Джулай морнинг, или членувано Джулая, означава юлско утро и идва от името на легендарното рок парче на Uriah Heep – "July Morning"
Вечерта на 30 юни...
В Moreto.net ви предлагаме да четете безплатно материалите в сайта, както и да се възползвате от безплатните услуги.
Независимите медии имат нужда от финансови ресурси, получени по прозрачен начин.
Искаме Moreto.net да остане такава.
Моля, премахнете блокирането на реклами само за този сайт - така ние съществуваме достойно и можем да ви предложим обективна информация.
Джулай морнинг, или членувано Джулая, означава юлско утро и идва от името на легендарното рок парче на Uriah Heep – "July Morning"
Вечерта на 30 юни срещу първи юли хора се събират традиционно близо до Черноморския бряг, за да посрещнат изгрева заедно под звуците на едноименната песен.
Празникът се ражда във Варна
„Джулай морнинг” - Посрещането на изгрева на 1 юли започва като на шега, когато през 1986 година група приятели, почитатели на рок музиката, се събират на плажа във Варна. По това време властите преследват събиранията на неформални групи и за да не бъдат безпокоени, младежите пренасят купона си на вълнолома, където посрещат изгрева на слънцето с песента на Юрая Хийп - „Джулай морнинг”.
Джулаят е уникален за България поради естеството на неговото възникване и не се наблюдава в други европейски страни.
Едва през 90-те години традиционните хипи събирания започват да се провеждат не само във Варна, а и на други места по крайбрежието, като постепенно в тях се включват и почитатели на пънка и хеви метъла. На много места по този повод започват да се организират рок концерти. В момента най-популярното място за посрещане на юлското утро е Камен бряг, а в последните години там пее и оригиналният изпълнител на едноименната песен Джон Лоутън. Така след 27 години от касетофони на батерии песента прозвуча в оригиналното изпълнение на живо. Самите музиканти от Юрая Хийп признават, че са поразени от култовия статут на песента си в България, защото тя като цяло не е сред най-големите им хитове.
История на песента
"Юрая Хийп" е английска рок банда, станала една от най-популярните групи на 70-те години на миналия век. Името си избират от едноименния герой на Чарлз Дикенс от романа "Дейвид Копърфийлд". В книгата Юрая действа като противник на Дейвид, осуетявайки плановете му. Между 70-те и 80-те години бандата многократно сменя членовете си.
"July morning" ("Юлско утро") се превръща в хитовото парче от третия им албум "Look at yourself" ("Погледни себе си") излязъл през 1971 г. 10-минутната класика се ражда от различни идеи на Кен Хенсли и Дейвид Байрън. Докато записвали албума Look at yourself , музикантите открили, че са написали няколко отделни композиции все в до мажор. Сглобили ги заедно и така се родила легенарния хит.
* Видеото е от Камен бряг 2011г.
Парчето е издавано като сингъл в САЩ през 1971 г. и 1973 г. Песента се превръща в класика не само у нас – изпълнението на орган в началното интро се използва и като сватбен марш по света.
Днес ...
В последните години Джулай има не само по брега на морето. Хипарският празник решително влезе навътре в страната, в много градове се организира посрещането на изгрева.
Някои твърдят, че идеята вече е загубила своето първоначално значение, както и че по-младите хора не са непременно запознати с условията, при които е възникнал този празник или дори кой е авторът на песента. Въпреки това, въодушевлението от първите сутрешни лъчи, като символ на зараждащия се живот, е все още основна причина хората да го честват.
Джулая не е "празник" в смисъла, който явно повечето влагат. Това е нощ на плажа с приятели и непознати, споделени истории и мигове, усещане за единение с вечността под шума на вълните. Това е утро, в което с трепет очакваш да видиш първия слънчев лъч - знак за новото начало, за пречистването, което си преживял. Защото светлината се оценява, когато я откриеш след най-тъмната нощ. А мисля, че сега имаме най-голяма нужда от пробуждане и надежда. Всичко останало е въпрос на интерпретации.
Никой не кара никого да отбелязва джулая. Факте е, че в момента това няма нищо общо, което правехме в края на 80-те и началото на 90-те години в Морската градина и на вълнолома. Все пак рокът не е за всяка душа и не се опитвайте да го разбирате, ако досега не сте успели. А на всички момчета и момичета с дълги (дори и вече да са малко побелели от слънцето) коси: Честит празник, приятели!
Е с всичко става така ! По същия начин са и Великден и Цветница - мода , модерно е да се ходи на църква ама не се знае защо.
Може би за това са виновни медиите , много се говори.
Докато преди 20-25 години това беше само за определени групи хора сега всичко губи смисъл.
