Проф. Стив Ханке: Не влизайте в еврозоната
Понеделник, 17 Февруари 2020 09:58Източник: bTVnews
Стив Ханке е професор по приложна икономика от университета „Джон Хопкинс" в САЩ. Богатата биография на професор Ханке включва длъжността икономически съветник на президента Роналд Рейгън. Световнопризнат анализатор на финансовия свят с често присъствие в световните медии. Повече от 20 г. той е свързан с икономическите реформи в България, където е познат като един от хората, които стоят зад въвеждането на Валутния борд у нас. Той има преки наблюдения върху процеса по приватизация на големи български предприятия в края на 90-те. на XX в. В студиото на „120 минути" той прогнозира съдбата на българския лев.
– Вие заявихте, че за България левът е по-добър вариант. Защо?
– Всъщност, двете валути имат еднаква стойност в момента. Левът се равнява на горе-долу половин евро. Левът е клонинг на еврото с валутния борд, също толкова добър, колкото еврото е по отношение номиналната стойност. Но всъщност системата на Валутния борд е по-добра и левът е по-добър, защото валутният борд налага твърдо бюджетно ограничение на фискалните власти в България. Те не могат да заемат пари от Централната банка, това е твърдо бюджетно ограничение.
Ето защо от 1997 г. насам се представя чудесно от фискална гледна точка. България е сред лидерите в Европейския съюз с нисък дефицит, съотношението държавен дълг/БВП е ниско. Това е едно предимство. Нямате проблема на Гърция. Помните ли Гърция? Те преминаха през огромен фискален проблем. Същото вероятно ще се случи в България, ако приемете еврото. Второ, две неща свързани със суверенитет. В момента, с Валутния борд и лева, България има суверенитет над паричната си система. Тоест, ако нещо лошо се случи с еврото, България може да смени резервната валута на щатски долар или злато, или друга по-висша такава. Вторият аспект на суверенитета е, че сега резервите на лева се пазят в България, контролират се от българите. Ако влезете в еврото, ще трябва да изпратите огромни суми от резервите си във Франкфурт и ще се контролират частично от Европейския съюз и ЕЦБ.
В Литва, където бях държавен съветник, част от правителството, както в България, разработих валутния борд на Литва, те приеха еврото. За да го направят, трябваше да изпратят 550 млн. евро резерви във Франкфурт. Това е въпрос на суверенитет. Трето, превъзходството на системата – погледнете Хонконг и валутния им борд. 6 месеца има размирици и проблеми, а хонконгският долар е останал клонинг на щатския долар, напълно стабилен, нищо не се е случило. Никога не е имало провал на валутен борд.
– Добре, но да си представим, че Валутният борд е дете. Не е ли крайно време това дете да си проправи път като зрял европейски гражданин под европейски контрол, което би било добро за държава като България?
– Не. Това е ужасна идея. Да Ви припомня Гърция. Мислите, че е прекрасна идея? Само вижте какво стана там. Според мен валутният борд трябва да се запази. Той не е дете. Той е великан с огромна сила. Никой великан не се е провалял. И второ, системата е свършила чудесна работа при различни кризи, включително кризата на руската рубла, голямата рецесия, гръцката криза. Много добре оцеля през всички тези моменти, дори и при срива на КТБ и скандала в България.
Валутният борд се справи чудесно. Ето какво да направите – взимате валутния борд и, както неотдавна писахме с професор Танев, го разширявате да обхване и банковата система. Банковата система ще бъде непоклатима като лева и валутния борд. Ще имате най-модерната система. Забравете за европейските регламенти и бюрократи, които погазват всичко. Не се справят много добре, не се славят с добра история. Само погледнете Гърция.
– Левът е вързан за еврото, какъв е проблемът да преминем към по-ценната валута? Това ще доведе до по-обхватен европейски надзор над финансовата система, избягвайки подобни "инциденти" като КТБ?
– Проблемът с КТБ, ако разширите принципа на валутния борд е в банковата система, както сме предложили с проф. Танев, това ще го реши. Пак казвам, помнете Гърция. Ако наистина е толкова добър европейския надзор… Какво стана в Гърция? Съседна страна, много подобна, балканска държава с подобни на българските поведение и култура. Погледнете натам. Красотата на валутния борд е, че можете да го замените за по-добра резервна валута, ако еврото поради някаква причина отслабне. Имате паричен суверенитет. Когато минете на еврото, ще сте в капан. Никога няма да можете да се измъкнете.
