Ако обаче се поставят определени критерии при избор на тези лица, ако им се поставят правилно формулирани задачи и параметри при написването на даден закон, и след това да се търси сметка на екипа, който е изпълнил заданието, ако не си е свършил работата както трябва, нещата ще добият съвсем друг вид, убеден е брокерът. Според него обаче едва ли някой от законотворците ще иска да участва в публичен скандал, уронващ имиджа му, защото ще знае какви ще са последиците. Точно тук е скрит големият проблем с неработещите в пълен обем закони. Законотворците нямат абсолютно никакви притеснения дали ще им се търси сметка дали един закон работи както трябва или не.
Кърчев дава следния пример: Дело, образувано в средата на 2006 г., за средна телесна повреда. Ответникът е осъден, има изпълнително дело за изпълнение на присъдата чрез съдия изпълнител. И досега няма никакъв резултат от всички действия на българската съдебна система относно изплащането на постановеното от съда. Засега няма възможност да се издири ответника и да му се направи опис на имуществото на адрес, в съда ответникът казва, че работи на 4-часов работен ден, посочва и фирмата където работи, от НОИ и НАП казват, че няма регистрирано такова лице никъде и кръгът се затваря. При положение, че ищецът обръща внимание на съдията, че ответникът нагло лъже в съда относно имуществото и работното си време, съдията не счита за нужно да направи прокурорска проверка и приключва делото с изречението:"Без право на по-нататъшно обжалване". "След определен период от време, като не си успял да си получиш това, което е постановила самата правосъдна система, губиш давност и всички минерални и неминерални води са твои - обяснява експертът - Пиеш на воля. Но иначе си си платил като поп всички такси на държава, банки, съд, адвокат и съдия изпълнител.
Наистина е добре да имаме работещ закон. Проблемът ще е дали ще се прилага правилно и кой ще следи за това, отбелязва специалистът. Ползите за гражданите ще са ясни. Ще има чувство за справедливост, уважение към съда (сега го нямаме този момент), който е сгрешил си понася последствията безапелационно и т.н.
Предложението на председателя на Асоциацията на банките у нас Левон Хампарцумян е много правилно, уверява Кърчев. Той е съгласен, че хората, които попадат в категорията "доказани длъжници", трябва да бъдaт за поне 20 години в "черния списък" на длъжниците в БНБ. Те наистина трябва да се отделят от редовните граждани, докато не се издължат, твърди експертът. Те трябва да са наясно, че това не може да бъде безнаказано за тях и по този начин да са на гърба на редовните.
Няма как да се разбере дали едно лице е обявило несъстоятелност, смята брокер Владимир Йосифов от "Бряг имоти". Срещу определен "подарък" или "дарение" всеки ще може да излезе от "черния списък" на фалирали частни лица, ако въобще бъде създаден такъв, твърди експертът.
През 2012-а година все още има десетки имотни измами, а какво би станало ако всеки българин има право да измами кредиторите си, запитва Йосифов. Според него българските съдии все още не са подготвени да разглеждат такива дела. Те не знаят какво е "Етичен кодекс" и каква е гаранцията, че съдии няма да подпомогнат фалита на хиляди физически лица, за да падне следващо правителство.
Българите много ясно разбират възможностите на подобен закон и ще го използват "на всяка цена". Но всички ние ще плащаме цената за отпусканите с "престъпна небрежност" кредити на физически лица без добро образование и стабилни доходи, предупреждава брокерът.
Кредитори са и работниците, и държавата, и банките, и лизингодателите. За всички тях несъмнено ще има вреди, счита специалистът. Частните лица трябва да отговарят за постъпките си, твърди Йосифов. Кредитът даден на едни българи е депозит за други българи.
Важно е да се разбере, че при фалит частно лице не само банките ще претърпят загуби. Ще загубят и всички, доставяли услуги на този човек: ток, вода, парно, телефон, хостинг, болници, НОИ, Здравна каса, КАТ, Етажна собственост (при гласувани от Общото събрание ремонти на сградата) и още невинни жертви.
Най-вече бизнесът няма интерес да бъде приет този закон, разкрива Йосифов. Няма просперираща държава, в която търговията на дребно и услугите да са обидна работа, коментира брокерът. По негови наблюдения в България се уважават търговците на едро, защото правят „бързи удари“, а за търговците на дребно се смята, че са глупави и страхливи.
Това доведе до невероятни нива на междуфирмена задлъжнялост, коментира той. Бизнесът страда, защото няма подготвени хора, които да продават продукцията им и това доведе до "даване на стока" с разсрочено плащане. Даването на стока или услуга с разсрочено плащане не е продажба, а "кух оборот".
Законът за фалит на частни лица от години е мечта на вносителите на стоки и суровини в България. Вносителите имат точна информация и знаят, че подобен закон ще отвори пазар за продуктите им за години напред.
Според специалиста България спешно се нуждае от: държавна политика за насърчаване на търговията на дребно, услугите и туризма; изкупуване от държавата на тефтерите за вересия на магазините за хранителни стоки в селата и малките градове; забрана за даване на вересия на стока и услуга; тежки административни наказания за съдии, които бавят дела за заплащане на стока или услуга и др.
Чак след тези мерки може да се въведе Закон за фалита на физически лица, обобщава Йосифов. Всяко избързване би могло да доведе до необозрими проблеми. Икономиката се движи от позитивните очаквания на хората, твърди експертът. Ако в една държава хората не са оптимисти и не вярват в справедливостта, няма и желание за развитие на бизнеса.
В България банковата и политическата система, както и здравната и пенсионната грижа са обречени, смята брокерът. У нас има закони, подобни на европейските, но те не работят, защото са „кухи“. Те са въведени преди да е организирано приемането им от народа и спазването им. Българската съдебна система не работи и всеки закон, който дава права на „закъсали“ хора, ще доведе до масово увеличаване на измамите и ограбване на народа.
Българите още помнят ограбването на парите им от банките, добавя Йосифов. Неговото заключение е, че с въвеждане на Закон за фалита на физически лица ще стане лесно още едно ограбване на спестяванията на оптимистите.
Източник : ceb.bg