Депутатите в регионалната комисия приеха допълнителен доклад към Доклада за второ гласуване по Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, предаде репортер на БГНЕС.
Изключение депутатите от комисията по регионално развитие записаха само за обекти с национално значение, обекти на техническата инфраструктура и специални обекти, свързани с отбраната и сигурността на страната.
Депутатът от комисията Захари Георгиев, обясни, че изключително за забрана на строителството в Зона "А" и "Б" са обекти обекти на техническа инфраструктура. Така под тях могат да бъдат разположени различни ВиК, газ, електро и други подземни обекти, които с нищо не би следвало след изграждане на строителството да нарушат цялостта поне на ландшафта – на това, което се вижда. Друг е въпросът, че част от обитателите в дюните ще бъдат засегнати. Така и ако пътят на "Южен поток" минава под дюни, той ще се строи.
До момента през тези дюни не можеше нищо да се строи, в момента разшириха изключително много възможностите да застрояваме дюните, каза екозащитникът Тома Белев, който също бе на заседанието. Той се оплака, че нито едно от съществените предложения на коалицията "За да остане природа в България", които постигнахме общо съгласие с премиера на среща в Министерски съвет не е било прието.
"Не е ясно кой командва тази държава", каза Белев. Той посочи като такова - достъпът на граждани до правосъдие – това е гражданско право, това е право на на всеки един гражданин. "В момента защитиха олигархическите интереси в България. Запазиха всичко, което се прие незаконно през последните 10 години и го защитават със зъби и нокти. Те защитават правата на определени фирми и олигарси – трябва да е ясно!", каза той.
Червеният депутат Захари Георгиев обясни, че еколозите имат пълна възможност по Закона за околната среда и водите и са конституирана страна при обсъждането на ОВОС. "Така че ако са стриктни в изпълнението на техните цели, те ще могат още тогава да реагират по отношение на околната среда, а иначе по отношение на собствеността няма как да са конституирани като страна, защото там всички съседи на съответния имот са конституирани като страна", подчерта той.
В приетия от комисията вчера вариант отпадна текстът, при който имоти или части от тях, собственост на физически, на юридически лица или на общини, в които попадат пясъчни дюни, се отчуждават по реда на глава трета от Закона за държавната собственост, по предложение на министъра на регионалното благоустройство. Бе посочено, че няма пари държавата да плати за такси и отчуждаване на имоти. Според Белев със сигурност, ако се развалят всички сделки, които са извършени в нарушения на закона, ако се премахнат и сделките, които са извършени в нарушения на държавната помощ, а именно заменките на земеделски земи и гори ще разберете, че става дума за съвсем малки площи.
"За нас е важно правителството, изпълнителната власт да си носи отговорността и да развали тези сделки, за които към настоящия момент е ясно, че са извършени в нарушения на закона. Тъй че, който е успял да заграби нещо ще си го задържи", каза природозащитникът. Те ще се обърнат към гражданите – да се опитат да защитят своите права – според него явно е, че има скрити центрове на властта, които дърпат конците и протеста е единствения начин. Така според него веднъж започнати строежите ще продължат.
Депутатите всъщност приеха вчера текст, според който се спира прилагането на подробни устройствени планове, предвиждащи застрояване в поземлени имоти, в които попадат пясъчни дюни, освен в случаите по чл. 17, ал. 1( б. ред. текста, в който се посочват изключенията). И природозащитници, и някои от депутатите в комисията обаче смятат, че защитата, която бе приета с нищо не подобри тази, която беше и в предишния закон. Тя просто не се е прилагала.
БГНЕС припомня, че скандалът около продадените от земеделското министерство 29 декара земя в Несебър при съмнително ниски цени избухна в края на 2012 година. В рамките само на няколко дни – на извънредни пресконференции, публични изказвания и прехвърляне на отговорност - проверка в Агенцията за приватизация и Бургаската областна управа, които имат право да се разпореждат с имоти частна държавна собственост, показа, че въпросните дюни в Несебър са продадени от самото министерство на Мирослав Найденов без конкурс.
Мирослав Найденов свика извънредна пресконференция на 31 декември и се опита да прехвърли отговорността на подчинените си. Тогава Найденов драматично съобщи, че премиерът Борисов лично е спрял багерите на дюните, но шефката на ДНСК Милка Гечева го опроверга на момента и каза, че фирмата сама е спряла да работи на терена и заповед за спиране на строителството не би могло да има.
Зам.-министърът на земеделието Светлана Боянова, която подписа сделката потресе всички с изказването си: "Подписвам, защото ми се носи за подпис", каза тя и се защити, че е сложила подписа си след 15 експерти. След това стана известен още един скандален факт - управителите на фирмата купувач отскоро са станали съдружници с кумеца на вътрешния министър Цветан Цветанов - Тодор Бояджиев, който стана известен около продажбата на два нови апартамента на вътрешния министър Цветан Цветанов. Друго разследване разкри, че Светлана Боянова е била проверявана от Инспектората към Министерски съвет и че има сигнали до прокуратурата за заместника на Мирослав Найденов.