Експерти: Спрете парите за студенти по икономика
В страната имало 30 000 безработни висшисти
Петък, 12 Август 2011 12:55Източник: Стандарт
 
Държавата да спре да финансира ненужни специалности, от които в момента пазарът на труда няма нужда, поискаха от Българската стопанска камара.
Това е част от мерките за реформа в образованието, които специалистите предлагат. Според тях тази година отрасловите министерства и работодателите трябва да правят анализи какви кадри са необходими в бъдещите 5 години и държавата да дава заявка на университетите. По този начин най-вероятно няма да се финансират специалности като право, бизнес администрация и икономика, с които в момента пазарът е пренаселен, каза експертът от камарата Даниела Симидчиева. Ако те желаят да учат тези специалности, ще трябва да си платят.
В момента в страната има над 30 хиляди безработни висшисти, като една трета от тях са юристи и икономисти. В същото време има остър недостиг на инженери, а едва 20 на сто от студентите учат инженерни технически специалности. Заради липсата на квалифицирани кадри в тези области някои наши фирми дори планирали да изнесат производствата си в Турция.
Друго предложение на камарата е държавата да финансира и частните учебни заведения - предучилищни, средни и висши. Парите трябва да следват ученика, независимо какво училище ще избере той, каза Симидчиева. Един от вариантите това да стане е всеки ученик да получава ваучер с държавната субсидия, предвидена за него. Когато избере училище, държавата ще превежда парите към съответното школо.
Друго предложение е да се създаде електронен регистър за децата, които не посещават или отпадат от училище, а техните семейства да бъдат лишени от всички видове социални помощи.
|
Коментари |
00:07ч. 14 Август 2011 #15  Rumi Много слециалности във ВУЗ-овете трябва да бъдат закрити и критериите трябва да са два - липса на перспектива за работа и липса на кандидати. Абсурдно е да се правят по няколко приемни кампании. Дори и след поправителната сесия за матурите щяло да има прием на документи за двойкаджиите. Трябва да се наложи същият принцип, както в средните училища - няма нужния брой кандидати, паралелката (специалността във ВЪЗ-а) се закрива.
19:36ч. 13 Август 2011 #14  varnenka Работният ден е 8 часа и в учебно и в неучебно време . И това се спазва и в училищата в близките села на Варна . Освен това директорът решава дали да ти зачете магистратурата и допълнителните квалификации или да те назначи със заплата като за начинаещ бакалавър т. е с 450 лева заплата . Като не ти харесва прав ти път - желаещи има много .
18:19ч. 13 Август 2011 #13  Dry-Ice Като се има предвид колко им е дълъг работният ден на учителите и колко отпуски/ваканции имат, въобще не съм съгласен че заплатите им са ниски. С тези делегирани бюджети пък съвсем не може да знаем точно какви премии и бонуси са разпределяни. Особено в централните училища, където е основният наплив от деца.
12:50ч. 13 Август 2011 #12  varnenka Въпреки ниското възнаграждение и изхабените нерви се оказа , че има много желаещи да работят като учители . Преди тази професия въобще не беше желана , но сега заради кризата много хора се опитват да се върнат към нея , което без здрави връзки просто не става .
12:30ч. 13 Август 2011 #11  Dry-Ice В Шуменския университет приемат с тройка, защото професията "учител" няма стойност в България
_______________________________________________-
Е то кога не е било така? Едно време като чуехме кои съученички са отишли да учат там и си говорехме: "Представяш ли си един ден тази да ти учи детето?". Е, този ден дойде. :(((
09:14ч. 13 Август 2011 #10  STELITOВ Шуменския университет приемат с тройка, защото професията "учител" няма стойност в България! За някакви скромни пари тия хора си късат нервите.В днешно време учителите нямат право да гонят от час,наказват по какъвто и да е начин "за да не се стресира детето",да обиждат ,да пишат двойки "за да не убие желанието за учене", да повишават тон,... и най-новото-да не пишат отсъствия!!!И имат задължение да образоват учениците качествено!