– Но правителството настоява, че обменният курс на българския лев е фиксиран към еврото и ще остане по време на преговорите и на преходният период. Има ли опасност от спекулации, която да променят курса и какви последствия би имало?
– Като видите коментарите на финансовия министър Горанов, както и промените на г-жа Стоянова е ясно, че българското правителство е решило да вкара България в чакалнята на Еврозоната. Решили са го по много потаен начин, в пълен мрак. Промените на Стоянова бяха приети без българското общество да знае каквото и да било по въпроса, както често се случва в България. Какво възнамеряват да правят? Разбира се, казват, че няма да променят обменния курс преди да влязат в чакалнята. Но щом влязат в чакалнята е ясно, че ще действат приетите правила, които позволяват 15 процента колебания от фиксирания курс на лева към еврото.
Ето тук ще се появи спекулацията. Щом влезете в чакалнята, ще се породи нестабилност и спекулации, защото българското правителство вече е решило, без да пита народа, че ще подкрепи този текст. Не беше така в Литва, нито в Естония. Говорих с колегите в Литва и казаха, че е най-опасното и неразумно нещо, да се влезе в чакалнята и въобще да се обсъжда или помисли да се променя обменния курс. И Литва, и Естония имаха валутен борд. Те влязоха и дори не са обсъждали смяна на обменния курс. Нито дума по въпроса. Но не е така при България. България има скрит коз, а именно обезценяване. Ще има много спекулации щом влезете в чакалнята.
– Може ли пример? Например г-н Петров, средностатистически българин от Своге със спестени 10 хил. лв. в банката. Какво ще се случи със спестяванията му след смяната по вашия сценарий?
– Г-н Петров в момента има 10 хил. лв., което е около 5110 евро. Влизате в чакалнята, обменният курс започва да се колебае, България се съгласява на 15 процента девалвация и спестяванията на горкия господин Петров ще се свият от 5110 евро на 4345 евро. Господин Петров ще загуби 765 евро и българското правителство ще ореже с 15 процента спестяванията на горкия г-н Петров.
– А можем ли да направим като Дания, да имаме възможност да изоставим еврото и да минем на друга валута, ако има проблем?
– Не. По принцип не можете да го направите, защото Дания и Обединеното кралство имаха договорености за неучастие. България няма такива. На практика можете да направите като Швеция. Те няма да влизат в чакалнята, нямат намерение да го правят, защото отказват да променят закона за Риксбанк. Отказват да правят това, което направи Стоянова с внесените промени. Тоест те няма да бъдат допуснати до чакалнята, точно както искат. Шведите никога не биха променили Закона за централната си банка без национално допитване.
Това трябва да се направи и в България, трябва да върнат и отхвърлят промените на Стоянова и да се организира референдум, ако има някаква промяна в закона за БНБ, който да трябва да бъде с квалифицирано мнозинство, 67 процента от българското население да одобрява всяка промяна в този закон. Можете на практика да направите точно като Швеция и никога да не влезете. Шведите никога няма да влязат.
– Сериозно ли казвате това, професоре? Наистина ли мислите, че референдумът е решение? Спомнете си Брекзит, темите, които разделят обществото на две противоположни мнения, трябва ли да се решават с референдум?
– Прозрачен референдум не би ли бил по-предпочитан, отколкото тайните промени на Стоянова да бъдат приети в пълен мрак от българските политици с крадливите им ръчички? Нелепо е! Това не е демокрация. Така работи демокрацията в България. Много мътна и съмнителна работа. Предлагам да правите нещата като шведите, където има открита демократична система.
– Сякаш живеем в машина на времето. Прокуратурата ще проверява всички договори от времето на приватизацията, както много българи я наричат „престъпната приватизация“. Какво очаквате да се случи? Какво си спомняте от онези времена?
– Интересно, че повдигате въпроса, наясно съм с темата и съм запознат с приватизацията. Ръководех приватизацията при Роналд Рейгън, разработих програмите за приватизация по негово време. Също така през септември 1981 г. изнесох първата реч, в която служител на американското правителство споменава думата приватизация. Благодарение на г-жа Ханке, която е французойка, и „приватизирам“ идва от френски, не е английска дума.
