. Според представители на държавното обвинение тя трябва да е част от правосъдната система. В новия орган трябва да влязат експерти в различни области, които единствени да бъдат оторизирани да дават становища по съдебното производство. Този орган трябва да бъде на държавна издръжка и специалистите да получават сериозно заплащане, за да може да се ангажират с тези тежки дела. Така вместо да се доверяваме на частни лица, държавата ще поддържа един малък, но специализиран екип от експерти. Според прокуратурата в крайна сметка това звено ще излезе по-евтино на съдебната власт, отколкото заплащанията за изготвянето на медицински експертизи. Вместо експертизите да се плащат на парче, да се плаща една сериозна заплата на специалистите от това звено.
Преди няколко месеца пък комисията за наблюдаване на дела с висок обществен интерес към Висшия съдебен съвет предложи да се възстанови Бюрото по експертизите, където да има база данни за всички вещи лица, както и да има централизиран подход за разплащането с тях.
Липсата на пари и прилагането на принципа за случаен избор на вещи лица също бавят процесите. Комисията предложи и да се въведе единна практика, по каквато да бъдат издавани болничните листове, които се представят пред съда.
Според комисията на ВСС е необходимо председателите на апелативните съдилища в страната да оказват непосредствен контрол върху хода на делата с обществен интерес. В доклада си висшите кадровици отчитат, че по делата, по които са назначени служебни адвокати, упълномощените защитници започват да се явяват веднага в съдебната зала.
Понякога закъснение от няколко часа е фатално
Понякога закъснение в експертизата от няколко часа може да се окаже фатално за част от делата, обясниха разследващи.
„Има случаи, при които задържаме престъпник, но единствените доказателства се намират в компютъра. Когато не извадиш доказателствата оттам, не можеш да поискаш и мярка за неотклонение, защото не можеш да повдигнеш обвинение”, твърдят криминалисти. Ако експертизата в подобни ситуации не се направи в рамките на 24 или 72 часа, съдът няма да одобри постоянното задържане и лицето ще бъде пуснато.
„Излизайки, той може да влезе в други компютри, да заличи данни от извършеното престъпление и така нататък”, категорични са разследващите. Според служителите на МВР вариантът за излизане от ситуацията е увеличаването на щата от хора, които могат да изготвят експертизи, както и създаването на специализирани лаборатории.