Еврото се превръща в проблем за Източна Европа
Понеделник, 3 Януари 2011 16:08
Звън на камбани и фойерверки пронизаха нощното небе над Братислава преди две години, когато Словакия празнуваше не само Новата година, но и дългоочакваното си присъединяване към клуба на страните, които използват единната европейска валута - еврото. През последните дни на 2010 г., след като дълговата криза наложи необходимостта Гърция и Ирландия да бъдат спасявани и да бъдат въведени болезнени мерки за икономии в целия континент, е ясно едно - при новогодишните празненства тази година радостта няма да има нищо общо с принадлежността към еврозоната. Преди две години еврото се възприемаше като сигурно пристанище на финансова стабилност, застраховка срещу неконтролируеми колебания в курсовете на националните валути, които биха могли да изведат от строя държавния бюджет и да застрашат икономическия растеж. За Словакия то бе и знак за достигане до клуба на проспериращите страни от Европейския съюз по-малко от две десетилетия след разкъсването на Желязната завеса.
Сега, когато страните от еврозоната са призовани да спасяват други страни, затиснати от дългове, а има риск "заразата" да се разпространи извън Ирландия и Гърция, приемането на единната валута вече не е водещ приоритет за бившите комунистически страни, които все още са извън еврозоната. А новоприсъединилите се, като Словакия, приемат еврото вече като товар, а не като благословия. Някои словашки лидери дори търсят начин за излизане от еврозоната. С неотдавнашен коментар за бизнес всекидневника "Хосподаржске новини" председателят на парламента Рихард Шулик предизвика вълнение сред вече изнервената еврозона, твърдейки, че Словакия трябва да бъде готова да се откаже от еврото и да се върне към националната си валута. Министерството на финансите бързо опроверга тази твърдения, а експерти посочиха, че бързият ход, предложен от Шулик, вероятно ще има обратен ефект.
От друга страна обаче отхвърлянето на еврото би дало възможност на Словакия да обезцени националната си валута, което пък би повишило търговската й конкурентоспособност спрямо страните от еврозоната, борещи се с цената на спасителните планове и затягащи собствените си колани. Инвеститорите обаче най-вероятно ще накажат дезертьорите, оттегляйки се заради страха, че активите им, номинирани в евро, ще бъдат обърнати в крони и ще се обезценят. Подобна тенденция би могла да доведе до финансов колапс за въвлечените държави.
"Анти-евро" нагласите остават силни в страната, която през 2010 г. се противопостави на партньорите си, отказвайки да внесе дела си от 800 млн. евро (1,05 млрд. долара) от спасителния план за 110 млрд. евро за Гърция.
"Отказахме да платим дела си за спасяването на Гърция основно защото бяхме против да плащат само данъкоплатците", каза словашкият министър на финансите Иван Миклош пред Асошиейтед прес.
"Банките обаче, които допринесоха за проблема и направиха печалби, предоставяйки в миналото кредити на проблемни страни, не трябваше да платят дори един цент. Да се запази тази практика означава да се повтарят предишните грешки", допълва той.
Миклош твърди, че сегашните правила подкопават доверието на хората в свободната пазарна икономика. "Печалбите са частни, но загубите са социални. Когато работите вървят добре, шепа хора правят пари, но когато системата се срине, защото са поемани твърде големи рискове, всички трябва да плащаме. Това е огромен проблем", посочва той. Найджъл Рендъл, икономист от лондонската компания RBC Capital Markets, отбелязва, че притесненията на Словакия са разбираеми. "Словакия работи невероятно усилено, за да спечели присъединяването си към еврозоната. Сега словаците разбират, че трябва да бръкнат дълбоко в собствените си джобове, за да финансират чуждестранни правителства, които са харчили твърде много и би трябвало да мислят повече", посочва експертът.
Други новоприсъединили се към еврозоната страни също имат съмнения, докато нечленуващите държави изведнъж вече не бързат толкова да се присъединят към евро клуба, който според Рендъл вече не изглежда "като окончателен печат за одобрение на приключването на прехода от планова към пазарна икономика".
