Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Нима липсата на религия роди мутрите?

Събота, 9 Октомври 2010 13:34
Източник: Moreto.net   
Религията няма място в училището, патриархът няма място в парламента, а мутрите носят най-големите и най-златните кръстове - това са няколко от предизвикателните тези в анализа на Татяна Ваксберг, публикуван в "Гласове".

Пак мина 15 септември, пак се усети, че българското правителство не знае какво да прави нататък, и пак стигнахме до религията с нейната задължителност в училище, пък и защо не извън него. Този епизод се играе по един и същи начин от години насам, но през сезон 2010-2011 има една новина: левият президент се съгласи с една дясна партия и заедно взеха да предлагат задължителното нещо. Е, има и друга новина, и съжалявам, че не съм я открила аз, а Ивайло Дичев /вж. вестник „Сега“/: през този сезон противниците на задължителната религия взеха да говорят като едни кротки овчици. Ама пък как да говорят, след като задължителната вяра взе да се очертава като смайващо атрактивно политическо мото. Цял консенсус между непримиримите породи.

Диктатура на псевдодуховното

Но дори и това изненадващо единомислие не е толкова съществено, колкото фактът, че съдържателният дебат около тази тема не помръдва от мъртвата точка. В темата все така участват атеисти и религиозни, поравно разбити на фалшиво и на искрено говорещи, а все така липсват привържениците на светскостта.

Религията все така се разглежда като някакво хапче срещу аморалност и бездуховност. И все така излиза, че спорът се води между тези, които искат да наложат православната религия с огън и меч, и между тези, които толерантно са готови да пуснат в класната стая дори огъня и меча на още някоя религия. Само че спорът не е между тези две страни и никога не е бил. Спорът е за това дали религиозността на децата е работа на училището. Аз твърдя, че не е. Това е работа на техните родители. Останалото е диктатура на псевдодуховното.

Възкръсването на тази тема ми напомни Лукановата зима зад прозореца и френския дипломат Ив Манвил, който си беше зарязал гостите и говореше по телефона със сигурно десетия за вечерта събеседник. Убеждаваше всички наред да впишат една дума в преамбюла на българската конституция, която се пишеше тогава. В проекта пишеше, че България е „демократична, правова и социална държава“, а Манвил съветваше в изброяването да се включи и определението „светска“. „Съветваше“ означава, че разговаряше с всички - СДС и БСП, плюс един-два профсъюза. „Съветваше“ означава също и това, че той се изнервяше. Повтаряше по пет пъти, че днес, в Лукановата зима, тази дума не изглежда особено важна, но че в бъдещето тя ще е в състояние да разреши много проблеми.

Предложението не се приело добре, каза после той. Повечето от представителите на БСП му напомняли, че са в деликатна позиция - те идвали от атеистична партия, забранявала половин век религията и останала без идея какво да прави нататък с отношението си по този въпрос. Казали му, че няма да настояват за изтъкването на принципа на светскостта в преамбюла. Повечето от представителите на СДС имали абсолютно същия аргумент, но със сменен подлог - комунистите забраняваха религията, казвали те, а ние се борехме с комунистите. Не сме го правили, за да управляваме после като тях. Някъде там Манвил за стотен път каза, че атеизъм е различно от светскост и на сто и първия път прегракна, защото неусетно беше започнал да вика.

А ако и главният мюфтия влезе в парламента?

Двайсет години по-късно проблемите са вече тук и нямат конституционна спирачка. Дори по-лошо - за двайсет години не се появи нито медия, нито интелектуален кръг, които да боравят адекватно с думата светскост в публичното пространство. Тази дума просто я няма там, ако не броим единици автори, които спорадично пишат за това. Думите са само две: атеизъм и религиозност. И макар сега да е чак 2010 година, полето на терминологията си остава сковано някъде там - в ледената Луканова зима.

Днес въпросът за пореден път е поставен по следния начин: да има или да няма задължително изучаване на религия в училище. Само че този проблем е функция на друг: религиозна държава ли е България? Атеистична? Светска? Кое от трите? Откъде накъде образованието ще се обмисля отделно от цялостния въпрос, нерешен през 1991?

Впрочем, това се е случвало вече веднъж в най-новата българска история - когато царят стана премиер, който трябваше да се закълне пред конституцията. Тогава той покани патриарха в пленарната зала - за да се закълне и пред Библията. По-рано това не беше се случвало. Масовата любов към царската особа тогава заглуши логичния въпрос: какво търси патриархът в пленарната зала? Конституцията може и да не казва, че страната е светска, но поне казва, че „религиозните институции“ са отделени от държавата. Утре премиер ще стане Доган и ще си покани в парламента главния мюфтия. Ако това предположение не звучи добре, може би е правилно да видим по коя причина - защото мафиот не бива да става премиер или защото мюсюлманин не бива да става премиер? Кое от двете? Ако е второто, значи нещо друго е маскирано зад искането да сме по-религиозни.

