Подновяват 600 панелки с европейски пари
80 млн. лв. ще бъдат използвани по оперативна програма „Регионално развитие” (ОПРР) догодина за обновяването на 600 панелни блока в страната. Това съобщи вчера строителният министър Росен Плевнелиев при представянето на вече санирания бл. 355 в столичния комплекс „Младост”. Сградата е била обновена през миналата година в рамките на демонстрационен проект, реализиран със съдействието на ПРООН. Процедурите за тях ще бъдат обявени през юни 2011 г. В момента с 6 млн. лв. по проект на МРРБ се санирани 27 сгради. Досега са завършени още толкова, уточни той.
Министърът припомни, че 1,7 млн. българи живеят в 18 000 панелни сгради. Според него е по-добре да се влагат средства за обновяване на жилището, защото възвръщаемостта е много по-голяма, отколкото парите да се държат в банки. Санирането на старите панелни блокове значително удължава живота им и ги прави по-предпочитани от купувачите на имотния пазар, уточни той. Плевнелиев подчерта, че когато хората оправят дома си отвън, се мотивират да го ремонтират и отвътре. Когато не подобряваме качеството на живот в тези стари панелни блокове, се увеличават рисковете кварталите, където те се намират, да се превърнат в гета, добави министърът.
Инициаторът на обновяването на блока в столичния „Младост” Николай Стойчев обясни, че след санирането 37% е икономията за отопление и 10% за еленергия и топла вода. Той уточни, че абонатната станция в строения преди 33 години блок е от стария тип и в нея се губи повече топлина. Най-високият разход, платен от собственик, е 5800 лв. и е отишъл за апартамент от 90 кв. м. Инициаторът поясни, че заради ремонта жителите в блока са се сплотили. Изчисления на експерти от строителното министерство показват, че само от икономия на енергия се пестят по 1220 лв. годишно. При теглене на кредит от 5000 лв. парите за него се възвръщат за срок не по-дълъг от 4-5 години. Според строителния министър Росен Плевнелиев големият проблем на България е високият процент на българите със собствени жилища. Затова у нас трудно могат да се реализират мащабни програми за саниране на панелки, както това се прави в Германия, Австрия и Словакия, където по-малко от половината обитатели на стари жилища са техни собственици, добави той.
Иска се регистрирано сдружение на собствениците
За да могат да се получат пари за обновяване по оперативна програма „Регионално развитие” (ОПРР), етажната собственост трябва да се регистрира в общината като юридическо лице по Закона за етажната собственост и да не се закрива поне 5 години. Това каза Цвета Наньова, ръководител от ПРООН на проекта за демонстративно обновяване на многофамилни жилищни сгради. По проекта се изискваше 100 процента съгласие на всички собственици, за да може да бъде одобрена сградата за обновяване, припомни тя.
Първата стъпка след одобряването е енергийното обследване на сградата. След това се пристъпва към проектирането и реализацията на проекта.
От МРРБ заявиха, че ще се търсят начини за либерализиране на нормативната уредба, за да се стимулира груповото саниране на жилищни сгради. Идеята е да не се иска пълно съгласие на съсобствениците, за да не се блокира инициативността на останалите. За целта ще се променя Законът за етажната собственост. Другият важен аспект на проблема е да се избере сполучлив финансов модел за насочване на европари към частните собственици, но трябва да се внимава това да не се превърне в неразрешена държавна помощ, което се санкционира от ЕК.
|
Коментари |
14:42ч. 3 Ноември 2010 #13 Виктор Хе, хе, този театър - на благородния форумец - кога сме го играли...
Всъщност истинската ти същност се вижда от първия ти постинг на тази тема, когато ми тегли една, без да съм ти дал личен повод.
Както и да е, не е нужно да се продължава повече. Както сам каза - природа.
18:54ч. 2 Ноември 2010 #12 варненец Ясно, не можеш да разбереш! Но не си виновен ти - природа!...
17:08ч. 2 Ноември 2010 #11 Виктор Изобщо не става въпрос за това, което казваш. Става въпрос, че министър Плевнелиев счита, и казва, и то едно към едно, директно, без увъртания, че "големият проблем на България е високият процент на българите със собствени жилища."
Прочети хубаво какво казва, ето още веднъж написаното:
"Според строителния министър Росен Плевнелиев големият проблем на България е високият процент на българите със собствени жилища."
Какво повече трябва да се коментира, Варненец?
Ако и ти подкрепяш тезата на министъра, че собствените жилища в България са много, и че това е големия проблем на държавата ни - и на теб Ай-сектир!
Пу!
Аман от натегачи!
