Корнелия Нинова е родена на 16 януари 1969 г. в село Крушовица, Област Враца. Дипломира се в юридическия факултет на СУ „Климент Охридски“. През 1995 г. работи в Софийския градски съд като стажант-съдия, а в периода 1995-1996 г. е юрисконсулт на Столична община.
От 1996 до 1997 г. е следовател в столичната следствена служба. В периода март-август 1997 г. е юрисконсулт на БТК, а между 1997 и 2005 г. е изпълнителен директор на „Техноимпекс“ АД.
От септември 2005 до 2007 г. е зам.-министър на икономиката и енергетиката по външно-икономическата политика. От декември 2005 г. насам е председател на Управителния съвет на „Булгартабак Холдинг“ АД
- Г-жо Нинова, защо БСП внесе замяната на плоският данък със скала за подоходно облагане, след като беше ясно, че няма да мине? И защо не го направихте миналия мандат с 2 пъти повече депутати?
- Тогава не ни подкрепиха партньорите ни от ДПС. В много тежки разговори с тях отстъпиха само за необлагаемия доход до 340 лв.
- Но и сега неуспехът беше предизвестен.
- Ситуацията в пленарната зала беше на кантар, в последния момент ГЕРБ стегнаха редиците.
Обещали сме на хората да внесем такъв законопроект и е логично да го защитаваме с аргументи. Но се получи интересно, че коалиционни партньори на ГЕРБ гласуваха в подкрепа на нашия закон. А ДПС защити правителството и с гласовете си спаси плоския данък. Този прецедент, изглежда, няма да е единствен.
В това Народно събрание ще има много шарени мнозинства. В момента изглеждат дори безпринципни - не можеш да подкрепяш кабинета и да гласуваш против него.
- БСП застана заедно с “Атака” в опозиция. Така ли ще е занапред?
- За плоския данък сме на едно мнение. В програмите ни има много общи позиции по социалната проблематика - пенсионната реформа, увеличаването на МРЗ, социалните плащания в бюджета. Но не подкрепихме закона им за диференциран ДДС. Гласуванията в това НС явно ще са тематични.
- Тематично ви се оформи и на вас фронтът срещу плоския данък - с АБВ и патриотите. Ще разбивате управляващата коалиция, така ли?
- ПФ подкрепи прогресивния данък и допускам, че по теми, които са общи в идеологията и програмите ни, ще имаме общи гласувания. Колкото до АБВ, които също гласуваха заедно с нас за отпадането на плоския данък - странно е. Имат вицепремиер, а не подкрепят правителството си при гласуването в пленарната зала.
- А по кои теми БСП може да гласува заедно с ГЕРБ и да подкрепи кабинета, както обеща лидерът ви при консултациите за съставянето му?
- Вече имаме първата такава, макар тя да не минава през парламента, а е акт на МС -
абсолютно подкрепяме решението за коледни добавки за пенсионерите. За закони още не мога да кажа, защото нямаме внесени, а и няма комисии, но бихме подкрепили разумните.
- Колко време давате на парламента и кабинета. Наистина ли ПФ може да оттегли подкрепата си?
- Не мога да отговоря вместо тях. Но изпълнителната власт изглежда нестабилна. В парламента мнозинствата са шарени и много подвижни, теоретично изглежда възможно коалицията да се разпадне - дават такива сигнали, плашат се, поставят си ултиматуми. А и като виждаме какво се случва в последните дни - не могат да си разделят комисиите,
което е още един сигнал за нестабилност. Щом отсега има противоречия за такива несъществени неща, за постове, не знам какво да очакваме като стабилност в политиките.
- Какви ще са предложенията на БСП за второто четене на бюджета?
- Увеличаваме приходната част с 337 млн. и това е реалистично.
- Откъде ще се намерят тези пари?
- От ДДС и акцизи. Практиката в последните години показва, че през втората половина на годината се събират по-голяма част от приходите. За 2013 г. са с 600 млн. повече. Освен това сега предстои въведеното от нас обратно начисляване на ДДС, което води до повече приходи.
Имаме и предварителна информация, че към октомври има сериозен ръст в акцизите спрямо 6-месечието. Ако напрегнат приходната администрация, може да се получи. Завишаването на приходите води до намаляване на дефицита и слизането му в рамките на 3%.
