- Г-н Вълчев, защо кампанията тръгна с ченгеджийница, незаконно подслушване, кой има интерес и ще повлияят ли тези скандали на резултата?
- Не мисля, че това е основното в предизборната кампания. Има нещо далеч по-интересно, което за първи път се случва у нас. ГЕРБ са заложили не толкова на срещи с хората, на клипове и билбордове, които са обичайни за една кампания, а на други две неща. Първо - на предсказанията на врачки, астролози и социолози, които ни обясняват как на всички Сатурнът им е сплескан, а на Бойко Борисов Юпитерът му два-три пъти надстърча над средното. Постоянно се правят внушения, че ГЕРБ са толкова големи, че никой не може да ги стигне, че ще спечелят по някакъв чудодеен начин. Нещо, което съвсем не изглежда вярно, ако съдя по срещите в страната, които ние от “Движение България на гражданите” провеждаме. Напротив, хората са силно разочаровани от това управление и имат своите конкретни основания за това. И второто въведение на ГЕРБ - целенасочен черен пиар, в който се включва всевъзможен слугинаж.
- Например? ГЕРБ се оплакват от черен пиар.
- Нека дам пример с това, което се случи в Пловдив. Една наша активистка по чудодеен начин започна да се появява навсякъде в момента, в който обяви, че щяла да напуска “Движение България на гражданите”. Дотогава никой никъде не я канеше, даже и след много настояване, а изведнъж взеха обилно да я канят. Хиляди членове са напуснали ГЕРБ през последните месеци (между другото тази госпожа е eдна от тях), но тях никой не ги кани да кажат, каквото имат за казване. С БСП е още по-интересно.
Те очевидно считат, че ако уязвят ГЕРБ в най-силното им място - сферата на сигурността, бог знае какво ще постигнат. Но всеки знае, че ГЕРБ не направиха нищо в областта на сигурността, с изключение на възраждането на няколко стари милиционерски хитрини.
Самата случка с подслушването и драмите в МВР просто още веднъж показват, че през последните години в България нещата не се случват по реда, предвиден в закона. В цял свят се използват СРС. Но в огромния брой случаи това става, за да се постигнат целите на наказателното преследване. У нас една нищожна част от данните, събрани чрез СРС, стигат до съда. Основателният въпрос е защо са събирани?
Второ - не е толкова важно дали някой политик е бил подслушван. Разбира се, това е неправилно. Но от гледна точка на хората едва ли е най-важното. Когато човек влезе в обществения живот, предполага се, че е свалил бронята и от него не се очаква да казва и прави неща, които не са за пред хора. По-големият въпрос е, че са подслушвани и журналисти, и хора от бизнеса. Това е важно, не защото са по-специални. А защото по този начин можеш да влияеш върху общественото мнение или пък да вземеш на някого бизнеса, да преразпределиш икономически територии. Ако знам на моя конкурент тайните, много лесно ще се справя. Разбирането на “Движение България на гражданите” е, че тази информация е била използвана с користна цел от господата ръководители на ГЕРБ.
- Социолози дават неприятни данни за ДБГ - въртите се около бариерата от 4%. Тоест спад. Вие ли бъркате някъде, социолозите ли?
- Никой не бърка, всеки прави това, за което е мотивиран. Ние - да убеждаваме хората да ни подкрепят, а те - да си изпълнят договорите. Това е част от кампания, а на 12 май ще разберем истината. Смисълът на това, което господата от ГЕРБ и БСП са поръчали, е да внушат, че тия там я влязат, я не, ние сме важните. Има два отбора - “Левски” и ЦСКА. Между другото, за разлика от спорта, тук дори не е ясно кой е “Левски” и кой е ЦСКА.
- Въпросът е как убеждавате хората да не гласуват конформистки, а за идеи и програма?
- За съжаление тези избори не се очертават да бъдат честни и “Движение България на гражданите” няколко пъти поставя въпроса по какъв начин действително хората да направят информиран избор. Нито ГЕРБ, нито БСП правят нещата, които говорят. БСП са били два пъти във властта и нямам спомен да са одържавили сектори или да са започнали някаква свръхсоциална политика. Оставям настрана, че това би било и погрешно - опитът в цял свят показва, че единственото по-лошо от частния монопол е държавният монопол - вижте БДЖ, “Топлофикация-София”...
