ИНТЕРВЮ НА НИКОЛАЙ ЛЕФЕДЖИЕВ
- Тези четири дни за някои са почивни, но като че ли за вас са най-тежките.
- Нормално е за полицията точно тогава, когато са празници, да работи доста по-активно.
- Какви мерки предприемате?
- Ще има едно доста по-интензивно движение в страната, така че мерките са насочени първо да се подпомогнат водачите и пътуващите за един по-лек маршрут за движение, за едни по-добри условия за движение. За съжаление от миналите предходни 4 почивни дни по време на Великден донесоха доста трагични резултати. Само за един ден загинаха 3 мотоциклисти, общо загинаха 10 човека, така че сега освен превантивния ефект на полицията на пътя, която ще подпомага водачите, ще има и твърде много контрол по отношение на нарушенията на правилата за движение. Най-накрая бих искал да кажа, че не само превантивната дейност и не само контролът трябва да накарат хората, които участват в движението, да бъдат коректни и да спазват правилата, най-вече да защитят и да опазят своя живот и живота на околните, така че се надявам всички, които ще пътуват, да имат предвид тези неща.
- Къде ще поставите това засилено полицейско присъствие?
- Едното полицейско присъствие са камерите, които работят много активно. От началото на годината само за изминалите първи 3 месеца има регистрирани 40 хил. нарушения, за които водачите тепърва ще получат нарушенията си и наложените глоби. Паралелно с това около 70 нови камери ще бъдат разположени по пътя в различни участъци, а и допълнително ще има наряди, които в отделни места ще контролират водачите по отношение на правоспособност, употреба на алкохол, гражданска отговорност. Така че нека хората, които се готвят на път, да прегледат всичките неща, които ще им бъдат необходими да пътуват.
- Водите ли статистика за вас къде най-често стават катастрофи по основните магистрали или по първокласната пътна мрежа?
- Да, водим. На всеки 12 километра от магистралата условно казано, загива по един човек, на всеки 18 километра по първокласните пътища също загива един човек годишно. Но Това не бива да успокоява, нито да тревожи водачите. Нека да спазват правилата особено по отношение на скоростта, тъй като тя е основната причина за пътнотранспортното произшествие, тъй като лишава водача от възможност да реагира адекватно и се стига до нещастен случай. Отсечките или направленията, които очакваме да бъдат най-натоварени и прогнозата на предходните почини 4 дни се сбъдна – това са София – Кулата, очакваме натоварване на Хемус, Петрохан, участъкът Пловдив – Асеновград в посока Смолян, натоварени ще бъдат и най-неприятни са отсечките около Стара и Нова Загора, т.е. там, където се излиза от магистралите, пътят Русе – Бяла също очакваме да бъде натоварен. Празникът е такъв и предполага движение почти по всички пътища в страната и единственото спасение е да бъдат внимателни водачите.
- Високата скорост, казахте, че е може би най-честата причина за тежките инциденти. Зимата си отиде и времето се оправи. И като че ли тези инциденти зачестиха. Терминът „превишена скорост” според мен се използва неуместно. Само преди няколко дни вашите служители бяха засекли на магистрала Тракия, който карал с 250 километра в час.
- За съжаление, скоростта е и причина двама души да загинат днес пак заради скоростта, тъй като са излезли от пътя. Така че емоциите с високата скорост за съжаление водят до едни доста по-неприятни изживявания.
- Преди няколко дни бяха гласувани промени именно за увеличаване с 10 км. на високата скорост, но само за магистралите и то тези новите участъци, които тепърва ще бъдат построени. Вие как приемате това предложение?
- Аз мисля, че на първо четене това изменение е прието, но не е необходимо да се променя закона, тъй като и министър-председателят, и министър Цветанов, и министър Павлова казват справедливо, че на новите отсечки, тъй като те са в едно прекрасно състояние би могло да се разреши тази скорост. Сега действащият закон позволява това да се случи още утре, условно казано, тъй като скоростта може да бъде регламентирана с пътни значи. В София скоростта е 50 км/час като населено място, но по бул. Цариградско шосе, бул. България, бул. Брюксел скоростта е доста по-висока, което се случва със знаци. Така че това би било доста по-полезно и по-ефикасно, тъй като експертният състав, администрацията, трябва да се ангажира с това решение и тогава, когато примерно се рехабилитира някой път от старата магистрала, там също след като се видят условията и резултатът, също би могло да се повиши скоростта на 140 км/час. Но не бива да се приема за цялата магистрала. Ето на магистралата загинаха 2 души, както споменах. В някои участъци на магистралата не може да се кара с 130 км/час, камо ли със 140 км/час. Както има бонус от още 9 км, т.е. ще станат 149 км/час възможността да се кара по тези недобри участъци на магистралата. Както и за някои булеварди в София при хабилитация, също мисля, че може да се завиши разрешената скорост. Но скоростта убива и всяко завишение на скоростта води автоматично по правило към завишение на пътнотранспортни произшествия, а когато това се случва на магистрала, където скоростта вече е голяма , два пъти повече, дори три пъти се завишават загиналите на пътя.
- Другите предложения бяха да се отстранят рекламните билбордове, които са в близост до пътното табло по магистралите и първокласните пътища.
- Това е прекрасно. Като се тръгне от България за Германия през Сърбия до там няма такива билбордове. Ако се случи, ще бъде прекрасно, тъй като билбордовете разсейват вниманието, което на пътя не трябва да се случва.