Питам: като се има предвид заплатата и "правата и задълженията" как очаквате качествени хора да учат за учители?! В същото време в частните училища нещата се променят-там се изисква от учителите много повече, но заплащането е друго,броят на децата в паралелка е друг, материалната база е друга- все неща които ако са факт и в обикновените училища и там ще образоват децата на ниво!
21:54ч. 12 Август 2011 #9  Pres Niko, на България не и трябват висшисти, но и трябват учещи за висше образование - каквото и да ти говорят знай, че става дума за пари!
20:37ч. 12 Август 2011 #8  Niko Интересно, аз съм инженер, а никой не е дошъл да ме дърпа за ръкава с думите "Ела, ще ти дам 1000лв заплата."
Всъщност истината е, че на България не и трябват висшисти. Висшето образование се е обезценило до такава степен, че се иска дори за да станеш секретарка.
17:29ч. 12 Август 2011 #7  kasi Абсолютно редно е да се финансират и частните училища след като парите следват ученика. Разликата между обучението в частното и държавното училище е огромна, най-вече откъм дефицит на внимание спрямо ученика. Учителите на трябва денонощно да реват, че са им ниски заплатите, ами да се вземат в ръце и да си гледат съвестно работата. Онзи ден гледам в Шуменския приемат "педагогика" пак с тройки, и какви учители ще излязат. Проверявам контролното след учителката и откривам 5 правописни грешки, хах...
15:10ч. 12 Август 2011 #6  totko70 batveso напълно съм съгласен - каква е файдата да бачкаш като инженер - работата е интересна и си я обичаме ама без заплата не става. Освен това излязъл от университета инженер му трябва и място на което да започне, някой да му даде възможност да се донаучи - това го няма. Трябва му работодател дето после ще го праща на допълнителни обучения - и това е зор с нашата едвам кретаща промишленост. И не на последно място му трябва заплата - не колкото в Германия ама достатъчно, че да не си зареже семейство и приятели и да хукне на вън. Това е - така ще имаме квалифицирани иженери и ниско текучество. Лесно е нали.
14:55ч. 12 Август 2011 #5  BloodRose cassie, на година в ИУ Варна влизат ОБЩО 2500 студенти, от които не повече от 100-150 специалност мениджмънт. Подкрепям идеята, че 2500 са повече от достатъчното, но за момента, това са фактите. И е напълно нормално кадърните икономисти да практикуват, където им предлагат 5-6 пъти по-високо заплащане. Ако имаше конкурентни условия на пазара на труд, специалистите щяха да си стоят в БГ.
14:44ч. 12 Август 2011 #4  batveso Стига с тези празни приказки за "остър недостиг
на инженери".Господата от камарата да ми
пишат на лично къде са тези места, че ще умра
от глад с тази мижава заплата където работя
по специалността си повече от 30 години, ама
няма къде другаде да отида.
13:50ч. 12 Август 2011 #3  student1900 Съгласен съм с подобно предложение. Знаете ли, че всеки държавен университет получава по близо 1000 на семестър за студент. Тези пиленца, студентите след 4 години учене вземат диплома за ВИСШУ и повечето отиват да работят в Англия в някоя ферма. Други (малка част) са по-будни и са се подготвяли добре, трипа ли са стаж и отново бягат в чужбина за по-добро възнаграждение. Трети стоят без работа, а четвърти получава по 500 лв в България и работят като секретарки, бармани, сервитьори....Защо? Толкова ли е богата България? Скоро прочетох подобно предложение, на някакъв си ректор: (виж линк...)
13:45ч. 12 Август 2011 #2  cassie Аз гладен адвокат не съм виждала. За специалност право мога да кажа, че 1/3 от тези които са се записали завършват. Освен това днес, не може да се извърши нито една сделка без адвокатска намеса. За икономистите съм съгласна - на година само от ВИНС-а излизат 2500 мениджъра, които няма как да си намерят работа.
13:02ч. 12 Август 2011 #1  zaguban4o Частните училища са за платежоспособните родители. Защо трябва държавата все да се бърка в частната инициатива???!!! Държавата не може себе си да оправи. С тези пари да се ремонтират училищата, да се подробят условията, да се дава здравословна храна и т.н.
