Пътеводител |
Разписание |
|
|
Символите на Варна |
Снимка: Moreto.net |
Катедрален Храм-Паметник "Свето Успение Богородично"
Разположена в самия център на град Варна Катедралата "Св. Успение Богородично" е един от символите на морската ни столица. Молитвен храм за варненци, и в същото време забележителност в маршрутите на туристите.
Още в първите години след Освобождението православното българско население в града бързо нараствало. За да потвърдят близостта си до руската православна вяра и да демонстрират отделянето си от гръцката патриаршия се наложило построяването на православен храм,който да обединява българските християни в града.
Честта да положи основния камък на бъдещия храм имал княз Александър І Батенберг, който пристигнал във Варна на 4 август. Самата церемония била на 22 август 1880 г. след тържествен молебен, с благословия от митрополит Симеон и в присъствието на много българи и арменци. Първата копка била извършена със специално изработени за целта сребърни кирка и лопата. След водосвета князът помилвал всички затворници от варненския затвор, на които им оставали три месеца до края на присъдата. Избраното име, "Успение Пресвятия Богородици", било в памет на всерусийската императрица Мария Александровна, българска благодетелка и леля на княза.
За финансиране на строителството се разчитало предимно на дарения. Освен това била разиграна томбола от 150 000 билета по 2 лева, разпродадени в страната и чужбина. Цялата сума по изграждането на храма е 324 542. 88 лева според отчета.
По самия строеж работят много майстори по модела на Петерховския храм в Санкт Петербург. Строителният материал в строежа са от местен произход. Дяланите камъни са взети от събарянето на крепостната стена. За самата фасада са позлвани камъни от района на селата Куманово и Любен Каравелово, а вътрешните колони в катедралата са изработени от твърд камък добит от местността Ташлъ тепе на северозиток от Варна (около телевизионната кула във Варна). За външните колони под прозорците, са доставяни камъни от Русе. Покривната част и кубетата са облицовани с медна ламарина. Строежът на храма е завършен в началото на октомври 1885 година.
През 1986 година се поръчват в майсторска работилница в Русия изработката на храмовите икони. Иконостасът и владишкия трон са изработени от Филип и Васил Филипови. Полилеите са дело на резбаря Петър Кушлев. Камбанарията в днешния си вид е доизградена 1941-1943 година.
Цялостно изографисване на храма започва през 1949 година от проф. Николай Ростовцев, Карло Йорданов, Господин Георгиев и декораторите Динко Шишков и Александър Сороки. През 60-те години са изработени витражните стъкла, на големите юни прозорци към площада.
През 2002 година завърши обновяването на куполите на Катедралата. цялата покривна конструкция е обогатена с материали на златна и сребърна основа. През същия период 1999-2002 год. се изгражда и вентилационна система в храма, реставрират се стенописите. През 2001 година чрез средства на общината се инсталира уникалното външно осветление на Катедралата.
Адрес: площад "Св.св Кирил и Методий" 1
Телефон:052/613 005
Отворен за посещения: 7.00-17.30, без поч.ден
|
Виж още снимки в албум: Нощна Варна Религия Символи на Варна
|
Коментари |
13:58ч. 15 Август 2014 #7 corinth Bсенародна молитва за спасениe на България. Тя се организира на 15 август 2014 г., денят на Успение Бородично.
От социалната мрежа призовават да се даде гласност на тази всенародна молитва, за да се включат възможно повече хора и да се получи по-голяма сила на молитвата, всеки според даденото му. Единната молитва ще бъде под открито небе, в един и същи ден и час.
Твърди се, че искрената колективна молитва може да има огромна сила. Тя обаче трябва да се проведе час по-скоро. „Ако всички със запалени свещи се обърнат с молитва към Господ в един определен ден, час и минута, ще видиш какво чудо ще стане тогава!
Събудете се за Божието Утро - Слънцето изгря - помолете се за България!
Можете да използвате следнaтa молитвa в часовете 06:30, 07:00, 12:00, 18:00, 21:00.
О, пресвета Дево, Владичице Богородице! Ти си по-горе от всички ангели и архангели и по-драгоценна от всички твари. Ти си помощница на обидените, надежда на безнадеждните, застъпница на бедните, утеха на наскърбените, кърмителка на гладните, одежда на голите, изцеление на болните, спасение на грешните, помощ и защита на всички християни.
О, всемилостива Дево Богородице и Владичице!
С твоята милост спаси и помилуй благочестивия и христолюбив наш народ.
Спаси, Богородице, и помилуй твоите раби: светия наш Синод, преосвещените митрополити и епископи и целия свещенически и иночески чин; правителството, военачалниците, градоначалниците и христолюбивото войнство и всички православни християни защити чрез твоя честен покров.
Измоли, Владичице, въплотилия се безсеменно от тебе Христос Бог наш да ни препаше със Своята сила отгоре против невидимите и видими наши врагове.
О, всемилостива Владичице Богородице, дигни ни от дълбочината на греха и ни избави от глад, мор, земетръс и наводнение, от огън и меч, от нашествие на другородци и от междуособици, от внезапна смърт, от вражеско нападение, от вредоносни ветрове, от смъртоносна язва и от всяко зло.
Дай, Владичице, мир и здраве на твоите раби, на всички православ
10:25ч. 2 Юни 2013 #6 виктория Възмутена съм от цялата бюрократщина плъзнала из уж православния храм ! Още на входа "служещо на Бога " лице събира или по-точно обяснява на чужденци да му дадат 5 евро за поръсване с вода ! Що за молитвен дом ! Снимка - 6 лева ! Пари,пари,пари .. Тръгнах си разочарована, това ли е църквата в днешно време ? Като на пазар - поп буквално викащ " Guten tag" и "2 euro" , лелка събираща по 6 лева , ако те засече , че искаш да минеш тънко и да не платиш( а и как би могъл да предположиш)! В един Рилски манастир например - освещаване, снимка и подобни са безплатни, както трябва и да е ! Нали си член на църквата !Няма ли органи , които да следят тези безобразия в молитвен дом ? Отивах на църква , не на битак ! Отивах да се помоля , а не да ми предлагат оферта - 5 евро - поръсване !
11:02ч. 24 Март 2011 #5 VISITOR Не мисля, че катедралата е построена по подобие на Петехофксата, най-малкото защото тя е построена 10 години след варненската. Може би се има предвид Казанската катедрала в С. Петербург, която пък е построена по подобие на църквата св. Петър в Рим. Може би това обяснява факта, че фасадата на Варнеската катедрала изглежда толкова малко православна. Някой може ли да ме освети повече по въпроса?
19:08ч. 4 Юли 2009 #4 Edit - Hungary За вход надо платить?
22:55ч. 22 Ноември 2008 #3 veska oficialno rab. vreme e do 18h, no prez esenno-zimniq period oshte v 17,20 h e zatvoreno.
09:00ч. 5 Юли 2007 #2 inna
18:37ч. 17 Януари 2007 #1 Руми Нейкова Иконите в този храм са уникални, но къде могат да се видят?
Още от категория Символите на Варна |
Драматичен театър "Стоян Бъчваров" Фестивален и Конгресен Център (ФКЦ) Морска градина - Варна Пантеонът Делфинариумът Аквариум Варна Дворец на Културата и Спорта (ДКС) Аспарухов мост Градският часовник Висше Военноморско Училище - Варна Вълноломът Морска гара Варна Военноморски музей
|
|
Полезно |
Препоръчваме |
Новини от Варна, региона и света |
|