Впоследствие, през 1983 г., с г-жа Ханке успяхме да включим френската дума в английски речник, в Мериам-Уебстър. Много съм наясно с темата, думата и прочее. Сега за България. След като пресякохме хиперинфлацията през 1997 г., когато бях съветник на президента Стоянов, го посъветвах, че следващият проблем, с който трябва да се занимаем, е огромен – корупцията. Той се съгласи и всеки път, като го видех, повтарях „Проблемът е корупцията, трябва да направим нещо по въпроса“, а той ми отвръщаше, че нищо не може да направи без доказателства. Един ден се видяхме. Да Ви потопя в атмосферата – седяхме в малкия кабинет на Стоянов до големия президентски кабинет. Бяхме с г-жа Ханке, Стоянов и преводача. Тъкмо бях пристигнал от Щатите и споменах за пореден път, че „Трябва да се справим с корупцията“, а той ми отвърна: „Професор Ханке, хиляди пъти съм Ви казал, че ако нямате доказателства, не мога нищо да направя. Имате ли доказателства?“. Отвърнах му, че вече имам доказателства, той ме погледна смутен и попита „И къде са?“ Показах му това. Куфарчето, което винаги носех в България. Пълно с документи, доказващи случай на корупция. Извадих ги от куфарчето, той попита дали може да ги копира и го направи. Докато секретарката ги копираше, Стоянов се обади на Костов, тогава премиер, и му се развика по телефона. Не разбрах какво му казваше, защото беше на български, но ясно схванах посланието – „професор Ханке те е хванал в крачка“.
– Невероятно! Много интересна история, но какъв беше резултатът?
– Ами, ще трябва да почакаме да видим какво ще свърши прокуратурата. Подробностите за този случай не знам. Посъветвах президента, той взе документите и не знам какво е направил с тях. Знам, че незабавно уведоми Костов. Ако трябваше да говоря с прокурора, бих казал, че с Костов се е насадил на „пачи яйца“ и вероятно се е захванал с правилния човек, защото имаше страшно много корупция. В един конкретен случай буквално имах доказателствата.
– Добре, кой случай? Можете ли да споделите с публиката ни?
– Попитайте президента Стоянов. И, между другото, от прокуратурата зависи да довърши нещата. Проблемът на прокуратурата и на съдебната система в България е, че вълкът вече отдавна е в кошарата. Имам предвид, че самата съдебна система е корумпирана. Не знаем какво ще се случи.
|
Коментари |
14:28ч. 18 Февруари 2020 #35 Име(nick) Ще се смени в реалната му стойност в евро. Защото левовете са евро в края на деня.
04:47ч. 18 Февруари 2020 #34 Възелин Магарешки "Може ли пример? Например г-н Петров, средностатистически българин от Своге със спестени 10 хил. лв. в банката. Какво ще се случи със спестяванията му след смяната по вашия сценарий?"
Какъв "оптимизъм само" - ще падна от стола.
04:35ч. 18 Февруари 2020 #33 Възелин Магарешки Ето , че не всички Американци са лоши за БГ, както се опитват да ви втълпят Комунистическите бацилли от БКП.
00:43ч. 18 Февруари 2020 #32 Султанка Прав е професорът!!!
23:32ч. 17 Февруари 2020 #31 Възелин Магарешки "даже в банките вземат чисто на гишетата около 650 лв"
Че какво толкова правят в банките , че да вземат повече? И тук в Щатите са около $10 на час. То голямата рабора да броиш пари и да връщаш ресто.
21:00ч. 17 Февруари 2020 #29 МоРсКи г-н Ханке, кажи го на герП! То е ясно, че и другите са зле ама такова крадене и такъв геноцид не е имало. На тези горе изобщо не им пука за нас. Мръсни продажници.
20:46ч. 17 Февруари 2020 #28 Име(nick) "Всъщност, двете валути имат еднаква стойност в момента. Левът се равнява на горе-долу половин евро. Левът е клонинг на еврото с валутния борд, също толкова добър, колкото еврото е по отношение номиналната стойност."
"Но всъщност системата на Валутния борд е по-добра и левът е по-добър, защото валутният борд налага твърдо бюджетно ограничение на фискалните власти в България. Те не могат да заемат пари от Централната банка, това е твърдо бюджетно ограничение."- с други думи с левове при катастрофа край.