17:34ч. 29 Октомври 2010 #10 варненец Радвам се, че се разгоря такава дискусия! :) Викторе, "майната" беше не само по твой адрес, а по адрес на всички "Викторовци", на които все другите са им виновни! /Виждам, че и по други теми се изказваш с подобен тон!.../ А относно собствеността и решения на общи събрания на входовете мога да споделя много опит - домоуправител съм на входа... И е ужасно, когато трябва да се направи някакъв ремонт на общи части /да не говорим за саниране - там и дума не може да става!!!/ и двама - трима от съсобствениците не искат да участват със каквото и да било /пари, труд, че даже и с акъл! :)/ Е, какво правим в такива случай??? Та за това става въпрос....
15:48ч. 29 Октомври 2010 #9 yara :) Как установи, че някой тук е кандидат англичанин?
Може би ти е минавала мисълта, че не ти си единствения човек посетил или живял в някоя чужда страна (Аз съм живяла, учила и работила в цели 3 и съм плащала наем и в трите/ и за разлика от теб не съм плюела условията и порядките в страните, които сама съм избрала да отида. Щом си направил сам избора си къде да живееш, имай доблестта да понасяш и резултатите, а не да плюеш, никой не те е карал насила, нали?)
А да сравняваш наем в Англия с цена на имот в България е напълно необосновано икономически и липсва база за сравнение. Това, което е определящо за наем или покупка е цената на кредита/цената на наема. В България в момента излиза да живееш по-евтино под наем, защото при средна лихва от 9% за 35г вноската ти за двустайно жилище в центъра е мин 600лв, а наема е около 400-450лв, в Англия обаче при средни нива на лихвите от макс 5%, за 20- 25 год при вноска по-ниска или равна на наема може да го изплатиш. В техния случай обаче, голяма част от хората не искат да се заробват с такава отговорност и искат да имат опции и бърза ликвидност при нужда да се махнат от едно жилище и затова при равни други условия 40% от тях избират наема. При нас както казах е въпрос на манталитет.
12:24ч. 29 Октомври 2010 #8 FiFo Еи кандидат англичаните да неса обаждат. Ела виж Във велика Англия наема как събаря хората 1000 паунда на месец каке? Без сметки? Интернет,ток,вода,кансел такса? Говорите ми найзуст тея пари дето сам ги дал по наеи тука щях да си купя вила във 'Веселото Село'
12:12ч. 29 Октомври 2010 #7 ангелина Съгласна съм с Виктор,както и до някъде Yara,защото в другия свят наемодателите влагат част от наема в поддръжка на имота,докато тук не е така.Нашите наемодатели си вземат наема и ако не дай боже ти протече покрива(примерно)ти сам ще си поемеш разходите.За това всеки иска да си има собствено жилище и сам да си разполага с него.
11:16ч. 29 Октомври 2010 #6 Виктор Пък те - собствеността им пречела, че била частна, задължителна регистрация в общината на етажната собственост измислиха...
И какво стана? Тръгнаха ли нещата?
Сами признаха, че закона за етажната собственост не работи.
И няма да работи. Защото е очевидно недоразумението и глупостта вътре.
как да не им теглиш една?
Както и да е, овце много у нас...
11:12ч. 29 Октомври 2010 #5 Виктор А проблема за санирането на панелките е в сбърканата концепция. И в многото пари, които собствениците трябва да отделят. 5 000 лева никак не са малко за живеещ в панелка, това си е един чист годишен доход на работещ при 400 лева заплата. За пенсионер не говоря, там нещата са още по зле.
И как ще стане санирането?
Никак няма да стане, докато не намалят обема работа, съответно парите до приемливо ниво. например подмяната на вътрешните инсталации спокойно може да отпадне и - ето я икономията. Нека да остане само външната изолация и дограмата.
Ама някой от управляващите трябва да има малко мозък в главата...
11:02ч. 29 Октомври 2010 #4 Виктор Варненец,
Аз не псувам теб.
Обаче щом си започнал, продай си имуществото и излез на улицата. Плащай по 600 лева наем и се радвай, че си изпълнил заръката на министъра. Предполагам, ще си доволен.
Аз обаче, както и повечето българи искам да имам собствено жилище! И всеки управляващ, който каже, че това е лошо - не може да не му тегля едно Ай сектир. И да ми изгуби уважението!
10:40ч. 29 Октомври 2010 #3 yara За сведение на Виктор средния процент на собствени жилища в Европа е малко на 60%. Техните традиции и манталитет са малко по-различни от нашите и за тях собственото жилище не е самоцел, а въпрос на добра финансова стратегия и цели в живота. Затова и в Англия има договори за наем от по 200-300 години назад. Наемът дава доста предимства - възможност да смениш жилището си в рамките на месец, ако изпаднеш в затруднена ситуация и трябва да харчиш малко средства; голяма вътрешноградска мобилност , в случай, че смениш работа или училището на детето (все пак има градове, при които с перфектно уреден транспорт пак ти трябва 1 час до работа и много разходи за транспорт), също и междуградска мобилност - за нас това е доста сложен процес, трудно хората се местят от градовете си (не говоря за малките населени места), да кажем от София да се преместиш във Пловдив заради по-добра работа, докато при тях това е доста по-лесно приемливо.