От трите групи, условно наричани „атеисти“, „светски настроени“ и „религиозни“ днес говорят предимно последните. Това е и единствената група, която се разви в годините и дори се разби на две вътре в себе си: едните искат задължително православно вероучение, а другите искат задължително преподаване на всякаква религия, в зависимост от това от какви семейства са децата. Вторият поглед се смята за разкрепостен, а първият - за радикален. Всъщност и двата са различни прояви на едно и също - на схващането, че религиозността е наша задължителна - и то социална - проява. Е, светскостта е точно обратното: тя включва в себе си уточнението, че никой не е длъжен да принадлежи към някаква религия. Този принцип е въведен със закон във Франция през 1905 година. Оттогава е ясно, че релиозността и нерелигиозността не са част от държавната политика и не са национален въпрос. Те са индивидуален избор.

"Спасение" за болните духом

Другото ново в изтеклите 20 години е аргументацията на тази най-често говореща група. Когато днес много хора искат задължителното въвеждане на религията в училищата, те вече не казват, че това е отговор на 45 години атеистичен комунизъм. А ако го казват, то рядко и не като основен довод. Днес твърдението е следното: обществото е болно духом и не различава добро от зло, но проблемът ще се реши, ако религията е задължителен предмет в училище.

Това разсъждение е като да приложиш таблицата за умножение към задача с изваждане. Един проблем се решава, ако правилно му определиш първопричината. Ако ли в безсилието си вземеш да лекуваш симптомите, вместо болестта, можеш да получиш доста уродлив резултат. Да не би липсата на религия да роди мутрите? Напротив, мутрите са даже богопослушни хора - викат поп да им освещава офиса, строят параклиси и задръстват гробищата с гранитени исполински кръстове. Приживе носят кръстове и на врата - от златни по-златни. Най-големия такъв видях да виси на врата на Аркан малко след като беше убил 10-20 хиляди души - надена го и отиде да се жени в църква за чалга-певицата Цеца. И - чудна работа - нито онази църква /сръбската/, нито тази /българската/ някога са се разграничавали от подобни прояви. Да пази Бог от богохулното им, при това положение, желание да разясняват на децата кое е добро и кое - зло.

Постепенното превръщане на мутрата в модел на подражание и подмяната на злото с добро просто не е феномен, породен от липсата на религиозност и затова не може да бъде преборван със средствата на задължителната религиозност. Той е социален феномен, породен от политически фактори. Изработването на добра политика в образованието е далеч по-успешното оръжие в борбата с това, което най-общо се определя като бездуховност. Ученици, които учат за Леонардо да Винчи в половин учебен час, а за Шекспир - в цели два изискват малко по-различна посока на нашия интерес към думата „духовност“. Половината от общественото усилие с религиозността да беше отишла към Гьоте, Бах или Вермеер, и разликата между доброто и злото щеше да има много повече шансове да изпъкне.

