Всъщност съоръжението трябва да бъде свързващо звено в изграждането на българския участък от 7000-те километра на околочерноморската транспортна магистрала. Проектът е приет с меморандум на Организацията за черноморско икономическо сътрудничество (ОЧИС) и е в сила от 1 декември 2008 г. (Държавен вестник от 20 януари 2009 г.). В разстоянието между Бургас и Варна трасето съвпада с това на магистрала "Черно море". Проблемът възникна с предложения ОУП на град Варна и на общината през 2011 г. Южното начало на моста над Варненското езеро се предвижда да се изгради източно от град Белослав и неговата жп гара. Линията трябва да продължи по южния бряг на езерото до квартал "Аспарухово" на брега на морето.
Три са основните аргумента за подкрепа на проекта:
1. доказани плавателни дълбочини
2. благоприятен за кеево развитие бряг
3. природни предпоставки за усвояване на оптималния капацитет на Варненското пристанище.
На север мостът ще заеме хълма над село Страшимирово и ще продължи към резервата "Побити камъни". В ареала на същия се пресичат магистрала "Хемус" с трансмагистралата на ОЧИС. Създаващият се транспортен възел е предпоставка за пряк контакт с пристанищния комплекс "Варна Запад". Участък "Изток" се удължава на североизток. Опциите са да минава пряко през село Слънчево или по трасе между летището и кв. "Аспарухово".
Най-същественият принос при изграждането на българския участък на трансмагистралата на ОЧИС е очевиден. С включването на трасето в устройствения план на Варна окончателно ще се приключи със сагата по 15-годишното "местене" на варненското пристанище на "Максуда". Няма да се засипват 284 дка езерна площи и да се причиняват други екологични посегателства. Варненското пристанище пък ще се утвърди като значимо в световен мащаб.