Най-масово хората са напуснали България през 80-те години
Сряда, 27 Февруари 2019 08:38Източник: БНР
Над 1,5 млн. българи се намират в страни от Европейския съюз (ЕС). Това става ясно от доклад на Министерството на външните работи за броя на българите в чужбина. Общо те са около 2 417 000 души.
Според справката на ведомството през последните 7 години страната ни са напуснали 400 000 българи.
Според доц. Спас Ташев от "Института за изследване на населението и човека" към БАН данните, изнесени от МВнР за броя на българите в чужбина, са изненадали научната общественост в България. Неговите наблюдения за миграционния баланс на България са, че страната имала най-големи миграционни загуби от 1985-1992 година - когато се изселват българските турци.
Тогава средно годишно се изселват по 66 000 души. След това миграционното салдо започва непрекъснато да се свива. Към 2013 г. имахме минимално миграционно салдо - 1100 емигранти на година. Това е може би най-благоприятният в миграционно отношение период. По тази причина бяха направени прогнози, че след 2015-2020 г. ще имаме и леко положително миграционно салдо, но тези прогнози не се сбъднаха.
През последните 2 години се наблюдава известно увеличаване на миграционните загуби, но те са от порядъка на 4-5000 души годишно. Тоест не можем да говорим за големи миграционни загуби и за масово напускане на България, каквото впечатление създава изнесената от МВнР статистика, смята доц. Ташев. Запитан дали в статистиката трябва да се смятат за емигранти българите в ЕС, където свободата на движение и избор на място за живеене е основно право, той каза, че нямаме точен механизъм за отчитане на съвременните миграции.
В модерния свят има дори и ежедневни международни миграции, защото има хора които всеки ден напускат страната и се връщат в края на работния ден. Има седмични и сезонни миграции. От статистическа гледна точка за емигрирало лице се смята, това което е прекарало повече от една година на територията на чужда държава.
В наши дни сред статистиците се води спор дали емиграциите в рамките на ЕС трябва да бъдат разглеждани като такива или става дума за един по-друг тип движение на населението - за трудова мобилност. Дали това са миграционни загуби за България още е трудно да се каже, защото голяма част от тези хора имат намерение да се върнат.
Демографският проблем засяга целия Европейски съюз, не само България. Въпреки противоречието между Западна Европа и страните от Източна и Централна Европа за приема на емигранти не трябва ли да се търси общо решение?
Емиграционният потенциал на Източна и Централна Европа вече е изчерпан. Единствените региони, които могат да предложат младо население са Близкия Изток, Северна и Субсахарска Африка, което води до промяна и на социокултурния облик в Европа.
Според доц. Спас Ташев демографската криза не е толкова на материална основа, колкото се дължи на прехода в ценностната система на модерните европейци. Ключ към решението на този въпрос е отношението към децата. Преди те са били и трудов фактор особено в селскостопанските райони. Днес децата имат по-скоро емоционално измерение.
В един момент трябва да осъзнаем, че децата имат и икономическо измерение, защото броят на бъдещите работници ще определя нашите пенсии. От тази гледна точка европейското общество е заинтересовано да се повиши вътрешната раждаемост, което ще възпроизведе европейските ценности и ще гарантира и една по-стабилна социална система, смята доц. Ташев.
|
Коментари |
14:22ч. 1 Март 2019 #17 Rafy Трябва да си много заблуден, ако мислиш, че българите поставят родината си пред собственото благо. Както винаги проблема ни идва от мисленето, а не толкова от управлението. Ти си живото доказателство.
18:21ч. 28 Февруари 2019 #16 Име(nick) Спирт ти си този който е ограничен и приглася институции.Аз съм безродник по твоите думи все пак и следователно съм над тези неща.така че по-скоро ти няма как да вденеш.
21:14ч. 27 Февруари 2019 #15 Име(nick) Рафи е право.Плюс това няма какво да спасяваш.След масовото изселване тогава бе ясно на повечето, че може би не рано, но определено късно ще отидат нещата надолу.
