"Бият ни, повалят ни, но ние се изправяме и продължаваме да се държим за ръце....ПОМОЩ !!!", написаха във "Фейсбук" Ранобудните студенти.
"Ранобудни студенти" от цялата страна излязоха на протест с искане за оставка пред Народното събрание. Освен от Софийския университет, има млади хора от Великотърновския университет, пловдивските ВУЗ-ове, Нов български университет, Техническия университет и Лесотехническия университет. Към студентите, за да ги подкрепят, се включиха и обикновени граждани.
Целта на протестиращите е да "окупират" Народното събрание и да не позволят на депутатите да излязат след края на работното си време. Протестиращи има на всички входове, където има и заграждения, те са се разделили на групи.
Полиция е отцепила на голямо разстояние протестиращите от входовете, а откъм служебния вход с патрулки на жандармерията е направена стена, за да не се вижда кой излиза и кой влиза в Народното събрание. Полицейското присъствие е изключително засилено. Движението в центъра на София около парламента и СУ е затруднено. Бул. "Цар Освободител" е затворен от Народното събрание до Военния клуб.
По-рано на няколко пъти се стигна до ескалация на напрежението между студентите и полицията пред Народното събрание. Има данни за един пострадал и трима задържани.
Ескалация на напрежението
Близо час след началото на "окупацията" на парламента напрежението ескалира за първи път и полицаи се опитаха да избутат протестиращите, застанали на мястото, откъдето влизат и излизат депутатите. Протестиращите направиха жива верига, за да препречат пътя на депутатските автомобили.
За минути дойде голямо количество жандармеристи, които избутаха протестиращите и се стигна до кратък сблъсък между тях. Студентите се оплакаха, че са били бутани от полицията.
В резултат на всичко това част от протестиращите започнаха да блъскат полицейска патрулка. Недоволни студенти замеряха и сградата на Народното събрание с домати и яйца и заявиха, че е крайно време управляващите да чуят исканията им и да подадат оставка.
Има информация за един задържан.
До моментна ескалация на напрежението се стигна и когато няколко коли, вероятно с депутати, потеглиха от сградата на парламента. Хората тръгнаха след колите, но не можаха да стигнат до тях, защото полицията осуети акцията. Протестиращите от своя страна се ядосаха на полицаите и започнаха да ги наричат еничари. Бяха обърнати няколко контейнера за боклук, но до по-сериозни сблъсъци не се стигна.
Малко по-късно напрежението отново се покачи, когато група от момчета се опита да избута загражденията пред парламента, но обстановката бързо се нормализира.
Полицейски кордон е направен на площад „Народно събрание", така че протестиращите да не могат да тръгнат към кръстовището на Софийския университет, което ядоса хората и те отново стигнаха до лек сблъсък с полицията.
Сблъсък между полиция и протестиращи имаше и на ул. "Оборище", при храм-паметника "Свети Александър Невски". Причината беше, че протестиращите направиха опит да изградят от контейнери за боклук и бетонни блокчета заграждение, за да не пропускат автомобили, защото очакват от там да се опитват да преминават депутатите, когато си свършат заседанието. Полиция и жандармерия изтласкаха протестиращите и отстраниха загражденията им, после възстановиха металните заграждения. След сблъсъка, обстановката се поуспокои, протестиращите се отдръпнаха и освиркват.
Полицаите са направили плътен кордон с телата си.
Начало на протеста
Сутринта студенти от университети от цялата страна се събраха пред Народното събрание с искане за незабавна оставка на правителството.
Около 10:30 ч. към тях се присъединиха и колегите им от Софийския университет, които обясниха, че утре вероятно блокадата на Ректората ще падне, но ще продължат да протестират и няма да се откажат.
Студентите от Софийския университет заявиха, че излизат да протестират на улицата, за да се чуе гласът им.
Младите хора заявиха, че ще окупират парламента, но символично, за да покажат, че търпението им вече се е изчерпало.
На 23 октомври студенти окупираха най-голямата аудитория в Софийския университет - 272-ра. Акцията им бе форма на протест срещу председателя на Конституционния съд проф. Димитър Токушев и решението на институцията Делян Пеевски да бъде възстановен като народен представител. Протестът бе обявен за безсрочен, а Ректоратът - напълно окупиран, след като студентите промениха първоначалното си намерение акцията да продължи няколко дни.
Акцията на студентите от Алма Матер е подкрепена от техни колеги в много университети в столицата и страната, хиляди преподаватели и обикновени хора.