"Ангели" се хвърлиха да спасяват българина от събирачите на дългове. Но не и без пари. Напористи адвокатски фирми предлагат да уредят разсрочване на всякакви борчове. Както за ток и парно, така и към бизнес партньори и банки. Услугата обаче струва 10% от цялата сума на дълга. Плащането става на месечни вноски.
Новите фирми посредници са особено търсени, защото спират тормоза на събирачите поне за 5 години. Освен това обиграните адвокати често успяват да оборят част от задълженията на клиентите си с юридически хватки.
Хората си спестяват и нервите от ежедневния тормоз на бирници и силови бригади.
"Ангелите" вече си спретнаха група във Фейсбук, където предлагат услугите си.
Заеми само срещу злато
Пещерата на Али Баба. Това са заложните къщи, в които народът потърси спасение от кризата и залага каквото му падне. Там всеки гражданин може да получи паричен заем срещу обезпечение в рамките на броени минути. Средно клиентът получава при залагане около 60-70 лв. "Близо 80 на сто от хората залагат изделия от злато. То е конвертируемо, не губи цената си", твърди Вангел Вангелов, председател на Асоциацията на заложните къщи у нас. За 7-8 грама злато може да се вземат около 300 лева. Човек обаче не може да заложи златните си коронки, монети или халката си, защото има ограничение за приемането като залог на немаркирано злато. Въпреки това заложените накити през изминалата година чупят всички рекорди у нас, твърдят запознати. Собственици на заложни къщи признават, че им се налага да наемат допълнителни сейфове, за да съхраняват залозите.
За разлика от златото нашенците все по-рядко залагат джиесеми, защото пазарът им е силно стеснен. Мобилните оператори предлагат телефоните с абонаментен план, постоянно текат промоции и всеки предпочита да си купи от тях нов апарат. Така или иначе мястото, където човек най-лесно може да продаде нещата си или да се освободи от тях, е заложна къща. Носят микровълнови печки, телевизори, дори перални и хладилници. Залагат се и луксозни автомобили, тъй като много техни притежатели изпаднаха в неплатежоспособност. Така най-лесно те се прощават със скъпите си возила. Заложните къщи обаче не могат да търгуват с къщи, апартаменти и вили. Кредитите не може да се обезпечават с недвижими имоти, забранено е с наредба, приета преди две години. В документа изрично е посочено, че заложна къща предоставя заеми, обезпечени със залог само върху движими вещи. Въпреки това обаче от МВР аралмират, че имат стотици жалби срещу забраната. "Хората доброволно прехвърлят жилищата си, а лихварите печелят цели апартаменти срещу 10 000 лв.", твърдят полицаи, които разследват измамите.
Според наредбата за дейността на заложните къщи лихвата е фиксирана - максимум до 3% на месец за заеми, дадени в левове и в чуждестранна валута. Според лихварите обаче това не покрива разходите и риска им. Затова освен лихви в заложните къщи се събират и такси за услугата. Според лихварите обаче размерът на таксата не е регламентиран, "както не е регламентирана цената на шопската салата". Така на практика хиляди българи стават заложници на оказионите и не успяват да си откупят накитите обратно. Според МВР обаче само една десета от потърпевшите завеждат дела срещу таксите на заложните къщи. От началото на годината пред оказионите са минали над 800 килограма злато, които лихварите претопяват и продават отново.
Продават лични карти за 500 лв.
Не са малко българите, които няма какво да заложат за пари и продават личните си карти, алармираха от МВР. В момента столичната полиция разследва над 10 случая с продадени документи. Според униформените най-често до тази стъпка прибягват ромите, които нямат никаква собственост.
Срещу 500 лева те дават името и ЕГН-то си и така измамници купуват коли и апартаменти с чужда самоличност, за да не носят после наказателна отговорност.
Данните си ромите продават за 500 лева, а лихвари ги препродават за хиляди левове. Цената зависи от това, за какво ще се използват данните. Ако измамниците ги ползват за предплатени карти за мобилните оператори, то плащат по 1000 лева.
Така с помощта на данните те купуват SIM карти, с които въртят телефонни измами. Ако обаче бандитите търсят лични карти за трафик на хора или пренос на дрога, то сумата скача пет пъти, разкриха полицаи.