"Графиците за присъединяване в региона са изтеглени назад, може би дори отложени завинаги", отбелязва експертът.
Страните извън еврозоната сега могат да девалвират валутите си за разлика от партньорите си от валутния съюз и, подобно на полските злоти, слабата чешка крона подпомогна износа на Чехия в периода на финансовата криза, обхванала еврозоната. На Чехия й предстои да определи примерна дата за приемане на еврото, което президентът Вацлав Клаус определя като провал. През ноември Клаус се подигра, когато германският президент Кристиан Вулф нарече еврото "успешна история", и отбеляза, че нито правителството, нито парламентът или чешката централна банка са готови да окажат натиск за влизане в зоната в обозримо бъдеще. Чешкият премиер Петър Нечас заяви, че да се приеме еврото сега "би било икономическа и политическа глупост".
Въпреки хора от неодобрение Естония се противопостави на тенденцията и на 1 януари стана 17-ата членка на еврозоната. Министърът на финансите Юрген Лиги неотдавна заяви, че страната му е готова да се ангажира финансово, "за да запази стабилността на еврозоната и на ЕС". Обикновените естонци обаче са изпълнени със съмнения и се чудят дали няма да влязат в заглавията на вестниците като поредната икономика, която някога е процъфтявала, като Ирландия.
В Словакия министърът на финансите Миклош заяви, че страната му все още печели от еврото, посочвайки прогнозите за икономически растеж от 4,1% през 2010 г. - най-високият растеж в еврозоната. Според министъра обаче Словакия и другите страни от валутния съюз трябва да настояват за строги финансови мерки, за намаляване на дефицитите и извършване на необходимите реформи с цел запазване на доверието на пазарите.
"Оказва се, че рискът за стабилността (на еврото) е по-висок от очакваното", отбелязва Миклош.
Vesti.bg
|
Коментари |
22:44ч. 3 Януари 2011 #8 Mel Gipson и кое му е елементарното и чудното...за какво в последните години се напълни с англичани тук..тъпо бе колеги...който е ходил в Англия ще ви каже за какъв стандарт се говори там(Белгия не пада по долу),та..хората ще си живеят супер тук с тези пенсий а там ще си броят стотинките..ко са чудите...
20:19ч. 3 Януари 2011 #7 lefer5 Абе пишман ВАРНЕНЕЦ ТОВА НЕ СА МОИ расъждения а мнението на жената с която говорих. Не съм ходил в Белгия и затова нямям мнение по въпроса.Ти сигурно си толкова варненец колкото аз съм кая. като изтрезнееш тогава тълкувай мислите на дръгите.
18:32ч. 3 Януари 2011 #6 vese2 да бее
18:02ч. 3 Януари 2011 #5 варненец Лефер ли си, кая ли си - не знам! Но разсъжденията ти са повече от елементарни!
17:38ч. 3 Януари 2011 #4 lefer5 Няколко дни преди нова година на една опашка имах възможността да разговарям с една жена женена за белгиец.Бяха се пенсионирали и подготвяха документиза преселванв в БГ.От нея научих че в Белгия се е почувствало осезателно обедняване след влизането им в еврозоната и вувеждането на еврото.Затова се местеха тук за да живеят по добре с белгийските пенсии.
17:09ч. 3 Януари 2011 #3 Виктор Напротив! На нас и ЕС ни трябва, и евро! Ние сега, понеже сме във валутен борд - все едно, че сме с евро. Обираме всички негативи, също и част от хубавите неща. Например управляващите не могат да направят хиперинфлация. Обаче не всички хубави неща от еврото ги имаме с валутния борд. Затова - колкото по-скоро се въведе еврото у нас - толкова по-добре.
16:52ч. 3 Януари 2011 #2 Ахил Е то и европейски съюз не ни трябваше.... но това не го решава дребният човек,вече не сме социалистическа република,а държава управлявана от банково лоби (което винаги ще е на печалба) капитализъм :)
16:17ч. 3 Януари 2011 #1 FiFo То това се знаеше много много отдавна в краина сметка наще дупедавци пак се натискат за евро зоната нени трябва евро със това евро съвсем ще сринат вече сринатата ни икономика...