18:50ч. 17 Февруари 2020 #27 eho Име, стига се прави на по- голям професор от Стив Ханке.
17:09ч. 17 Февруари 2020 #26 Име(nick) Референдум добре. Само дето въпроса е технически и мутен тъй като лева от 2007 е вълк в овча кожа. А и ако такива неинформирани като Нина ще гласуват по-добре да не си харчим бюджета за референдум въобще. Ползвам евро постоянно и нямам проблем.
16:58ч. 17 Февруари 2020 #25 Vic Rattlehead Ей затова както казах, за да не си ги мерим се прави референдум и според изхода от него декларираме дали искаме еврото за единствена валута или ще си го ползваме като втора, както е в момента.
15:48ч. 17 Февруари 2020 #24 Име(nick) Какво толкова го дъвчиш лева не те знам.Еврото в Европа е най-удобно.
15:46ч. 17 Февруари 2020 #23 Име(nick) От Гръжката криза еврото с новите реформи и новият контрол е стабилен и върви нагоре. И ако има повече държави с новият зетгнат контрол и да влизат като нас и дори след нас ефект няма да има върху стабилността му.Колкото повече хораим в една група толкова по-малко си проличават индивидуалните издънки.Особенно когато вече има опит в решаването им.
15:42ч. 17 Февруари 2020 #22 Nina По-леко със специалните ефекти, че който много ги ползва, всичко му се вижда, че върви "нагоре"!
15:42ч. 17 Февруари 2020 #21 Име(nick) Сега череши те гонят, наистина си психично зле.
15:41ч. 17 Февруари 2020 #20 Nina Къде нагоре? На черешата???
15:36ч. 17 Февруари 2020 #19 Име(nick) Ти неси в час дори не знаеш елементарни неща. Прочетох ти анонимната статия? Аз си гледам финансовите резултати и данни.Сочат си нагоре.
15:33ч. 17 Февруари 2020 #18 Nina Наистина не си в час! Поне прочете ли статията от линка, който дадох, макар че май няма да я разбереш.....
15:29ч. 17 Февруари 2020 #17 Име(nick) Nina статут на бежанец се дава. Те не стават автоматично такива. Следователно за да имаш ползите за релокация трябва да си бягал.
Превалутирането се прави според валутният борд
лев евро.
И банката е добре.Дълговете си ги изплатиха държавите и контрола се затегна силно.Португалия още 2014.
Силна и слаба държава няма.Всички що ползват евро се държат под контрол. Точно да не се повтаря проблема с Гърция.
И отново 500 млн банките плащат за одит при преминаването когато се случи. Това си е техен разход не държавен.И не е такса.
А за 70% заплати и пенсии в документа за конвергенция няма такава измислица.
15:23ч. 17 Февруари 2020 #16 Nina И Име, сега прочетох коментара ти за бежанците....Извинявай, ама тотално не си в час, още ли не си разбрал, че 80% от тези хора не бягат от войни, а са дошли да лежат на помощи в Европа?! Защото даже германците го разбраха и се чудят вече, как да ни ги друснат на нас.....
15:20ч. 17 Февруари 2020 #15 Nina Име, превалутирането не е проста бакалска сметка, не се мъчи, не го разбираш!
15:20ч. 17 Февруари 2020 #14 Име(nick) Бежанците са ХОРА дошли от държави с активни военни действия от страната на терористи и сепаратисти и тнт.
Тези хора нямат дом, нямат баба леля чичо и тнт при който да отседнат. Дошли са за да не умрат. Било то снаряд или от глада последващ го. Издръжката на един човек е горе долу толкова. Изчислено е точно и се дава. Това е международна политика.
Българският гражданин има семейство тук не е първа вълна емигрант и още по-малко бежанец от бедна държава с админстрация и контрол който не сеп ризнава тук в специализация и дипломи. И така Българският гражданин има много повече което той може да използва.
Така че ти си мързелувала на село и си дрънкала че нямаш работа. А той прекосил океана да не бъде убит в съня си.Нали виждаш че селският мрънкач не може да го вземеш на сериозно.
Нина ти от кое поколение си че си водила "битка" бе? Помощи има колкот щеш. Тръгнаха да плащат да ходиш и по селата даже.