История[редактиране | edit source]
Джулая е уникален за България поради естеството на неговото възникване и не се наблюдава в други страни в Европа и по света. Твърди се, че е възникнал като протест срещу комунистическата власт, изразен в символиката на едноименната песен на Юрая Хийп. Символичното посрещане на изгрева е било като посрещането на едно ново начало и едно по-добро бъдеще за първоначалните участници. След падането на комунистическия режим в страната движението продължава да съществува, но липсата на първоизточника за протест променя с времето основната идея на първото хипи движение в България.
Някои твърдят, че идеята вече е загубила своето първоначално значение, както и че по-младите хора не са непременно запознати с условията, при които е възникнал този празник или дори кой е авторът на песента. Въпреки това, въодушевлението от първите сутрешни лъчи, като символ на зараждащия се живот, е все още основна причина хората да го честват.
Поради прекаленото посещение след промените от 1989 г. на хора, които са далеч от хипарската идея, група от т. нар. „стари хипари“ решават да започнат да честват „ивнинга“ (вечерта - от July Evening), като се събират в с. Варвара на 30 юни.
Идеята за Джулая е популярна и днес. Сега тя има смисъл на бягство от цивилизацията, на протест срещу собственото Аз и пълно освобождаване на личността от оковите на големия град.
Джулая е рано сутрин когато изгрява слънцето. (нечленувано: „Джулай“) е традиционен хипи празник в България, който възниква във Варна през 1972 г., а понастоящем се празнува редовно с участието на Джон Лоутън в най-източният бряг - скалите при с. Камен бряг, където Слънцето първо огрява България. Името на празника се свързва с известната песен на Юрая Хийп от 1971 г. July Morning). „Джулай“ (на английски: July) на английски език означава юли. Въпреки че традицията е свързана със световното хипи движение през 1960-те, тя съществува в България и до днес. На всеки 30 юни срещу 1 юли големи групи хора се събират по българското крайбрежие на Черно море, за да посрещнат заедно изгрева на слънцето. Така те смятат, че се пречистват пред него, без това да има връзка с езически или религиозни ритуали.
Глупав и безсмислен псевдо-"празник". Поредното робуване на западната култура и манията да се празнуват всевъзможни глупости(св. Валентин; Хелоуин, черни петъци и т.н.)
Със същия успех може да се празнува всеки един от дните в годината. Мога да се обзаложа, че над 90% от хората отбелязващи този "празник", по никакъв начин не отбелязват голяма част от чисто българските традиционни празници, само защото не са кръстени на песен на някоя западна група...
Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без компромис по отношение на качеството на строителния продукт....
Половин милион българи са пътували в чужбина през третото тримесечие на тази година. Това сочат данните на НСИ, предоставени на Moreto.net
Общо 1.8 млн. български граждани на възраст на 15 години са...
Варненската регионална библиотека „Пенчо Славейков“ e първата у нас, която ще ползва услугите на хуманоиден робот. Той се казва Емма и е част от проекта „STEAM кариерно ориентиране за лидерите на бъдещето...
От 31 ноември Китай ще включи България, Япония, Румъния, Хърватия, Черна гора и други страни към безвизовата си програма.
Страната ще удължи периода на безвизов престой до 30 дни от настоящите 15 дни...
Документалният комикс за Варненския некропол все още може да бъде разгледан във Археологически музей във Варна. До 7 декември всички панели са експониран като изложба на табла в близост до залата, където...
Във връзка с ротация на военни формирования, които участват в съвместната българо-американска подготовка на учебен полигон „Ново село“, до края на годината ще се извършва транспортиране по републиканската...
Имаме готовност за поредни протестни действия, ако продължава политическият и икономически натиск за изграждане на офшорни вятърни паркове в Черно море, които не са съобразени по никакъв начин с риболовния...
България и Сингапур имат потенциал да обединят усилия за съвместни научноизследователски проучвания, за да развиват и разработват съвместни продукти, които да разширят присъствието на двете държави на...
Днес и утре във Варна ще се проведе Осмият национален студентски фолклорен фестивал „Срещи на приятелството“.
Събитието дава възможност за сценична изява на български и чуждестранни студенти, както...
Няколко района са без вода днес във Варна поради аварии, съобщиха от ВиК-дружеството.
- до около 15 часа - част от местност "Траката";
- до около 17 часа - карето между бул. "Цар Освободител", бул. "Република",...
Късно снощи служители на сектор "Борба с организираната престъпност" в Пловдив са установили депото, откъдето са транспортирани цигарите без бандерол към склада в село Скутаре. Това съобщи в ефира на Нова...
Мотоциклетист е катастрофирал вчера във Варна след предприето от полицията преследване.
На главен варненски булевард униформените се опитали да спрат мотоциклета след подаден сигнал и след като водачът...