Според Маринов поскъпване на пътуването, настаняването и допълнителните услуги в чужбина са накарали повечето нашенци да изберат родните курорти за лятната си отпуска. С около 20% са се увеличили българите, които са намерили най-изгодна цена чрез ранни резервации
Ранните покупки на ваканции гарантират между 15 и 30 на сто отстъпка за отдих в пика на сезона. Ще се увеличат и българите, които избират да почиват във вътрешността на страната, най-често в хотели със СПА инсталации. Независимо от факта, че все още електронните ваучери не са узаконени, много хотели по морето и в страната активно предлагат промоции за настаняване чрез сайтовете за групова търговия. Хората се научиха да искат официален документ от туроператор, каза Маринов и подчерта, че от Нова година не е постъпвало нито едно оплакване за разминаване в предлагания продукт онлайн и онова, което туристът е получил.
Най-голям ръст от 15-20 на сто в броя на туристите очакваме от руския пазар. Посолството ни в Москва вече е издало 100-хилядната виза, а броят на руските туристи за тази година може да надхвърли 500 хил. Свободно в страната ни ще идват и всички притежатели на шенгенски визи, което ще доведе до скок в броя на посетителите от всички бивши републики. Ежедневно консулската ни служба в Москва издава по 3 хиляди визи. Издадените до момента визи са с 15% повече спрямо 2011 година. През най-натоварените летни месеци се очаква българското посолство да издава дневно по 4500 визи
Зам.-министърът каза още, че заминава на бизнес посещение в Москва, като пет-шест от водещите туристически компании на руския пазар също ще вземат участие. Маринов бе категоричен, че дори спомен не е останал у руските гости от проблемите в края на миналогодишния сезон, когато един от най-големите ни туроператори Алма тур фалира и стотици туристи чакаха с дни да бъдат върнати в Русия.
Прогнозите за общ ръст на почиващите у нас през лятото остава на 5-8%. Сред атракциите, които се очаква да предизвикат интерес, е излагането на Панагюрското златно съкровище във Варна, както и фестивалите в Бургас и Созопол.
Маринов допълни, че правилата за морските атракции, свързани с джетове, моторници, използване на парашути и други забавления са изцяло в ръцете на морската администрация, която ще следи никой да не нарушава сигурността на туристите по плажната ивица.
До този момент само регистрираните джетове са 600 и те не трябва да навлизат сред къпещите се в морето хора, а да минават по специално отделени коридори
Комисията за защита на потребителите (КЗП) ще извършва постоянни проверки по всички курорти, свързани с обявяване на цени, коректност на менютата в ресторантите, условия за настаняване, съответствие на обявената категория. Когато се правят проверки, те ще са комплексни, като максимален брой контролни органи ще влизат едновременно
Временните приемни по морето ще реагират на всеки сигнал, каза за „Монитор” шефът на комисията Веселин Златев. Той допълни, че недоволството и нарушенията не трябва да се преглъщат от туристите, а да се реагира незабавно.
20% ПОВЕЧЕ РУСНАЦИ В АЛБЕНА
Елитният ни курорт и тази година ще разчита на руските туристи.
“Най-голям ръст за този сезон в Албена бележи руският пазар, където очакваме с 20 на сто повече туристи”, заяви зам.-директорът по продажби в курорта Йовка Страшилова. Данните са от записванията до момента. Повече туристи се очакват и от Румъния, България и Германия. Базата в Албена почти е запълнена за силните летни месеци – юни, юли и август, като в някои хотели вече няма никакви места. Лошото време през май се отрази на туристопотока в курорта. През почивните дни около 24 май в Албена е имало по-малко гости, отколкото през миналата година, заяви още Йовка Страшилова.
Забраната за тютюнопушенето от 1 юни няма да се отрази на сезона, тъй като в Албена от няколко години пушенето е забранено във всички затворени помещения – рецепции, ресторанти и барове.
КЪМПИНГИТЕ СТАВАТ ХИТ
„Очакваме повече от 50 процента ръст на къмпингуващите по Северното Черноморие това лято”, заяви пред “Монитор” регионалният шеф на Асоциацията на хотелиерите и ресторантьорите Димитър Димитров. “Миналата година доказахме, че в Североизточна България предлагаме добри условия за къмпингуване, и тогава резултатите ни бяха 50% повече къмпингуване, този сезон очакваме отново същия ръст. Следващата седмица предстои среща в община Шабла, където е раят за този тип почивка, за да прецизираме условията – да не нанасяме никакви вреди на дюните и природата”, каза още Димитров.