Облага те държавата както всяко друго домакинство което живее в нея. Кой данък тие висок по точно, за жилище, за кола? Родителят ти пенсионер, да се е осигурявал. Никой не му е виновен. Че и какви смешни категории се раздаваха едно време.
Хем не се е осигурявал за пенсия хем я иска. А и нека не се лъжим пенсионери с тава се разхождат навсякъде.
15:19ч. 17 Февруари 2020 #13 Nina „Еврото претърпя силен спад, но въпросът е дали сегашното напрежение ще се окаже временно, ще доведе до положителна промяна или ще разруши еврозоната“. Само един анализ!
(виж линк...)
Еврозоната завърши със страшно лош резултат 2019г. и им трябват свежи спестени пари, а ние имаме, спестени са от мизерията на народа ни и „партньорите“ без никакви скрупули могат да ни ги вземат! На практика еврозоната работи в полза на силните икономически държави, а те са силни благодарение на това, че източват слабите! Гърция, Португалия,Испания, Италия и Ирландия го разбраха, след като влязоха и сега се чудят, как да се спасят, ама влизането там не предвижда развод!
И годишен членски внос има в чакалнята и той е 500 млн евро за нашата държава и изискване за влизане има заплати и пенсии да са минимум 70% от европейските, което буди недоумение, КАК ще ни приемать, или ще променят регламента само за нас, или има някакъв друг план?????
15:09ч. 17 Февруари 2020 #12 Име(nick) Това за заплтатите и пенсиите го няма никъде като изискване за еврозоната. Заплатите и пенсиите имат значение сам ов границите на държавата и стандарта и на живот. И не това че хляба ще ти е в евроцента не го прави по-скъп. Стойноста му пак ще е50 евроцентакакто е и сега само че няма да се превалутира в едно левче.
Няма такси от 500 млн евро ти отново не си разбрала за какво иде реч.както винаги. Банките да си правят одити не е държавна такса.
15:01ч. 17 Февруари 2020 #11 Име(nick) Nina много си зле.
Срив в еврото? Къде бе мило? И как мислиш да става това в ЕЦБ където има далеч по-строг кнотрол отколкото БНБ.Колкото повече държави ползват еврото толкова по малко се влияе от индивидуални решения следоватлно е и по- стабилна.
Сриването и без това е въпрос на временна инфлация на самта валута.Включително и на заплатата ти. Но реално такива филми няма. И въпреки самодокараните проблеми на Гърция от вътрешната им политика. Еврото не мръдна.
Така че идеята за такива тревоги са историческ и имеханично неоснователни.
13:27ч. 17 Февруари 2020 #10 Nina За мен най-показателно, че има план за унищожението ни е,че ЕС ни принуждава да отделяме по 1400 лв. на месец за всеки бежанец, да ги храним и лекуваме безплатно, докато в същото време милиони български граждани гладуват и студуват, нямат пари за здравни осигуровки и за лечение,но такива пари за бежанците се съдират от същите тези гладуващи с данъци! И това ако не е опит да бъдем избити, но преди това здраво ограбени, не знам, какво е!За мен е силно притеснително, защото нашето поколение беше хвърлено в страшна битка за оцеляване, ние трябваше не само да спасим нас самите, да отгледаме децата си БЕЗ никаква помощ от държавата и даже въпреки държавата, която ни облага и до ден днешен все едно нямаме деца и безработни в домакинствата си, но ние трябва да спасяваме и родителите си пенсионери, защото те масово бедстват. Не знам, колко ще издържим, децата ни са в още по-страшна ситуация, масово направиха така, че да не могат нито да си построят дом, нито да отгледат деца с мизерното заплащане на труда….Много е страшно и влизането в еврозоната може да го направи още по-страшно!