Не казвам, че ние сме грешни и аз имам собствено жилище и аз плащам кредит вместо 2 пъти по-малък заем, просто при нас традициите и мисленето е друго.
09:49ч. 29 Октомври 2010 #2 варненец Викторе, майната ти! /Ти псуваш - и аз да ти тегля една...!/ Министърът само констатира, че това е проблем! ... Ама ти едва ли можеш да го разбереш...
09:34ч. 29 Октомври 2010 #1 Виктор "Според строителния министър Росен Плевнелиев големият проблем на България е високият процент на българите със собствени жилища. " - Ай сектир и министър! Без жилища ли искаш да останем, бе ДРИСЛЬО!
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
|
Новини от Варна, региона и света |
|
Проучване: Чревният микробиом може да се предава от човек на човек
Днес, 24 Ноември 2024 09:39
Учените доказаха, че колкото повече време хората прекарват заедно, толкова по-сходен е съставът на техния чревен микробиом, дори ако не живеят в едно и също домакинство, съобщава сп. „Нейчър“. Чревният...
| |
|
В Румъния се провежда първият тур на президентските избори
Днес, 24 Ноември 2024 09:01
Днес в Румъния се провежда първият тур на президентските избори. Избирателните секции в страната отвориха врати в 7:00 ч. и ще останат активни до 21:00 ч. местно време, което съвпада и с българското.
Право...
| |
|
Водата от чешма "Св. Марина" във Варна е негодна за пиене
Днес, 24 Ноември 2024 08:39
Водата от обществената чешма "Света Марина" във Варна е негодна за пиене, алармират от Регионалната здравна инспекция.
Чешмата се намира в местност "Кочмар" в ж.к. "Възраждане".
Пробите от водата...
| |
|
Обединеното кралство наема преговарящ за "рестартирането" на отношенията с Европейския съюз
Днес, 24 Ноември 2024 08:14
Правителството на Обединеното кралство обяви наемането на нов преговарящ, който ще подпомогне "рестартирането" на отношенията с Европейския съюз. Според обявата за позицията, избраното лице ще ръководи...
| |
|
Посланието на буквата К
Петък, 22 Ноември 2024 08:11
Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без компромис по отношение на качеството на строителния продукт....
| |
|
Почитаме света Екатерина
Днес, 24 Ноември 2024 07:51
На 24 ноември празнуваме света Екатерина. Имен ден имат всички носещи името на светицата - Екатерина, Катерина, Катя, Катрин, Катина, Тина.
В народната традиция на Катерининден жените не работят, а...
| |
|
Най-важното от Варна във вчерашния 23 ноември
Днес, 24 Ноември 2024 07:23
Двоен ръст на случаите на варицела във Варна
Над 100% седмичен ръст на случаите на варицела отчитат от Регионалната здравна инспекция във Варна. През изминалия 7-дневен период отчетените случаи във Варна...
| |
|
24 ноември в историята
Днес, 24 Ноември 2024 06:59
642 г. – Теодор I е избран за папа.
1642 г. – Абел Тасман става първият европеец, открил остров Земя на Ван Димен, днес известен като Тасмания.
1859 г. – Британският естествоизпитател Чарлз Дарвин публикува...
| |
|
Прогноза за времето - 24 ноември
Днес, 24 Ноември 2024 06:33
Сутринта ще бъде студено с минимални температури между минус 7° и минус 2°, в котловините до минус 10°; в София - около минус 9°.
През деня над Черноморието ще бъде предимно слънчево. Ще духа слаб...
| |
|
Двоен ръст на случаите на варицела във Варна
Събота, 23 Ноември 2024 17:35
Над 100% седмичен ръст на случаите на варицела отчитат от Регионалната здравна инспекция във Варна.
През изминалия 7-дневен период отчетените случаи във Варна и областта са 68, два от които в областта,...
| |
|
Влезе в сила забрана за износа на лекарство за недоносени деца
Събота, 23 Ноември 2024 17:03
От днес до 20 януари се забранява износът на лекарствен продукт за недоносени деца, който се използва за профилактика на сериозни заболявания на долните дихателни пътища, предизвиквани от респираторен...
| |
|
Наградиха лауреатите от Националния конкурс "Морето, морето, морето..."
Събота, 23 Ноември 2024 16:10
На тържествена церемония в Младежки дом – Варна, днес бяха връчени отличията на призьорите в XIX Национален конкурс за компютърна рисунка „Морето, морето, морето…“.
Специалната награда на г-н Благомир...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
|
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|