Според него прогнозата за туристическия сезон през 2012-а е оптимистична. “По последни данни се очаква ръст от 5 до 7 на сто за всички туристи в Североизточна България. Изключвам записванията в последния момент, най-вече от румънците.
БЕДНИТЕ БРИТАНЦИ СЕ МЕСТЯТ НА ЮГ
Англичаните, които доскоро бяха на трето място в класацията за най-масовите туристи по Северното Черноморие, вече бягат на юг. Там цените са по-евтини, гласи едно от обяснението на браншовиците в туризма.
По Северното Черноморие обаче немските туристи продължават традицията да са №1, следвани от руснаците. Така ще бъде и този летен сезон според записванията. 30 на сто от записаните туристи са от Германия, а 17 на сто ще пристигнат от Русия.
От две-три години трети в класацията по масовост са румънските туристи, които идват със собствен транспорт и често остават до две седмици на ваканционен туризъм. Освободените от англичаните легла се заемат от туристи от бившите соцстрани, като Полша, Чехия и Словакия.
Шейхове и богати араби предпочитат Северното Черноморие заради възможността от по-атрактивна почивка. Дали това е голфът или хазартът, не се знае, но туристи от Ливан и Кувейт са сред най-екзотичните националности в курортите на север от Варна.
ИЗРАВНИХМЕ ЦЕНИТЕ С ГЪРЦИЯ И ТУРЦИЯ
Почивката в луксозен хотел в България, Турция или Гърция излиза не по-малко от 300 евро на човек.
Седмица в луксозен хотел излиза 660 лв. на калпак
Цените за почивка у нас са почти еднакви с тези в Турция и Гърция, показа проверка на „Монитор”. Шестдневна ваканция в едно от най-романтичните и красиви места в Турция се продава в сайт за групова търговия за 179 лв. на човек. Настаняването е в четиризвезден хотел с включена закуска, но малката подробност е, че транспорт не е организиран, а разстоянието до вълшебното място е 1400 км. Когато изберете същата ваканция от туроператор с включен автобусен транспорт, четиризвезден хотел и прехрана по всяко време на денонощието, трябва да платите вече 640 лв.
Груповите търговци най-често привличат вниманието с изгодни оферти, като накрая се споменава, че пътят не е включен в офертата
Ако изберете петзвезден хотел в Кушадъсъ, цената за едноседмична почивка на човек е 542 лв. с включен транспорт и ядене на корем, плюс всички удобства на басейни, СПА център, фитнес и т.н. За седмица в тризвезден хотел в същия курорт ще платите 310 лв.
Ако изберете романтичния гръцки остров Крит обаче, с включена цена на самолетния билет и настаняване в тризвезден хотел, ще платите почти хилядарка. В уникален петзвезден хотел на същия остров цената става 1600 лв.
От сайт за групова търговия елитен туроператор предлага 8 дни на чудния остров в четиризвезден хотел с пълно изхранване за 500 лв. с включен в цената самолетен билет.
Най-познатата територия за българите – Халкидики, предлага цена от 289 лв. на човек за седем нощувки и пълно изхранване в хотел с три звезди, но разположен направо на плажа.
В същото време един от най-елитните хотели на Златни пясъци осигурява all inclusive за 95 лв. на вечер с гледка към морето. Така едноседмичната почивка ще излезе 665 лв.
Можете да спестите, ако изберете по-малка стая, само с включена закуска в цената, гледка към водната шир, и така на човек морската почивка ще излезе по 350 лв. Четиризвездните хотели по Черноморието започват цените си от 50-60 лв. на вечер на човек, което е почти идентично с офертите при южните ни съседи. Най-тънко минават апарт-хотелите, които се харчат на помещение и там могат да се съберат до 5 души за 270 лв. за пет дни.
Нашите туроператори са се подготвили и с оферти за експресни ваканции, които са с три включени нощувки. Така на Слънчев бряг в четиризвезден хотел и пълно изхранване двама души плащат 269 лв., или по 44 лв. на нощ на човек.
Много изкушаващи са офертите за круизи. Важно е да знаете, че ако на борда ви се случи инцидент и ползвате медицинска помощ, трябва да платите всичко на място и после да си търсите парите от застрахователя. За 8-дневен круиз с пълно изхранване на борда трябва да платите 401 лв. Към тази сума обаче добавете 120 евро пристанищни такси, такса обслужване по 7 евро на ден или още 56 евро. В цената не е включена медицинската застраховка (няма да е по-скъпа от 10-12 лв. с всички възможни екстри), както и всяко допълнително занимание на борда или на сушата, като екскурзии в посетените държави