13:26ч. 17 Февруари 2020 #9 Nina Едно от основните изисквания за приемане в еврозоната е, да имаме пенсии и заплати мининум 70% от европейските, а ние не само, че сме далеч от това изискване, но и няма шанс скоро това да се случи,икономиката ни затъва все повече, останаха едни аутсорсни компании, дето дават някакви високи заплати, а там работят само 40 хиляди лица, другите са масово на МРЗ, даже в банките вземат чисто на гишетата около 650 лв., лекари има на 700лв. заплати, пенсионерите пък да не говорим, мнозинството са на минимална пенсия или около нея, а тя е даже ПОД прага за бедност. Има нещо много гнило и тайно от нас, или просто искат да ни сложат в антрето за незнайно колко години и да ни дерат всяка година с 500 млн евро, толкова е таксата там, или да ни приемат и просто да ни приберат валутния резерв от 20 млрд евро и след това да ни довършат. Да влезем в еврозоната с тези пенсии и заплати е равносилно на това, да си 40 кг без никаква спортна подготовка и да те изправят срещу 100-килограмов трениран боксьор, още първият удар ще те размаже. Ако пък ни налеят заеми, на което най-вероятно разчитат ГРОБарите, да има как да крадат ОЩЕ, ще отложат гилотината, но след време срещу тези заеми ще ни сложат такива цени и данъци, че накрая ще останем и без земята, и водата си, и без домовете си! На практика ще изгубим ВСИЧКО, нещо което векове робства и репресии не можаха да направят, сега ще ни го вземат без официално да сме били във война…или сме във война …с грабителите и унищожителите на българския народ….
13:26ч. 17 Февруари 2020 #8 Nina Превалутирането ще стопи част от и без това малкото спестявания на българите, НО при срив на еврото, ние няма да можем да преминем към друга по-сигурна валута и да смекчим ударите на периодичните кризи. Това значи, ако еврото се срине, което СЕ СЛУЧВА периодично, цените ще скочат, а шансовете да правим разплащания в друга, по-скъпа валута , ще ни бъдат отнети! В това се състои и ключът към независимост, националната валута и собствена валутна политика основана на нея! Не си мислете,че всичко е просто една механична сметка, проф. Ханке страшно добре го обяснява! А валутният борд ,въпреки че е някаква спирачка на валутните пазари, ни варди донякъде от „родните“ бандити във властта, което пък е другата горчива истина.ТЕ много искат да се отвърже лева и да видите, как ще се стопят милионите заеми на някои хора, не вярвам да сте забравили 1996-97 години, този сценарий съвсем наскоро ни се случи РЕАЛНО! Затова трябва да се помни историята!
13:03ч. 17 Февруари 2020 #7 Име(nick) Анонимен дали пенсията ти ще е една в левове и същата по курса в евро няма значение. Защото всичко що е влева е реално в евро. И ще се смени по същищт начин.
Лев което се определя от еврото или направо евро без безсмислено превалутиране. Познайте кое е по разумно.
12:18ч. 17 Февруари 2020 #6 Анонимен Разбира се,никаква еврозона !Пенсиите ни са малки ,тока е скъп,водата.Такава мизерия няма никъде другаде !
11:44ч. 17 Февруари 2020 #5 Vic Rattlehead Този въпрос ще го реши референдум - има хора на различно мнение, значи така е най-демократично.
С този борд сме много близо, до връзването с еврото и все пак не е така. А дяволът е точно в детайлите. А детайлите гербавите калинки доказано ги осират - просто толкова си могат. Отделно са и корумпирани и васални. Така че с тях на власт не е добра идея да се пипа сегашното положение.
11:08ч. 17 Февруари 2020 #4 santo Никаква еврозона!!!!
11:00ч. 17 Февруари 2020 #3 Nina България страшно много си е патила от войните между "великите сили" и за съжаление това продължава...ЕС е на практика съглашението между определени държави, които са причинителите на първата и втора световни войни, а еврозоната е на практика планът за Четвъртия Райх.Както се казва, който не учи историята си добре и не си вземе поуките, е осъден да изживее всичко отново, макар и да е под малко по-различна форма. Ние вече си патим от третата световна война и продажни политици отново ни съюзиха с губещата страна, това означава и същото в исторически план-нова национална катастрофа!
10:44ч. 17 Февруари 2020 #2 KVY Единствените печеливши от еврозоната са Германия и донякъде Нидерландия и Франция.
10:24ч. 17 Февруари 2020 #1 Nina Ние не искаме да влизаме, управляващите ГРОБари на България ни влачат натам против волята ни! Швеция категорично е заявила, че НИКОГА няма да влезе в еврозоната, Вишеградската четворка отказва, Дания също отхвърли завинаги такъв вариант, а тези, които влязоха, сега се чудят, КАК да излязат, защото ги заробиха със заеми завинаги! Великобритания пък реши да се спаси изцяло и от ЕС, въпреки трудностите! Нищо хубаво не ни се случи с влизането в ЕС, това е трагичната истина! А така се надявахме....Но нали надеждата умирала последна!