Автор: Татяна Ваксберг, Редактор: Александър Андреев

Източник Deutsche Welle

Коментари
18:38ч. 9 Октомври 2010 #6
MARSKI
толкова векове наред "религията", независимо каква е тя, е манипулирала и продължава да манипулира масата, че стига вече! как мога да вярвам на нещо, което не виждам. Не че вярвам в мутри и глупости, вярвам във възможностите на човека и това какво можем ЗАЕДНО да направим с общи идеи и интереси - трябва да ни обединява това че сме ХОРА и че има позитивни работи на тоя свят, а не да ни разделят религиите и да се чудиш кой "Бог" е по-добрия или под "Чие" небе се намираш !
15:32ч. 9 Октомври 2010 #5
LOSHIQ
В наше време религията се ползва за придобиване на пари и на власт от духовни и не духовни лица и най вече от политици със всички възможни средства.Жалко че повечето вярващи им се вързват и са готови на всякакви вражди и простотии в името на господ а реално става въпрос за нечий джоб или кариера.В съвременния свят да си разправяме приказки за чудеса и месии е безмислено.Една от идеите на религиите е да се променим към добро и да помагаме на ближния.Затова на хората с добри сърца които искат да помагат нека се обърнат към благотворителните фондации.Религиите са основоположника на съвременните фондации членувай те там стига с тези църкви.
15:01ч. 9 Октомври 2010 #4
naCTuP
А какво лошо има в мутрите?!
В годините на прехода, много от подрастващите изгубиха вярата в светлото си бъдеще, в работодателя на родителитеси, във физиономиите из телевизионните предавания, в света и в себе си. А те искаха да вярват и нямаше в какво. Когато всичко се срутваше около тях, най-близо не беше Доган, нито Патриарха, нито учителя с овехтяло палтенце. Липсата на вяра, липсата на надежда роди мутрите. Роди идеала за мутра. Човекът-мутра имаше ценностна система, която противоречеше само на закона. А закона днес беше един, утре друг и въпреки трансформациите си, не наложи морал, а само натрапено управление на масите и пренасочване на капитала. Мутрите дадоха на децата, това, което Църквата не успя, а Парламента не искаше да даде. Вяра в по-добрия живот! Къде беше църквата когато всички я търсеха, не защото им беше наложено от закона, а защото имаха тази потребност? Църквата броеше имотите си и определяше нов ценоразпис на всяко от "свещенодействията" си. Царква ООД или ЕАД. за да си вярващ трябва да си плащащ. Как няма в такъв момент, да се настанят на Българска територия и радикални, и подмолни и различни религии и псевдоидеологии?
Няма нищо лошо в мутрите. Това са добри момчета с добри сърца, които са избрали различен път. Кратък път осеян с кошмарни рискове, но построен от надежда.
И ако обществото, в т.ч. Църквата не успява да бъде до хората за да им помогне в различаването на доброто и злото, а Парламента не направи нищо различно от това, да жонглира с тези понятия, облечени в нормативи за да изпълнява конкретни олигархични цели, то мутрите имат най-малко вина в липсата на духовност и тупане по гърдите с коментара колко светска била България!
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
Посланието на буквата К
Петък, 22 Ноември 2024 08:11
Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без компромис по отношение на качеството на строителния продукт....
Най-важното от Варна във вчерашния 22 ноември
Днес, 23 Ноември 2024 07:29
Обявиха 3 януари за неучебен във Варна Кметът на Варна Благомир Коцев обяви 3 януари, петък, за неучебен ден за всички училища на територията на общината. С това решение почивните дни за варненските...
23 ноември в историята
Днес, 23 Ноември 2024 06:55
176 г. – Римският император Марк Аврелий отпразнува триумфа си на победител след 8-годишно отсъствие от столицата, през което време ръководи военни операции. 1492 г. – Испанският крал Фернандо I обявява,...
Прогноза за времето - 23 ноември
Днес, 23 Ноември 2024 06:36
Днес температурите ще са между 0 и 3 градуса, по-високи в Югоизточна България. Следобед фронтът ще се изтегли на изток, валежите ще спрат, а облачността ще се разкъса и намалее. Вятърът постепенно ще отслабне,...
Обявиха 3 януари за неучебен във Варна
Петък, 22 Ноември 2024 19:06
Кметът на Варна Благомир Коцев обяви 3 януари, петък, за неучебен ден за всички училища на територията на общината. Учениците ще се завърнат в класните стаи на 6 януари, понеделник. Официално обявената...
Тръмп номинира Пам Бонди за свой нов избраник за главен прокурор
Петък, 22 Ноември 2024 18:51
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп номинира ветерана прокурор Пам Бонди за свой нов избраник за главен прокурор часове след като Мат Гетц оттегли името си от разглеждане. Бонди има дългогодишен...
Рекламират Варна и курортните комплекси на изложение в Полша
Петък, 22 Ноември 2024 18:37
Община Варна участва в международното изложение International Travel & Tourism Fair, което е едно от най-значимите събития, свързани с туристическата индустрия в Полша. Форумът се провежда от 21 до 23...
МОСВ подпомага общините за въвеждането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“
Петък, 22 Ноември 2024 18:23
Министерство на околната среда и водите подпомага общините за въвеждането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“. Това стана ясно от думите на зам.-министъра на околната среда и водите Ренета Колева,...
Общинска финансова помощ за 35 социално слаби варненци
Петък, 22 Ноември 2024 18:07
Комисията по социални дейности и жилищна политика към Общинския съвет във Варна одобри отпускането на еднократни социални помощи за 35 варненци. Те ще получат между 500 и 1500 лева за покриване на жизнени...
Орбан заяви, че няма да изпълни заповедта на МНС за арест на Нетаняху и го покани в Унгария
Петък, 22 Ноември 2024 17:52
Премиерът на Унгария Виктор Орбан заяви, че няма да изпълни заповедта на Международния наказателен съд (МНС) за арест на Бенямин Нетаняху и го покани на посещение в Унгария. Орбан, чиято страна е ротационен...
Военни моряци и ветерани почетоха паметта на флотски герой
Петък, 22 Ноември 2024 17:37
Във Варна днес беше отбелязана 80-та годишнина от гибелта на командира на миночистачен катер мичман II ранг Христо Пишманов. През есента на 1944 г. младият, току-що произведен предсрочно, флотски офицер...
ReBonkers затвори врати за реновация
Петък, 22 Ноември 2024 17:19
Най-голямото независимо културно пространство във Варна, ReBonkers затвори врати за реновация. В следващата година 200 годишният барутен погреб ще бъде реставриран и запазен за бъдещите поколения. Пространство...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Гаражни врати Промо Хибриден бойлер
Матраци и легла Работа с немски
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
1.0 + 0.7
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook