Според последно проучване терористичните нападения над Световния търговски център в Ню Йорк на 11 септември 2001 г. са посочени като най-паметния момент в историята на телевизията в Съединените щати. Данните са обобщени след допитване на рейтинговата фирма „Нилсен”. На второ място в класацията е опустошителният ураган Катрина през 2005 г. На трето място е присъдата за убийство срещу О Джей Симпсън през 1995 г.
Така преди 11 години сутринта на днешния ден 19 терористи от ислямската военна групировка „Ал Кайда” отвличат четири пътнически самолета. Целенасочено похитителите разбиват два от тях в двете кули близнаци на Световния търговски център в Ню Йорк. За по-малко от два часа кулите се сриват до основи. Терористите разбиват третия самолет в Пентагона - седалището на Министерството на отбраната на САЩ, намиращо се в окръг Арлингтън, Вирджиния. Четвъртият самолет се разбива в открито поле в окръг Съмърсет, Пенсилвания, след като пътниците оказват съпротива, преди самолетът да достигне целта си във Вашингтон.
По официална статистика броят на загиналите при атентатите е 2974 души
без 19-те терористи. Никой от пътниците в отвлечените самолети не оцелява. Основната част от жертвите са цивилни лица от 90 държави. Загиват също така и полицаи, пожарникари и други спасителни работници.
Подозренията бързо падат на „Ал Кайда” и през 2004 г. лидерът на групировката Осама бин Ладен, който първоначално отрича всякакво участие, поема отговорността за атентатите.
В отговор на атаките САЩ започват война срещу тероризма и нахлуват в Афганистан, за да свалят от власт талибаните, които прикриват „Ал Кайда”. Много държави по света засилват мерките за сигурност и въвеждат антитерористично законодателство. През май 2011 г. Бин Ладен е открит и убит.
Кулата на свободата най-високата сграда в Ню Йорк
Небостъргачът, който се строи в Ню Йорк на мястото на разрушените при атентатите от 11 септември 2001 г. кули близнаци на Световния търговски център, официално отново стана най-високата сграда в мегаполиса. Новостроящата се сграда надмина 102-етажната "Емпайър стейт билдинг", съобщиха световните агенции.
В началото на април бе завършено строителството на стотния етаж на сградата, официално наричана СТЦ-1, но за да стане рекордьор, не й достигаха 1,2 метра.
През май тази граница бе премината - работниците тържествено монтираха на височина 381 м стоманената опора на 101-я етаж. С нея СТЦ-1 стана по-висок от "Емпайър стейт билдинг”. Тържествената церемония бе наблюдавана от представители на градските власти и роднини на загинали по време на трагедията на 11 септември.
Кулата на свободата, както бе наричан първоначално проектът, ще стане най-високата сграда в САЩ и трета в света, след като бъде завършен 104-ят й етаж. Тя ще бъде висока 1776 фута (541 м), което ще символизира годината на приемането на Декларацията за независимост на САЩ. Планира се строителството да завърши в началото на 2014 г.
Освен Световния търговски център-1 новият комплекс включва три други високи офис сгради, а също мемориал и музей, посветени на жертвите на атентатите от 11 септември.
Мемориалът бе открит през септември миналата година - за десетата годишнина от трагедията, а откриването на музея е насрочено за тази есен.
Петима обвиняеми пред военен съд
Девет години след ареста им, от които три години, прекарани в таен затвор на ЦРУ, петимата мъже, обвинени за атентатите на 11 септември 2001 г. в САЩ, застанаха вече пред военен съд в американската база "Гуантанамо", за да им бъде предявено обвинение.Това е началото на дълга процедура, която може да отнеме повече от година.
Този процес трябваше да започне още през юни 2008 г., но процедурата бе прекъсната заради промяна в подхода при водене на делото.
Петимата, сред които е организаторът Халед Шейх Мохамед (заловен в Пакистан на 1 март 2003 г.) , са обвинени за тероризъм, отвличане на самолети, заговор, убийство, нападение срещу цивилни, преднамерено причиняване на тежки телесни повреди и разрушаване на недвижим имот. Прокурорите ще пледират за смъртна присъда.
Военният съд, който заседава в строго охранявания сектор на затвора в американската база в Куба, е специално сформиран за тях. Съдебните прения ще се излъчват със забавяне във времето 40 секунди, а в някои случаи - цензурирани. Ще бъдат предавани на голям екран в четири военни бази в САЩ. Четенето на обвинителния акт възобновява процедурата, която бе в мъртва точка след встъпването на Барак Обама на президентския пост. Преди близо четири години демократът Обама се опита да спре процедурата пред военното правосъдие. Той бе решил петимата предполагаеми извършители на атентатите да бъдат изправени пред наказателен съд в Манхатън, на две крачки от Кота нула, където някога се издигаха кулите близнаци на Световния търговски център.
Републиканците в Конгреса обаче попречиха и блокираха прехвърлянето на заподозрените в тероризъм на американска територия.
Авария провали процеса в Гуантанамо
Авария на железница в САЩ провокира нарушение на интернет връзка на територията на американската военна база Гуантанамо в Куба, което провали планираните слушания по делото на пет обвиняеми в извършване на терористичните актове на 11 септември 2001 година.
