За кръглата годишнина във Варна не се проведоха никакви по-специални чествания.
Сградата, която има форма на генералска шапка, е построена върху бившия Колодрум. Историята за създаването на Дворец на културата и спорта датира от средата на 60-те години на миналия век. Появява се заради предстоящия през 1968 година Световен конгрес на стоматолозите .
Общинският народен съвет на Варна инициирал конкурс за проект за Спортна зала с 5000 места. В конкурса, който бил анонимен, участвали 13 колектива от страната.
Дворецът на културата и спорта във Варна е проектиран през 1966 година от арх. Стефан Колчев. Първата копка е на 26 октомври същата година. Строежът започва с 1 млн. лева. В последствие са отпуснати още 6.5 млн. лева. Така през пролетта на 1967 година е излята първата стъпка от фундамента на големия строеж. След общо 18 месеца строителни дейности Дворецът е открит от Тодор Живков. По време на строежа от обекта са извозени 50 000 куб. метра пръст и скална маса. Само тротилът, употребен за взривяване, е повече от 20 тона.
В пика на строителството през последните месеци на обекта се трудят от 1300 до 1400 души, включително и работниците, които оформят екстериора. За първи път в страната се изпълнява алуминиева дограма в този род и с толкова голяма квадратура.
Имало е предложение съоръжението да се казва Дворец на спорта. Надделява обаче мнението, че трябва да бъде Дворец на културата и спорта. Само дни след откриването, за което се провежда концерт-събрание пред всички строители и семействата им, сградата става домакин на Световния конгрес на стоматолозите.
ДКС разполага с няколко зали, сред които най-голяма е „Конгресна“. Някога фоайето „Стенопис“ е смятано за най-красивата интериорна част на сградата. То е украсено с пано на световноизвестния художник Стоимен Стоилов. Богатата зимна градина с над петстотин растения създава невероятна атмосфера. Фоайето става предпочитано място за коктейли и приеми.
Под шапката на Двореца през годините са се провеждали много световни и европейски първенства, над 170 изложения и панаири, безброй спектакли и концерти. Спорта зала е била домакин и на Мелодия на годината. През далечната 1981 година концерт тук изнася и неповторимата Тина Търнър.
Впечатляващата архитектура на варненската зала се среща на още няколко места по света. Нейни архитектурни копия има в Лагос, Атина, Калгари. Като най-голяма е приликата с тази на двореца в Нигерия. Копието там обаче е с четири пъти по-големи размери. Сградата в Лагос отново е по проект на арх. Стефан Колчев.
Осемнадесет години след откриването на Дворец на културата и спорта се налага разширение на спортната база. Ремонтът отнема една година и завършва през 1987г. Откриването се състои с провеждането на Световното първенство по художествена гимнастика.
Припомняме, че през 2015 година се извърши ремонт на зала „Конгресна“, който стигна 10 млн. лева заради непредвидени обстоятелства и дейности.