Специалисти, които трябва да измундрят нещо НОВУ, за да си оправдаят заплатите .. Двойкаджииии
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини от Варна, региона и света |
 |
 Варна в епохата на социализма: Строителство, архитектура и нов облик
Четвъртък, 3 Април 2025 12:53
След Освобождението Варна променя чувствително своя облик и приближава визията си съществено до тази на западните европейски градове. Само няколко десетилетия по-късно морската столица претърпява още едно...
| |
 |
 Kolichka.bg увеличава капацитета си за доставки във Варна
Днес, 4 Април 2025 08:11
Онлайн супермаркетът Kolichka.bg обяви увеличаване на капацитета си за доставки във Варна и региона. Компанията добавя нови специализирани автомобили към автопарка си, за да отговори на постоянно увеличаващия...
| |
 |
 А1 България проучва приложенията на 6G технологиите за устойчивостта като част от ЕС проекта 6G-VERSUS
Четвъртък, 3 Април 2025 12:29
Официално стартира работата по съфинансираната от ЕС инициатива 6G-VERSUS, която изследва възможностите на мрежите от шесто поколение.
А1 е част от консорциума, включващ 34 партньори от бизнеса и академичните...
| |
 |
 Президентът Радев: Светът трябва да се освободи от самозаблудата, че мирът може да бъде гарантиран за сметка на някой друг
Днес, 4 Април 2025 11:22
София прие третата среща на високо равнище в рамките на инициативата „Процес Акаба за Балканите“, съпредседателствана от България и Йордания. Форумът събра държавни лидери и представители на близо 30 делегации...
| |
 |
 Възобновяват работата по проекта за тунел под Шипка
Днес, 4 Април 2025 11:07
Проектът за изграждане на тунел под Шипка ще бъде рестартиран, обяви вицепремиерът Томислав Дончев в рамките на парламентарния блиц-контрол. Той отговори на въпрос на депутата Халил Летифов от "ДПС - Ново...
| |
 |
 Топлофикационните дружества в страната искат драстично повишаване на цените от 1 юли
Днес, 4 Април 2025 10:59
Цените на топлоенергията в България може да се повишат драстично от 1 юли, ако бъдат одобрени предложенията на топлофикационните дружества, подадени в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР)....
| |
 |
 Община Варна обяви конкурс за началник на отдел „Обща канцелария“
Днес, 4 Април 2025 10:33
Община Варна обяви конкурс за заемане на длъжността началник на отдел „Обща канцелария“ към дирекция „Канцелария на кмета“. Кандидатите трябва да отговарят на минималните и специфични изисквания за позицията,...
| |
 |
 Недостиг на 30 000 медицински сестри застрашава здравната система
Днес, 4 Април 2025 10:16
Около 30 000 медицински сестри не достигат в българската здравна система, което поставя сектора в сериозен риск. Това заяви пред БНР доц. Камелия Богданова, ръководител на Катедрата по здравни грижи към...
| |
 |
 Петролът продължи да поевтинява в азиатската търговия след новите американски мита
Днес, 4 Април 2025 10:02
Котировките на петрола продължават да спадат в ранната азиатска търговия, след като новите всеобхватни мита върху вноса в САЩ, обявени от президента Доналд Тръмп, повдигнаха опасения за глобалната икономика,...
| |
 |
 Община Варна стана член на Мрежата на балканските градове B40
Днес, 4 Април 2025 09:48
Община Варна официално се присъедини към Мрежата на балканските градове B40, която обединява местните власти в региона с цел насърчаване на сътрудничеството, устойчивото развитие и иновациите.
Решението...
| |
 |
 Георгиева: Новите американски мита „очевидно представляват значителен риск за глобалните перспективи“
Днес, 4 Април 2025 09:35
Новите американски мита „очевидно представляват значителен риск за глобалните перспективи“.
Това заяви управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева.
Тя призова...
| |
 |
 Тревненска Голям пожар изпепели покрива на НГПИ „Тревненска школа“
Днес, 4 Април 2025 09:17
Изгоряла е цялата покривна конструкция, като са засегнати и част от кабинетите на третия етаж, без общежитието. Пожарът вече е овладян, но тепърва ще се разследват точните причини за възникването му.
Всички...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|