Ти нямаш задължение към институция Спиртчо.Никой няма.Защо се мъчиш с идеята че имаш си е твой проблем който трябва да оправиш.Каквото цениш на територията на тази държава го има и другаде.Ако не и навсякъде стига да искаш да го разбереш.А то е именно хората, а не институция или название нито парче земя.
Колкото до мутри и подобни 80% дебили никой не им е виновен.
20:10ч. 27 Февруари 2019 #14 Rafy Колкото до управлението не мисля, че е геноцид, но България е държавата на мутрите и к*рвите именно заради управлението на ГЕРБ.
20:09ч. 27 Февруари 2019 #13 Rafy Работата е там, Спирте, че хората не се интересуват от бъдещето на страната си, а за собственото си бъдеще. И това не е характерно само за нас, а за всеки един човек. Така че аргумента "ще остана, за да помогна" не е валиден. Моята гледна точка е, че животът е твърде кратък, за да се надяваш на бърза промяна. Подобни неща не стават за 5-10 години. Накратко: миграцията влошава ли ситуацията в България - да, трябва ли да се винят хората, които заминават - не. Всеки си решава.
18:29ч. 27 Февруари 2019 #12 Niko ГРАО много добре знаят с колко намаляваме на година. Имат данни за родените, имат данни за умрелите. Здравната каса пък знае колко хора не си плащат осигуровките, тъй като са в чужбина.
16:37ч. 27 Февруари 2019 #11 Iv4o И за да не съм голословен, ето ви определението, на език, който вероятно повече разбирате:
Истребление отдельных групп населения или целых народов по политическим, расовым, национальным, этническим или религиозным мотивам.
Всичко останало си е вашето лично интерпретиране, което няма никаква реална основа...
16:33ч. 27 Февруари 2019 #10 Iv4o Айде стига сте ревали за вашия измислен "геноцид" - вземете да прочетете определението за думата, и после си правете свободните съчинения. В случаят с намаляване на населението на страната, не може да се говори за "геноцид", дори само по простата причина, че никой никого не убива - след отварянето на границите, хората получиха възможността да избират, къде е по-добре за тях. Много от избралите да напуснат осъзнаха, че за тях не е правилното решение, но не всички се върнаха. Основното е, че имате право на избор - нещо, от което в голяма степен сте били лишени преди.
16:31ч. 27 Февруари 2019 #9 MIND Спирт, а как е с руските ботове?! Ти си отявлен техен представител. Ясно е, че знаеш само руски. А геноцида, “умнико” , го извършиха комунягите и техните производни. Но ти не се интересуваш от такава информация. Нея я няма в сценарийчето на про-руската дезинформационна система. Гнусур
14:14ч. 27 Февруари 2019 #8 Rafy Чак пък геноцид .. сега всеки може да избира какво да прави. Ако по комунистическо време предвижването беше толкова лесно още тогава щяха да се изнесат тези 2.5 млн. Ако не ти харесва Спирте, можеш да вземеш същото решение и за себе си. Стига да знаеш език различен от българския де.
12:47ч. 27 Февруари 2019 #7 many Отвориха вратата на лагера и който съобрази навреме, избра свободата.
12:14ч. 27 Февруари 2019 #6 Виктор Не през 80-те години беше голямата миграция, тогава още беше комунизъм, границите бяха затворени и имаше достатъчно работни места навсякъде. След 90-те години беше голямата миграция, когато се отвориха границите и масово се закриваха работни места. Над два милиона работни места са закрити през това десетилетие. И няма напуснали по политически причини, всички са по икономически.
Това е истината.
11:56ч. 27 Февруари 2019 #5 marta Я, бройте пак.
11:39ч. 27 Февруари 2019 #4 tatyana1 Намалявала миграцията? Ми нормално, младите хора почти свършиха.
11:05ч. 27 Февруари 2019 #3 KVY Да се гледа само първият линк. И най накрая морето да си въведе корекция на коментар!
11:05ч. 27 Февруари 2019 #2 KVY Ей морето защо се променя копираното ви в сайта? Вече не мога да копи пейст от други български сайтове!