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
|
Новини от Варна, региона и света |
|
Посланието на буквата К
Петък, 22 Ноември 2024 08:11
Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без компромис по отношение на качеството на строителния продукт....
| |
|
Двоен ръст на случаите на варицела във Варна
Събота, 23 Ноември 2024 17:35
Над 100% седмичен ръст на случаите на варицела отчитат от Регионалната здравна инспекция във Варна.
През изминалия 7-дневен период отчетените случаи във Варна и областта са 68, два от които в областта,...
| |
|
Влезе в сила забрана за износа на лекарство за недоносени деца
Събота, 23 Ноември 2024 17:03
От днес до 20 януари се забранява износът на лекарствен продукт за недоносени деца, който се използва за профилактика на сериозни заболявания на долните дихателни пътища, предизвиквани от респираторен...
| |
|
Наградиха лауреатите от Националния конкурс "Морето, морето, морето..."
Събота, 23 Ноември 2024 16:10
На тържествена церемония в Младежки дом – Варна, днес бяха връчени отличията на призьорите в XIX Национален конкурс за компютърна рисунка „Морето, морето, морето…“.
Специалната награда на г-н Благомир...
| |
|
ГЕРБ към ПП-ДБ: Не приемаме за правилно да преговаряме през социалните мрежи
Събота, 23 Ноември 2024 15:39
От партия ГЕРБ излязоха с позиция по повод отговора на ПП-ДБ, с който беше приета тяхната покана за среща. ОТ ГЕРБ не приемат за правилно диалогът да се води през социалните мрежи и медиите. От партита...
| |
|
Скок на цената на хлебната пшеница на световните пазари
Събота, 23 Ноември 2024 14:41
Софийската стокова борса (ССБ) отчита значителни колебания на цените на основните зърнени култури на световните пазари, предаде БТА.
Цената ФОБ (на границата на страната износител) на хлебната пшеница...
| |
|
„Таралежите” по братя Мормареви с премиера тази вечер във Варна през ноември
Събота, 23 Ноември 2024 14:15
От 19:30 часа днес, 23-ти ноември, в The Center - Варна ще се проведе премиерата на театрално-танцовия спектакъл „Таралежите” по мотиви от романа на братя Мормареви - "Войната на таралежите".
Aктьорът...
| |
|
Русия давала петрол на Северна Корея, нарушавайки санкциите
Събота, 23 Ноември 2024 13:54
Смята се, че Русия е доставила на Северна Корея повече от един милион барела петрол от март тази година, според анализ на сателитни изображения от Open Source Center, изследователска група с нестопанска...
| |
|
Приключи плановия годишен ремонт на шести блок на АЕЦ "Козлодуй"
Събота, 23 Ноември 2024 13:34
Приключи плановият годишен ремонт на шести блок на АЕЦ "Козлодуй", съобщиха от пресцентъра на електроцентралата.
След проверка на Агенцията за ядрено регулиране тази сутрин в 10:07 ч. блокът беше включен...
| |
|
Какво време ни чака в неделя по Черноморието
Събота, 23 Ноември 2024 13:08
Тази нощ ще бъде предимно ясно. Вятърът ще отслабне и в много райони ще стихне.
Сутринта ще бъде студено с минимални температури между минус 7° и минус 2°, в котловините до минус 10°; в София - около...
| |
|
ПП-ДБ приемат поканата на Борисов за среща
Събота, 23 Ноември 2024 12:47
Уважаеми колеги от ГЕРБ, приемаме поканата за среща. След седем парламентарни избора диалогът между първите две политически сили е необходимата отговорност към българските граждани. Това пишат от Продължаваме...
| |
|
Зеленски призова световните лидери да реагират твърдо спрямо Русия
Събота, 23 Ноември 2024 12:24
Украинският президент призова за решителен отговор на изстреляната срещу Украйна руска балистична ракета. Зеленски призова световните лидери да реагират твърдо спрямо Русия.
Германският външен министър...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
|
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|