- Г-н Цонев, в последните дни възникнаха няколко скандала около морските ни курорти - откриха стара храна в пакетите "ол инклузив", деца се натровиха от мръсна вода... Накъде върви туристическият сезон ?
- Сезонът отива на зле и за съжаление това си го причиняваме ние самите. Няма по-лоша реклама от това в курортите ти да се натровят или да пострадат туристи. От подобни инциденти на България може да й излезе изключително лошо име и това да се отрази години напред.
Крайно време е да се замислим за тези пакети "ол инклузив", които се предлагат, и за това какво може да получи човек на толкова ниски цени. Ясно е, че за 20 лева на ден няма как в офертата ти да влиза например новозеландско или аржентинско вино. Но опитите да се печели с тарикатлъци като некачествена храна и напитки, когато се слиза под дадена цена, удря директно по имиджа на България като туристическа дестинация. Едно или две натровени деца са достатъчни, за да си тръгнат туристите и да отблъснем тези, които предстои да идват. Затова трябва да се задействат всички отговорни институции - агенции, контролни органи, да започнат да правят чести проверки и да вземат мерки, когато открият нещо нередно. Защото ще бъде жалко, ако сезонът се провали не заради външни фактори, например лошо време или криза, а заради самите нас и опитите ни да печелим бързо на гърба на туристите.
- Споменахте думата "тарикатлъци". Мислите ли, че това е типично български феномен?
- Ами аз не съм чул в Турция или Гърция да са се натровили туристи от негодна храна. Трябва да се опитаме да променим тази политика в туристическия бранш колкото се може по-бързо, преди да е ударила по името ни.
- Появи се идея курортите, в които няма постоянни жители, да бъдат обособени като общини. Според вас това ще реши ли проблемите им?
- Моето мнение е, че не бива към всички курорти да се подхожда по един и същи начин. Не може да мерим с еднакъв аршин и да предлагаме едни и същи решения и за Албена, и за Слънчев бряг, и за Боровец например. За всеки курорт трябва да се мисли индивидуално. Ако се стигне до обособяването на курортите като общини, това по всяка вероятност ще предизвика промени в закона.
Защото според сега действащото законодателство общини са местата с минимум 6000 жители. Курортите не отговарят на това условие. Дори и да ги направим общини, това може да реши едни проблеми, но ще отвори други. Със сигурност онова, което ще се случи, е, че ще бъдат изсмукани допълнителни пари от бюджета, за да се поддържат те като административни структури. Защото вече като общини те ще изискват и повече чиновници, и администрация, която да ги управлява. А всичко това ще легне на гърба на хазната. Така че идеята сигурно има плюсове, но си има и доста минуси.
- Изборите наближават. Каква кампания очаквате преди местния вот?
- Сегашната изборна кампания, според мен, ще бъде по-виртуозна в областта на прилагането на мръсни номера и черен пиар. Това вече започна да се вижда, особено в опитите на една определена партия. Която, ако продължава да работи по този начин, вероятно скоро ще й се наложи да слезе и от политическата сцена. Явно, когато някой не може да намери качествени идеи и хора, започва да залага на очернянето на опонентите като на основна стратегия. Черният пиар обаче в крайна сметка най-вероятно ще се обърне срещу този, който го използва. Мисля, че на 23 октомври ще станем свидетели точно на това.
- Смятате ли, че повече хора ще "отидат за гъби" на тези избори?
- Лично аз мисля, че местните избори тази година ще се радват на много по-голям интерес от обикновено. В големите градове - като София и Пловдив, хората по традиция се отдръпват от избирателна активност. Жалко е, защото, в крайна сметка, с вота си те вземат решението кой да ги управлява. Ако си останеш вкъщи и избереш да не пуснеш бюлетина, това също е вот, само че - негативен. Но хората все повече разбират, че имат интерес да участват в изборите за местната власт, тъй като тя трябва да защитава техните интереси. И все повече го осъзнават, затова на 23 октомври мнозина ще отидат до урните.
- Вие получихте подкрепа от ГЕРБ, как ще водите кампанията си?
- Аз водя кампания вече 8 години с работата си като кмет. Кампанията е твоят мандат - това се отнася не само до мен, а и до всички кандидати за кметове, ако вече са били на този пост и предстоящите избори не са им първите.
Не смятам да водя някаква специална предизборна кампания - просто ще завърша онова, което съм започнал да правя. Неотдавна открихме колектор в ромския квартал, предстои ни асфалтиране на паркинга до общината, на улици, предстои и рокфестивалът, който ще се проведе в края на тази седмица, а след това идва технофест. През август очакваме в града да пристигне руският актьор Сергей Безруков, звезда от филма "Бригада" и едно от големите имена на съвременното руско кино. Той ще дойде със семейството си, но не само ще почива в Каварна, а ще представи последните си два филма - при нас, във Варна и в Бургас. Хубаво е, че по този начин започва да се връща интересът към руското кино и култура, който беше позатихнал. И се радвам, че Каварна е едно от местата, където това ще се случи.
- Очаквате ли повече публика на рокфестивала тази година?
- Да, очакваме за концертите да дойдат между 15 000 и 20 000 души, които досега са запазили нощувките в цяла Каварна и вече правят резервации в Балчик, така че - при нас сезонът върви много добре. Горе-долу, толкова бяха и гостите на феста миналата година, имали сме и по-слаби, и по-силни фестивали. Сега смятаме по време на концертите да сложим на видно място макета на паметника на Георги Минчев, който предстои да бъде направен. Така по време на целия фест на хората ще се напомня, че се събират дарения за него и те ще могат да оставят каквито суми пожелаят. Надявам се по време на фестивала да успеем да съберем нужните средства и още през октомври да успеем да поставим паметника му до този на Рони Джеймс Дио в Каварна.