11:04ч. 27 Февруари 2019 #1 KVY Коментарът е премахнат Причина: Коментарът не е свързан пряко с темата
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
|
Новини от Варна, региона и света |
|
Проучване: Чревният микробиом може да се предава от човек на човек
Днес, 24 Ноември 2024 09:39
Учените доказаха, че колкото повече време хората прекарват заедно, толкова по-сходен е съставът на техния чревен микробиом, дори ако не живеят в едно и също домакинство, съобщава сп. „Нейчър“. Чревният...
| |
|
В Румъния се провежда първият тур на президентските избори
Днес, 24 Ноември 2024 09:01
Днес в Румъния се провежда първият тур на президентските избори. Избирателните секции в страната отвориха врати в 7:00 ч. и ще останат активни до 21:00 ч. местно време, което съвпада и с българското.
Право...
| |
|
Водата от чешма "Св. Марина" във Варна е негодна за пиене
Днес, 24 Ноември 2024 08:39
Водата от обществената чешма "Света Марина" във Варна е негодна за пиене, алармират от Регионалната здравна инспекция.
Чешмата се намира в местност "Кочмар" в ж.к. "Възраждане".
Пробите от водата...
| |
|
Обединеното кралство наема преговарящ за "рестартирането" на отношенията с Европейския съюз
Днес, 24 Ноември 2024 08:14
Правителството на Обединеното кралство обяви наемането на нов преговарящ, който ще подпомогне "рестартирането" на отношенията с Европейския съюз. Според обявата за позицията, избраното лице ще ръководи...
| |
|
Посланието на буквата К
Петък, 22 Ноември 2024 08:11
Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без компромис по отношение на качеството на строителния продукт....
| |
|
Почитаме света Екатерина
Днес, 24 Ноември 2024 07:51
На 24 ноември празнуваме света Екатерина. Имен ден имат всички носещи името на светицата - Екатерина, Катерина, Катя, Катрин, Катина, Тина.
В народната традиция на Катерининден жените не работят, а...
| |
|
Най-важното от Варна във вчерашния 23 ноември
Днес, 24 Ноември 2024 07:23
Двоен ръст на случаите на варицела във Варна
Над 100% седмичен ръст на случаите на варицела отчитат от Регионалната здравна инспекция във Варна. През изминалия 7-дневен период отчетените случаи във Варна...
| |
|
24 ноември в историята
Днес, 24 Ноември 2024 06:59
642 г. – Теодор I е избран за папа.
1642 г. – Абел Тасман става първият европеец, открил остров Земя на Ван Димен, днес известен като Тасмания.
1859 г. – Британският естествоизпитател Чарлз Дарвин публикува...
| |
|
Прогноза за времето - 24 ноември
Днес, 24 Ноември 2024 06:33
Сутринта ще бъде студено с минимални температури между минус 7° и минус 2°, в котловините до минус 10°; в София - около минус 9°.
През деня над Черноморието ще бъде предимно слънчево. Ще духа слаб...
| |
|
Двоен ръст на случаите на варицела във Варна
Събота, 23 Ноември 2024 17:35
Над 100% седмичен ръст на случаите на варицела отчитат от Регионалната здравна инспекция във Варна.
През изминалия 7-дневен период отчетените случаи във Варна и областта са 68, два от които в областта,...
| |
|
Влезе в сила забрана за износа на лекарство за недоносени деца
Събота, 23 Ноември 2024 17:03
От днес до 20 януари се забранява износът на лекарствен продукт за недоносени деца, който се използва за профилактика на сериозни заболявания на долните дихателни пътища, предизвиквани от респираторен...
| |
|
Наградиха лауреатите от Националния конкурс "Морето, морето, морето..."
Събота, 23 Ноември 2024 16:10
На тържествена церемония в Младежки дом – Варна, днес бяха връчени отличията на призьорите в XIX Национален конкурс за компютърна рисунка „Морето, морето, морето…“.
Специалната награда на г-н Благомир...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
|
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|