Няма повишение на цените на основните десет хранителни продукта. Дори нещо повече: наблюдава се минимално поевтиняване на основни хранителни продукти, увери Найденов.
Този ефект е бил очакван като резултат от „социална кошница", с оглед на засиленото потребление.
Земеделският министър изрази надежда през следващите месеци, че ще настъпи стабилизиране на цените, дори те трябва да тръгнат леко надолу, което изисква пазарната логика.
Найденов допълни, че ако продължи поскъпването, това ще доведе до падане на потреблението до критични нива.
„Това ще бъде ефектът на бумеранга и за търговците, и за преработвателите на животинска продукция", коментира още той.
"Ситуацията с така наречената хранителна сигурност или по-скоро несигурност е много тежка", заяви още Найденов в Добрич.
След около десетина дни в Истанбул ще се проведе генерална сесия на Организацията по прехрана и земеделие към ООН (ФАО), на която земеделският министър ще вземе участие.
Продължава трупането на проблеми, от една страна свързани с климатичните изменения, от друга с растящия брой на населението на земята, затова и броят на гладуващите по света се увеличава и това е тема, която се обсъжда към момента по света на редица срещи на високо ниво, заяви Найденов.
Необходимо е предвиждането на определени резерви, тъй като ситуацията е доста динамична, каза министърът.
Той даде за пример как новините за лоша реколта влияят на пазара в негативен план. "Когато тези новини са за рекордно ниски добиви на големи производители като САЩ и Русия, това прави нещата вече доста тревожни", обясни още той.
Земеделският монистър заяви, че от различни парламентарни групи вече има предложения за създаване на хранителни резерви, но за момента нищо не е обсъждано. Това може да стане чак след прибиране на реколтата в световен мащаб и като се направи оценка.
"Следващите години няма да бъдат по-добри. Човечеството трябва да реагира по някакъв начин и един от форматите наистина е ФАО. Аз мисля, че ООН също ще търси решение в тази посока. Кризата ще се задълбочи и през следващите години човечеството ще бъде изправено пред доста голямо изпитание във връзка с тази хранителна несигурност", коментира Мирослав Найденов.
Министърът допълни, че на предстоящата среща в турския град със сигурност страната ни ще има предложение и коментар.
Найденов коментира и темата за предстоящите търгове за продажба на Държавен поземлен фонд с Поименни компенсаторни бонове. Той припомни, че поименни компенсаторни бонове са издадени на земеделски собственици, на които държавата не е успяла да върне земята.
В Закона за ползване на земеделска земя е разписано, че министърът на земеделието организира търгове и с Правилника за приложение и специална наредба се урежда редът за закупуване на земя от Държавен поземлен фонд на собственици на компенсаторните бонове.
Те имат право да купят директно, могат и да продадат тези ценни книжа през фондовата борса и по този начин да бъдат финансово обезщетени.
Този процес не е прекъсвал от началото на мандата на това правителство. Това обаче досега се е правило по предложение на Областните дирекции по земеделие в различни части на страната и в по-малки количества земя.
Преди около два месеца след среща и разговори с всички директори на Областните дирекции по земеделие в страната е разпоредено да бъде направена инвентаризация и всички терени от Държавен поземлен фонд, свободни към момента на 100%. За да няма обвинения в избирателност, е взето решение 154 000 декара в цялата страна да бъдат предложени за продажба с поименни компенсаторни бонове.
Тези площи са свободни към моменти и за тях не се събира наем за ползване. Така всичко, което към момента не е обект на аренда и няма някакви тежести, ще бъде обявено на търг, каза Мирослав Найденов.
До тогава има още около месец. Собствениците на бонове могат да участват в търговете, като продадат земите, като при всички случаи при номинал от около 80 стотинки това ще донесе печалба, дори и да не се вземе земя, коментира земеделският министър.
"Ако се приеме, че целият предложен фонд бъде разигран и бъде закупен на предстоящите търгове, очакванията са в обръщение да влязат свежи пари от порядъка на 70 млн. - 80 млн. лв. Това в момент на икономическа криза е също "икономически живец", заяви още Найденов.