Същото положение е и с ГЕРБ. Защо досега не направиха нищо за българския бизнес? Пример - Българската банка за развитие. Това е държавна банка, инструмент за правене на политика в областта на икономиката. Но кой получава кредити? Аз мисля, че би трябвало това да са малки и средни предприятия, фирми. Вместо това кредити получават лични приятели на върхушката на ГЕРБ. Поискахме официална информация от ББР и получихме отказ заради “банкова тайна”. Извинявам се, но тази банка оперира с държавни средства. Защо да е тайна как харчи тези пари? Ако ще стимулираме големите играчи, тези, които събират боклука в София, или онези, които са концесионирали пристанище “Бургас” - това е друга работа. Един от големите проблеми в България е, че много бързо забравяме. Това е една от задачите на “Движение България на гражданите” - да върнем нормалността в живота ни.
- Имате идея за промяна в конституцията, по-малко депутати... Това кои въпроси решава - криза, ток, доходи, безработица?
- Първо, нормалните неща в България да започнат да се случват системно. Ако знаем кои са двата основни проблема в образованието, да опитаме да ги решим. Може да сбъркаме, да не стане за един ден, но да зададем посока и тя да важи за всички. От 15 г. си говорим за дигитализирана здравна карта, здравен паспорт, за да е ясно кой какво прави и къде отиват парите. Докато си говорим, може да оперират някой от нас от апендицит и няма кой дори да провери! За промените в конституцията - в българското общество трябва да се реши фундаментален въпрос - този, който упражнява власт, трябва да носи отговорност. Нашето предложение за намаляване на броя на депутатите не е като на онези, които искат са спестят 100 заплати. България не е опряла до 100 заплати, слава богу. Големият въпрос е, че когато депутатите са по-малко, ще бъдат повече на фокус. Ще се следи лесно кой какво прави. Не може да има човек, който 4 г. не се е изказвал и не е внесъл нито един законопроект. Даваме пример и със зам.-министрите. В България има едни 60-70 души, които упражняват власт, но не носят никаква отговорност. Носи я министърът.
- Как от ДБГ ще изпълнявате платформа, щом декларирате отказ от коалиции?
- Първо, нека видим как ще приключат изборите. Второ - едни решения може да се наложат по различни начини. Със сигурност в следващия парламент няма да допуснем няколко неща. Няма да допуснем бюджет, който залага по-малко от 4% от БВП за образование. Няма да допуснем да продължи абсурдният административен натиск срещу малкия и средния бизнес, който по времето на ГЕРБ доведе до над 100 000 затворени фирми. Няма да допуснем, в която и да било сфера, да се правят неща на парче. А и никой не е казал, че ще сме извън властта. Казахме само, че не искаме да участваме в коалиция с БСП, ГЕРБ и ДПС.
- А с кого - не останаха?
- Има различни начини и ще се убедите в това. Ако хората в България бъдат активни на предстоящия вот, а не си останат вкъщи, което би било много тежък грях към страната, ако гласуват по убеждение, без да се влияят от астрологическо-социологически предсказания, в България може да се получи добро управление след изборите. Въпросът е имаме ли силата да го направим. Аз се надявам, че за 23 г. относителна свобода в избора сме се научили поне, че много трябва да внимаваме кого избираме. Още не си даваме сметка докрай, че когато се създават големи очаквания, се появява кой да те излъже, че може да ги реализира. Затова ние се различаваме от БСП, ГЕРБ ДПС и “Атака” - не правим бомбастични очаквания, макар на някои това им се струва не много добра пиар тактика.
- Един от рисковете, за които и президентът предупреди, е след вота да няма стабилно мнозинство, което да излъчи кабинет. Какво прави “Движение България на гражданите”, ако стабилността зависи от гласовете ви в парламента?
- Ако г-н президентът е казал така - това е пряка агитация в полза на ГЕРБ и БСП - гласувайте за големите, за да има мнозинство. За мен това е абсолютно недопустимо. Правителство в България по един или друг начин ще има след изборите и то няма да е служебно. И ГЕРБ нямаха мнозинство, но “Атака” ги подкрепи, нали? Сега също се вижда решение - ако питате мен, вероятността ГЕРБ да управлява с ДПС е най-възможният сценарий. А ние сме тези, които ако участваме във властта, ще си спазваме обещанията, ако сме в опозиция - няма да допуснем да се случват лошите сценарии за България. Затова и другите партии, а и големите играчи зад кадър много не ни обичат. И с основание - ние няма да допуснем един олигархичен кръг просто да бъде заменен с друг олигархичен кръг.