Предлагаме да се намали външният дълг. Да не се взема заем от 4,5 млрд., а той да бъде намален със сумата, която трябва да се осигури за изплащане на влоговете на вложителите в КТБ, т.е. сумата, която трябва да се предостави на Фонда за гарантиране на вземанията. Алтернативата е тези пари да са от “Банково управление” в БНБ, където има около 4 млрд. лв. Част от тях могат да се дадат като заем на фонда, които той ще върне в БНБ от вноските на търговските банки или след като бъде разпродадено имуществото на КТБ.
Това ще намали обема на заема от 4,5 млрд. лв., който правителството иска да вземе. Ще доведе до намаляване на външния дълг на България. Сега той е заложен като 22 млрд. лв. и 28% от БВП. Това е твърде високо и дава много сериозен сигнал навън за финансови проблеми в страната. Такъв заем е опасен за икономиката и тежък за живота на българите. Намалявайки го, намаляваме и бремето за хората, които трябва да го връщат.
Внасяме и предложения, които получихме от синдикати и работодатели, като 4 млн. лв. за Министерството на културата, около 13 млн. за заплати на персонал в средното образование и пр.
В преходните разпоредби към закона за бюджета ГЕРБ предлага да се промени Законът за Сметната палата и прави опит да сложи юзди. Досега тя имаше самостоятелен бюджет и контролираше изпълнителната власт абсолютно независимо. Сега я вкарват в общия държавен бюджет - няма как да си финансово зависим от един орган и да го проверяваш обективно. Затова ще искаме този текст да отпадне.
- Удобно ли се чувствате в ролята на дълбока опозиция, която внася закони, те не минават, но тя си има оправдание пред електората?
- Не се чувстваме така. Ще ви дам пример - внесохме промени в Закона за горите, чиято цел е да се ограничат незаконната сеч и износ на дървесина, да има контрол върху транспорта, цената на дървата за огрев. Малко по-късно същия ден зам.-министърът на земеделието обяви, че това са и техни предложения. Ето една тема, по която нашето предложение може да бъде подкрепено.
Не съм песимист, че всичко, което внасяме, ще бъде отхвърлено априори. Надявам се да има разум. В предишни парламенти сме имали случаи, когато ГЕРБ отхвърля наш законопроект, но на следващия ден внася същите текстове от свое име.
Това е глупаво, загуба е на парламентарно време и абсолютно безсмислено мерене на сили. Всеки, който внася нещо разумно, заслужава да бъде подкрепен.
- А за ново замразяване на стажа и възрастта за пенсиониране очаквате ли подкрепа?
- Надявам се. Иначе от 1 януари 2015 г. автоматично те започват да растат с по 4 месеца. Това не трябва да се случва, защото все още няма готовност за пълна пенсионна реформа и стоят много сериозни въпроси - за дефицита в НОИ, размера на осигурителните вноски, за 1-а и 2-а категория труд, ниските пенсии, тавана. Всички те трябва да се решат в комплекс, не може да продължава на парче. Трябва да има предвидимост за поне 10-15 г.
Предлагаме и т.нар. ранно гъвкаво пенсиониране - ако не ти стигат 2 г. стаж или възраст, да можеш да се пенсионираш с по-ниска с 0,4% пенсия на месец.
Не е вярно, че това ще доведе до нова дупка в бюджета на НОИ, тъй като дори и много хора да се възползват, те ще получават по-ниската сума до края на живота си. И този по-нисък размер на пенсията компенсира 2-те години по-рано получено право на пенсия.
Изобщо предложенията ни са обмислени, не са популистки, не са икономически и финансов риск. Но са социални и човешки ориентирани.
- От изказванията на Ивайло Калфин с какви впечатления оставате за стажа и вързастта?
- Противоречиви са ми впечатленията - веднъж каза , че не бива да започва автоматично да се качва от 1 януари, след това - че е “за” покачването, но по-плавно, а не с 4 месеца. Максималният срок, в който може да се изчаква решението, е бюджетът за 2015 г., защото в закона за НОИ трябва да се заложат тези параметри като разходи за пенсии.
- Ще успее ли левият министър от АБВ в дясното правителство да се пребори за повече социални придобивки?
- Социалната политика обикновено се свързва с лявото, но пък една лява партия да поеме такова министерство в дясно управление е противоречие. Ще ми е любопитно как Калфин ще изпълнява дясната програма на правителството със своята лява идеология. Ще му е трудно да балансира.