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
|
Новини от Варна, региона и света |
|
25 ноември в историята
Днес, 25 Ноември 2024 07:12
Събития:
1120 г. – Белия кораб потъва близо до Нормандския бряг.
1667 г. – Опустошително земетресение в Кавказ причинява смъртта на 80 000 души.
1741 г. – С помощта на войската Елисавета Петровна –...
| |
|
Без ток днес във Варненска област ще бъдат...
Днес, 25 Ноември 2024 06:55
Без ток днес, 25 ноември, във Варненска област ще бъдат....
8:00 ч. до 17:00 ч.
Поради оперативни превключвания на съоръженията за доставка на електроенергия, са възможни смущения в районите на: гр....
| |
|
Прогноза за времето - 25 ноември
Днес, 25 Ноември 2024 06:36
Днес ще бъде предимно слънчево, след обяд ще има разкъсана висока облачност. Почти тихо време. Дневните температури ще се повишат и максималните ще бъдат между 7° и 12°, в София - около 8°.
Над...
| |
|
ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Неделя, 24 Ноември 2024 18:57
Конференцията за климата в Баку одобри 300 милиарда долара за бедните страни в рамките на споразумението за климата. Сделката беше постигната след тежки преговори в азербайджанската столица. Споразумението...
| |
|
Уран продължава да е загадка за учените заради заблуда относно магнитното му поле
Неделя, 24 Ноември 2024 17:59
През 1781 г. благодарение на британския астроном от немски произход Уилям Хершел Уран става първата планета, открита с помощта на телескоп. Този студен свят - третият по големина в нашата Слънчева система,...
| |
|
Черно море разби ЦСКА 1948
Неделя, 24 Ноември 2024 17:27
Черно море разби като гост ЦСКА 1948 с 4:0 в мач от 16 кръг на първа лига.
Головете за „моряците“ отбелязаха Клаудиу Кешеру, Виктор Попов, Брено Тейшейта и Дуду.
Черно море вече е с актив от 31...
| |
|
Без ток утре във Варненска област ще бъдат....
Неделя, 24 Ноември 2024 17:14
Без ток утре, 25 ноември, във Варненска област ще бъдат....
8:00 ч. до 17:00 ч.
Поради оперативни превключвания на съоръженията за доставка на електроенергия, са възможни смущения в районите на: гр....
| |
|
Алберт Попов завърши на 18-о място в слалома в Гургъл
Неделя, 24 Ноември 2024 16:23
Алберт Попов завърши на 18-о място в слалома, проведен в австрийския курорт Гургъл, част от Световната купа по ски алпийски дисциплини.
Българският скиор стартира силно и след първия манш зае шеста...
| |
|
Трима души са тежко ранени при взрив на газова бутилка във врачанското село Крушовица
Неделя, 24 Ноември 2024 15:10
Газова бутилка се е взривила във врачанското село Крушовица, а трима души са били тежко ранени, съобщиха от полицията.
Сигналът за инцидента е получен в събота следобед, към 14:30 часа. На тел. 112...
| |
|
Автомобилният гигант Ford обяви, че ще съкрати 800 работни места
Неделя, 24 Ноември 2024 14:39
Автомобилният гигант Ford обяви, че ще съкрати 800 работни места в Обединеното кралство през следващите три години като част от мащабна програма за преструктуриране, която ще доведе до закриване на 4000...
| |
|
Първи в Европа: Днес стартира чат приложението BgGPT с изкуствен интелект от последно поколение
Неделя, 24 Ноември 2024 14:05
От днес стартира чат приложението BgGPT с изкуствен интелект от последно поколение, създадено от INSAIT, институт към Софийския университет “Св. Климент Охридски”. То е достъпно на адрес bggpt.ai и може...
| |
|
Какво ще бъде времето в понеделник
Неделя, 24 Ноември 2024 13:39
През нощта облачността ще е разкъсана, предимно значителна, но ще е без валежи. Над Югозападна България ще е предимно ясно и почти тихо, сутринта там видимостта ще бъде намалена. Минималните температури...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
|
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|