Както съобщиха местни медии, влак дерайлирал край град Балтимор (щат Мериленд), където са разположени линии за осигуряване на високоскоростна връзка в Гуантанамо. По такъв начин прокуратурата и адвокатите са лишени от възможността да се подготвят за заседанието.
Сред обвиняемите е Халид Шейх Мохамед, който се смята за главен организатор на кървавия терористичен акт, отнел живота на почти 3000 души. Отговорност за терористичния акт пое „Ал Кайда”.
В САЩ почитат паметта на жертвите
В САЩ ще се състоят възпоменателни церемонии по повод единадесетата годишнина от атентатите от 11 септември 2001 г. В Ню Йорк те ще започнат с минута мълчание в 8,46 часа местно време (15,46 българско), в часа, в който преди единайсет години в един от небостъргачите на Световния търговски център се вряза първият самолет, отвлечен от терористите.
На мястото, където бяха кулите близнаци и където днес има мемориален комплекс, ще бъдат прочетени имената на 2977-те жертви на терористичните атаки от 2001 г., както и на шестимата загинали при нападението срещу Световния търговски център от 1993 г. Списъкът по традиция ще четат близки на загиналите, предаде ИТАР-ТАСС.
Четенето ще бъде пет пъти прекъсвано от минути на мълчание, които ще напомнят за трагичните събития от преди 11 години: сблъсъка на втория самолет с южната кула, сблъсъка на третия самолет с Пентагона, рухването на южната кула, разбиването на самолета в щата Пенсилвания и рухването на северната кула.
Тази година на траурните церемонии за пръв път няма да говорят политици. Цялото внимание ще е съсредоточено върху четенето на имената на загиналите, каза директорът на Фонда на националния мемориал и музей на 11 септември Джо Даниелс.
В съботното си радиообръщение президентът Барак Обама каза, че "тази годишнина е посветена на тях, на жертвите". "Тя е и повод да помислим какво сме постигнали като нация за тези 11 години", каза президентът, цитиран от ДПА. Обама ще бъде на церемонията, която ще се състои на Южната морава на Белия дом.
Във всички храмове на Ню Йорк днес ще има богослужения в памет на жертвите на атентатите. Вечерта, след залез слънце, небето над мястото, където се издигаха кулите, ще бъде прорязано от два мощни лъча на прожектори, които ще символизират небостъргачите, които доскоро бяха символ на Манхатън.
За мястото, където се издигаше Световният търговски център, вече не се говори като за Кота нула. През последните години на това място израстват нови високи сгради и бизнес кули, които струват повече от 10 милиарда долара, отбелязва ДПА. Миналата година отвори врати Националния мемориал и музей на 11 септември, посетен вече от повече от 4,5 милиона души, отбелязва БТА.
През 2014 г. ще е готов Световният търговски център-1. Той ще е висок 592 метра или 1776 фута като символ и напомняне за 1776-та година, когато САЩ приемат Декларацията си за независимост от Великобритания.
Траурни мероприятия ще има и недалеч от град Шаксвил в щата Пенсилвания, където падна един от отвлечените от терористите самолети, без да стигне до Вашингтон.
Постигнато е съгласие да се поднови изграждането на Музея на 11 септември в Ню Йорк, каза кметът на града Майкъл Блумбърг, предаде Ройтерс. Работата по проекта бе спряна преди месеци заради спор за разходите между фондацията, която контролира музея, и пристанищните власти на Ню Йорк и Ню Джърси, които изграждат амбициозната сграда.
Страните имаха големи разминавания в оценките си за цената на музея, който трябваше да отвори врати тази седмица. В навечерието на годишнината кметът Блумбърг разпространи изявление, че е постигнато съгласие, което ще позволи музеят ще бъде довършен.
Музеят е проектиран да бъде със седем подземни нива, да представя артефакти от деня на атаките - от пожарникарски каски до парчета от разрушените сгради и модели на сградите от преди нападенията, в които в Ню Йорк загинаха 2751 души.
Блумбърг е председател на Фондацията за националния мемориал и музей на 11 септември. Пристанищните власти са под контрола на губернатора Андрю Куомо и на губернатора на Ню Джърси Крис Кристи. Съгласно споразумението представителите на тримата управници ще участват в комисия, която ще осъществява надзор над ежегодните събития, включително днешните церемонии за 11 септември.
Парите, които трябва да дадат пристанищните власти, ще бъдат намалени с повече от 150 милиона долара. Строителството на музея трябва да започне скоро. Очаква се изграждането му да отнеме повече от една година.
Междувременно стана ясно, че седемдесетте хиляди оцелели пожарникари, полицаи и други хора, втурнали се първи да спасяват затрупаните в Световния търговски център след атаките, ще имат право на безплатни прегледи и лечение на около 50 вида рак, предаде Ройтерс.
Националният институт по безопасност на труда и трудова медицина съобщи, че спасителите, както и оцелелите от атентатите, които са били изложени на въздействието на отровни вещества от останките на разрушените сгради, които тлееха три месеца, ще могат да получат лечение от рак по силата на закона за здравните грижи и обезщетяването на пострадалите при атентатите, влязъл в сила миналата година.
Смята се, че около 1000 души са починали от болести, свързани с атаките от 11 септември. Шейсет и четирима от пожарникарите, участвали в спасителни операции и разчиствали останките от Световния търговски център, са починали от заболявания, свързани с работата им на Кота нула.